Jak vybudovat japonskou zahradu

Japonské zahrady jsou proslulé svou tichou krásou a nedotčeným růstem rostlin. Přidání japonské zahrady do vašeho domova je skvělý způsob, jak si vybudovat vlastní malý útěk, a přitom použít zelený palec. Existuje několik typů japonských zahrad, takže proveďte malý průzkum, abyste zjistili, jaký typ zahrady byste chtěli postavit.Část 1 ze 4: Budování Zenové zahrady

 1. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 1

  1 Postavte zenovou zahradu, pokud chcete úplně suchou zahradu. Zenové zahrady, známé také jako japonské skalky, jsou navrženy tak, aby byly suché. Obvykle se skládají z různě velkých balvanů, štěrku, písku a skal. Balvany a skály představují ostrovy a písek a štěrk mají představovat vodu, a proto se do písku a štěrku obvykle kreslí vlnové vzory.
 2. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 2

  2 Vyberte si plochý pozemek, na kterém postavíte zahradu. Zenové zahrady se obvykle vyrábějí na rovné a rovné krajině, takže je důležité, abyste si vybrali co nejrovnější pozemek. Možná budete muset pozemek vyrovnat trochou kopání a balení hlíny. Tyto zahrady jsou obvykle vyráběny ve tvaru čtverce.
  • Zenové zahrady se mohou lišit velikostí, takže jak velké je, záleží jen na vás. Zenové zahrady se často používají k meditaci, udělejte si proto zahradu dostatečně velkou, abyste v ní mohli meditovat.
  • Jelikož jsou zenové zahrady suché zahrady, měli byste odstranit stávající trávu nebo květiny z oblasti, ve které zahradu stavíte. Přírodní mech, malé stromy a keř jsou druhy rostlin, které se běžně vyskytují v zenových zahradách. Pokud máte tyto druhy rostlin, neodstraňujte je.
  • Pokud potřebujete srovnat svůj vlastní pozemek, použijte tesařskou úroveň, abyste se ujistili, že jste si udělali půdu co nejrovnoměrněji.
 3. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 3

  3 Přidejte do své zahrady kameny, balvany a písek. Začněte vytvořením ohraničení kolem vaší zenové zahrady kameny a balvany. To pomůže udržet váš štěrk a písek uvnitř vaší určené zenové zahrady a zabrání tomu, aby se šířil po zbytku vašeho dvora. Poté, co jste zenovou zahradu obložili kameny, rozetřete na dno zahrady vrstvu štěrku nebo písku (měla by mít tloušťku 3-4 palce). Poté umístěte různě velké kameny a balvany do zbytku zahrady.
  • Skály jsou obvykle umístěny v malých skupinách po celé zahradě, protože to vytváří jednoduchý a leštěný vzhled. Velikost vašich kamenů a balvanů by se měla lišit od velmi velkých po malé.
 4. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 4

  4 Začleňte do své zahrady správné rostliny. Zenové zahrady jsou zjednodušující a typicky zahrnují omezenou životnost rostlin - většinou mech, malé stromy a keř. Kromě tohoto omezeného přírůstku rostlin je hlavním zaměřením zenových zahrad shrabaný štěrk symbolizující proudící vodu. Nepřidávejte příliš mnoho prvků, protože zenové zahrady mají být jednoduché a relaxační.
  • Pokud v oblasti vaší zenové zahrady nemáte přírodní stromy nebo mech, přidejte do zahrady několik malých rostlin v květináčích. Malé keře a bambusové rostliny jsou dobrým doplňkem vaší zenové zahrady.
 5. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 5

  5 Shrňte návrhy vody do své Zenové zahrady. Je důležité shrabat štěrk nebo písek tak, aby replikoval tekoucí vodu, protože to je klíčový prvek správné zenové zahrady. Můžete použít běžné zahradní hrábě k protažení návrhů skrz váš písek nebo štěrk. Nejlepší je použít hrábě, které má větší a širší zuby, protože to vytvoří lepší a čitelnější design.
  • Pomocí smetáku nebo držadla smetáku zdokonalte drážky vytvořené hráběmi. Jakmile jsou drážky vytvořeny pomocí hrábě, zatlačte smetáčkem nebo násadou na koště dolů do drážek. Díky tomu budou drážky hlubší a lépe vidět. Konec štětiny štětiny je obvykle silnější a vytváří širší, měkčí zářezy, než by držel koště. Rukojeť koštěte je obvykle tenčí a snadněji se používá při výrobě menších a užších designů.
  • Vodní vzory mají být uklidňující a relaxační, takže jejich vytváření by mělo být také uvolněným procesem. Pomalu a opatrně protahujte hrábě štěrkem, abyste vytvořili krásné vzory.
  • Můžete vytvářet kruhové návrhy, rovné návrhy nebo plynulé návrhy. Toto je vaše zahrada, takže vytvořte návrhy, které jsou pro vás nejkrásnější.
  • Shrnutí by mělo být součástí pravidelné údržby zahrady, která by měla být spíše formou meditace než práce. Každý týden upravte své vodní návrhy.
  reklama

Část 2 ze 4: Vytvoření čajové zahrady

 1. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 6

  1 Vybudujte si čajovou zahradu. Tradiční japonské čajové zahrady jsou rozděleny do dvou oblastí, které jsou odděleny jednoduchou bariérou, jako je malá brána nebo zeď ze skal. Tato bariéra by také měla mít otvor, kterým by se dalo procházet. Vnější zahrada má být cestou do čajového obřadu a ve vnitřní zahradě se koná čajový obřad. Vnitřní zahrada často obsahuje čajovnu. Účelem čajové zahrady je dostat se do klidného stavu mysli před zahájením čajového obřadu.
  • Vnitřní zahrada je hlavním zaměřením čajové zahrady, protože zde se koná čajový obřad. Vnější zahrada může být velká nebo malá, jak byste chtěli. Mělo by to být přinejmenším chodník do čajovny.
  • Tyto zahrady mohou být na plochých nebo kopcovitých pozemcích. Měli byste však vytvořit rovný povrch, na kterém můžete postavit čajovnu.
 2. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 7

  2 Vytvořte vnější zahradu. Vnější zahrada čajové zahrady slouží jako cesta do vnitřní zahrady. Vnější zahrady obecně zahrnují cestu do vnitřní zahrady, několik jednoduchých keřů a rostlin a nějaký druh vodního prvku (například vodopád, malý rybník nebo fontána). Čajové zahrady byly tradičně záměrně přirozené a lesnaté, aby poskytovaly uklidňující přechod mezi vnějším světem a klidným čajovým obřadem.
  • Cesty jsou obvykle vyrobeny z plochých kamenů nebo dřevěných prken. Tato cesta může být dlouhá nebo krátká, jak vám to prostor dovolí, a může být nastavena na přímou nebo klikatou cestu.
  • Rostliny ve vnější zahradě by měly být neformální. Nezahrnujte světlé rostliny nebo květiny. Místo toho se držte mechů, keřů a stromů, které byste našli v přírodě.
  • Zahrňte několik lampionů, které osvětlí cestu pro noční čajové obřady.
 3. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 8

  3 Zahrňte čisticí oblast mezi oběma zahradami. Rituální očista je v čajové zahradě důležitá, protože očišťuje člověka před zahájením čajového obřadu. Kamenná vodní nádrž (tsukubai) by měla být umístěna v oblasti mezi vnějšími a vnitřními zahradami, kde si návštěvníci mohou umýt ústa a ruce. Tyto pánve jsou obvykle postaveny nízko nad zemí, takže návštěvníci se musí přikrčit nebo klečet, aby se očistili. Skrčení nebo klečení je také považováno za projev respektu.
  • Očistná oblast by měla být těsně před vstupem do vnitřní zahrady. Před vstupem do vnitřní zahrady se musíte očistit.
 4. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 9

  4 Vytvořte zeď nebo bránu k oddělení vnějších a vnitřních zahrad. Malá brána nebo zeď ze skal je obvykle postavena tak, aby oddělovala vnější zahradu od vnitřní zahrady. Zeď představuje oficiální vstup do čajové zahrady, místa relaxace a klidu od okolního světa. Můžete si koupit malou dřevěnou nebo kovovou bránu k instalaci, nebo si můžete vytvořit malou zeď ze skal a balvanů.
  • Postavit jednoduchý plot z bambusu. Vložte bambusové tyče do země a zabalte špínu nebo cement kolem základny každého z nich, aby držel na svém místě. Jakmile máte své příspěvky na svém místě, připevněte mezi každý sloupek bambusové podpůrné tyče.
 5. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 10

  5 Zasaďte vnitřní zahradu. Čajové zahrady mají být jednoduché a klidné, proto ke stavbě vnitřní zahrady používejte pouze přírodní rostliny a materiály. Rostlinami používanými ve vnitřních zahradách by měly být kapradiny, mechy a keře. Je přijatelné umístit jednu kvetoucí rostlinu do skutečné čajovny.
 6. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 11

  6 Postavte si čajovnu pro své čajové obřady. Ústředním bodem vnitřní zahrady by měla být čajovna. Vaše čajovna nemusí být úplně postavený dům; může to být jednoduše dřevěná konstrukce s trámy a nějakým typem střechy. Použijte přírodní dřevo k vybudování své čajovny tak, aby splývala s přírodou. Vaše čajovna by měla obsahovat posezení s nízkým stolem, abyste si mohli čaj vychutnat vy i vaši návštěvníci.
  • Pokud si přejete, můžete na čajovnu umístit polštáře nebo polštáře, na kterých budete vy a vaši hosté sedět.
  reklama

Část 3 ze 4: Rozhodli jsme se vybudovat procházkovou zahradu

 1. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 12

  1 Pokud chcete větší, luxusnější zahradu, vytvořte si procházkovou zahradu. Během období Edo si bohatší třída Japonska užila hodně extravagance a rekreace. Procházkové zahrady s rybníky, ostrovy a kopci byly postaveny na velkých pozemcích. Tyto zahrady obvykle obsahovaly okružní stezku, která lidem umožňovala užívat si zahradu z mnoha různých perspektiv. Mnoho procházkových zahrad sloužilo jako extravagantní vstupy (nebo do venkovních zahrad) čajových zahrad.
 2. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 13

  2 Vybudujte si procházkovou zahradu ve správné oblasti. Procházkové zahrady vyžadují více prostoru než jiné typy japonských zahrad, což z nich činí pro většinu lidí nejméně praktický typ japonské zahrady. Pokud však máte obrovský dvorek nebo obří kus země, procházková zahrada pro vás může být ideální. Tyto zahrady obvykle disponují širokou škálou funkcí - od rybníků a řek až po stezky a kopce (někdy umělé kopce) - což z nich také dělá jeden z nejdražších typů japonských zahrad na stavbu.
 3. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 14

  3 Naplánujte si zahradu. Mnoho procházkových zahrad se spoléhá na umělou krajinu, aby byly extrémně krásné a neskutečné. Měli byste vytvořit rybník nebo řeku, pokud vaše nemovitost ještě nemá, protože tyto zahrady vždy obsahují nějaký druh vodního prvku. Pokud je váš pozemek přirozeně plochý, měli byste do své procházkové zahrady přidat také nějaké kopce. Budete také muset naplánovat procházku po zahradě. Vaše zahrada tak bude vypadat jako tradiční japonská procházková zahrada.
  • Naplánujte si zahradu na papír, než ji skutečně vytvoříte. To vám pomůže zmapovat veškerou práci, kterou je třeba udělat, a pomůže vám určit, zda potřebujete či nechcete najmout dodavatele, kteří vám pomohou.
 4. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 15

  4 Vytvořte svou krajinu. Pokud máte v plánu přidat umělou krajinu, jako jsou malé vodní plochy nebo kopce, možná budete muset najmout profesionály, kteří vám pomohou. Umělé kopce se obvykle vytvářejí přidáním hromádek zabalené hlíny do vaší země a vysazením trávy na tyto hromady. Cílem je, aby se tyto nové kopce staly přirozenou součástí vaší stávající krajiny. Vytvoření řeky nebo rybníka může být trochu náročnější, protože budete muset vykopat kusy země a přeměnit je na vodní plochy. Jedná se o velké terénní úpravy a doporučuje se vyhledat odbornou pomoc.
 5. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu, krok 16

  5 Vydejte se na procházku. Poté, co jste postavili své kopce a vodní prvky, měli byste do své zahrady vybudovat procházku. Na stavbu chodníku můžete použít štěrk, oblázky, dřevěná prkna nebo velké nášlapné kameny. Vaše cesta by měla pěkně protékat vaší zahradou.
 6. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 176 Přidejte do své procházkové zahrady dekorativní prvky. Zatímco ostatní typy japonských zahrad jsou obvykle přirozenější, procházkové zahrady mohou být o něco extravagantnější. Ozdobte svou zahradu lavičkami, velkými sochami nebo sochami, zakomponujte světlé, kvetoucí rostliny, lemujte svou cestu nádhernými lampiony, přidejte do své zahrady několik fontán atd. Reklama

Část 4 ze 4: Budování dvorní zahrady

 1. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu, krok 18

  1 Pokud chcete postavit malou zahradu, vyberte si zahradu na nádvoří. Nádvorní zahrady obvykle obsahují jednoduché nekvetoucí rostliny, suchý potok (tvořený pískem nebo štěrkem) a malé vodní prvky (například fontánu). Obvykle se snadno vyrábějí a snadno udržují. Tyto zahrady jsou obvykle určeny k prohlížení, ale nejsou vstupovány.
 2. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu, krok 192 Vyberte si správné místo pro vaši zahradu. Navzdory jejich jménu nepotřebujete skutečné nádvoří, abyste vytvořili zahradu ve dvoře. Tradiční dvorní zahrady jsou navrženy pro menší, omezené prostory, díky čemuž jsou oblasti jako střechy, verandy nebo terasy pro ně ideální. Doporučuje se také začlenit rostliny, které nevyžadují mnoho slunečního světla, protože to vám poskytne více možností při výběru umístění vaší zahrady.
 3. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu Krok 20

  3 Vytvořte pro svou zahradu ohraničení. Pomocí kombinace skal a rostlin vytvořte ohraničení pro vaši dvorní zahradu. To vám i vašim návštěvníkům pomůže rozlišit, kde vaše zahrada začíná. Jakmile vytvoříte ohraničení pro vaši zahradu, můžete ji začít zdobit pískem, dalšími kameny a rostlinami, stejně jako jednoduchým stromem nebo fontánou.
 4. Obrázek s názvem Postavte japonskou zahradu, krok 214 Přidejte do své zahrady správné prvky. V zahradách ve dvoře je nejjednodušší použít rostliny v květináčích, protože vám to umožní postavit si zahradu téměř kdekoli. Vybírejte rostliny, které vyžadují málo až žádné sluneční světlo, například kapradiny a palmy. Nalijte písek nebo štěrk na zem vaší zahrady ve dvoře a vytvořte suchý proud tím, že do něj zapustíte vodní design. Zahrňte několik kamenů, malý strom nebo fontánu pro další scenérii. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaké rostliny byste použili na japonskou zahradu? Lauren Kurtz
  Profesionální zahradník Lauren Kurtz je přírodovědec a zahradnický specialista. Lauren pracovala pro společnost Aurora, Colorado, která spravuje zahradu Water-Wise Garden v městském centru Aurora pro oddělení ochrany vody. V roce 2014 získala bakalářský titul ze studií životního prostředí a udržitelnosti na Western Michigan University. Lauren Kurtz Profesionální zahradník Odborná odpověď Willow, japonský dřišťál, japonský javor, švestky a bambus jsou dobrou volbou pro japonskou zahradu. Mechy jsou také skvělým doplňkem. Toto není vyčerpávající seznam.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Najměte si dodavatele, který vám pomůže s plánováním zahrady.

reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Leander Paes poznamenal, že on a Mahesh Bhupathi dokázali, že Indové mohou být jedničkou v globálním sportu, jako je tenis. Dodal, že duo má vzájemný respekt navzdory několika názorovým rozdílům, které mohli mít.

Dominic Thiem nedávno jmenoval svých pět největších sportovců všech dob, což je seznam, ve kterém je Roger Federer na vrcholu. Thiem si také vybral mezi fotbalovými superhvězdami Lionelem Messim a Cristianem Ronaldem.Síť NFL bude mít rozsáhlou předzápasovou show Super Bowl. Zde je návod, jak to sledovat online.Státní nepřátelé MAC Západní Michigan a Východní Michigan jdou dnes proti sobě. Zde je návod, jak sledovat hru naživo online.3. sezóna seriálu Idris Elba 'In The Long Run' má premiéru v neděli na Starz. Pokud ale nemáte kabel, můžete jej sledovat online.