Jak zjistit, zda je rubín skutečný

Rubíny mohou být nejcennějším barevným drahokamem na základě ceny za karát. Existuje však spousta padělků a může být těžké zjistit, zda je rubín skutečný. Nakonec nejjistější způsob, jak to zjistit, je vzít kámen licencovanému klenotníkovi. Doma můžete pravost rubínu posoudit pohledem na jeho barvu a tvrdost. Pokud je to možné, použijte lupu s 10 výkony a zkontrolujte rubín zblízka.

Srovnávací grafSkutečný v. Falešný srovnávací graf Ruby

Metoda 1 ze 3: Kontrola Ruby doma

 1. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný Krok 1

  1 Poznáte podle barvy a lesku. Skutečné rubíny září hlubokou, živou, téměř „stopkovou“ červenou barvou. Falešné drahokamy jsou často matné: jsou „lehké, ale ne jasné“. Pokud je drahokam spíše tmavě červený, může to být místo rubínu granát. Pokud se jedná o skutečný rubín, vězte, že tmavší kameny mají obvykle větší hodnotu než světlejší kameny.
  • Zkontrolujte konzistentní a rovnoměrnou barvu v celém kameni. Padělky pravděpodobně obsahují skvrny a nečistá místa. To znamená: rubíny někdy mají nedokonalosti.
  • Jako vodítko použijte „stopkové červené“, ale neočekávejte, že najdete skutečný rubín, který je ve skutečnosti tak jasný. Pokud tak učiníte, rubín je pravděpodobně falešný. Skutečný rubín by však měl být spíše jako jasný semafor než jako matný kámen.


 2. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 2

  2 Porovnejte rubínový kámen se střepem červeného skla. Rubíny a jiné druhy safíru jsou často falšovány jako sklo. Pokud sklo a kámen vypadají podobně, pak možná jen držíte dva kusy červeného skla! Je poměrně běžné, že prodejci předstírají rubíny pomocí skleněného kompozitu.
 3. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 3

  3 Zkuste poškrábat povrch. Skutečné rubíny jsou extrémně tvrdé kameny. Brouste nehet nebo minci na povrch „rubínu“ a zjistěte, zda jste schopni jej poškrábat. Pokud rubín vykazuje škrábance, je velká šance, že to není skutečný rubín. Pouze diamant může poškrábat rubín.
  • Kompozitní rubíny nejsou tak trvanlivé jako skutečné rubíny. Existuje šance, že rubín není úplný „falešný“ a je to jen strojně vyrobený kámen.
 4. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 4

  4 Podívejte se, jestli se rubín netře na jiném povrchu. Jemně poškrábejte kámen o tvrdý, hladký povrch: porcelánové dlaždice nebo kus čirého skla. Kámen by měl poškrábat povrch, ať už je to „rubín“ nebo ne. Tip-off však přichází, pokud „rubín“ zanechá na povrchu, kde jste ho poškrábali, červenou značku.
  • Červená značka může být známkou toho, že je drahokam uměle zabarvený. Mohlo by vám říci, že „drahokam“ je ve skutečnosti vyroben z mnohem slabšího materiálu.
 5. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 5

  5 Znát druhy falešných. Mezi kameny běžně používané jako rubínové napodobeniny patří granáty, turmalín, sklo a kompozitní drahokamy.
  • Granáty jsou matné, tmavě červené silikátové minerály. Jsou mnohem jemnější než rubín.
  • Turmalín je červeno-růžový silikátový minerál. Turmalín je o něco tvrdší než granát, ale mnohem měkčí než rubín.
  • Imitace skla v červené barvě jsou obvykle levné, ale ne příliš trvanlivé. Mělo by být snadné zjistit, zda je „rubín“ skutečně vyroben ze skla.
  • Kompozitní rubíny jsou skutečné rubíny, které byly fúzovány se sklem. Díky tomu je kámen větší, takže ho klenotník může prodat za více peněz. Pozor! Kompozitní rubíny se často prodávají jako „skutečné“ rubíny za skutečné rubínové ceny.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Konzultace s klenotníkem

 1. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 6

  1 Přineste kámen profesionálnímu klenotníkovi. Nakonec nejbezpečnějším způsobem, jak si být jistý, je zaplatit profesionálovi, aby se podíval na drahokam. Měl by vám být schopen říci, zda je rubín skutečný.
  • Vyhledejte ve svém městě renomované klenotníky. Než navštívíte klenotníka, zvažte prohlédnutí recenzí online. Zkontrolujte, zda byli ostatní zákazníci spokojeni s přesností analýzy této osoby.
  ODBORNÁ TIP

  Jerry Ehrenwald

  President, International Gemological Institute & Graduate Gemologist Jerry Ehrenwald, GG, ASA, je absolventem gemologu v New Yorku. Je předchozím prezidentem Mezinárodního gemologického institutu a vynálezcem amerického patentovaného Laserscribe℠, prostředku laserového zápisu na diamant s unikátními znaky, jako je DIN (identifikační číslo diamantu). Je vedoucím členem Americké společnosti odhadců (ASA) a je členem klubu čtyřiadvaceti karátů města New York, sociálního klubu omezeného na 200 nejvýznamnějších osobností v klenotnictví. Jerry Ehrenwald
  President, International Gemological Institute & Graduate Gemologist

  Pokud stále existují otázky o pravosti drahokamu, vezměte to ke gemologovi. Nezávislá, akreditovaná klasifikační laboratoř může analyzovat kámen na pravost a poskytnout další údaje, jako je tvar, řez, hmotnost, barva a optické vlastnosti.

 2. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 7

  2 Nechte si posoudit. Klenotník může rubín analyzovat a říci vám, kolik to stojí. Jiní mohou za drahokam zaplatit mnohem více nebo mnohem méně - ale ocenění je obvykle dobrým odhadem toho, co kámen stojí v peněžní hodnotě.
 3. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 8

  3 Certifikujte rubín. Licencovaný klenotník vám může dát oficiální potvrzení, že váš rubín je to pravé ořechové. Tento dokument bude fungovat jako legitimní důkaz, pokud byste se někdy rozhodli rubín prodat. Vytvořte si kopii certifikátu a uschovejte ho na bezpečném, tajném místě.
  • Certifikujte svůj rubín kvůli pojištění. Pokud někdy ztratíte rubín při katastrofě nebo jiném záměně, pak budete pravděpodobněji dostávat náhradu za ztrátu, pokud dokážete, že jste ztratili skutečný rubín.
  • Pokud si plánujete ponechat rubín, ponechte si ho jako rodinné dědictví. Když rubín jednou zdědí vaše rodina nebo přátelé, bude mnohem cennější, pokud bude certifikován. Ušetříte jim také potíže s procházením stejných kroků, abyste zjistili, zda je rubín pravý.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Kontrola pomocí Lupy

 1. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 9

  1 Prohlédněte si rubín pomocí 10násobné lupy. Použijte klenotnickou lupu nebo standardní mikroskop. Pokud nemáte přístup k vlastnímu vysoce výkonnému nástroji pro zvětšení, zvažte možnost zeptat se přítele nebo místní laboratoře. V opačném případě stačí navštívit klenotníka.
 2. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 10

  2 Očekávejte mikroskopické vady. Hledejte malé, mikroskopické vady, které by jinak byly pouhým okem neviditelné. Na skutečném rubínu byste měli vidět nějaké drobné nedokonalosti. Falešné a laboratorně vytvořené rubíny jsou téměř vždy bezchybné, protože přirozené chyby jsou tak malé, že je extrémně těžké je replikovat.
  • Pokud vidíte bubliny jakéhokoli druhu, pravděpodobně máte co do činění s falešným rubínem. Hledejte jiné chyby než bubliny.
  • Mezi vnější nedostatky (kazy) patří škrábance, jámy, škrábance a drobné škrábance. Vnitřní vady (inkluze) jsou kategorizovány jako: krystaly prasklin (peří), negativní krystaly, hedvábí, otisky prstů, svatozáře, dutiny, čipy a barevné zónování.
 3. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je rubín skutečný, krok 11

  3 Podívejte se na rubínové střihy a fazety. Složitost rubínového povrchu bude snadno viditelná pouze pod 10násobným mikroskopem. Pokud je rubín zaoblený, válcovaný nebo nadměrně hladký, pak se pravděpodobně jedná o falešný drahokam. Kámen by mohl být skutečný obchod, pokud je faseta čistá, nedotčená a ostrá. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mám potíže s identifikací mého rubínu. Nevypadá zahřátý nebo skleněný, ale v některých světlech je krvavě červený a v jiných svítí purpurově. Váš rubín by mohl být pidgeonský krevní rubín, nejvzácnější druh. Krvavé rubíny Pidgeon obsahují modré nebo purpurové skvrny, díky nimž je váš nález neuvěřitelně cenný.
 • Otázka Jak mohu vyčistit svůj rubín a připravit se na trh? Můžete použít jen teplou vodu. Můžete jej také otřít čistým hadříkem, aby se jeho lesk ukázal o něco více. Rubíny se nepoškrábou, pokud nejsou poškrábány diamantem.
 • Otázka Může být růžový kámen ve vintage prstenu rubín? Záleží na barvě. Pokud je tmavě růžová, s největší pravděpodobností téměř červená. Pokud je světlo, pravděpodobně ne.
 • Otázka Nemůžu si rubín poškrábat skalpelem. Je to skutečné? Jediný materiál, který může poškrábat rubín, je diamant. Odneste to ke klenotníkovi. Bude to stát za to, pokud je to skutečný rubín!
 • Otázka Mohu vyčistit rubín v kyselině? Nikdy není nutné čistit rubín v kyselině. Stačí teplá voda s mýdlem. A když je máchání nebo namáčení dokončeno a vyjmete ho z lázně, vždy to udělejte mimo kanalizace nebo oblasti, kde může rubín spadnout nebo se ztratit. Mnoho rubínů je malých, takže si všimněte, kde je čistíte, a v úklidové místnosti mějte vždy dostatek světla.
 • Otázka Začíná rubín jako obyčejný kámen, který je špinavý? Jak vyčistím rubín? Ne, rubín je odlišný druh kamene. Můžete jej vyčistit teplou vodou s trochou mýdla.
 • Otázka Měl by skutečný rubín zelené a žluté skvrny? Ne, rubíny se liší pouze od téměř růžové po téměř purpurovou.
 • Otázka Pokud zveřejním fotografii svého rubínu, bude někdo schopen zjistit, zda je skutečný nebo ne? Velmi nepravděpodobné. Vezměte to klenotníkovi nebo gemologovi. Jemnosti kamene nelze zachytit na kameru a měly by být vidět pod přirozeným bílým světlem.
 • Otázka Pokud má můj rubín škrábance, je to skutečné? S největší pravděpodobností ne. Rubíny lze poškrábat pouze diamantem, což znamená, že většina skutečných rubínů má na sobě jen málo nebo vůbec žádné škrábance. Pokud má rubín několik škrábanců, je to téměř jistě falešné.
 • Otázka Je můj rubín falešný, pokud má nahoře nějaké škrábance? Pokud je váš rubín poškrábán něčím jiným než diamantem, pak je to falešný.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Jak poznám, zda je rubín skutečný, když ho vidím pod lampou?
 • Udělal jsem test s ultrafialovým světlem na rubínu a svítilo elektricky růžově. Znamená to, že je syntetický?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 10-mocná klenotnická lupa
 • Plochý povrch z porcelánu nebo skla
 • Mince

Populární Problémy

Daniil Medvedev v sobotu poprvé v kariéře překonal dvousetové manko, když ve Wimbledonu ve třetím kole porazil Marina Cilice.

„Showbiz Kids“, nejnovější dokument od HBO, má premiéru v úterý večer. Zde je návod, jak sledovat film online, pokud nemáte kabel nebo nemáte HBO.

Přechod z divošky na dívčí dívku není tak těžký, jak se zdá. Budete muset začít věnovat více pozornosti svému vzhledu a chování, stejně jako hygieně, abyste vypadali a působili více žensky. Změna vyžaduje čas, ale můžete začít být více ...

V MSG začíná sezóna č. 1 proti č. 2, protože Michigan State čelí v Champions Classic Kentucky. Zde je návod, jak to sledovat online bez kabelu.

Jak natáhnout kotníky. Dynamické protahování zahřívá svaly a zvyšuje prokrvení kloubů, svalů a pojivových tkání. To jim pomáhá připravit se na intenzivnější akci a protahování. Abyste si řádně zahřáli kotníky, ...

Jak naplánovat společensky vědomé líbánky. Líbánky jsou zábavné a vzrušující chvíle pro vás a vašeho partnera. Začínáte svůj společný život a podnikáte výlet na oslavu. Pokud je však pro vás společenské vědomí vědomé, ...