Jak přilákat lišky

Pokud máte rádi pozorování divoké zvěře, jednou z nejlepších památek je krásná liška nebo dokonce její mladá štěňata, která se poprvé objevují na jaře. Lišky žijí v nejrůznějších prostředích, ale jsou známé tím, že se objevují na dvorcích. Přestože jim lidé dávají spíše špatnou pověst, obvykle jsou neškodní a můžete je přilákat správnou návnadou. Existují také způsoby, jak zlepšit prostředí tak, aby se více zobrazovaly. S trochou trpělivosti můžete z lišek udělat pravidelný pohled ve vaší oblasti.

Metoda 1 ze 2: Nastavení návnady

 1. Obrázek s názvem Přilákat lišky Krok 1

  1 Vydejte se na návnadu v noci, abyste zvýšili své šance na spatření lišky. Lišky jsou nejaktivnější za soumraku nebo za úsvitu. Připravte návnadu těsně před setměním a poté ji přesuňte ven, aby ji lišky našli. Naplánujte si umístění na dobře osvětlené místo, abyste mohli na dálku vidět blížící se lišky. Stanovení návnady v noci také pomůže zabránit tomu, aby se denní zvířata, jako jsou potulní mazlíčci, nejprve dostali k jídlu.
  • Lišky lze nejsnadněji přilákat v zimě, když je nedostatek potravy, ale lze je najít i v jiných ročních obdobích.
  • Lišky jsou často aktivní během dne, ale jsou trochu skličující. Pokud žijete v rušné oblasti, máte největší šanci ji vidět v klidnější části dne.
  • Pokud se pokoušíte přilákat lišky ve volné přírodě, zkuste nastavit návnadu blízko jejich stop nebo doupěte.


 2. Obrázek s názvem Attract Foxes Krok 2

  2 Vyberte malé porce jídla 0,5 oz (14 g) nebo méně. Udržujte velikost porce malou, aby lišky na vás nebyly závislé. Pokud použijete správnou návnadu, například páchnoucí kousek ryby, nebude to problém. Použijte stejné množství jídla pokaždé, když se pokusíte nalákat na lišku. Umístěte jej do malé misky nebo nádoby, kterou můžete nastavit na dvoře.
  • Lišky si mohou pást pro vlastní jídlo. Pokud dostanou všechno své jídlo od lidí, stanou se učenlivými a přestanou lovit sami sebe.
  • Laskavé lišky mohou váš dvůr navštěvovat neustále a hledat jídlo. Mohli by být chyceni nebo zraněni, když se toulají po vašem okolí.
 3. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 3

  3 Jako návnadu vyberte maso, ryby a vejce. Čím silněji návnada zapáchá, tím lépe bude jako návnada. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak nakrmit lišku, je plechovka mokrého krmiva pro psy nebo rybího krmiva pro kočky. Můžete také použít jakýkoli druh syrového masa nebo ryb. Lišky často ve volné přírodě jedí věci jako vejce, ovoce, semínka a nějakou zeleninu, ale nemusí to být skvělá volba, pokud si nejste jisti, že liška najde návnadu.
  • Například lišky jedí ovoce jako jablka a borůvky, pokud je najdou.
  • Zkuste poskytnout kořenovou zeleninu, jako jsou sladké brambory a brambory. Obvykle nechodí po zahradách, ale někdy mohou vykopat tyto druhy rostlin, pokud je máte.
  • Lišky jedí nejrůznější věci, včetně hub, žab, ptáků a malých hlodavců. Pochutnávají si také na solených arašídech a sýru.
 4. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 4

  4 Umístěte jídlo mimo svůj domov. Najděte si jasné místo v blízkosti okrajů dvora nebo zahrady. Zajistěte si dobrý výhled na návnadu, i když stojíte daleko. Lišky často vstupují do nových oblastí v rozích, ale nevadí jim chodit po jasných cestách, aby získali jídlo, pokud tam není nic, co by je vyděsilo. Pokud necháte jídlo venku, budete mít dobrý přehled o všech blížících se liškách.
  • Dávejte pozor na jakékoli otvory, které mohou lišky použít k tomu, aby se dostaly dovnitř a ven z uzavřených oblastí. Dávejte pozor na díry v plotech, husté živé ploty, verandy a opuštěné budovy. Přesuňte jídlo pryč z těchto míst, aby lišky nemohly vzít a běžet.
  • Pokud je jídlo blízko vašeho domova, liška by si na vaši přítomnost mohla zvyknout. Bylo známo, že se schovávají pod verandami nebo dokonce jdou dovnitř dveří domácích zvířat. Mohlo by to přilákat i další zvířata, například myši.
 5. Obrázek s názvem Attract Foxes Krok 5

  5 Naplňte misku čerstvou vodou a umístěte ji vedle návnady. Pořiďte si druhou misku na místo té, která pojme návnadu. To je zvláště užitečné, pokud nemáte poblíž rybník nebo jiný zdroj sladké vody. Nechte tuto misku naplněnou, kdykoli budete sledovat lišky. Vezměte ji dovnitř a vyčistěte ji, když nejste.
  • Udržujte misku čistou, abyste zabránili šíření nemocí. Každý den ji naplňte čerstvou vodou.
 6. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 6

  6 Postavte se na dálku a sledujte návnadu. Lišky nepřistoupí k návnadě, pokud vědí, že jste blízko ní. Postavte se například na verandu nebo na opačnou stranu dvora. Dostaňte se tak daleko, jak jen můžete, zůstaňte stát a čekejte. Pokud náhodou uvidíte blížící se lišku, nedělejte nic, abyste ji upozornili na svou přítomnost.
  • Pokud chcete zahnat lišku ze svého dvora, vydávejte hlasité zvuky. Křičet, pískat, bouchat do něčeho. Funguje také jejich stříkání vodou nebo házení něčeho měkkého, například tenisového míčku.
  • Pokud si liška zvykla na to, že ji lidé krmí, může se k vám přiblížit. Nebojte se - není to nebezpečné. Nesnažte se však krmit lišky sami, protože to je učí záviset na jídle na lidech.
 7. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 7

  7 Odstraňte zbytky jídla a umyjte misku každý den. Cokoli, co lišky nesnědly, přitáhne další zvířata. Když skončíte s pozorováním lišky, vezměte návnadu zpět dovnitř a vyhoďte ji. Misku očistěte mýdlem a vodou, abyste zabránili šíření nemocí.
  • Pokud nakonec přitahujete lišku (nebo jiné zvíře), nezapomeňte uklidit všechny zbytky na zemi. Je snadné je minout, ale přesto mohou nalákat nežádoucí hosty na váš dvůr.
  • Myši a krysy jsou hlavními škůdci přitahovanými starou návnadou, ale můžete také zahlédnout mývaly a jiná zvířata.
 8. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 8

  8 Umístěte čerstvou návnadu každou noc ve stejnou dobu. Získat váhavou lišku, aby se vydala na váš dvůr, může chvíli trvat. Neustále dávejte čerstvé potraviny. Pokud vědí, že to tam je, počkají na to a začnou se plazit, aby to zkontrolovali. Trpělivostí a vytrvalostí můžete přilákat lišku!
  • Záleží také na tom, jak jídlo zjistí. Pokud víte, že jsou v této oblasti lišky a často vydáváte jídlo, nakonec jednoho nalákáte.
  • Udělejte si z toho rutinu. Umístění jídla každý den ve stejnou dobu pomáhá zajistit, aby nezůstalo nic, co by zůstalo sedět pro jiná zvířata, zejména pro krysy.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Vylepšení vašeho dvora, abyste přilákali více lišek

 1. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 9

  1 Pěstujte husté keře, aby se lišky měly kam schovat. Silné keře a keře poskytují úkryt pro návštěvy lišek. Pokud jich máte několik po obvodu dvora, bude mnohem pravděpodobnější, že přilákáte jakékoli lišky v této oblasti. Někdy se zavrtají pod zarostlé keře, aby si založili svá brlohu. Pokud ještě nemáte keře, nainstalujte si pár, aby byl váš dvůr příjemnější.
  • Lišky si užívají oblasti, které mají celou řadu různých přírodních živlů, ale mezi nejdůležitější patří trsnaté rostliny.
  • Ovocné keře, jako jsou borůvkové, malinové a ostružinové keře, jsou skvělou volbou, protože také produkují sladké ovocné lišky.
 2. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 10

  2 Založte hromadu kompostu na likvidaci starého jídla. Hromady kompostu obsahují organické zbytky, které z nich dělají hnojivo pro rostliny. Hromádky kompostu kvůli tlejícímu jídlu páchnou dost hrozně, jako zbytky ovoce a zeleniny. Silný zápach přitahuje všechny druhy zvířat, včetně lišek, které s ním zacházejí, jako by to bylo normální součástí jejich prostředí. Může také přivést krysy a polní myši na lišky.
  • Chcete -li vytvořit hromadu kompostu, přidejte stejné množství vlhkého materiálu, jako jsou zbytky jídla, a suchého materiálu, jako jsou listy. Zatímco maso lze kompostovat, není skvělé, protože voní žlukle a přitahuje červy.
  • Hromádky kompostu držte mimo svůj domov! Umístěte jej nejméně 30 cm od sebe a další informace najdete v místních předpisech.
 3. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 11

  3 Skládejte dřevo na hromady, aby sloužilo jako úkryt. Najděte si suché, svěží místo 6 až 9 m (20 až 30 stop) od svého domova. Aby bylo dřevo suché, umístěte tam poleno nebo dřevěnou paletu. Poté skládejte polena na palivové dřevo vedle sebe a na sebe, abyste vytvořili rovnoměrný stoh. Nahoru hromadu přikryjte palivovým dřevem, aby zůstala suchá. Pokud je dřevo dostatečně rozmístěno, může to být místo, kde se liška může skrývat nebo dokonce žít, ale je to hlavně proto, aby se váš dvůr cítil více jako les.
  • Dřevěné hromady dodávají vašemu dvoře přirozený prvek, ale lišky někdy žijí nebo se zavrtávají pod klády. Pokud máte velkou nemovitost se spoustou stromů, můžete nechat staré klády nebo větve v naději, že nakreslíte lišky.
  • Dřevěné hromady slouží také jako úkryty pro další stvoření, včetně myší a krys, takže je určitě držte daleko od svého domova.
 4. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 12

  4 Umístěte krmítka pro ptáky, abyste přilákali ptáky a rozptýlili semena. Umístěte několik stojících krmítek asi 3 m (9,8 ft) od vašeho domova. Pokud máte stromy, můžete na větve zavěsit i nějaká krmítka. Lišky ve volné přírodě jedí semena, takže cokoli, co jim ptáci upustili, by se mohlo stát zdrojem potravy pro ty, kteří se toulají po této oblasti.
  • Lišky jedí také ptáky, takže buďte připraveni na tuto možnost, pokud pustíte oba na svůj dvůr současně.
  • Zbytky ptačího semínka přitahují i ​​další zvířata, zejména krysy a myši, proto držte krmítka daleko od domova a zametejte každý týden.
 5. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 13

  5 Pěstujte ovocné stromy, pokud pro ně máte místo ve dvoře. Možná byste to nečekali, ale lišky milují sladké dobroty. Obzvláště mají rádi jablka a jiné ovoce, které chutná nejlépe na podzim. Některé ovocné stromy nebo keře můžete získat ve své místní rostlinné školce. Vesmírujte stromy od sebe a držte je mimo blízké struktury, aby jejich kořeny nezpůsobovaly problémy.
  • Třešně, tomel a švestky jsou dalšími příklady ovocných lišek, které rády jedí. Získají ovoce, když spadne na zem, ale můžete ho také sklidit a dát jim ho.
  • Nepřehlédněte ovocné keře. Lišky milují maliny, borůvky a ostružiny. Jedí také hrozny.
 6. Obrázek s názvem Attract Foxes Step 14

  6 Vytvořte malý rybník naplněný čerstvou vodou. Zvířata jdou tam, kde je voda, takže rybník je skvělý, pokud nejste příliš blízko jezera nebo potoka. Pokud máte na dvoře místo, vykopejte malou plochu a nainstalujte jezírkovou vložku. Poté můžete nainstalovat filtr, aby byl čistý a jeho okraje obložit kameny na ozdobu. Nechte ji naplněnou buď dešťovou vodou, nebo vodou z hadice, aby měly lišky co pít.
  • Obecně platí, že pokud jste ve vzdálenosti 1,6 až 3,2 km od sladkovodního zdroje, máte šanci přilákat na svůj dvůr lišku. Mít jednu blíže znamená, že se pravděpodobně objeví více zvířat.
  • Ve svém rybníku můžete také chovat ryby. Pokud chráníte svůj rybník, nebude to dobrý nápad, protože lišky se zastaví, aby stihly večeři.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pomocí odpuzovače vůně držte lišky mimo váš domov, zahradu a další oblasti, které nechcete, aby navštívili. Nemají rádi silné vůně, včetně citronelly nebo moči zvířat, a můžete je také použít kropení vodou nebo ultrazvukové lapače.
 • O liškách je známo, že se vyhrabávají v odpadcích, takže své odpadkové pytle uchovávejte v koších na popelnice nebo v plechovkách se silným víčkem. Tím se také zabrání tomu, aby se objevila jiná zvířata.
 • Pokud musíte ze svého dvora odstranit lišku, umístěte návnadu do klecové pasti. Mějte na paměti, že liškám se při přesunu mimo jejich území nedaří, takže je obvykle lepší nechat je na pokoji a najít způsoby, jak je udržet mimo svůj majetek.
 • Pokud máte podezření, že vám liška představuje hrozbu, zavolejte místní úřad pro kontrolu zvířat. Lišky jsou docela neškodné a málokdy nosí vzteklinu, ale mohou jít za malými zvířaty.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Lišky obecně neútočí na lidi, ale mohou se živit malými zvířaty. Nechte své mazlíčky na vodítku, když jsou kolem lišky, a na noc je zavřete.
reklama

Věci, které budete potřebovat

Nastavení návnady

 • Čisté misky
 • Mýdlo
 • Voda
 • Konzervované krmivo pro domácí zvířata, maso, ryby nebo alternativy
 • Dalekohled nebo kamera (volitelně)

Vylepšení vašeho dvora, abyste přilákali více lišek

 • Utěsněné popelnice
 • Palivové dříví
 • Kompost
 • Krmítka pro ptáky
 • Ptačí zob
 • Keře a stromy

Populární Problémy

Deboning (někdy nazývaný „vykostění“) je proces odstraňování kostí z drůbeže před vařením. Vykostěná krůtí prsa jsou základem mnoha receptů, jako jsou například krůtí prsa pečená v troubě nebo krůtí kaboby. Kosti z vykostění ...

Elina Svitolina si vybojovala třísetové vítězství nad Katerinou Siniakovou.

Ó, la la! Romantika je ve vzduchu. Jste zamilovaní a chcete svému výjimečnému člověku ukázat, co pro vás znamená. Ať už je váš vztah nový, nebo jste spolu už věky, svou lásku snadno omdlíte. Zanechávejte milostné poznámky ...

Konta dělá historii tím, že ve čtvrtfinálovém eposu porazila Halepovou

Jak natáhnout nové boty. Pokud jste si někdy koupili příliš malé boty, pravděpodobně jste je nenosili dlouho, než jste začali přemýšlet, jestli existuje způsob, jak je roztáhnout. I když nemůžete změnit botu víc než ...

Schwartzman vzdal hold vítězství Rafaela Nadala, který vyhrál 13 titulů Roland Garros, a nazval to „neuvěřitelným“. Schwartzman také hovořil o školení v Nadalově akademii na Mallorce s tím, že se tam cítí velmi příjemně.