Jak rozvíjet koordinaci u dětí

Koordinace umožňuje dětem plynulý a stabilní pohyb při plnění každodenních úkolů, jako je chůze a jízda na kole. Zatímco děti mají přirozeně různé rychlosti vývoje, můžete podniknout kroky ke zlepšení koordinace u dětí, které zaostávají. Provádění posilovacích cvičení a motorického vývoje může vést k dlouhé cestě k zajištění toho, aby se koordinace vašeho dítěte rozvinula na maximum.Část 1 ze 3: Posílení těla

 1. 1 Zlepšit jejich svalovou sílu. Silový trénink není jen pro dospělé, ale vypadá trochu jinak, když se snažíte u dětí budovat sílu. Trénink s vlastní váhou se pro malé děti nedoporučuje, ale můžete cvičit tak, aby děti snáze nesly vlastní váhu těla, aby se zlepšila koordinace.
  • Pokuste se začlenit hru do cviků budování síly vašeho dítěte, například houpání na opičích tyčích nebo „kolečko“, kde budete držet nohy dítěte, zatímco bude kráčet dopředu rukama.
  • Přetahování, padání a lezení po stromech může vašemu dítěti také pomoci vybudovat svalový tonus, který potřebuje k rozvoji lepší koordinace.
  • Můžete také cvičit jógu nebo pilates se svým dítětem, abyste zlepšili jeho rovnováhu a základní sílu. Zapište se do třídy v komunitním centru nebo sledujte DVD nebo online videa doma. Pomoci může také cvičení jógy nebo pilates s cvičebním míčem.
  • Zlepšení svalové síly také zlepšuje pevnost kostí, což vašemu dítěti poskytne lepší rovnováhu.
 2. 2 Přihlaste je k vytrvalostním sportům. Vytrvalostní sporty poskytují jiný druh tréninku svalů než krátké dávky námahy, které podporují hrubou sílu. Trvalé cvičení s nižší intenzitou posiluje svaly vašeho dítěte, aby pomohlo obtížné práci s plynulým plněním úkolů.
  • Plavání je skvělé vytrvalostní cvičení na podporu koordinace, protože vaše dítě neriskuje, že spadne a ublíží si. Samozřejmě vždy zajistěte, aby bylo vaše dítě pod dohledem. Pokud je vaše dítě příliš malé na plavání, dlouhé procházky nebo skákání přes švihadlo mohou pomoci vybudovat vytrvalost.
  • Ujistěte se, že vaše dítě bude mít přístup ke sportu, do kterého ho přihlásíte. Pokud ho to bude bavit, bude mít motivaci se toho držet.
 3. 3 Propagujte jejich základní sílu pomocí izometrie. Zádové a břišní svaly vašeho dítěte je podporují prakticky při každém úkolu, který provádějí: oblékání, lezení po schodech a zvedání batohu. Budování základních svalů vašeho dítěte poskytne jeho dalším svalům větší podporu a kontrolu, což zvýší celkovou koordinaci.
  • Pokud je vaše dítě kojenec nebo batole, zvyšte čas v bříšku, abyste posílili zádové svaly a zlepšili ovládání hlavy.
  • Pokud je vaše dítě o něco starší, může být „supermanský“ úsek, kdy si dítě lehne na břicho a zvedne ruce a nohy ze země v 5sekundových intervalech, zábavným a superhrdinským přístupem k základnímu tréninku.
  reklama

Část 2 ze 3: Procvičování dovedností, které podporují koordinaci

 1. 1 Pomocí hry si procvičte hrubou motoriku. Hrubá motorika je jakákoli dovednost, která zahrnuje rozsáhlé pohyby těla. Můžete využít některé běžné herní činnosti, které vaše dítě již baví, a zvýšit tak své hrubé motorické dovednosti.
  • Například houpání na houpačkách a hraní poskoků podporují druhy velkých vícesvalových pohybů potřebných k vybudování koordinace.
  • Pokud má vaše dítě potíže s pohybem na houpačce nebo dobře hopsá, zkuste si hrát na předstírání. Požádejte je, aby svým tělem napodobovali různá zvířata. Zatímco jejich dřep jako kachna nebo tlapa jako pes nemusí být zpočátku nic moc, mohou začlenit více pohybů, jak jsou stále více koordinovaní. Věřte, že vám to bude připadat spíše jako zábava než cvičení.
 2. 2 Procvičujte jemnou motoriku s malými předměty. Jemné motorické dovednosti jsou přesné přesné menší pohyby, jako je zvednutí pera, švihnutí mramoru nebo vrtění prsty na pískovišti. Jemnou motoriku lze také dobře procvičovat hrou. Zkuste si hrát třeba s bublinami. Požádejte je, aby zkusili vyskakovat bublinu každým jednotlivým prstem.
  • Jemné motorické dovednosti také pomáhají zdokonalovat koordinaci ruka-oko, což je zásadní součást celkové koordinace. Zkuste rozházet několik knoflíků různých velikostí a nechte své dítě nacvičit pohyb z ruky do ruky a poté je dát do krabice od bot s malou štěrbinou nahoře. Můžete je také požádat, aby zkusili dát haléře do prasátka, nebo je požádat, aby pinzetou vyzvedli malé předměty.
  • Tento proces používání očí k vedení a ovládání rukou poskytne vašemu dítěti přesnější koordinační schopnosti pro rukopis a další důležité úkoly.
 3. 3 Různé pohyby a jejich sekvenování. Při procvičování hrubé i jemné motoriky je důležité obměňovat rutiny vašeho dítěte, aby bylo dosaženo největšího zlepšení koordinace. Naše těla se mohou naučit zvládat jeden pohyb, pokud je prováděn dostatečně často, ale skutečná koordinace pochází z plynulého přepínání mezi různými individuálními dovednostmi. Změny pohybů a tréninkové rutiny vašeho dítěte mu pomohou těžit z těchto cvičení nejvíce.
 4. 4 Podporujte spojení mysli a těla pomocí jógy nebo bojových umění. Pokud si vaše dítě uvědomuje svoji neschopnost plnit určité úkoly, může mu to pomoci procvičit si povědomí o těle prostřednictvím jógy nebo bojových umění. Tyto druhy cvičení podporují soustředění a pozornost jako součást posilování fyzických pohybů.
  • Jóga může také zmírnit stres, což vašemu dítěti umožní lépe se soustředit při řešení obtížných úkolů.
  reklama

Část 3 ze 3: Řešení potenciálních zdravotních problémů

 1. 1 Promluvte si s dětským lékařem svého dítěte o všech obavách, které máte. Pokud si myslíte, že vaše dítě bojuje s koordinací v důsledku zpoždění vývoje nebo jiných problémů, domluvte si schůzku s jeho dětským lékařem. V případě potřeby mohou vaše dítě odkázat na ergoterapeuta.
 2. 2 Nechte svému dítěti otestovat sluch. Vnitřní ucho vašeho dítěte může mít zásadní vliv na jeho schopnost správné rovnováhy. Zvláště pokud potíže s koordinací vašeho dítěte nastanou po nachlazení hlavy nebo nemoci jakéhokoli druhu, měli byste mu vyšetřit sluch. Licencovaný pediatr se může podívat do uší vašeho dítěte a provést audiometrický test, aby se ujistil, že vše funguje normálně.
 3. 3 Nechte zrak svého dítěte otestovat. Zrakové vady mohou ztěžovat dobrou koordinaci ruka-oko a nalezení rovnováhy. Licencovaný optometrista nebo pediatr může provést důkladné oční vyšetření, aby zajistil, že oční motilita nebo jiné problémy nebudou částečně vinit špatnou koordinaci vašeho dítěte.
 4. 4 Nechte své dítě otestovat na poruchu senzorického zpracování. Studie ukazují, že děti, které mají poruchu smyslového zpracování, mají potíže s integrací všech informací získaných od svých smyslů, aby vytvářely koordinované pohyby. Na tuto poruchu může testovat dětský lékař, jehož charakteristickými znaky jsou vyhýbání se příliš stimulujícímu prostředí a použití příliš velké nebo příliš malé síly k vyzvedávání předmětů.
  • V případě potřeby vás lékař může odkázat na odborníka na pracovní nebo fyzioterapii, aby vám pomohl navrhnout vhodný terapeutický postup, který by reagoval na specifické koordinační potřeby vašeho dítěte.
  • Pokud vašemu dítěti dosud nebyla diagnostikována porucha vývojové koordinace - výrazné zpoždění motorických schopností - promluvte si o tom se svým pediatrem. Porucha vývojové koordinace se liší od poruchy senzorického zpracování v tom, že není způsobena žádným neurologickým nebo zdravotním stavem. Cvičení a motorické kontrolní činnosti, jako jsou zde popsané, mohou být velkou pomocí při zlepšování vývojové koordinační poruchy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Můžete vysvětlit, jak rozvíjet koordinaci dětí postupným budováním pohybů?Catherine Palomino, MS
  Magisterský titul, základní vzdělání, CUNY Brooklyn College Catherine Palomino je bývalá ředitelka centra péče o děti v New Yorku. Získala MS v základním vzdělávání na CUNY Brooklyn College v roce 2010.Catherine Palomino, MSMagisterský titul, základní vzdělávání, CUNY Odpověď odborníka na Brooklyn College Je skvělé, že chcete svému dítěti pomoci vybudovat koordinaci. Je důležité, abyste zahájili jakýkoli cvičební program s konzultací se svým pediatrem, abyste si promluvili o svých obavách a svém akčním plánu. Chcete -li postupně rozvíjet koordinační pohyby, můžete své dítě pozvat, aby začalo se stabilními pohyby, jako je jóga nebo pilates. Vaše dítě by si mělo vybudovat program a postupně přejít ke složitějším koordinačním cvičením, jakmile se cítí sebevědomě v ovládnutí základních pohybů.
 • Otázka Proč je pro děti důležité převzít osobní odpovědnost za vlastní kondici a motivaci? Bez motivace je téměř nemožné uspět v jakémkoli aspektu života, práce, rodiny, vztahů atd., Takže čím dříve se dítě naučí motivovat, tím lépe. Také, pokud si děti zvyknou cvičit (fitness) brzy, budou s větší pravděpodobností pokračovat v této praxi a méně pravděpodobně budou v dospělosti obézní a/nebo budou trpět věcmi, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, vysoký krevní tlak, atd.
 • Otázka Co mohu použít ve třídě k podpoře a rozvoji koordinace? Buďte v bezpečí, buďte přítomní, buďte ohleduplní, buďte zodpovědní a vždy profesionální.
 • Otázka Funguje to i na teenagery? Pravděpodobně budete muset tuto metodu mírně upravit pro teenagery, ale mělo by to fungovat.
 • Otázka Jak mohu pomoci epileptickému dítěti rozvíjet koordinaci, psaní a čtení a počítání? Senzorické: Nejprve identifikujte všechny spouště, kterým se chcete vyhnout, jako jsou běžné, jako jsou blikající světla a zvuky. Všechny děti se vyvíjejí různou rychlostí a pokud máte obavy, promluvte si s členem týmu poskytovatelů pokročilých praxí vašeho dítěte. Můžete zkusit terapii nebo sport a vybudovat smyslovou koordinaci celého těla. Mezi dobré sporty patří plavání, jízda na kole a tenis. Pro složitější koordinaci zkuste naučit se nástroj, jako je klavír, nebo cvičit rukopis. Zkuste do dne zabudovat malé sezení, jako je hraní úlovků po škole nebo hraní s pískem nebo jinými smyslovými hračkami. Zajistěte, aby dítě nebylo unavené, trpělo bolestí nebo nebezpečím a odměňte ho za jeho práci.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

„16 a Pregnant“ se v úterý poprvé po šesti letech vrací na MTV. Zde je návod, jak streamovat nové epizody online, pokud nemáte kabel.

Někteří říkají, že bodyboarding je nejčasnější formou surfování. Většina lidí jede na své první vlně na exotické dovolené, zatímco pokročilejší bodyboardisté ​​to považují za vážný sport, ve kterém s vlnou zacházíte jako s rampou pro tahání ...4 neuvěřitelné dvojité rekordy vytvořené dvojčaty Bryanovými - Mike a Bob.

Jak cestovat mezi všemi domácími terminály na mezinárodním letišti Chicago O'Hare (ORD). Mezinárodní letiště O'Hare v Chicagu (přesněji řečeno jen „O'Hare“) bývá poměrně velké - slouží mnoha lidem každý den. Nicméně,...