Jak odstranit hořčičnou skvrnu

Rozlití hořčice může být nepříjemné, protože směs kurkumy a oleje vytváří světlé, těžko odstranitelné skvrny. Existuje mnoho prostředků, o které se můžete pokusit doma, ale v závislosti na konkrétním receptu na hořčici možná budete muset vyzkoušet několik z nich. Odstranění skvrn z pratelného oděvu má vyšší úspěšnost než čalounění nebo koberce, protože jej lze důkladně vyčistit v pračce nebo v pračce.Metoda 1 ze 3: Praní hořčičných skvrn z oblečení

 1. 1 Odstraňte čerstvé skvrny. Jakmile aktuální část absorbuje část skvrny, okamžitě na skvrnu přitlačte čistý suchý ručník, převraťte jej nebo se přesuňte do nové oblasti. Použijte savý ručník, jako je froté, nebo jednoduše papírový ručník.
 2. 2 Oškrábejte sušenou hořčici. Přebytečnou hořčici odstraníte nožem na máslo nebo jiným nádobím. Škrábejte pouze zaschlé skvrny, ne mokré, abyste zabránili šíření hořčice. Poté oděv protřepejte, abyste odstranili skvrny suché hořčice, která by při praní mohla způsobit další skvrny.
 3. 3 Opláchněte studenou tekoucí vodou. Opláchněte skvrnu studenou tekoucí vodou, abyste ji co nejvíce odstranili. Zkuste opláchnout ze zadní strany látky, na opačné straně od skvrny. To pomáhá přebytečné hořčici odpadnout z oděvu, místo aby se protlačila tkaninou.
 4. 4 Na skvrnu naneste prací prostředek nebo odstraňovač skvrn. Pokud ho máte, použijte komerční odstraňovač skvrn ne obsahují amoniak. Tekutý prací prostředek je skvělou alternativou, stejně jako potření skvrny barovým mýdlem. Při tření buďte opatrní, aby nedošlo k dalšímu šíření skvrny.
  • Amoniak reaguje s kurkumou, složkou hořčice, díky níž je žlutá, a může způsobit další nastavení barvy. Nejprve zkontrolujte přísady komerčních čisticích prostředků, abyste se vyhnuli používání přípravků na bázi amoniaku.
  • Pokud si nejste jisti, zda lze váš oděv vyprat, nejprve v nenápadném rohu protřete prací prostředek a poté vypláchněte. Pokud je ovlivněna barva nebo textura látky, můžete použít jinou metodu.
 5. 5 Přidejte bělidlo do pračky nebo vany. Pokud je oděv bílý, použijte bělidlo na bázi chloru, které by mělo být při odstraňování skvrny docela účinné. Pokud je oděv jiné barvy, použijte bělidlo bezpečné pro barvu, aby nedošlo k vyblednutí vašeho oděvu nebo zakrytí bílými skvrnami; toto je méně účinný odstraňovač skvrn, ale přesto může uspět.
  • Bělidlo se obvykle přidává do samostatného dávkovače do pračky než váš prací prostředek, který by měl být také přidáván jako obvykle. Pokud váš stroj s horním plněním nemá dávkovač, nebo pokud perete prádlo ručně, nalijte přímo do pračky nebo vany. Použijte 1 díl bělidla na 30 dílů vody nebo přibližně 1/2 šálku (120 ml) na typické množství prádla.
 6. 6 Bílou bavlnu perte v horké vodě a jemné prádlo v teplé nebo studené. Čím je voda teplejší, tím bude účinnější při odstraňování skvrn. Horká voda však může poškodit jemné textilie nebo způsobit vyblednutí světlých oděvů a skvrny od jiných předmětů v pračce. Zkontrolujte značku na oblečení, abyste zjistili maximální teplotu, na kterou lze oblečení prát. Máte -li pochybnosti, perte choulostivé předměty ve studené vodě.
  • Po použití pracího prostředku nebo odstraňovače skvrn vyperte co nejdříve. Ponechání odstraňovače skvrn na skvrně příliš dlouho může způsobit obtížnější odstranění skvrny.
 7. 7 Než budete pokračovat, prohlédněte skvrnu. Neumisťujte své věci do sušičky nebo na sušák, dokud si nejste jisti, že skvrna zmizela. Sušení oděvu může způsobit, že se skvrna dále usadí. Pokud je skvrna stále přítomna, pokračujte k části o přetrvávajících skvrnách, než oděv zaschne. Pokud skvrna již není viditelná, můžete oděv vysušit jako obvykle. reklama

Metoda 2 ze 3: Odstranění skvrn z nábytku a koberců

 1. 1 Oškrábejte přebytečnou hořčici. Pomocí lžíce nebo jiného nádobí naberte přebytečnou hořčici z čalounění nebo koberce. Dávejte pozor, abyste čerstvou hořčici zvedli přímo nahoru a pryč od potřísněného povrchu, než abyste ji dále šířili. Možná budete chtít použít nůž na máslo k seškrábnutí zaschlých skvrn od hořčice.
 2. 2 Smíchejte jemný prací prostředek ve vodě. Vezměte jeden šálek (240 ml) vlažné vody a vmíchejte jednu čajovou lžičku (5 ml) jemného pracího prostředku. Nepoužívejte drsné čisticí prostředky, jako jsou bělidla, soda bikarbona nebo soda na praní.
 3. 3 Směs nechte na skvrně působit 5 až 10 minut. Pomocí houby nebo ručníku naneste směs pracího prostředku na hořčičnou skvrnu. Nechte jej na místě 5 až 10 minut, zatímco materiál absorbuje čisticí prostředek.
 4. 4 Odstraňte skvrnu. Papírovým ručníkem nebo suchým, savým ručníkem přitlačte na skvrnu a vlhké místo. Pokud se skvrna neodlepí, lehce ji vetřete a dávejte pozor, abyste ji dále neroztírali. Hořčičné skvrny patří k nejtvrdším skvrnám od jídla, takže výsledky mohou být omezené.
 5. 5 Opakujte nebo přejděte na jiné metody. Pokud se vám na ručník uvolní část žluté skvrny, ale ne všechny, můžete uspět opakováním této metody jednou nebo vícekrát. Nezapomeňte před nanesením každé aplikace čisticího prostředku a vody nechat působit alespoň 5 minut.
  • Pokud první pokus s pracím prostředkem nepřinesl žádné znatelné výsledky, přejděte k části o přetrvávajících skvrnách.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Odstranění přetrvávajících skvrn

 1. 1 Tyto metody nejprve vyzkoušejte v rohu obarveného předmětu. Tyto metody jsou účinnější než základní metody popsané výše, ale mohou poškodit látku nebo koberec a také odstranit skvrny. Pokud máte obavy z možných účinků, které tyto látky mohou mít na barvu nebo texturu vašeho materiálu, naneste je nejprve na nenápadný roh předmětu. Počkejte 10 minut, poté se osušte ručníkem a zkontrolujte, zda byl materiál ovlivněn.
 2. 2 Naneste směs třecího alkoholu a mýdla na nádobí. Smíchejte tři díly tekutého mýdla společně s jedním dílem třecího alkoholu a nechte materiál 10 minut sedět, než ho opláchnete horkou vodou nebo promočíte vlhkým ručníkem. Při normálním nastavení nechte prádlo prát. Alkohol je silné rozpouštědlo, což znamená, že oleje v hořčičné skvrně se mohou rozpustit v tomto čisticím roztoku na bázi alkoholu.
  • Tekutý glycerin nebo „glycerol“ má podobné vlastnosti jako tato směs a lze jej použít místo něj.
  • Poznámka : Pokud používáte tuto metodu na oděvním oděvu, položte oděv nejprve na ručník nebo jiný savý materiál. Alkoholová směs pravděpodobně vsákne skrz oblečení.
 3. 3 Skvrnu pokryjte stejným druhem hořčice a opakujte způsob čištění. I když to není vždy úspěšné, někdy můžete suché skvrny snáze odstranit tak, že je znovu navlhčíte původním zdrojem skvrny. Po nanesení hořčice počkejte 5 minut, důkladně se osušte ručníkem a ošetřete tak, jak je popsáno v částech oblečení nebo nábytku.
  • Používejte pouze stejný typ a značku hořčice, jako je ta, která způsobila skvrnu: oleje a kurkuma, které skvrnu způsobily, se rozpustily v dané směsi přísad.
  • Poznámka : Dávejte pozor, abyste hořčici nanesli pouze na původní skvrnu, a při vyčištění ji nepotírali na větší plochu. Nezkoušejte metodu „čerstvé hořčice“ na neobarvené části materiálu.
 4. 4 Zkuste mix bílého octa a vody. Smíchejte jeden díl bílého octa se dvěma díly vody a naneste pomocí rozprašovače nebo houbičky. Nechejte 10 minut odležet a poté namočte vlhkým ručníkem. Projděte oblečení prádlem. Ocet je méně účinný odstraňovač skvrn než alkohol nebo prací prostředek, ale protože má různé chemické vlastnosti, někdy bude fungovat na skvrny, které předchozí látky nedokážou odstranit.
 5. 5 Skvrnu vybělte peroxidem vodíku. Peroxid vodíku může způsobit vyblednutí nebo změnu barvy, ale někdy se používá k ošetření skvrn na koberci. Na skvrnu naneste 3% peroxid vodíku a nechte jednu hodinu stát. Osušte suchým ručníkem a v případě potřeby opakujte. Vystavení světlu způsobí, že se peroxid vodíku znehodnotí do vody, takže není nutné oplachování. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Nezodpovězené otázky
 • Jak odstraníte skvrny od hořčice z bílých stěn?
 • Jak odstraním hořčičnou skvrnu z bílé spárovací hmoty?
 • Jak mohu odstranit hořčičnou skvrnu ze světle růžové teplákové košile?
 • Jak odstraním hořčičnou skvrnu z plastu?
 • Jak mohu z mých bílých džín odstranit skvrnu od hořčice?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pokud nic z toho, co zkusíte, neodstraní skvrnu z jemného oblečení, zkuste metodu čištění zopakovat teplou nebo horkou vodou. Může to poškodit oděv nebo změnit jeho strukturu, ale pokud je oděv kvůli skvrně již nenosný, můžete to risknout.

reklama

Varování

 • Nikdy nepoužívejte bělidlo na tkaninách, které nejsou bílé, pokud není bělidlo bezpečné pro barvu!
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nůž nebo lžíce na máslo
 • Odstraňovač skvrn nebo mýdlo
 • Prací prášek
 • Papírový ručník nebo savý ručník

Navíc některé nebo všechny následující položky pro trvalé skvrny:

 • Tření alkoholu
 • Tekutý glycerin
 • Saponát na nádobí
 • Hořčice
 • bílý ocet
 • Voda
 • 3% peroxid vodíku

Populární Problémy

Jak někomu říct, že se mýlí. Existuje několik způsobů, jak se někdo může mýlit: může být motivován myslet si něco, co není pravdivé, může mít nepravdivé nebo zastaralé informace, nebo může mít částečně pravdu, ale ne ...Když již probíhá finále WTA, podívejme se na pět nejoblíbenějších turnajů.

Zjistit, zda je váš diamant skutečný, je lákavá nabídka - chcete to bez pochyb vědět? Většina zvědavých občanů se obrátí na profesionálního klenotníka, aby to vyřešili. Ale nemusíte být Sherlock Holmes, abyste ...

Borna Coric se ve středu utká ve druhém kole na US Open 2020 s Juanem Ignaciom Londerem. Dvojice se na turné potkala dvakrát, přičemž Coric vedl Londero 2: 0 během druhé hodiny.Poranění kolen může být akutní (poškození vazů, chrupavek nebo šlach) nebo chronické (zánět šlach, burzitida nebo artritida). Mají celou řadu příčin: nesprávné zvedání těžkých předmětů, špatnou flexibilitu, špatnou obuv, svalovou slabost, selhání ...