Tenis 101: Důležitost podání a přestávky na podání

Pro hráče, který hru nehraje, nebo pro příležitostného pozorovatele hry, má tenis příliš mnoho jemností, které nelze pochopit, dokud fyzicky nezvednete raketu a neudržíte s ní míč. To, co se pro pozorovatele jeví jako relativně nudný nebo průměrný zápas, může být skutečným hráčům zapleteným do bitvy duševní peklo.Je známo, že Nadal je velmi sebekritický.

Rafael Nadal jednou zveřejnil status na Facebooku poté, co v prvním kole French Open zničil kvalifikaci 6-1, 6-1, 6-1 o tom, jaký hrůzný zápas odehrál. Nezáleží na tom, zda vyhrajete nebo ne, jestli je vaše načasování trochu mimo nebo je vaše práce nohou pomalá, mysl má tento otravný zvyk říkat vám, že něco je drasticky špatně. To, jak tomuto pocitu čelíte, je to, co váš zápas rozbije nebo rozbije.Většina lidí nikdy nepochopí význam přestávky ve službě. Obecně to funguje takto:

1) Ve srovnání se zbytkem hry jsou vaše služby a kondice dva prvky, které zůstávají ve vaší ruce. Ve skutečnosti můžete svoji službu nadále praktikovat a zdokonalovat k dokonalosti. To není něco, co můžete dělat se svými pozemními údery, kde přicházejí v úvahu vaše skutečné vrozené reflexy. Nebylo by možné naučit někoho odpalovat míč jako Federer, ale bylo by stejně možné naučit někoho zasáhnout dostatečně dobrou službu, aby i jemu ubral pár bodů.

2) Čtyři rovné body dělají hru. Teoreticky stačí čtyři slušné služby, které vám vyhrají hru i s průměrnými základy. Pro každého profesionálního hráče v top 500 je servisní hra jako vyzvednutí nabité zbraně. Zkazit to je svatokrádež. Prolomit podání soupeře je přirozeně obrovská záležitost v zápase. Znamená to nejen, že jste předvídali trajektorii, roztočení, řez, rychlost a směr více než čtyř podání vašeho soupeře za dobu reakce kratší než jedna sekunda, ale také jste odehráli tyto body a převzali hru. Je to jako vzít branku v kriketovém zápase. Zničil jsi svého protivníka. Říci to nebo psát o tom se samozřejmě snáze řekne, než udělá.Hráč jako Karlovic nebo Raonic má zaručenou remízu v každé alternativní sadě kvůli vysoké rychlosti jejich podání. Jakmile set dosáhne nerozhodného výsledku, je to téměř jako slepá přestřelka. Pokud nehrajete hráče top 10, může to ve skutečnosti jít oběma způsoby. Až budete příště sledovat výjimečnou příležitost, kdy dojde k rozbití velkého serveru v sadě, bude mít i ten nejtišší přijímač na své straně hřiště uspořádanou mini párty. Je to 80procentní garantovaná výhra setu.

3) Pokud je vaše služba přerušena v tie break, přestávka se nazývá mini break. To je méně závažné než skutečná přestávka ve službě, ale při příjmu se vyvíjí dvojnásobný tlak. Víte, že potřebujete jeden bod rovně dozadu, nebo byste nakonec dosáhli setpointu, když soupeř podává. Tie-break může být jedním z nejděsivějších a nejvíce demotivujících bodů v sadě. Pocit ztráty setu po mletí 12 her po sobě je zničující. Často je to horší, protože přeskupení po špatném tie-breaku je ještě těžší.

4) To je přesně důvod, proč je úroveň intenzity vaší hry posuzována víceméně podle toho, kolikrát jste se zlomili nebo jste byli zlomeni. Průměrná sada je jedna přestávka se skóre 7-5, 6-4 nebo 6-3. Na tom není nic zvláštního. Sady obvykle trvají přibližně 40 minut. Dvojitá přestávka je trochu rozpaky. Pokud se vašemu soupeři podařilo najít cestu kolem vašeho podání dvakrát ve stejné sadě, je něco špatně. 6-2, 6-1 skóre v sadě znamená dvojitou přestávku. V tuto chvíli je velmi bezpečné dodat, že vás parní válec ovládá.5) Trojnásobná přestávka, neboli to, čemu říkáme rohlík, je skvělá skóre 6: 0. Pokud se vám nepodařilo uložit službu ani jednou v celé sadě, máte problémy. Když probíhá zápas top 4 a jeden z hráčů ten bagel skutečně dostane, pamatujte-je to úspěch. Pro někoho, jako je Nadal, získat proti Federerovi set 6: 0, i kdyby to bylo jednou za celou jeho kariéru, je to obrovská věc.

6) Dvojitý rohlík je ... ehm ... dostanete výprask před kapacitním davem. Je to to nejhorší ponížení, jaké může tenista mít. Je to skoro jako útok nadhazovače na 6 šestek v zápase nebo fotbalista, který chybí tři údery na otevřenou bránu. Pokrčíš rameny. Proto se o Sharapovových po sobě jdoucích dvojitých bagelech tolik mluvilo. Mluvilo se v ní o poklesu kvality ženského tenisu. Pokud se hráčce v 120 nejlepších žebříčcích na světě podaří její službu zlikvidovat šestkrát za sebou, je něco opravdu špatně.

Bagel-Bagel

7) Psychologie tenistů je zcela nastavena. Většina hráčů se učí soustředit se na výsledek každého setu jednotlivě, nikoli na zápas jako celek. Často se mě ptali, proč a jak se hráč, který prohrál první set 1-6 nebo 0-6, může najednou vrátit a vyhrát další dva. Odpověď je zcela psychologická. Pokud se hráč potýká se dvěma přestávkami, raději sadu natankuje a donutí svou mysl přeskupit se pro další. Je to mnohem snazší, než donutit svou mysl, aby se pokusila znovu zlomit, aby mohla bojovat dál.

Důvodem, proč jsou hráči jako Nadal nebo Djokovič tak fantastickými bojovníky, je to, že na rozdíl od většiny ostatních hráčů se nedívají na zápas ani na set jako celek, ale soustředí se na každý jednotlivý bod. Obzvláště Djokovič má tuto neuvěřitelnou schopnost ventilovat veškerou frustraci, kterou v sobě má, sekundu před zápasovým bodem a vyhrát ji, jako by kráčel v parku. Svědčí o tom nejslavnější ze všech, mečbol, který zasáhl za čistého forhendového vítěze v otevřeném semifinále USA proti Federerovi.

Síťované tenisové boty nike

Nadal, na druhou stranu, jde o extrémní strategii roztočení v době nebezpečí. Bude točit míč tak vysoko, že dopadne na soud, i když ho zasáhne kilometr daleko. Federer, na konci roku 2000 by zaútočil při nejmenší šanci na zlom. Vidět Federera spěchat k síti stačí, aby se většina hráčů smočila, kromě toho, že jeho salvy jsou jako naprogramované střely. K dnešnímu dni se tato taktika změnila jen nepatrně, protože už není tak důsledný jako dřív.

Příště: Rituály před zápasem.

Populární Problémy

Jak držet pozoun. Jako každý jiný nástroj je prvním krokem při hře na pozoun porozumění tomu, jak ho držet. Abyste dosáhli dobrého uchopení, zatlačte palec levé ruky do výztuhy ve spodní části zvonové trubice a poté ...

Statistická analýza žebříčku ATP na konci roku, když jsme na závěrečné akci Masters roku před finále.

Úspěch Laver Cupu jako soutěže dokazuje jeho trvanlivost.

Bývalý svět č. 1 Andy Murray pojednává o postupu Novaka Djokoviče v průběhu let před jeho prvním kolem roku 2021 US Open v prvním kole proti Stefanosu Tsitsipasovi.