Jak pěstovat rajčata doma

Pěstování rajčat v interiéru vám umožní produkovat čerstvá, chutná rajčata po celé zimní měsíce. Namísto konzumace rajčat z obchodu s potravinami bez chuti budete moci hodovat na čerstvé domácí sklizni rajčat. Pěstování v interiéru je také užitečné, pokud žijete ve vícebytové budově a nemáte přístup k venkovnímu prostoru pro pěstování zeleniny.

Část 1 ze 3: Výsev rajčatových semínek

 1. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 1

  1 Vyberte si vhodnou odrůdu. Pokud jde o rajčata, máte na výběr, zejména mezi určitými (keřovými) a neurčitými (vinnými) odrůdami. Oba budou mít výhody pro vnitřní zahrady, takže přemýšlejte o tom, který druh je pro vaše účely nejlepší.
  • Neurčitá rajčata mohou být ideální pro vnitřní zahrady. Na rozdíl od určitých odrůd přirozeně šplhají a potřebují klec, mříž nebo kůl. Ale budou i nadále růst a produkovat ovoce po celou sezónu. Pokud hledáte odrůdu rajčat, která přinese hodně ovoce a rychle dozraje, zvolte švestku nebo třešeň neurčitou.
  • Neurčitá rajčata však nejsou kompaktní a potřebují více prostoru, než určují. Pokud je váš prostor omezený, zkuste menší, trpasličí odrůdy. Mělo by to přinést ovoce po dobu 4-6 týdnů.
  • Mezi neurčité dědictví patří Pink Ping Pong, Sibiř, Jedle stříbrná, Tommy Toe a Yellow Pear. Mezi hybridní neurčité patří Micro Tom, Orange Pixie Tomato, Patio, Red Robin, Small Fry, Tiny Tim a Totem.
  • Mezi cherry rajčata patří Washington Cherry a Gold Nugget. Mezi hybridní determinanty patří Cherries Jubilee a Terenzo Hybrid.


 2. 2 Zasaďte semena rajčat do výchozí směsi. Namočte startovací směs semen nebo zalévající půdu čerstvou vodou, dokud nebude vlhká. Naplňte startovací misku sazenic vlhkou směsí nebo zeminou. Do půdy každé buňky propíchněte jednu díru - díra by měla být ¼ palce hluboká. Pinzetou nebo prsty vložte do každé jamky až 3 semínka. Zakryjte otvory vlhkou zeminou nebo promíchejte.
  • Zasejte semena 60–80 dní před tím, než hodláte sklízet rajčata.
  • Pokud nemáte tácky na osivo, můžete použít plastové nádoby na jogurty nebo plechovky.
  • Pokud vysazujete semena do použité nádoby, vyčistěte nádobu roztokem bělidla: voda v poměru 1:10.
 3. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 3

  3 Podporujte klíčení konzistentním teplem a vodou. Klíčení je proces přeměny ze semene na sazenici. Semena rajčat vyklíčí do pěti až deseti dnů. Chcete -li tento proces urychlit a zajistit jeho úspěch, můžete provést několik kroků.
  • Ihned po zasazení semen zakryjte sazenice víkem nebo fólií - zabráníte tím vysychání půdy.
  • Přesuňte buňky na teplé místo. Během klíčení udržujte denní teplotu půdy mezi 70 až 80 ° C. Pokud nemůžete vytápět prostor alespoň na 70 ℉, zvažte nákup tepelné podložky nebo umístění rostlinných buněk na slunné místo.
  • Každý den zvedněte víko a semena podle potřeby zalévejte.
 4. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 4

  4 Přemístěte naklíčené sazenice na slunné nebo uměle osvětlené místo. Sazenice a rostliny rajčat vyžadují alespoň 8 hodin světla každý den. Bez dostatečného světla rostliny rajčat zeslábnou. Jakmile semena naklíčí, zlikvidujte kryt a poskytněte svým sazenicím dostatek světla. Pokud máte okno orientované na jih, umístěte buňky přímo před okno. Pokud nemáte okno orientované na jih, posviťte si na sazenice pěstebním nebo zářivkovým světlem.
  • Umělé zdroje světla by měly být umístěny několik palců od vrcholů sazenic. Jak rostliny rostou, budete muset upravit výšku lamp.
  • Pokud necháváte své rostliny na parapetu nebo před oknem, často je otáčejte, aby byla každá strana vystavena světlu.
  reklama

Část 2 ze 3: Transplantace a hnojení vašich sazenic

 1. 1 Transplantujte své sazenice do velkých květináčů. Jakmile vašim sazenicím naroste jedna až dvě sady listů, jsou na pokraji přerůstání buněk. V tuto chvíli přesaďte sazenice do květináče, který je dostatečně velký na to, aby pojal dospělou rostlinu - ideální je nádoba o objemu pět až deset galonů.
  • Odstraňte sazenice z jejich buněk, aniž byste porušili kořeny. Držte sazenici mezi dvěma prsty a položte dlaň na půdu. Otočte buňku vzhůru nohama a jemně poklepejte na spodní část buňky, dokud nevyjde sazenice.
  • Uvolněte kořeny „lechtáním“ vnějších kořenů.
  • Zahraďte sazenici až k malým fuzzy chloupkům na základně rostliny. Z těchto fuzzy vlasů se stanou kořeny.
  • Po transplantaci sazenici vydatně zalévejte.
 2. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 6

  2 Zalévejte své rostliny, když jsou suché. Po transplantaci sazenic je nezbytné, abyste rostliny i nadále pravidelně zalévali. Každodenně vyhodnoťte suchost půdy tím, že do ní strčíte prst. Pokud je půda suchá, zalijte rostlinu. Pokud je ornice suchá, ale zbytek je vlhký, zalévejte později.
  • Nechání půdy úplně vyschnout poskytne rajčata s hrubým dnem.
 3. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 7

  3 Vytvořte denní a noční světelné podmínky. Rostliny rajčat sice vyžadují dostatek světla, ale také potřebují období temnoty. Pokud používáte umělá světla, musíte napodobit přirozené vycházející a zapadající slunce. Ráno zapněte světla. Po dvanácti až šestnácti hodinách zhasněte světla a nechte rostliny odpočívat ve tmě.
  • Svítidla můžete nastavit na časovač.
 4. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 8

  4 Oplodněte sazenice. Neurčité odrůdy rajčat pokračují v růstu a produkci po celou sezónu. Abyste udrželi tento intenzivní cyklus, musíte rostlinám rajčat poskytnout dostatečné živiny. Do dvou týdnů po transplantaci proveďte první ošetření hnojivem. Po počáteční aplikaci pokračujte v hnojení svých rostlin každých několik týdnů, dokud nedospějí.
  • Použijte hnojivo s vysokým obsahem fosforu.
  • Postupujte podle pokynů na produktu.
  reklama

Část 3 ze 3: Opylování, výcvik a sklizeň

 1. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 9

  1 Trénujte svou rostlinu, aby vyrostla. Neurčité rostliny rajčat vyžadují pro své révy podporu kůlu nebo mříže. Rajčata je možné „vycvičit“, aby vyrostla na mřížce, kůlu nebo kleci. S pěstováním rajčat můžete začít přibližně měsíc po transplantaci.
  • Pokud používáte jeden kůl nebo jednostrunovou mříž, budete cvičit hlavní představec. Připevněte dřík k podpůrnému zařízení pomocí motouzu každých šest až osm palců. Vázejte motouz do volného uzlu, aby nedošlo k poškození rostliny. Jak rostou výhonky (vinná réva, která se objevuje mezi hlavním stonkem a větvemi), prořízněte je tak, že je odtrhnete prsty v kloubu.
  • Pokud používáte klec nebo vícestrunové mřížoví, začnete cvičením hlavního představce. Umístěte klec na rostlinu, dokud je malá - je těžší dostat klece na dospělé rostliny. Přivažte hlavní stonek k podpůrnému zařízení motouzem každých šest až osm palců. Nechte první tři nebo čtyři přísavky, které se zdají zůstat na rostlině. Vycvičte tyto přísavky stejným způsobem - přivažte je k mřížím nebo kleci každých 6 až 8 palců, jak rostou. Jakmile se objeví noví přísavníci, prořízněte je.
 2. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 10

  2 Pomoc při opylovacím procesu. Když se rajčata pěstují venku, včely, ptáci a vítr distribuují svůj pyl a vyvíjejí ovoce. Když pěstujete rajčata uvnitř, musíte tento proces simulovat. Toho můžete dosáhnout:
  • Nasměrujte ventilátor směrem k vašim rostlinám, aby napodobil vítr.
  • Prsty jemně poklepejte nebo zatřeste s hlavním stonkem každé rostliny.
  • Ruční opylování rostlin štětcem nebo vatovým tamponem. Můžete je jemně vetřít na květiny a každému rozdělit pyl.
 3. Obrázek s názvem Pěstujte rajčata uvnitř Krok 11

  3 Shromážděte svou sklizeň. Neurčitá rajčata produkují ovoce do šedesáti až osmdesáti dnů po výsadbě. V produkci ovoce budou pokračovat po celou sezónu. Budete vědět, že vaše rajčata jsou zralá, když jsou zářivá a dokonce červená, žlutá nebo růžová. Rajčata by měla být při vylisování mírně měkká.
  • Chcete -li rajče vybrat, uchopte jej za stonek a otáčejte jím, dokud nezaklapne.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Potřebují rostliny rajčat další rostlinu poblíž ke křížovému opylování? Andrew Carberry, MPH
  Expert na potravinové systémy Andrew Carberry pracuje v potravinových systémech od roku 2008. Má magisterský titul v oblasti výživy a veřejného zdraví, plánování a správy veřejného zdraví z University of Tennessee-Knoxville. Andrew Carberry, MPH Expert na potravinové systémy Expertní odpověď Ne, rajčata jsou plodná. Možná jim ale budete muset pomoci přenosem pylu mezi květinami.
 • Otázka Jaké středně velké rajče si mohu vybrat? Andrew Carberry, MPH
  Expert na potravinové systémy Andrew Carberry pracuje v potravinových systémech od roku 2008. Má magisterský titul v oblasti výživy a veřejného zdraví, plánování a správy veřejného zdraví z University of Tennessee-Knoxville. Andrew Carberry, MPH Expert na potravinové systémy Expertní odpověď Hledáte-li středně velká rajčata, zkuste určit odrůdy zakrslých rajčat.
 • Otázka Neukládal jsem do klecí ani do klecí své dvě pokojové rostliny rajčat a ty jsou nyní asi 3 stopy vysoké. Mám si je teď uvázat motouzem? Můžete nabídnout další návrhy? Ano, svažte je co nejdříve, zavažte smyčku, která neklouže. Udržujte uzel volný, aby nesvazoval stonek. Pokud je nesvazujete nebo nevrazíte, pravděpodobně se pod vlastní vahou zlomí. Neurčitý bude i nadále růst, takže plánujte jejich opětovné uvedení na trh 3-4krát a jejich zvětšení. Řiďte velikost rostliny ořezáváním podle potřeby. Křovinatost můžete ovládat ořezáním postranních výhonků a výhonků a výškou oříznutím hlavních stonků. Nechte nějaký nový růst pro kontinuální produkci květin a rajčat.
 • Otázka Co znamená žloutnutí listů? Žluté listy obvykle znamenají, že rostlinu dostatečně nezaléváte. Nebo to může být problém škůdců nebo problém s půdou. Pokud je tam však jen několik žlutých listů, nemusíte si dělat starosti.
 • Otázka Kdy mám začít stříhat listy? Ke konci vegetačního období odřízněte listy, aby rostlina vložila energii do zrání ovoce.
 • Otázka Mám na svá rajčata umístit ventilátor? Nejlepší je oscilační ventilátor, který neustále nefouká vzduch přes rostlinu. Čím je listí hustší, tím je zapotřebí větší cirkulace vzduchu. Bez cirkulace vzduchu můžete získat plíseň a plísně, které zničí vaše listy.
 • Otázka Mám odříznout spodní stonky? To je osobní preference. Pokud se rozhodnete, použijte sterilní čepel a seřízněte blízko stonku. Postříkejte neemovým olejem. Používejte podle pokynů na lahvičce 2krát týdně po dobu 2 týdnů. Udržuje plísně a houby, stejně jako škůdce, pryč. Otevřené rány jsou náchylné k infekci/napadení.
 • Otázka Zemřou rostliny rajčat uvnitř, pokud slunce není v zimě dostatečně silné? Jsem v kanadském Quebecu. I malé kmeny rostlin/plodů vyžadují hodně světla. Budete muset mít jižní okno a pravděpodobně budete muset přidat umělé světlo.
 • Otázka Mám fluorescenční světla, myslíte si, že by bylo lepší pěstovat světla? Dokud je teplota barev 5K nebo vyšší (denní světlo), je dobré ji pěstovat. Méně je v pořádku, ale přijdete o části spektra, které si rostliny užívají, a vaše sklizeň nemusí být tak dobrá.
 • Otázka Jaký typ půdy je potřebný k pěstování rajčat uvnitř v plastovém květináči? Pro pěstování rajčat je nejlepší hlinitá půda, protože má bohatý obsah živin s dostatkem písku, jílu a organické hmoty. Je také dobře odvodněný, čímž se snižuje výskyt hub a dalších škůdců a chorob.

Populární Problémy

Analýza, proč bude Basel Open nejlepší příležitostí Rogera Federera vrátit se znovu.

Chivas a Club America se ve čtvrtek setkají v semifinále Copa GNP v Mexiku. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze zápasu v USA.

Eugenie Bouchard a Belinda Bencic si prošli cestu do hlavního slosování BGL BNP Paribas Luxembourg Open Monday.

Jak nosit tenisky Alexander Mcqueen. Tenisky Alexander McQueen jsou designové tenisky, které jsou bílé s barevným pruhem v patě a přicházejí v několika různých odstínech. Je známo, že jsou velmi pohodlné a snadno se nosí ...

Novak Djokovič se v pondělí prohnal kolem Jana-Lennarda Struffa, aby postoupil do třetího kola olympijských her v Tokiu, kde narazí na Alejandra Davidoviče Fokinu.

Mohla to být ideální fáze pro comeback, ale Kei Nishikori nedokázal ve finále Japan Open zapůsobit proti Daniilu Medvedevovi. .