Jak jíst chřest

Chřest lze jíst mnoha způsoby. Můžete podávat teplé, studené, syrové nebo vařené. Můžete jej použít k vyplnění hlavního předkrmu, nebo jej můžete podávat jako přílohu. Dobře se mísí do polévek, salátů, kastrolů a hranolků, ale můžete se rozhodnout, že ji budete podávat pouze samostatně! Čtěte dále a naučte se vybírat, skladovat a podávat tuto všestrannou zeleninu.

Metoda 1 ze 3: Výběr a skladování chřestu

 1. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 1

  1 Kupte si chřest z obchodu s potravinami nebo farmářského trhu. Čerstvý chřest je luxusní zelenina a jeho ceny tomu obvykle odpovídají. Můžete si koupit čerstvý, mražený nebo konzervovaný chřest. Pokud kupujete čerstvé, podívejte se na jasně zelené nebo fialově zabarvené kopí. Oštěpy by měly být rovné, pevné a rovnoměrně velké, s uzavřenými (nekvetoucími) špičkami. Ideální je koupit si chřest v den, kdy ho plánujete použít.
  • Chřestové kopí se pohybují od silných po tenké. Někteří lidé dávají přednost jednomu druhu před druhým, ale velikost obecně nesignalizuje kvalitu ani chuť. Silnější kopí jsou zralejší a tenčí kopí méně. Silnější kopí mají často tvrdší, dřevnatější konce a většina lidí je před vařením usekne.
  • Chřest se rychle kazí, takže je důležité vybírat svazky, které jsou chlazené nebo na ledu. Nekupujte chřest, který není uchováván v chladu, protože se může ještě rychleji pokazit.


 2. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 2

  2 Vědět, kdy koupit čerstvý chřest. Chřest je jednou z prvních zelených zelenin, které přicházejí do sezóny na konci zimy. Čerstvý, v Americe pěstovaný chřest se často objevuje v obchodech koncem února, ale zelenina je na tom nejlépe-a většinou je nejlevněji-v dubnu a květnu. Mražený nebo konzervovaný chřest můžete jíst celoročně, ale mnozí považují čerstvý chřest za pochoutku.
 3. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 3

  3 Chřest skladujte v lednici nebo na ledu. Chřest použijte do dvou nebo tří dnů od nákupu, nejlépe dříve. Pokud ho potřebujete uchovávat jeden nebo dva dny, nejlepší způsob, jak uchovat kopí, je umístit je vzpřímeně do misky (nebo dokonce malé vázy) se studenou vodou. Konce oštěpů můžete zabalit do vlhké papírové utěrky a dát do chladničky. V plastovém sáčku je můžete uchovávat v chladničce až tři dny.
 4. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 4

  4 Zvážit blanšírování chřestu před vámi zmrazit to . Blanšírování je důležitým krokem při přípravě zeleniny na mražení. Opařením zeleniny se zastaví enzymy, které zeleninu rozkládají. To může pomoci zachovat chuť, křupavost a barvu. Blanšírování před zmrazením také čistí povrch zeleniny, zpomaluje ztrátu vitamínů a činí zeleninu měkčí a snáze se balí.
 5. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 5

  5 Zvážit pěstování vlastního chřestu . Tyto rostliny můžete začít ze semen, nebo můžete zasadit jejich koruny pro rychlejší výsledky. Zralé rostliny chřestu vydávají kopí každé jaro po dobu 12 až 25 let. reklama

Metoda 2 ze 3: Hlavní způsoby vaření chřestu

 1. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 6

  1 Chřest napařte . Pokud jsou oštěpy silné, ustřihněte konce chřestu. Chřest omyjte. Naplňte velký hrnec několika centimetry vody a do hrnce vložte napařovač zeleniny. Voda by neměla prosakovat otvory v parníku; pokud ano, vylijte z hrnce trochu vody. Do hrnce dejte chřest a přiveďte k varu. Vařte v páře, dokud nezměkne, nebo dokud nedosáhnete požadované textury.
  • Jako první chod k večeři zvažte podávání dušeného, ​​grilovaného nebo pečeného chřestu. Podává se tradičně s čerstvě rozpuštěným máslem nebo čerstvě připravená holandská omáčka . Jezte vidličkami nebo prsty.
  • Chřest při vaření v páře změkne a zvlhne a výsledek může chutnat nevýrazně. Přidejte sůl a další koření, abyste okořenili chuť. Mějte na paměti, že přestože je chřest velmi zdravý, přidání soli a dalších koření může vyrovnat zdravotní faktor.
 2. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 7

  2 Chřest ugrilujte na venkovním grilu. Pokud jsou oštěpy silné, ustřihněte konce chřestu. Chřest omyjte. Vytvořte „člun“ s hliníkovou fólií, do které chřest vejde; boky by měly být dostatečně vysoké, aby se zabránilo rozlití oleje a chřestu. Nalijte 1-2 lžíce. olivového oleje do „lodi“ z hliníkové fólie a na ni položte chřest. Umístěte „loď“ na venkovní gril na střední teplotu, dokud kopí nedosáhnou požadované struktury.
  • Chřest při grilování ztvrdne, ale stále si zachovává veškerou vlhkost. Nejlepší na tom je, že když je uvařený, neztratíte žádné živiny!
  • Toto je jeden z nejjednodušších a nejchutnějších způsobů, jak jíst chřest, pokud ho nechcete zpracovat do složitějšího receptu.
 3. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 8

  3 Grilovat chřest na roštu. Oštěpy seřízněte a zakápněte trochou olivového oleje a koření. Hoďte kopí a koření do mísy, aby se promíchaly. Poté chřest položte na horkou pánev; ridged je ideální, ale plochá železná pánev bude stačit. Nechte na středním plameni z jedné strany zčernat (1–2 minuty). Přetočte a vařte ostatní strany. Podávejte teplé.
 4. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 9

  4 Chřest upečte v troubě . Chřest při pražení vytváří bohatou chuť, což z něj činí jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak jíst zeleninu. Oštěpy omyjte a ořízněte, základnu z tvrdších stonků lehce oloupejte a osušte. Položíme na plech a zarosíme nebo pokapeme olivovým olejem. Posypte solí a čerstvě mletým pepřem a pečte 10 až 15 minut při teplotě 425 ° F (220 ° C).
  • Pečený chřest můžete zamíchat do rizota nebo do krémové těstoviny. Opečený chřest můžete také podávat jako přílohu k masu, rybám a těstovinám.
  • Zvažte přidání pár čerstvých stroužků česneku a špetku čerstvě nastrouhané citronové kůry. Zvažte pečení s máslem, solí a parmazánem nebo mozzarellou.
  • Uvařený chřest zvažte nasekat a posypat navrch makarony pečené v troubě. Pokud jste tak nakloněni, můžete také nakrájet slaninu na kousky a posypat ji chřestem.
 5. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 10

  5 Spařte chřest . Nakrájejte chřest na dva palce velké kousky spolu s lilkem a ořešákem. Zeleninu vložte do pánve na sporáku a duste na mírném ohni. Velkoryse je dochuťte solí a pepřem. Přidejte rajčatovou omáčku. Směs nechte 5–10 minut vařit, dokud se zelenina důkladně neuvaří do omáčky.
  • Dušený chřest chutná skvěle s těstovinami.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Alternativní způsoby podávání chřestu

 1. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 11

  1 Chřest blanšírujte . Chřestové kopí vařte v hrnci s vodou 3-5 minut, podle jejich tloušťky. Když jsou kopí jasně zelená a křehká, umístěte je do „ledové lázně“: velké misky 2/3 naplněné studenou vodou a kostkami ledu. Ledová lázeň „chřest“ šokuje, aby se vaření zastavilo. Chřest namočte tak dlouho, dokud se vaří. Vypusťte kopí pomocí cedníku nebo papírového ručníku.
  • Podáváme blanšírované chřestové kopí do salátů, nebo je konzumujte samotné s dresinkem a kořením. Pro jednoduché a chutné jídlo přidejte do chřestu trochu hrubozrnné soli a zakápněte olivovým olejem.
  • Blanšírování je skvělý způsob, jak připravit chřest na uskladnění, pokud jej plánujete sníst později. Pokud chřest blanšírujete předem, nebo ho plánujete přivézt na piknik nebo potluck, dejte oštěpy vychladit do papírového pytlíku vystlaného ručníkem.
 2. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 12

  2 Chřest za stálého míchání orestujte . Míchání obvykle zahrnuje různé druhy zeleniny a chřest není neslýchaným doplňkem směsi. Přidejte k jakékoli praženici, dokud chřest ladí s přísadami.
  • Pokud máte vybíravé děti, může být praženice skvělý způsob, jak je přimět jíst chřest. Můžete snadno vložit drcené kuře a malé kousky zeleniny a chřestu si možná ani nevšimnou.
 3. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 13

  3 Smažte chřest se slaninou . Slaninou obalte kousky chřestu a dejte je do hrnce. Použijte více oleje, než byste použili v praženici. Smažte 10 minut a podávejte na talíři. Dávejte pozor, abyste slaninu nepřevařili nebo nerozvařili. Připravte se na to, že budete nádobí velmi dobře čistit, protože může být mastné a špinavé.
 4. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 14

  4 Uvařte krém z chřestové polévky . Krém z chřestové polévky je elegantním předkrmem nebo obědem a můžete jej připravit za 50 minut. Polévka je dostatečně vydatná na to, aby byla hlavním jídlem, ale můžete ji podávat i jako přílohu. Sloužit čtyřem:
  • Uřízněte špičky z 12 kopin chřestu, 1,5 palce od vrcholu, a pokud jsou silné, rozpulte je podélně. Uložte si tipy na ozdobu polévky.
  • Nakrájejte stonky a veškerý zbývající chřest na kousky 1/2 palce.
  • Na 4 litrech hrnce na mírném ohni osmahněte jednu velkou cibuli nakrájenou na 2 lžíce másla. Vaříme za stálého míchání, dokud cibule nezměkne. Přidejte kousky chřestu a sůl a pepř podle chuti. Chřest a cibuli za stálého míchání restujte 5 minut. Přidejte 5 šálků vývaru a přikryté duste 15 až 20 minut, nebo dokud chřest není velmi měkký.
  • Zatímco polévka vře, vařte vyhrazené chřestové tipy ve vroucí osolené vodě, dokud nebudou měkké, 3 až 4 minuty, poté slijte.
  • Polévku rozmixujte v dávkách v mixéru, dokud nebude hladká. Přendejte hladkou polévku do mísy a vraťte do pánve. Zamíchejte zakysaná smetana , a přidejte další vývar, abyste polévku zředili na požadovanou konzistenci. Dochutíme solí a pepřem. Polévku přivedeme k varu a vmícháme další lžíci másla.
  • Přidejte 1/4 čajové lžičky čerstvé citronové šťávy a polévku ozdobte chřestovými špičkami. Krém z chřestové polévky podávejte s teplým křupavým chlebem na namáčení.
 5. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 15

  5 Chřest nakrájený na kostičky podle receptu na vejce. Zbytky chřestu nakrájejte na kostky a vhoďte do míchaných vajec. Pokud máte litinovou pánev, zkuste si udělat pečenou chřest frittata. Pokud máte koláčovou kůru, zkuste udělat chřest, pórek a quiche z Gruyere. Zkuste připravit chřest bez chřestu nebo chřestovou a cuketovou tortu.
 6. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 16

  6 Chřest jezte syrový. Možná to nezní chutně, ale jíst chřest v syrovém stavu je rychlý a snadný způsob, jak získat jeho živiny. Můžete si ji dát jako svačinu nebo dát do salátu. Chcete -li podávat se salátem, nasekejte chřest a podávejte jej syrový se salátem, špenátem, rajčaty a čímkoli jiným, co se vám líbí. Zvažte podávání s lehkým vinaigrettem.
 7. Obrázek s názvem Jezte chřest Krok 17

  7 Přidejte chřest do smoothie. Jednoduše přidejte do ovocného smoothie oštěp nebo dva chřestu. Chřest můžete rozmixovat, syrový, do smoothie, nebo můžete kopí namočit tak, aby trčely z hrnečku. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu jíst syrový chřest a je zdravý? Ano, můžete to jíst syrové. Četl jsem, že chřest je čistič tepen, jako by prakticky odstranil cévy z plaku. Pomáhá také snížit váš krevní tlak.
 • Otázka Mám sníst celé kopí? Ano, měli byste sníst celé kopí.
 • Otázka Mohu chřest jíst prsty? Ano. V závislosti na přípravě lze chřest považovat za prstovou potravu.
 • Otázka Mohu jíst syrový chřest a je zdravý? Ano. Chřest je běžnou součástí mnoha salátů. Můžete dát přednost tomu, abyste ji před jídlem zbledli nebo nechali louhovat vinaigrette.
Nezodpovězené otázkyPoložit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Ořízněte dřevnaté konce - pokud je to těžké, můžete také použít odřezávací nůž nebo škrabku k odlupování vnější slupky v dolní části stopky.
 • Přidání příliš velkého množství koření nebo soli do jídla vážně ovlivní zdravotní faktor. Zamyslete se nad tím, co přidáte.
 • Nakupujte pokud možno od místních pěstitelů. Tímto způsobem získáte čerstvější chřest a nebudete krmit do potravinového systému, který dodává chřest do poloviny světa.
 • Na oštěpy nedávejte příliš mnoho másla. Pokud to přeženete, máslo může z oštěpů odkapávat na stůl nebo na vaše oblečení.
 • Zkuste chřest jíst v sezóně. Když ji sníte ve správnou dobu roku, je často čerstvější, je méně pravděpodobné, že by proletěla po celém světě, a zachovává si novinku sezónní pochoutky. To platí pro různé produkty, nejen pro chřest.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Chřest dodá vaší moči výraznou, štiplavou vůni během několika hodin poté, co ji sníte. To je normální. Vůně zmizí.
 • Při nákupu chřestu zkontrolujte jeho původ. Omezte počet najetých kilometrů!
 • Uvědomte si, že ostatní (zejména lidé, které příliš dobře neznáte) mohou mít svůj vlastní názor na správný způsob, jak jíst chřest. Jste -li na pochybách, ze zdvořilosti se řiďte jejich pokyny.
reklama

Populární Problémy

Jak zhubnout břišní tuk při menopauze. Pokud jste prošli menopauzou, víte, že zhubnout břišní tuk může být obtížné. Bohužel během menopauzy máte tendenci přibírat na váze v této oblasti. Nezoufejte však - můžete podniknout kroky k ...

Bokovky jsou lidé, kteří mají rádi oblečení, hudbu, jídlo a aktivity mimo sociální mainstream. Pokud máte zájem o hipsterský životní styl, ve kterém nezávislé hudební vydavatelství, vintage oblečení a řemeslná káva ...

Djokovič narazil až na dva ve wimbledonských sadbách

Kristina Mladenovic zahajuje svou kampaň US Open 2020 proti Hailey Baptiste. Mladenovic porazil amerického teenagera v těsném trojnásobném setu při jediném setkání dvojice.

Jak vyrobit kostým Katniss. Přečetli jste Hunger Games od Suzanne Collins, čekali jste na film Catching Fire, s hrdostí nosíte tričko Team Peeta (nebo Gale). Víte, co je Tribute, co je Avox a že prezident ...

Roger Federer, Novak Djokovic, Rafael Nadal a John McEnroe odehráli na US Open několik úžasných zápasů. Překvapivě některé z těchto epických zápasů přišly mnohem dříve než finále.