Jak zkontrolovat uzly lymfatických uzlin

Lymfatické uzliny jsou malé, kulaté shluky tkáně, které jsou součástí lymfatického systému. Lymfatické uzliny jsou kritické pro imunitní odpověď těla, a tak se obvykle zvětšují v reakci na infekci a jiné příčiny. Lymfatické uzliny mohou dokonce zůstat oteklé několik týdnů poté, co se infekce uzdraví. Kontrola lymfatických uzlin sami vám může pomoci včas odhalit zdravotní problém. Pokud jsou vaše lymfatické uzliny oteklé déle než týden, nechte si je zkontrolovat lékařem. Pokud jsou vaše lymfatické uzliny bolestivé a oteklé a máte jiné příznaky onemocnění, nechte si je hned prohlédnout lékařem.Část 1 ze 2: Pocit oteklých lymfatických uzlin

 1. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 1

  1 Najděte své lymfatické uzliny. Máte nejvyšší koncentraci lymfatických uzlin na krku, klíční kosti, podpaží a tříslech. Jakmile budete vědět, kde jsou, budete je moci zkontrolovat na bolest nebo otok.
  • V celém těle jsou další skupiny lymfatických uzlin, včetně vnitřní strany loktů a kolen, ale tyto nejsou běžně kontrolovány na otoky.
 2. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 2

  2 Pro srovnání otestujte oblast bez lymfatických uzlin. Stiskněte první 3 prsty na předloktí. Cítit se pod kůží a věnovat pozornost pocitu tkáně pod ní. Získáte tak představu o tom, jak se cítí normální, nenadýchaná oblast vašeho těla.
  • Lymfatické uzliny, které nejsou oteklé, mají jen o něco pevnější hustotu vůči okolní tkáni. Pouze když jsou podráždění a oteklí, můžete je snadno cítit.
 3. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 3

  3 Zkontrolujte lymfatické uzliny na krku a klíční kosti. Použijte první 3 prsty obou rukou současně k kroužení za ušima, po obou stranách krku a pod linií čelistí. Pokud cítíte hrudky doprovázené něhou, můžete mít zduřené lymfatické uzliny.
  • Pokud si necítíte krční lymfatické uzliny, nemějte obavy. To je zcela normální.
  • Jemně stiskněte a pomalu pohybujte prsty, abyste cítili pevné skupiny tkáně pod kůží. Lymfatické uzliny jsou obvykle přítomny ve skupinách a mají velikost hrachu nebo fazole. Zdravé lymfatické uzliny by se měly cítit gumovější a poddajnější než okolní tkáň, ale neměly by být tvrdé jako skála.
  • Pokud necítíte lymfatické uzliny na krku, nakloňte hlavu ke straně, u které máte potíže s kontrolou. To uvolní svaly a umožní vám snadněji cítit lymfatické uzliny.
 4. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 4

  4 Cítit lymfatické uzliny v podpaží. Umístěte své první 3 prsty do středu podpaží. Poté je pomalu klouzejte po trupu o několik centimetrů dolů, dokud nebudou těsně nad bokem prsou. Lymfatické uzliny v této oblasti se nacházejí směrem ke spodní části podpaží, poblíž hrudního koše.
  • Přejeďte prsty po této oblasti jemným tlakem. Přesuňte je směrem k přední části těla, k zadní části těla a nahoru a dolů o několik palců.
 5. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 5

  5 Vnímejte tříselné lymfatické uzliny ve slabinách. Přesuňte své první 3 prsty do záhybu, kde se vaše stehno setkává s pánví. Zatlačte prsty do záhybu mírným tlakem a měli byste cítit svaly, kosti a tuk pod nimi. Pokud v této oblasti cítíte výraznou bulku, může se jednat o zduřenou lymfatickou uzlinu.
  • Uzly v této oblasti jsou typicky přímo pod velkým vazem, takže mohou být těžko cítit, pokud nejsou oteklé.
  • Ujistěte se, že cítíte obě strany třísel. To vám umožní porovnat, jak se cítí, a zjistit, zda je jedna strana lymfatických uzlin oteklá.
 6. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 6

  6 Zjistěte, zda jsou vaše lymfatické uzliny oteklé. Cítíte rozdíl oproti tomu, jaký to byl pocit, když jste stiskli předloktí? Kosti a svaly byste měli cítit pod kůží, ale zduřená lymfatická uzlina se bude cítit jinak a téměř na místě. Pokud cítíte bulku doprovázenou něhou, můžete mít zduřenou lymfatickou uzlinu. reklama

Část 2 ze 2: Lékař vám zkontroluje uzliny lymfatických uzlin

 1. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 7

  1 Sledujte zduřené lymfatické uzliny. Někdy se lymfatické uzliny zvětší v reakci na alergii nebo krátkodobou infekci způsobenou bakterií nebo virem. Pokud tomu tak je, obvykle se během několika dní vrátí do normálu. Pokud však vaše lymfatické uzliny zůstávají oteklé, tvrdé nebo bolestivé déle než týden, je důležité navštívit lékaře, který určí příčinu.
  • I když nemáte žádné jiné příznaky nemoci, měli byste navštívit lékaře, pokud zduřené lymfatické uzliny přetrvávají.
  • Pokud máte tvrdé, nebolestivé a nepoddajné lymfatické uzliny větší než 2,5 cm, navštivte co nejdříve lékaře.
 2. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 8

  2 Pokud se u vás objeví určité příznaky, okamžitě navštivte lékaře. Oteklé lymfatické uzliny mohou být známkou toho, že imunitní systém vašeho těla bojuje s vážnou nemocí. Pokud se u vás objeví oteklé lymfatické uzliny ve spojení s některým z těchto příznaků, okamžitě navštivte lékaře:
  • Nevysvětlitelné hubnutí
  • Noční pocení
  • Trvalá horečka
  • Potíže s polykáním nebo dýcháním
 3. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 9

  3 Informujte svého lékaře, pokud jsou přítomny další příznaky. Ačkoli ne všechny příznaky signalizují vážné onemocnění, informování lékaře o všech vašich příznacích jim pomůže diagnostikovat vás. Mezi běžné příznaky, které se často objevují vedle zduřelých lymfatických uzlin, patří:
  • Rýma
  • Horečka
  • Bolest krku
  • Otok několika oblastí lymfatických uzlin současně
 4. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 10

  4 Posuďte, zda je otok způsoben infekcí. Pokud přijdete do ordinace svého lékaře s oteklými lymfatickými uzlinami, lékař vám uzliny uzlí, aby se ujistil, že jsou oteklé. Poté vás budou muset otestovat na bakteriální a virové infekce, které by mohly způsobit otok, a to buď testováním vaší krve, nebo odebráním kultury z oblasti vašeho těla, například z krku.
  • Je pravděpodobné, že budete testováni na nejběžnější onemocnění, která způsobují bobtnání lymfatických uzlin, včetně běžných virů, jako je streptokok v krku.
 5. Obrázek s názvem Zkontrolovat lymfatické uzliny Krok 11

  5 Nechte si udělat testy na nemoci imunitního systému. Váš lékař pravděpodobně posoudí celkový stav vašeho imunitního systému. Lékař by mohl nařídit řadu testů, včetně obecné analýzy krve, které vyhodnotí aktivitu vašeho imunitního systému. To jim pomůže určit, zda máte onemocnění imunitního systému, jako je lupus nebo artritida, které způsobuje zvětšení lymfatických uzlin.
  • Diagnostické testy umožní lékaři posoudit, jak funguje váš imunitní systém, například zda máte nízký krevní obraz a zda se v lymfatických uzlinách neděje něco neobvyklého.
 6. Obrázek s názvem Kontrola lymfatických uzlin Krok 12

  6 Nechte si udělat testy na rakovinu. V některých vzácných případech mohou být oteklé lymfatické uzliny příznakem rakoviny v lymfatických uzlinách samotných nebo v jiných částech těla. Předběžné testy používané k identifikaci rakoviny mohou zahrnovat krevní panel, rentgen, mamograf, ultrazvuk nebo CT vyšetření. Jakmile je podezření na rakovinu, může vám lékař doporučit provedení biopsie lymfatické uzliny za účelem vyhledání rakovinotvorných buněk.
  • Biopsie lymfatických uzlin je obvykle ambulantní zákrok, ale k získání vzorku buněk lymfatických uzlin je zapotřebí řez nebo hluboká punkce.
  • Jaký test lékař zvolí, závisí na tom, jaké lymfatické uzliny testují a o čem mají podezření, že by mohl být problém.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka A co lymfatické uzliny v žaludku poblíž jater a slinivky břišní? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odborná odpověď Lymfatické uzliny v žaludku nebo v blízkosti jater nebo slinivky nejsou obvykle hmatatelné. Pokud z nich mají obavy, určitě by měl člověk navštívit lékaře.
 • Otázka Moje lymfatická uzlina pod čelistí je oteklá. Je normální, že se při tlaku pohybuje tam a zpět? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Oteklé a citlivé čelistní lymfatické uzliny jsou způsobeny infekcí orgánů, které do nich odtékají, jako je ústní dutina nebo ucho nebo hrdlo. Je běžné, že během aktivní infekce nebo po ní jsou oteklé a při palpaci jsou pohyblivé. Jakmile je infekce vyřešena, tyto lymfatické uzliny se zmenší. I když mohou být hmatní a pohybliví, neměli by se cítit něžně.
 • Otázka Mohou lymfatické uzliny v tříselné oblasti po hysterektomii nabobtnat? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee, Knoxville Odborná odpověď Lymfatické uzliny se mohou zvětšit, když buď aktivně bojují s infekcí, nebo zůstávají po vyřešení infekce oteklé.
 • Otázka Mám si dělat starosti, když mám na krku mnoho mízních uzlin velikosti hrášku? SGrosjean Na každé straně krku je několik lymfatických uzlin. To je naprosto normální.
 • Otázka Mám navštívit lékaře, pokud jsou mé lymfatické uzliny citlivé na dotek, ale nejsou oteklé? SGrosjean Ano. Pokud jsou vaše lymfatické uzliny bolestivé, je dobré nechat si je prohlédnout lékařem.
 • Otázka Cítím při dotyku mízních uzlin malou bolest? SGrosjean Pokud jsou vaše lymfatické uzliny zvětšené a podrážděné, mohou se cítit citlivé, když se jich dotknete.
 • Otázka Mám asi 2 týdny bulku ve tvaru ledviny na třísle a neposouvá se. Dokázal jsem dostat infekci hrudníku a bolest v krku, jsem pořád pořád unavený a ztrácím rovnováhu. Je na čase, abych šel k lékaři? Výrobci panenek Ano!! To zní vážně, zajdi k lékaři.
 • Otázka Měl jsem bolest zubů po dobu 5 dnů a nyní cítím uzel velikosti hrášku pod mojí čelistí na pravé straně. Žádná bolest neexistuje. Co by to mohlo být? Oteklé lymfatické uzliny jsou špatným znamením. Protože se může jednat o infekci, bylo by rozumné poradit se se zubním lékařem.
 • Otázka Co mám dělat, když jsou mé lymfatické uzliny oteklé? Sledujte je několik dní. Pokud jsou stále něžné nebo oteklé, poraďte se se svým lékařem.
 • Otázka Jak dlouho trvá, než antibiotika a analgetika sníží otok lymfatických uzlin? Zach Arntz Záleží na tom, jaký typ infekce se léčí a jaký typ antibiotika byl k léčbě předepsán. Každé antibiotikum má jinou sílu a délku kurzu. Mějte na paměti, že antibiotika fungují pouze tehdy, když dokončíte celý průběh léčby (to je velmi důležité a kritické).
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Otok lymfatických uzlin je běžný a obvykle zmizí po několika dnech.

reklama

Varování

 • Lymfatické uzliny mohou být podrážděné, pokud se jich hodně dotýkáte, takže na ně netlačte příliš tvrdě nebo příliš často, protože otok může být váš vlastní.
reklama

Populární Problémy

Jak uzavřít mír s herpesem. Herpes je neuvěřitelně běžný. V USA má genitální herpes asi každý šestý člověk ve věku 14 až 49 let a v některých populacích je prevalence ještě větší. Http://www.cdc.gov/std/herpes/stdfa ...Nejmladšímu šampionovi bylo pouhých 16 let !.Jak vycházet s lidmi. Vycházet s lidmi může být těžké. Někteří lidé se nemohou spřátelit, někteří se na všechno zlobí a někteří lidé mají spoustu přátel, které nechtějí. Nezáleží na tom, co vaše ...Brad Gilbert a Patrick McEnroe analyzovali hypotetický zápas na antuce mezi Rafaelem Nadalem a Bjornem Borgem. Gilbert věří, že Nadal by nad Borgem zvítězil s dřevěnými i moderními raketami.