Jak vyčistit spálené dno trouby

Rozlití a potřísnění je při vaření a pečení docela běžné, ale pokud je hned neutřete, mohou se spálit a ulpět na dně vaší trouby. Naštěstí spálené na dně vaší trouby lze s trochou času a loketního tuku odstranit. Páleného povlaku se snadno zbavíte buď domácími prostředky nebo čisticími prostředky zakoupenými v obchodě.

Část 1 ze 3: Příprava vaší trouby

 1. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 1

  1 Vyjměte vše z trouby. Vyjměte rošty, abyste snadno dosáhli na dno. Nezapomeňte také odstranit všechny další položky, které můžete mít v troubě, například teploměr do trouby nebo kámen na pizzu.
  • Pokud jsou vaše stojany na trouby potaženy také spálenými zbytky jídla, můžete je vyčistit stejnými čisticími prostředky. Jednoduše je odstraňte, vyčistěte rošty trouby , a po čištění trouby je vyměňte.
  • Rošty na trouby můžete snadno vyčistit namočením do teplé vody s přidaným mycím prostředkem na nádobí. Poté, co se rošty trouby na několik hodin namočí, použijte čisticí podložku, abyste odstranili veškeré přilepené nečistoty. Poté je osušte čistou utěrkou.


 2. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 2

  2 Otřete všechny velké kusy jídla nebo čerstvé stříkance. Před prací na popálených oblastech je nejlepší odstranit snadno omyvatelné úniky. Pomocí starého hadru nebo papírových ručníků vyčistěte všechny potraviny, které lze snadno vyjmout ze spodní části trouby.
 3. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 3

  3 Na podlahu před troubu položte noviny nebo staré ručníky. Během čištění by z vaší trouby mohlo odkapávat některé tekuté čisticí činidlo. Mít něco na zemi, aby zachytilo tyto kapky, pomáhá chránit podlahu vaší kuchyně a usnadňuje úklid.
 4. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 4

  4 Spusťte samočisticí cyklus, pokud ho vaše trouba má. Tento proces způsobí, že se vaše trouba zahřeje na vysokou teplotu a upeče všechny zbytky jídla nebo rozlití na křupavé. To vám může pomoci snáze odstranit špínu. V závislosti na vaší troubě může samočisticí cyklus trvat 1,5 až 3 hodiny.
  • Pokud je dno vaší trouby zcela pokryto připálenými potravinami, možná budete muset tento krok přeskočit. Nadměrné množství spálených potravinových vrstev může skončit hodně kouřením, spuštěním kouřového alarmu a uvolněním chemikálií.
  • Během cyklu samočištění sledujte svoji troubu. Pokud začnete vidět kouř, je pravděpodobně nejlepší cyklus vypnout a vše vyčistit ručně.
  • Jakmile je cyklus hotový a trouba vychladne, vyjměte světlý zuhelnatělý popel ze spodní části trouby tak, že jej otřete vlhkým hadříkem.
  reklama

Část 2 ze 3: Aplikace čisticího prostředku

 1. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 5

  1 Pro snadné řešení vytvořte pastu ze sody a vody. V malé misce smíchejte ½ šálku (260 g) jedlé sody a 2–3 polévkové lžíce (30–44 ml) vody. V rukavicích naneste pastu na spálená místa. Nechte působit přes noc, aby se špína uvolnila.
  • Když pastu rozetřete, zkuste ji vetřít do obzvláště špatných spálených míst. Směs by měla začít hnědnout.
  • Aby byla čisticí pasta účinnější, přidejte do ní ocet. Alternativně nastříkejte ocet na pastu těsně předtím, než ji setřete. Ocet bude reagovat s jedlou sodou a vytvoří tak větší čisticí sílu.
 2. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 6

  2 Pečte citrony v troubě, abyste získali možnost přirozeného čištění. Nakrájejte 2 citrony na polovinu a šťávu vymačkejte do malé misky nebo zapékací mísy vhodné do trouby. Přidejte slupky a tolik vody, abyste naplnili misku nebo misku ⅓. Umístěte jeden z roštů doprostřed trouby a misku položte na rošt. Pečte 30 minut při teplotě 250 ° F (121 ° C). Páry z citronové šťávy pronikají spálenými vrstvami, což usnadňuje jejich odstranění.
  • Je normální, že během tohoto procesu trouba kouří. Zajistěte větrání zapnutím ventilátoru trouby a otevřením blízkého okna.
  • Nechte troubu vychladnout a vyjměte rošt, než se pokusíte setřít skvrny.
 3. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 7

  3 Pokud vám nevadí používat drsné chemikálie, použijte čisticí prostředek zakoupený v obchodě. Tyto čisticí prostředky budou pravděpodobně fungovat lépe než jakákoli jiná metoda, takže pokud je vaše trouba opravdu špinavá, můžete tuto možnost vyzkoušet. Tyto čisticí prostředky však mohou být toxické, takže se musíte ujistit, že jsou zcela odstraněny, než budete znovu vařit jídlo v troubě. Nastříkejte čisticí prostředek na popálená místa a nechte 20-30 minut vsáknout.
  • Pokud používáte silné čisticí prostředky, používejte ochranné brýle a silné gumové rukavice, abyste zabránili postříkání chemikálií do očí nebo vstřebání do pokožky.
  • Zkontrolujte pokyny na obalu, abyste zjistili, jak čistič aplikovat a jak dlouho ho nechat vsáknout.
 4. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 8

  4 Vyhněte se vniknutí jakéhokoli typu čisticího prostředku na topná tělesa. Ať už používáte přírodní nebo chemický čisticí prostředek, snažte se udržet čistič mimo topná tělesa. Když troubu znovu zapnete, mohou topné články při spalování čističe vytvářet výpary, které by mohly změnit chuť vašich pokrmů.
  • U elektrických pecí zvedněte silný kovový drát, který tvoří pečicí prvek, a naneste čisticí prostředek pod něj. Pokud je vaše trouba plynová, nepokoušejte se stříkat nebo čistit plynový ventil nebo zapalovač.
  • Pokud omylem na čisticí prostředek dostanete část čisticího prostředku, setřete jej hadříkem namočeným v čisté vodě.
  reklama

Část 3 ze 3: Odstranění čisticího prostředku

 1. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 9

  1 Otřete čisticí prostředek a špínu vlhkým hadříkem. Během tohoto procesu několikrát opláchněte a vyždímejte hadr. Ujistěte se, že čistič dostanete z každého koutu. Pokud jste použili komerční čisticí prostředek, přečtěte si štítek a postupujte podle pokynů k odstranění.
  • Pokud jste použili pastu ze sody bikarbony, dejte trochu bílého octa do rozprašovače a nastříkejte na pastu, než se ji pokusíte setřít. Směs jedlé sody a octa bude pěnit, takže bude lépe vidět.
  • Pokud jste se pokusili vyčistit troubu citrony, můžete použít část zbylé citronové vody k vydrhnutí spálených oblastí.
  • Plastová špachtle by mohla pomoci seškrabat spálené jídlo.
 2. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 10

  2 Pomocí drhnoucí podložky vyčistěte všechny usazené kousky. Trochu navlhčete podložku a vydrhněte všechny špíny, které se nedaly snadno setřít. Fungovat může i houba z mikrovlákna nebo kousek ocelové vlny.
 3. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 11

  3 Nechte troubu naposledy umýt vlhkým hadrem a poté ji nechte uschnout. Popadněte čistý hadřík a vytřete spodní část trouby ještě jednou, abyste se ujistili, že jsou všechny nečistoty, částice jídla a čistič opláchnuty. Nechte troubu vyschnout na vzduchu nebo ji osušte čistým ručníkem.
  • Pokud jste použili těžký čistič, může být dobré znovu umýt dno trouby trochou mýdla, abyste se ujistili, že nezůstanou žádné toxické chemikálie.
  • Pokud si všimnete zbytků špíny, nastříkejte na ně ocet a pokračujte v otírání vlhkým hadrem. Ocet vám pomůže odstranit nepoddajná místa.
 4. Obrázek s názvem Vyčištění spodní části spálené trouby Krok 12

  4 Vyčistěte okolní prostor a vyměňte stojany. Pokud jste na ně náhodou dostali nějaký čistič, nezapomeňte otřít boky a dvířka trouby. Sundejte noviny nebo ručníky z podlahy a setřete všechny špíny, které mohly vytéct z trouby.
  • Pokud také potřebujete vyčistit rošty trouby, teploměr nebo jiné předměty, které jste před čištěním trouby odstranili, proveďte to před jejich výměnou.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mám nechat na své plynové troubě list cookie? Není to dobrý nápad a je nejlepší nic nepokládat na dno trouby. To zahrnuje hliníkovou fólii nebo plechy na sušenky. Podlaha trouby se zahřívá na vysokou teplotu. Cokoli na něm může poškodit povrch nebo zabránit přístupu tepla na nastavenou teplotu. Regály slouží k tomu, aby udržovaly předměty mimo nejžhavější části trouby a umožňovaly cirkulaci vzduchu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Sklo ve dvířkách trouby můžete vyčistit stejnou jedlou sodou a vodní pastou, kterou jste použili k čištění zbytku trouby. Nechte pastu 20 minut působit a poté ji setřete čistou houbičkou. Nakonec sklenici vyleštěte čistým ručníkem.
 • Pokud používáte troubu pravidelně, naplánujte si její čištění přibližně jednou za 3 měsíce. Pokud jej nepoužíváte tak často, bude stačit jeho čištění jednou nebo dvakrát ročně.
 • Čištěním trouby může jídlo, které v ní vaříte, chutnat lépe! Spálené zbytky jídla mohou vytvářet páchnoucí kouř, který může změnit chuť vašich pokrmů.
 • Pomozte zabránit hromadění popálenin tím, že okamžitě vyčistíte úniky, ale dávejte pozor, abyste se nespálili.

reklama

Varování

 • K čištění trouby je možné použít bělidlo, ale pravděpodobně to není dobrý nápad. Může poškodit vaše plíce a kůži a nemusí také fungovat k odstranění tuku z trouby.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hadry nebo papírové ručníky
 • Noviny nebo staré ručníky
 • Rukavice
 • Ochranné brýle
 • Čisticí podložka nebo ocelová vlna
 • Utěrka z mikrovlákna
 • Rozprašovací láhev
 • Plastová špachtle
 • Malá miska
 • Miska nebo miska vhodná do trouby
 • Jedlá soda a voda
 • Citrony a voda
 • Čistič trouby
 • Ocet
 • Saponát na nádobí

Populární Problémy

Někdy, když se natáhnete určitým způsobem, můžete si všimnout praskání nebo praskání v kloubech. Pokud vás bolí a bolí kotník, strečink tak, že vám záměrně praskne kotník, vám někdy může poskytnout potřebnou úlevu ....

Pokud žijete v USA, zde je několik různých způsobů, jak sledovat Barcelona vs PSG a každou další Ligu mistrů.

Gael Monfils a Dominik Koepfer se střetnou ve čtvrtečním druhém kole Rome Masters. Toto je Monfilsův první výlet na tenisový kurt od začátku pandemie COVID-19.

Pohled na vrozenou vadu chodidla, která sužuje Rafaela Nadala od dětství, a na to, jak ji překonal, aby se stal stejně úspěšným jako on.

Váš průvodce streamováním hry „Pamatujte na Titány“ online a na Disney+. Byla inspirována skutečnými událostmi a hvězdami Denzel Washington.