Jak vyřezávat kámen

Řezbářský kámen je druh sochařství. Kámen se liší od ostatních médií v tom, že je obtížné jej dokonale tvarovat kvůli jeho hustotě a nepředvídatelnosti. Řezbářský kámen vyžaduje trpělivost a plánování. Použijte tyto kroky jako průvodce vyřezáváním kamene.

Část 1 ze 4: Výběr správného kamene

 1. Obrázek s názvem Carve Stone Krok 1

  1 Pokud jste začátečník a máte několik nástrojů pro řezbářství, vyberte si mastek. Textura mýdla připomíná suchou kostku mýdla a je extrémně tvárná. Snadno vytvoří tvar s malou silou.
  • Mastek je tak měkký, že ho můžete vyřezat tvrdšími kameny, které najdete na dvorku; můžete jej dokonce vyřezat nehtem. Dodává se také v mnoha barvách, jako je šedá, zelená a černá. Pokud vytváříte malou sochu, použijte mastek, který se při náhodném poškrábání nebo šťouchnutí snadno nepoškodí.
  • Mastek a další měkké kameny najdete v místních kamenných obchodech s potřebami pro řezbářství. Například v Kalifornii existuje obchod s názvem „Kamenné sochařské potřeby“, který prodává měkké kameny pro řezbářství.
  • Případně můžete své kameny získat z kamenného dvora. Vězte však, že tyto kameny se obvykle používají pro stavební účely (například stavební desky) a mohou být tvrdší než umělecky poskytnuté kameny.
  • Vězte, že nějaký mastek obsahuje azbest, při vdechnutí může způsobit rakovinu plic, azbestózu a mezoteliom.


 2. Obrázek s názvem Carve Stone Krok 2

  2 Kupte si alabaster pro nejlepší kombinaci trvanlivosti a tvárnosti. Alabaster je dodáván v široké škále barev a je k dispozici od mnoha dodavatelů.
  • Alabaster je nejlepší, pokud chcete barevnou, robustní sochu. Může mít různé barvy, jako je bílá, šedá, béžová, oranžová, žlutá, červená a průsvitná.
  • Ačkoli je alabastr obecně tvrdší než mastek, přesto se snadno vyřezává. Je to ideální volba pro nové sochaře, protože si stále zachová svůj tvar, aniž by vyžadoval speciální nástroje nebo namáhavé úsilí.
  • Alternativou k alabastru je vápenec, který se snadno a pravidelně vyřezává, ale není k dispozici v široké škále barev (typický vápenec se dodává v různých odstínech šedé). Vápenec může být také obtížné vyřezávat, pokud získáte špatný kus. Vápenec je o něco tvrdší a neleští se tak dobře jako alabastr.
 3. Obrázek s názvem Carve Stone Krok 3

  3 Vyhněte se velmi tvrdým kamenům, jako je žula a mramor. Vyřezávání těchto kamenů vyžaduje specializované nástroje, jako jsou elektrické brusky a kladiva.
  • Žula a mramor jsou obvykle tvarovány ve velkém množství, protože jsou nejvhodnější pro sochy a jiné velké předměty, které vyžadují trvanlivost.
  • Práce s velkými deskami z tvrdých kamenů vyžaduje velmi namáhavé úsilí. I zkušení řezbáři mohou strávit až 80 hodin prací na relativně jednoduchém kusu.
 4. Obrázek s názvem Carve Stone Step 4

  4 Vyberte si kamennou desku, která je mnohem větší než zamýšlená socha. Vyřezávání je odčítací proces, nikoli aditivní. Na rozdíl od přidání více barvy k portrétu, řezba zahrnuje odebrání kamene k vytvoření tvaru kusu.
  • Omezte velikost kamene na něco, co dokončíte za relativně krátkou dobu. To je zvláště důležité, pokud se poprvé pokoušíte o sochařství a nejste si jisti, zda se vám tento proces bude líbit.
  • Doporučená velikost kamenných bloků pro sochařství je 15-25 liber. Bloky, které jsou menší než 15 liber, se zlomí, pokud jsou vyřezány kladivem a dlátem. Jakékoli větší a dokončení vaší sochy bude trvat mnohem déle, než si přejete.
  • Pokud máte v úmyslu použít mastek k vyřezávání přívěsku ve tvaru srdce, pak můžete s největší pravděpodobností pracovat s blokem hluboko pod 15 liber. Jen si pamatujte, že k jeho tvarování budete s největší pravděpodobností muset použít jiné, méně přesné nástroje, jako jsou tvrdší kameny nebo pilník. Rovněž budete mít méně šancí napravit chyby, kterých se omylem během vyřezávání dopustíte.
 5. Obrázek s názvem Carve Stone Krok 5

  5 Zkontrolujte, zda váš kámen neobsahuje praskliny a praskliny. Protože pracujete s přírodními materiály, nebude neobvyklé zažít strukturální nedostatky. Nalezení kamene s několika vadami sníží pravděpodobnost, že se vám kámen při vyřezávání zlomí.
  • Trhliny a praskliny jsou někdy nejsnáze vidět, když je kámen mokrý. Použijte rozprašovač nebo pokropte kámen kamenem. Pokud najdete nějaké praskliny, zkuste se jimi řídit, abyste zjistili, kde končí. Trhlině, která obejde celý kámen, hrozí nebezpečí zlomení během procesu vyřezávání.
  • Klepněte na větší kamenné bloky kladivem nebo zadním dlátem. Pokud blok vydává „vyzváněcí“ zvuk, je větší šance, že je váš kámen v oblasti, do které narazíte, pevný. Pokud vydá mrtvý „úder“ a žádný prsten, je pravděpodobné, že dojde k prasknutí, které absorbuje energii kohoutku.
  • Požádejte zkušeného řezbáře nebo zaměstnance obchodu, aby vám pomohl najít pevný kámen, se kterým budete pracovat. Pokud jste začátečník a nemáte zkušenosti s posuzováním celistvosti kamene, pořiďte si kámen od dodavatele kamenných řezbářů místo kamenného dvora.
  reklama

Část 2 ze 4: Získání nezbytných nástrojů

 1. Obrázek s názvem Carve Stone Step 6

  1 Při vyřezávání noste ochranu dýchacích cest. I když vyřezáváte malé množství kamene, samotný kámen může obsahovat azbest nebo oxid křemičitý. Oba jsou při vdechnutí zdraví škodlivé.
  • Abyste snížili množství prachu, skálu před vyřezáváním navlhčete. Také pracujte ve venkovním prostředí (na dvoře nebo na verandě je optimální.
  • Pokud pracujete s větším blokem (například 25 liber), nastavte ventilátor, který při práci odfoukne prach.

  Druhy ochrany:
  Respirátor: levné, minimální ochrana proti prachu pro malé práce.
  Jednorázový respirátor s filtry N95+: levné, minimální ochrana proti prachu a křemíku.
  Poloviční nebo celoobličejový respirátor s filtry N95+: dobrá ochrana proti prachu a křemíku. Pouze některé jsou hodnoceny pro azbest. 2. Obrázek s názvem Carve Stone Step 7

  2 Na oči noste ochranné brýle. Pokud nosíte brýle na předpis, zakryjte si je také brýlemi.
  • Malé kamenné štěpky se vám mohou snadno dostat do oka při použití kladiva a dláta. Ačkoli to není potenciálně smrtelné riziko, jako je vdechování kamenného prachu, může to být stále docela bolestivé. Rovněž to zhorší váš zrak, takže je obtížné přesně vyřezávat.
  • Pokud pracujete s malým kamenem, můžete místo ochranných brýlí nosit ochranné brýle. Ačkoli je nebudete moci snadno nosit přes dioptrické brýle, nebudou se tak mlžit jako brýle.
  • Časem se ochranné brýle poškrábou a mohou zakrýt vaši vizi. Připravte se na výměnu náhradních dílů v případě výrazných škrábanců. Ochranné brýle můžete zakoupit ve většině železářství.
 3. Obrázek s názvem Carve Stone Step 8

  3 Pokud vyřezáváte velký kus, zvažte použití rukavic. Kámen může být abrazivní a jeho řezba může způsobit puchýře, škrábance nebo škrábance.
  • Čím více zkušeností získáte a čím více mozolů se vyvine, tím méně budete potřebovat rukavice. Přesto je lepší být více chráněn než méně. Dobrý pár rukavic může dokonce zabránit náhodnému pořezání použitím nástroje.
  • Na menší nebo středně velké kameny nepotřebujete efektní rukavice. Vzhledem k tomu, že nebudete pracovat delší dobu nebo s elektrickým nářadím, může stačit každodenní zahradnické rukavice.
 4. Obrázek s názvem Carve Stone Step 9

  4 Investujte do kladiva, dlát a pilníků. Online maloobchodníci jako Amazon prodávají startovací carvingové sady za 30,00 $. Alternativně místní obchody s uměním a domácí zahradnické společnosti nabízejí více typů řezbářských sad. I když možná nebudete potřebovat všechny tyto nástroje na mastek a jiné měkčí kameny, vaše řezba bude rychlejší a přesnější. Zde je rychlý průvodce nástroji, které můžete potřebovat:

  Měkké kladivo: Kladivo se dvěma širokými plochými plochami pro úderná dláta. Začněte s 1,5 - 2 lb kladivem, pokud máte průměrnou stavbu.
  Dláta: Plochý sekáč je nejdůležitější nástroj s jednoduchým oboustranným hrotem. Ozubená dláta, která mají více hrotů, jsou volitelná, ale pomohou při jemném tvarování a vyřezávání.
  Soubory: Používá se k dosažení konečného tvaru. Vyberte soubor vhodný pro velikost vaší řezby. 5. Obrázek s názvem Carve Stone Step 10

  5 Pokud vytvarujete velký kámen, kupte si pytel s pískem v místním železářství. Při práci na tomto pytli s pískem budete muset položit svůj vytvarovaný kousek.
  • Místo písku naplňte pytel s pískem velkým, levným stelivem pro kočky. Písek je příliš těžký a příliš dobře se usazuje, aby poskytl vašemu kameni potřebnou oporu.
  • Ujistěte se, že si koupíte větší, levnější podestýlku pro kočky. Dražší druh má tendenci se shlukovat jako písek. Levnější podestýlka pro kočky je lehčí a umožní vám podepřít váš kámen v mnoha polohách.
  • Pytle s pískem zavažte motouzem a ponechte v sáčku spoustu prázdného místa. Tento prostor potřebujete k pohodlnému opření kamene.
  reklama

Část 3 ze 4: Vyřezávání kamene

 1. Obrázek s názvem Carve Stone Step 11

  1 Nakreslete svůj design na kousek papíru. Nejlepší je si svůj kousek vizualizovat předem, protože sochařství vyžaduje abstraktní a prostorové myšlení. Přestože bude vaše kresba 2D, pomůže vám to lépe si představit, jak bude potřeba vaši 3D položku vytvarovat.
  • Alternativně můžete pracovat s hlínou a vytvořit „hrubý tah“ svého vytvarovaného kusu. Tímto způsobem můžete přidávat a odebírat jíl, dokud nedosáhnete požadovaného tvaru. To nejen pomůže lépe rozvinout vaši myšlenku, ale zabrání vám to odstranit kámen, který byste si přáli mít.
  • Pro začínající sochaře se doporučuje začít s abstraktním tvarem. Vyhněte se vytváření detailních kousků, jako jsou lidské sochy. Naučit se používat různé nástroje a zároveň se snažit dělat věci symetrické a přesné může být frustrující a zdrcující
 2. Obrázek s názvem Carve Stone Step 12

  2 Podívejte se na kámen a určete směr lože nebo zrna. Podobně jako dřevo je zrno nebo lože směr, ve kterém se skála vytvořila.
  • Navlhčete kámen, abyste lépe viděli linie postelí, které se často jeví jako výrazné barevné vzory. Řezba podél těchto linií zajistí lepší strukturální integritu.
  • Snažte se udržet zrno v chodu s délkou designu. Zkuste se vyvarovat lámání kamene kolmo na linii postele, protože bude velmi pravděpodobně obtížné ho zlomit a zlomí se nepředvídatelně.
 3. Obrázek s názvem Carve Stone Step 13

  3 Pomocí pastelky nakreslete svůj design na skutečnou skálu. Toto bude plán pro vyřezávání vašeho kamene.
  • Ačkoli můžete také použít tužku nebo fixu, je pravděpodobné, že grafit z tužky zmizí téměř okamžitě. Inkoust z pera nebo fixy může proniknout do kamene a trvale jej obarvit. Použití pastelek vám umožní smýt kresbu podle potřeby a také poskytuje širokou škálu barev, které lze použít jako alternativní tvary, které vaše socha může mít.
  • Ujistěte se, že označíte svůj design na všech stranách kamene. Udržujte výšku a šířku formuláře na každé straně. Pamatujte, že váš kus bude trojrozměrný a bude nutné jej rovnoměrně vyřezávat.
 4. Obrázek s názvem Carve Stone Step 14

  4 Držte kladivo v dominantní ruce a dláto v druhé. Pokud jste například praváci, budete držet kladivo v pravé ruce.
  • Uchopte sekáč za jeho střed, podobně jako byste drželi mikrofon. Přesuňte palec na stranu dláta, kde jsou umístěny ostatní prsty. Tento úchop bude zpočátku vypadat divně, ale zabrání vám tomu, abyste omylem udeřili palcem do palce.
  • Držte sekáč pevně a vždy se ho dotýkejte kamene. Necháte -li sekáč při úderu poskakovat a vrtět ve vašich rukou, bude to mít za následek nepřesné a nepředvídatelné zlomy v kameni.
  • Pokud řezáte podél hrany, použijte místo ozubeného dláta ploché. Pokud na kameni narazíte jen na některé zuby, může dojít k odlomení zubů, což způsobí, že váš sekáč bude k ničemu a vytvoří potenciální nebezpečí.
  • Nakloňte sekáč asi na 45 stupňů nebo níže. Čelní úder na kámen vytvoří něco, čemu se říká „kamenná modřina“. To způsobí, že kámen zbělá a odráží více světla, což ve vašem konečném díle vytvoří kaz.
 5. Obrázek s názvem Carve Stone Step 15

  5 Udeřte konec sekáče kladivem. Pokud je váš úhel správný, odlupují se kamenné třísky.
  • Pokud se vaše dláto jednoduše zapustí do kamene a nevytváří kamenné štěpky, je váš úhel s největší pravděpodobností příliš strmý. Změňte polohu na mělčí úhel a zvažte řezbu z jiného směru. Úder do prudkých úhlů může způsobit otlaky kamene.
  • Vyřezávání v příliš mělkém úhlu způsobí, že vaše dláto přeskočí kámen a nic neodstraní. To je běžnější na tvrdších a hladších kamenech. Chcete -li to napravit, udeřte v hlubším úhlu nebo použijte ozubené dláto.
 6. Obrázek s názvem Carve Stone Step 16

  6 Pokud je kámen nestabilní, položte jej na pytel s pískem. U menších kamenů může být udržování kamene na bezpečném místě při vyřezávání velmi obtížné a znemožní vám snaha udržet ho stabilně ručně.
  • Pokud se kámen hýbe - i když se jen trochu houpá - stále ztrácíte energii ze svých pohybů, což by mohlo odstranit více kamene. Opravte to tak, že umístíte kámen přímo na pytel s pískem.
  • Vyřezávejte spíše ve stoje než vsedě. To vám pomůže naklonit sekáč dolů k podlaze, což maximalizuje každý úder kladivem a omezí pohyb kamene. Je běžné, že musíte každých pár minut znovu upravit polohu kamene na pytli s pískem.
  • Pokud se vám stále kámen hýbe, opřete se o něj tělem a tlačte jej proti sobě. Ujistěte se, že část, kterou vyřezáváte, směřuje od vás.
  • Pokud vyřezáváte na skládací stůl, položte pytel s pískem a kámen na nohy na jeden konec. Stůl je tam nejsilnější a více vaší energie půjde na odstranění kamene místo toho, aby se stůl prohnul.
 7. Obrázek s názvem Carve Stone Step 177 Vyřezávejte směrem ke středu kamene, nikoli ke krajům. Protože se kámen stává méně tlustým a méně podepřeným směrem k okrajům, může se nekontrolovaně lámat.
  • Vyřezávání směrem k okrajům může způsobit ztrátu kamene, který si chcete ponechat. Abyste tomu zabránili, vyřezávejte sekáčem směrem do středu. Nebo můžete pracovat spíše podél rohu/okraje než přes něj.
  • Pokud neexistuje způsob, jak se vyhnout řezání přes hranu, použijte pomalé a jemné údery kladivem. Přestože k opravě ztraceného kamene můžete použít speciální lepidlo, samotné lepicí linky budou ve vašem konečném produktu evidentní.
 8. Obrázek s názvem Carve Stone Step 18

  8 Dláto podél trhlin, ne přes ně. Pamatujte, že i ta nejoptimálnější kamenná deska může mít na povrchu drobné praskliny. Snižte množství ztraceného kamene prací s prasklinami, nikoli proti nim.
  • Použijte dláta ve směru trhlin místo v pravém úhlu. Jakákoli trhlina, bez ohledu na velikost, je místem, kde jedna strana kamene není silně spojena s druhou. Vyřezávání v jeho blízkosti odštípne drobné vločky na obou stranách, což ztěžuje zpracování. Při práci s měkčími kameny je to značný problém.
  • Abyste se vyhnuli odlupování, použijte pilníky, když se váš kámen blíží své konečné podobě. Použití dláta klade na kámen větší důraz než pilníky a prasklinu bude viditelnější. Zalepení podél trhliny ji pomůže vyhladit a lépe zamaskovat.
  reklama

Část 4 ze 4: Dokončení

 1. Obrázek s názvem Carve Stone Step 191 Položte svůj kámen, který se pohybuje jen od vás. Podávání je nejlepší pro vytváření jemných detailů, vyhlazování značek sekáče a dolaďování konečného tvaru vašeho kusu.
  • Většina pilníků na řezání kamene má jednosměrné zuby, což znamená, že řežou pouze v jednom směru. Správný způsob, jak tento soubor použít, je vytlačit jej od sebe, a ne brousit tam a zpět tradiční metodou.
  • Broušení souboru tam a zpět může být účinné, ale také rychle opotřebuje vaše soubory. Místo toho soubor od sebe odstrčte a poté jej zvedněte. Vraťte soubor do původní polohy a znovu stiskněte. Další výhodou tohoto způsobu ukládání je to, že se soubor po každém tahu ztratí z dohledu, což vám umožní lépe vidět povrch při práci.

  Typy souborů:
  Přímé ocelové pilníky: základní, levná volba vhodná pro měkký kámen.
  Soubory Riffler: soubory v různých specializovaných tvarech pro detailní práci. Italské rifflery bývají nejvyšší kvality.
  Pilníky ze strukturovaného karbidu nebo diamantu: K dispozici ve všech tvarech pilníků jsou tyto drahé materiály nezbytné pro tvrdý kámen.

 2. Obrázek s názvem Carve Stone Step 20

  2 Přilepte velké kusy ztraceného kamene zpět k soše epoxidem. Epoxid je speciální lepidlo, které se obvykle dodává ve dvou složkách, které musíte před nanesením smíchat.
  • Lepení kamenů dohromady je obvykle vyhrazeno, když pracujete s většími kamennými deskami a ztráta významného kusu znamená kompromitaci celého vašeho designu (například pokud jste ztratili část „paže“ vaší sochy).
  • U menších soch a řezbářských prací prostě musíte svoji sochu promyslet. Místo vyřezávání srdce se možná nyní rozhodnete vyřezat šíp.
 3. Obrázek s názvem Carve Stone Step 213 Brouste konečný produkt papírem o zrnitosti 220. Odstraněním stop a škrábanců na dlátě bude váš kámen vypadat rafinovaněji a profesionálněji.
  • Množství zrna se vztahuje na počet zrn zrna na čtvereční palec. Čím vyšší je zrnitost, tím jemnější bude brusný výrobek. Při broušení výše uvedených měkčích kamenů se vyhněte brusnému papíru se zrnitostí 80 a níže. Jsou to hrubší zrna a mohou poškodit váš konečný produkt.
  • Doporučuje se brousit kámen, dokud je mokrý. Použijte brusný papír typu mokrý/suchý, protože standardní brusný papír se rozpadne, když zvlhne.
  • Suché broušení je užitečné, protože vám při práci umožňuje vidět praskliny a stopy, ale rozhodně bude vyžadovat použití respirátoru. Abyste se vyhnuli výdajům navíc a vytváření škodlivého prachu, počkejte, až váš kámen po každém broušení zaschne. Zapamatujte si oblasti, kde najdete jakékoli kazy, poté kámen znovu navlhčete a pokračujte v broušení. Tato technika bude vyžadovat trpělivost, ale ušetří vám peníze a zajistí vaši bezpečnost.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Lze vytesat pískovec? Ano, některé druhy mohou, například Wonderstone, z Utahu, USA. Je velmi dekorativní s hnědými pásy nebo vzory a je často vytesán do nádherných abstraktních forem. Je drzý a dělá nepořádek, ale není to těžké.
 • Otázka Jaký je nejvýhodnější materiál pro řezbu? Mýdlo (asi 15 až 25 liber), alabastr nebo vápenec. Alabaster je obecně tvrdší než mastek, ale přesto se snadno vyřezává. Je to ideální volba pro nové sochaře, protože si stále zachová svůj tvar, aniž by vyžadoval speciální nástroje nebo namáhavé úsilí.
 • Otázka Je možné vyřezávat diamant? Cole Adair Diamant lze brousit silnějším diamantem. Diamant je nejsilnějším kamenem na světě. Začněte mastkem, pokud jste začátečník.
 • Otázka Jak dlouho trvá vyřezávání kamene? Záleží na tom, jaký kámen používáte a jak je velký. Pětikilový kus mastku vytesaný do jednoduše vypadajícího medvěda zabere asi 15 hodin soustředěné práce.
Nezodpovězené otázky
 • Jak dlouho trvá vyřezávání kamene?
 • Jaký druh kamene by bylo nejlepší použít při vyřezávání hrnku na kávu? Snížily by změny teploty trvanlivost hrnku?
 • Mohu vyřezávat lapis?
 • Jaký stůl mám použít na vyřezávání kamene?
 • Jaký stůl mám použít při vyřezávání kamene?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pytle s pískem si můžete vyrobit rozřezáním starých džín a jejich ušitím poté, co se naplní pískem.
 • Budete muset používat menší paličky, protože vaše dláta budou menší a přesnější.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Nevyřezávejte kámen bez ochranných brýlí, protiprachové masky, kožených rukavic a zátek do uší.
 • Uvědomte si směr zrna kamene. Pokud proti tomu budete dlátem, nahodile se to odlomí.
 • Nepokoušejte se zvedat těžké kameny bez pomoci jiné osoby nebo stroje.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kámen
 • Sada na řezání kamene (s paličkami a dláty)
 • Pytle s pískem
 • Tužka / tužka
 • Kotoučová pila
 • Brusný papír různých zrnitostí
 • Ochranné brýle
 • Respirátor
 • Kožené rukavice
 • Zátky do uší
 • Mokrý/suchý brusný papír z karbidu křemíku
Populární Problémy

Pokud chcete soutěžit s ninja válečníky, musíte trénovat jako oni. Nejlepší způsob, jak to udělat, je vytvořit si vlastní kurz Ninja Warrior doma! S několika stavebními potřebami a trochou práce můžete trénovat na to pravé ...Vítězství Dustina Browna na Mouratoglou Open opět dalo fanouškům spoustu radosti. .

Jak posílit zbraně pomocí stabilizačního míče. Hlavní cvičební zařízení může stát dost peněz, ale stabilizační míč je relativně levné vybavení, které vašemu standardu dodává prvek rovnováhy a rozmanitosti ...Rafael Nadal byl zjevně příliš unavený na to, aby chápal, co se kolem něj při pořizování videa dělo. Nadal v poslední době tvrdě pracoval, hodně cvičil v posilovně.Jak se připravit na cestu do Francie. Cestování do zahraničí, ať už za prací nebo za zábavou, může být stresující. Přizpůsobení se rozdílům v kultuře, učení se regionálně specifickým pravidlům a předpisům, komunikace prostřednictvím jazykových bariér a ...

Tennessee otevírá fotbalovou sezónu 2019 vs. Georgia State. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online, pokud nemáte kabel.