Jak ošetřovat psa prostřednictvím Parvo

Parvovirus má dvě formy: střevní verzi a verzi, která ovlivňuje srdce vašeho psa. Jedná se o virovou infekci, a proto není snadno léčitelná; ve skutečnosti můžete léčit pouze symptomy, nikoli samotnou nemoc. Uložení psa do nemocnice je opravdu nejlepší volbou, zvláště u první verze. Váš veterinář ví, jak ošetřit psa parvo a bude schopen podávat léky a tekutiny, které potřebuje. Pokud si však nemůžete dovolit dát svého psa do nemocnice, můžete se pokusit léčit střevní parvo svého psa doma poskytnutím tekutin jak pod kůži, tak orálně, podáním léků a dodržováním určitých protokolů.

Část 1 ze 4: Podávání tekutin podkožně

 1. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Krok 1

  1 Navštivte veterináře. Ve většině případů je parvovirus bez účinné léčby smrtelný a je také vysoce infekční. Pokud veterinární lékař poradí, že jsou nutné nitrožilní tekutiny, pokud je to možné, vezměte tuto radu, protože by to mohlo zachránit život vašeho psa. Uvědomte si, že pes s parvou bude produkovat velké objemy krvavého průjmu a může být obtížné bezpečně se s těmito objemy vyrovnat. Pokud také vlastníte více psů a vezmete si nemocného psa k ošetřovatelce bez řádného ošetřování pomocí „bariéry“, abyste zabránili náhodnému šíření infekce na botách nebo nádobách, vystavujete své ostatní psy riziku. Veterinární kliniky mají speciální izolační zařízení a protokoly pro řešení takových infekcí, aby se zabránilo šíření.
  • Pokud by váš pes zůstal u veterináře, veterinář by pravděpodobně dal vašemu psovi tekutiny IV, které by pomohly rehydratovat vašeho psa, a léky, jako jsou léky proti nevolnosti k léčbě příznaků. Váš veterinář by také mohl pokračovat v analýze hladin elektrolytů a bílkovin vašeho psa a poskytovat léčbu podle potřeby. Dokáže izolovat vašeho psa lépe, než můžete udělat doma, zvláště pokud máte jiné psy.
  • Parvo je virová infekce, proto se přenáší tak snadno a je obtížné ho léčit. Nejčastěji se vyskytuje u štěňat do 6 měsíců. Gastrointestinální verze ovlivňuje především trávicí trakt vašeho psa, což vede k dehydrataci a pes není schopen přijímat výživu, kterou potřebuje. Druhý typ parvo ovlivňuje srdce a není snadno léčitelný doma.


 2. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 2

  2 Dejte svému psovi podkožní tekutiny. Podkožní tekutiny dodáváte pod kůži. Lepší jsou IV tekutiny, které se podávají do žíly, ale pravděpodobně nebudete vybaveni k podávání IV tekutin doma. Váš pes potřebuje tekutiny, protože parvo vašeho psa dehydratuje průjmem a zvracením a kvůli zvracení je možná nejprve nebude moci užívat ústně. Tyto tekutiny pomáhají při dehydrataci. U vážně nemocných zvířat je však jejich oběh často tak špatný, že se tekutiny špatně vstřebávají zpod kůže.
  • Váš veterinář je nejlepším místem k nalezení těchto typů tekutin.
  • Kromě toho vám váš veterinář může poradit, jaký typ tekutin a kolik je vašemu psovi podávat.
 3. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 3

  3 Vyberte správnou stříkačku. Budete potřebovat injekční stříkačku s jehlou o průměru 20, i když pro psy různých velikostí lze použít jehly o něco menší (22 gauge) nebo o něco větší (18 gauge). Zeptejte se svého veterináře, jaká je správná velikost pro vašeho psa. Na čerpání tekutin můžete použít různě velkou jehlu, řekněme o něco menší, takže tekutiny nevpíchnete tou, kterou jste použili na psa. Pro každou injekci použijte novou sterilní jehlu.
 4. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 4

  4 Připravte si vak s tekutinou a stříkačku. Tekutiny budou pravděpodobně v plastovém sáčku obsaženém ve větším sáčku. Odtrhněte větší vak od tekutin. Nejběžnějším typem, který uvidíte, je Lactated Ringers Solution (LRS). Sterilizujte injekční port pomocí antiseptika na vatě a sejměte víčko. Vložte jehlu do injekčního portu. Zatáhněte za píst a natáhněte tekutiny do stříkačky. Kolik dáváte, je založeno na tom, jak moc váš pes ztrácí a jak moc váš pes potřebuje více než 12 hodin, informace poskytnuté o několik kroků níže.
  • Až budete hotovi, vyhoďte jehlu, kterou používáte. Nemělo by se dostat zpět do tekutin.
  • Možná nebudete chtít kapaliny znovu použít. Promluvte si se svým veterinářem, zda je vhodné uchovávat tekutiny pro více než jedno použití.
 5. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 5

  5 Podávejte tekutiny na základě hmotnosti. Než začnete, musíte znát váhu svého psa. Zvažte svého psa, pokud to potřebujete. Například štěňata, která váží 5 liber nebo méně, potřebují každých 12 hodin 50 až 75 kubických centimetrů tekutiny. Určitě chcete nabídnout tekutiny více než každých 12 hodin; tyto částky by měly být rozloženy na 12 hodin. Zeptejte se svého veterináře, jak často byste měli podávat podkožní tekutiny a kolik byste měli dávat pokaždé. Možná budete muset doplňovat tekutiny tak často, jako každou hodinu.
  • Psi, kteří váží asi 10 liber, potřebují 100 až 150 kubických centimetrů každých 12 hodin, zatímco psi o hmotnosti 20 liber potřebují 150 až 300 kubických centimetrů a psi o hmotnosti 40 liber potřebují 200 až 400 kubických centimetrů.
  • Psi o hmotnosti 50 liber dejte 300 až 500 kubických centimetrů každých 12 hodin.
  • Mějte na paměti, že tato čísla jsou pouze odhady. Pes, který ztrácí přebytečnou tekutinu v podobě nemoci nebo průjmu, potřebuje další tekutiny. Uvědomte si, že umístění velkých objemů tekutiny pod kůži může skutečně poškodit kůži a způsobit její odumření a odloučení během několika dní. Opět, pokud je to možné, jděte s intravenózními tekutinami.
 6. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 6

  6 Podejte injekci. Udělejte si chvíli na to, abyste svého psa uklidnili tím, že ho hladíte a jemně s ním mluvíte. Požádejte ho, aby si lehl, a pokud je to možné, nechte někoho jiného, ​​aby se ho držel, když pracujete, aby neutekl. Zvedněte uvolněnou kůži na zádech svého psa. Vpíchněte jehlu pouze do volné kůže.
  • Tekutiny můžete podávat kdekoli podél zadní části krku nebo zad, pokud je dostatek volné kůže. Postupně zatlačte na píst, aby se tekutina uvolnila pod kůží.
  • Tekutiny způsobí pod kůží bouli, ale budou zaneseny do krevního oběhu, pokud pes není v šoku a má dobrý oběhový systém.
 7. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 7

  7 Vyjměte jehlu. Přitlačte přitom prsty k otvoru a masírujte oblast. Nechcete, aby se tekutiny vrátily.
 8. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 8

  8 Sledujte, zda jsou tekutiny absorbovány. Pokud dáváte příliš mnoho, mohou se tekutiny dostat pod kůži vašeho psa. Uvidíte otoky po stranách hrudníku a někdy i nohou. Pokud k tomu dojde, sledujte svého psa, dokud bazény nezmizí, a poté mu pokračujte v podávání tekutin, i když byste měli omezit, kolik mu dáváte. reklama

Část 2 ze 4: Podávání léků psovi

 1. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 9

  1 Zpomalte zvracení. Váš veterinář vám může poskytnout léky na zmírnění zvracení. Protože můžete léčit pouze symptomy parvo, nikoli skutečné nemoci, je tento krok jedním z nejdůležitějších pro zajištění pohodlí pro vašeho psa. Váš pes může také potřebovat lék na kontrolu průjmu.
  • Připevněte svého psa k tělu nebo zdi. Jednou rukou ho držte.
  • Naplňte injekční stříkačku množstvím doporučeným na lahvičce. Jemně jej vložte mezi tvář a zuby.
  • Pomalu zatlačte na píst. Nechte léky vytéct do tlamy vašeho psa.
 2. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 10

  2 Podejte antibiotika. Ačkoli antibiotika pro parvo nic neudělají, zabrání převzetí další infekce. Váš lékař vám může také poskytnout antibiotika. Postupujte podle pokynů na lahvičce a podejte tekutinu orálně, jak je uvedeno v předchozím kroku.
 3. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 11

  3 Poskytněte úlevu od bolesti. Pokud je váš pes obzvláště závažný, může váš veterinář také muset poskytnout úlevu od bolesti. Tento lék podáváte stejným způsobem jako ostatní podle potřeby.
 4. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 12

  4 Vyzkoušejte nový protokol parvo doporučený státem Colorado. Jedna studie zjistila, že používání určitého léčebného režimu doma výrazně zvyšuje šance psa na přežití. První částí režimu je podávání silného léku proti nevolnosti, Maropitant, jednou denně. Druhá část režimu spočívá v tom, že veterinář podá jednu dávku dlouhotrvajícího antibiotika pod kůži, když je pes diagnostikován (Convenia), a poté rodič zvířete podá subkutánní tekutiny 3krát denně. Zeptejte se svého veterináře, zda jsou tyto léky pro vašeho psa vhodné. reklama

Část 3 ze 4: Podávejte svému psovi orální tekutiny

 1. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 13

  1 Zajistěte orální tekutiny. Podkožní tekutiny podáváte pouze ve chvíli, kdy se snažíte zpomalit zvracení svého psa. Jakmile je váš pes schopen zadržovat tekutiny, můžete svému psu pomoci hydratovat pomocí nápoje napuštěného elektrolytem, ​​například Pedialyte.
 2. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 14

  2 Použijte katétrovou stříkačku. Tyto stříkačky mají silnější a širší hrot, takže usnadňují podávání tekutin vašemu psovi. Na konec nedáte jehlu, abyste poskytli orální tekutiny.
 3. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 15

  3 Naplňte stříkačku tekutinami. Pomocí stříkačky natáhněte tekutiny. Vložte injekční stříkačku do lahvičky a zatáhněte píst zpět na příslušnou rysku. Dejte 2 až 4 kubické centimetry za každou libru, kterou váš pes váží za hodinu.
 4. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 16

  4 Omezte svého psa. Váš pes bude pravděpodobně slabý z parvo. Pokud však váš pes bojuje, budete muset svého psa držet, nebo vám ho někdo podrží, zatímco mu podáváte orální tekutiny.
  • Zkuste psa opřít o tělo, aby se nemohl tolik pohybovat.
  • Jednou rukou ho držte, druhou mu podávejte tekutinu.
 5. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 17

  5 Vložte stříkačku do tlamy psa. Začněte vložením prstu do úst mezi tvář a zuby. Jemně zatlačte stříkačku dovnitř. Čelist nemusí být otevřená. Zatlačte píst dolů a uvolněte tekutinu do úst. Kapalina by měla odtékat zuby.
 6. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 18

  6 Nenaklánějte hlavu psa dozadu. Může být lákavé zvednout psovi bradu, aby kapalina odtékala do zadní části krku. Pokud tak učiníte, může váš pes vdechnout tekutinu a způsobit aspiraci.
 7. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 19

  7 Pozor na zvracení. Po podání tekutin svého psa sledujte. Pokud to váš pes vyhodí, počkejte později a zkuste znovu podat orální tekutiny. reklama

Část 4 ze 4: Následující protokoly

 1. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 20

  1 Izolujte svého psa. Parvo je extrémně nakažlivá, což je jeden z důvodů, proč je to tak obtížné onemocnění. Váš pes může zůstat nakažlivý až 2 měsíce. Pokud je to možné, nezapomeňte izolovat svého infikovaného psa od ostatních psů v rodině a držet ho mimo veřejné prostory, dokud je stále nakažlivý. Dokonce i očkovaní psi mohou stále dostat parvo, takže je nejlepší držet všechny psy odděleně.
  • Parvo prochází hlavně výkaly a tekutinami procházejícími od jednoho psa k druhému. Může to dokonce projít, když váš pes očichá jiného psa.
  • Pokud máte v domě jiné psy, ujistěte se, že váš nemocný pes používá koupelnu v jiné oblasti než ostatní vaši psi, protože vaši psi jej mohou zachytit z výkalů nemocného psa až 2 měsíce po odeznění příznaků.
 2. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 21

  2 Zkontrolujte teplotu svého psa. Teplota psa se obvykle pohybuje mezi 101 a 102,5 stupně Fahrenheita. Pomocí psího rektálního teploměru změřte psovi teplotu.
  • Na konci přidejte vazelínu. Pokud nemáte vazelínu, můžete použít jiný druh oleje, například dětský. Vložte teploměr do řitního otvoru asi o palec. Jděte pomalu a buďte jemní. Digitální teploměry by vám měly odečíst za méně než minutu.
  • Pokud je váš pes příliš chladný, možná budete muset zahřát tekutiny, než mu ho dáte pod kůži. Možná budete muset také poskytnout vyhřívací podložku. Jen zajistěte ochranu před vyhřívací podložkou, protože vaše štěně by se mohlo spálit, pokud by bylo přímo na něm. Mezi psa a vyhřívací podložku použijte silný ručník nebo deku.
 3. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 22

  3 Krmte svého psa jemným krmivem. Jakmile váš pes přestane zvracet a projeví zájem o jídlo, začněte jemným jídlem. Prozatím přeskočte granule. Místo toho zkuste velmi libové mleté ​​hovězí maso vařené s rýží (ujistěte se, že se zbavíte veškerého tuku) nebo tvarohem. Jogurt je také dobrá volba. Zeptejte se svého veterináře na další možnosti.
 4. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 23

  4 Dezinfikujte svůj domov. Smíchejte 30 dílů vody s 1 dílem bělidla. Tuto směs použijte k dezinfekci tvrdých povrchů ve vašem domě, zejména těch, kde byl váš pes. To zabije virus, ale pouze na tvrdých površích.
  • U ostatních oblastí, jako jsou koberce a pohovky, otřete co nejčistěji a poté je vyčistěte párou. Můžete také zvážit kvartérní amoniak pro čištění měkkých povrchů.
  • U venkovních prostor uděláte nejlépe, když seberete výkaly svého psa a budete zahradu zalévat o něco častěji. Ředění může časem pomoci snížit množství viru ve vašem dvoře a slunce také některé z nich zabije.
 5. Obrázek s názvem Nurse a Dog Through Parvo Step 24

  5 Vykoupejte svého psa. Jakmile váš pes přestane vykazovat příznaky, dejte mu koupel s antibakteriálním šamponem. Opakujte za týden.
  • Šampon nechte alespoň 5 minut odležet, aby mohl fungovat.
  • Zajistěte také, aby byl váš pes při koupání v teple, když se dostane ven z vany, použijte teplou vodu a teplé ručníky.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Může štěně dostat parvo více než jednou? Musí být dospělí psi přeočkováni, pokud má štěně v domácnosti parvo? Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS Odpověď odborného veterináře Pes, který se zotaví z parvoviru, by měl zůstat doživotně chráněn, pokud nemutuje nový kmen parvoviru. Parvovirová vakcína chrání maximálně tři roky. Pes, který byl očkován před více než třemi lety, musí mít nový průběh očkování. Podobně v dobách velké výzvy, jako je pobyt v domě s parvo štěnětem, existuje argument pro získání doplňovací dávky vakcíny, pokud dospělý pes měl naposledy posilovač déle než rok (ale méně než tři roky) před.
 • Otázka Mohu vyléčit parvovirus doma? Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS Odpověď odborného veterináře Na parvovirus neexistuje žádný „lék“ jako takový. Je na imunitním systému psa, aby s virem bojoval a zbavil se ho z těla. Základem léčby je podpůrná péče, jako je podávání tekutin, které nahradí ty, které byly ztraceny v důsledku nemoci nebo průjmu, aby se pes nedostal do dehydratace a nedostal se do selhání orgánů. Proto je tam, kde je to možné, preferována nemocniční léčba, protože veterináři mohou podávat nitrožilní tekutiny, které jsou mnohem účinnější při podpoře krevního oběhu než ty pod kůží.
 • Otázka Moje štěně nedávno začalo zvracet, poté se na jeden den zastavilo a nyní to dělá znovu a je velmi letargické. Může to být parvo? Prostě to přišlo z ničeho nic. Sadxizzy Může to být parvo, ale také to může být docela dobře něco jiného (méně vážného), co váš pes zachytil. Navrhuji vzít ji k veterináři, aby zahájila léčbu parvo, pokud ji má.
 • Otázka Mému psovi byla diagnostikována Parvo, ale bylo jí 14 let. Byla diagnóza správná? Pokud váš pes nebyl očkován proti Parvo, pak by to mohlo být správné; psi to mohou chytit v každém věku.
 • Otázka Může pes starší než rok chytit parvo? Ne, ale pokud má váš pes příznaky, měli byste to zkontrolovat u veterináře.
 • Otázka Co se stane, když nepoužijete novou jehlu pokaždé, když podáváte podkožní tekutiny? Je to matné, takže následně je to bolestivější, když si podáváte injekci, a máte větší riziko nákazy dof, protože není dostatečně čistý.
 • Otázka Jak často mám podávat podkožní tekutiny? Zeptejte se svého veterináře. Odpověď na tuto otázku se bude velmi lišit podle okolností vašeho individuálního psa. Nepokoušejte se něco takového udělat, aniž byste dostali přesné pokyny od veterináře.
 • Otázka Jak se jmenuje lék, který aplikujete pod kůži? Existuje mnoho léků a očkování, které se podávají subkutánně. Co se snažíte léčit nebo předcházet?
 • Otázka Může téměř dvouměsíční štěně dostat náhradu mléka během léčby Parvo? Shannon Reeves Pokud byly odstaveny před uzavřením smlouvy s parvo a jídlem pro psy, pak není vhodné dávat náhradu mléka. Když je štěně odstaveno, jejich tělo přestane produkovat enzymy rozkládající mléko/náhradu mléka, takže by to mohlo způsobit další potíže s GI. Pokud štěně ještě nebylo odstaveno, když onemocnělo (je to nepravděpodobné, protože očkovaná fenka předá mláďatům imunitu mláďaty), pak je náhrada mléka dobrou volbou a pomůže zvýšit příjem tekutin.
 • Otázka Může být štěně na slunci, pokud je slabé a potřebuje hydratovat? Bylo by lepší držet ho uvnitř, aby se snížilo riziko zárodků zvenčí a dehydratace, ale štěně může ležet na slunci, zatímco uvnitř potřebuje vitamín D.
Nezodpovězené otázky
 • Můj pes byl na NPO 4 dny po parvo. Měl IV tekutiny a antibiotikum, ale stále má krvavý průjem. Co jiného se dá dělat?
 • Mám dvouměsíční štěně. Vzal jsem ho k pohotovostnímu veterináři, když jsem si začal všímat, že se nechová jako on. Měl pozitivní test na parvo. Udržuji ho hydratovaného a on drží tekutinu, ale ne jídlo. Co jiného bych měl dělat, abych se o něj staral?
 • Štěně je 9 dní v parvo léčbě. Normálně jí, pije a hraje, ale stolice stále vypadá tmavá a deštivá. Je to normální?
 • Moji dva psi mají parvo a mají tekutiny, ale nechtějí jíst ani pít vodu. Co bych měl dělat?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Nechte své psy očkovat podle plánu, abyste jim zabránili v parvo.

reklama

Populární Problémy

Světová trojka Stefanos Tsitsipas nedávno vyvolal polemiku svým postojem k očkování proti COVID-19.

S omezením blokování se syn Bjorna Borga Leo konečně připojil k akademii Rafaela Nadala na Mallorce. Leo Borg už akademii navštívil třikrát a byl plný chvály na tamní zařízení.

Pokud ve vašem domě chybí místo na stěně nebo pokud chcete, aby televize visela uprostřed místnosti daleko od stěn, budete muset použít stropní držák. Ty lze zakoupit u většiny hlavních prodejců, i když byste měli zkontrolovat specifikace štítků, abyste ...

Bangladéšský národní kriketový tým začíná turné po Novém Zélandu 1. ODI v McLean Parku. Zde je návod, jak sledovat zápas online v USA.

Pokud žijete ve Spojených státech a nemáte kabel, můžete sledovat přímý přenos dnešního zápasu Barcelona - Levante.

Jak zacházet s okřídlenou lopatkou. Stav známý jako okřídlená lopatka (WS) způsobuje zřetelně vyčnívající lopatku, která vypadá trochu jako pahýl křídla, a může také způsobit lokalizovanou bolest a omezený pohyb horní části těla. Existují...