Jak správně používat turniket CAT

Turnikety pro bojové aplikace (CAT) obvykle používají v bojovém prostředí vojáci ke kontrole silného krvácení. Škrtidlo je vyrobeno ze samolepícího pásku s řetízkem z navijáku, tyčí a sponou. Je to ideální turniket v boji, protože je malý, lehký a lze jej položit na poraněnou oblast pouze jednou rukou. Ale CAT lze také komerčně použít k zastavení závažného krvácení do paží a nohou. Zatímco CAT je účinný způsob řešení krvácení nebo traumatu na ráně, je to dočasné řešení, dokud lékařský tým nedorazí na místo nebo není k dispozici jiné lékařské ošetření.

Metoda 1 ze 3: Část 1: Příprava rány na bojový aplikační škrtidlo

 1. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 1

  1 KOCOUR aplikujte pouze na rány na rukou a nohou. Jsou to oblasti, kde krvácení z rány nelze ovládat přímým tlakem.
  • Škrtidlo nepracuje na rány na hlavě, krku, hrudníku nebo břicha; na tyto oblasti nikdy nepoužívejte škrtidlo, protože by to mohlo vést k dalšímu poranění, jako je poškození nervů.


 2. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 2

  2 Požádejte někoho na místě, aby zavolal záchrannou službu. Zavolejte dotyčnému na místo celým jménem, ​​pokud ho znáte, a dejte mu pokyn, aby okamžitě zavolal EMS, zatímco na zraněnou osobu nebo na sebe použijete CAT.
  • Pokud nikoho na místě neznáte, ukažte na někoho blízkého a dejte mu pokyn, aby zavolal na EMS. Například „Vy v černých číslech, prosím, okamžitě zavolejte EMS“.
 3. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 3

  3 Důkladně si umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a čistou vodou. Tím se zabrání přenosu škodlivých mikroorganismů do rány.
 4. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 4

  4 Připravte si potřebné materiály. Budeš potřebovat:
  • Combat Application Tourniquet - můžete si jej zakoupit online nebo v nejbližší prodejně zdravotnických potřeb. Pokud ho nemáte k dispozici, můžete použít alternativní materiál, jako je lano, opasek nebo elastický obvaz.
  • Dva nebo tři sterilní obvazy nebo čistý hadřík.
  • Sterilní rukavice.
  • Lékařská páska.
  • Nůžky.
 5. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 5

  5 Otevřete balíček sterilního obvazu. Udělejte to tak, že přidržíte horní dva okraje obalu a zatáhnete za něj, aby se snadno otevřel.
  • Nedotýkejte se jeho obsahu, protože to může způsobit nesterilnost.
 6. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 6

  6 Vysvětlete postup zraněné osobě. Mluvte s nimi jasně a upřímně vysvětlete, že postup bude docela bolestivý. Tím je připravíte a dáte jim vědět, co mohou očekávat. Rovněž vytvoří důvěru a spolupráci.
 7. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 7

  7 Nasaďte si sterilní rukavice. Tím zabráníte přenosu škodlivých mikroorganismů vytvořením fyzické bariéry mezi rukama a povrchem nebo tekutinami, se kterými přijde do styku.
 8. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 8

  8 Pomocí nůžek rozřízněte jakýkoli oděv osoby a odhalte ránu. Chcete se ujistit, že vidíte všechny rány, abyste věděli rozsah jejich zranění.
 9. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 9

  9 Vezměte sterilní obvaz nebo čistý hadřík a pět minut na ránu vyvíjejte přímý a pevný tlak. Působením přímého pevného tlaku na ránu bez přerušení se zastaví krvácení stlačením bočních stran natržené cévy, čímž se sníží průtok krve.
  • Pokud je sterilní obvaz nebo čistý hadřík již namočený, vezměte si další a položte jej na první sterilní obvaz nebo čistý hadřík. To pomůže absorbovat více krve z rány.
 10. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 10

  10 Po pěti minutách nepřetržitého tlaku ránu zhodnoťte. Pokud krvácení ustalo, vezměte si nový sterilní obvaz nebo čistý hadřík a přiložte ho na ránu. Okraje zajistěte lékařskou páskou a nůžkami pásku přestřihněte.
  • Pokud se krvácení zastavilo nebo se zdá být pod kontrolou, nemusíte používat škrtidlo.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Část 2: Použití turniketu bojové aplikace

 1. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 11

  1 Připravte se použít KOCOUR, pokud rána stále krvácí. Mějte na paměti, že použití CAT by mělo být používáno pouze jako poslední možnost, protože je to bolestivá a dlouhodobá aplikace, která může mít za následek poškození nervů.
 2. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 12

  2 Požádejte zraněného, ​​aby se při aplikaci KOCOURU zhluboka a pomalu nadechl. Protože postup bude bolestivý, pomalé a hluboké dýchání pak zpomalí jejich sympatický nervový systém, který je zodpovědný za vnímání bolesti. To zablokuje signály bolesti cestující do jejich mozku.
  • Můžete také mluvit s osobou a rozptýlit ji při aplikaci škrtidla.
 3. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 13

  3 Zabalte škrtidlo alespoň 2 palce nad ránu. Zúžení způsobené KOCOUREM brání krvi vlévat do rány, a tím zastavit krvácení.
  • Neumisťujte škrtidlo pod poraněnou oblast, protože to nezastaví krvácení a může to dokonce zhoršit.
 4. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 14

  4 Vložte špičku KOCOURU do štěrbiny spony a pevně ji zatáhněte. To by mělo být provedeno stejným způsobem, jako byste si zajistili pás kolem pasu.
 5. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 15

  5 Otočte tyč v obou směrech, dokud krvácení neustane. Můžete jej otočit proti nebo proti směru hodinových ručiček.
 6. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 16

  6 Umístěte tyč do spony škrtidla, abyste ji zajistili. Pokud krvácení z rány stále pokračuje, pořiďte si další turniket CAT a umístěte jej 2 palce nad první turniket CAT.
 7. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 17

  7 Okamžitě zavolejte pomoc nebo se ujistěte, že je EMS na cestě. Čím rychleji pomoc přijde, tím dříve bude možné poskytnout lékařské ošetření a tím méně krve z rány se ztratí.
  • Když je škrtidlo na místě, bude to pravděpodobně nepříjemné, protože oblast pod tlakem. Kolem rány může být silný stisk nebo pocit utažení. To je normální, protože se turniket snaží zabránit další ztrátě krve.
 8. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 18

  8 Jakmile EMS dorazí na místo události, nebo pokud osoba ukáže, že má silnou bolest, povolte škrtidlo. Pokud to zraněný už nevydrží a křičí bolestí, může to být známka kompartmentového syndromu, kde se ve svalech člověka vytváří zvýšený tlak.
  • Pomalu upravujte škrtidlo a kontrolujte, zda stále nedochází k krvácení z rány. Pokud nedojde ke krvácení, můžete turniket povolit, ale neodstraňovat ho. Toto je preventivní opatření v případě, že krvácení začne znovu.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Část 3: Pochopení, kdy použít CAT

 1. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 19

  1 Uvědomte si, jak škrtidlo funguje. Když je samolepící páska na škrtidle utažena, je v místě krvácení, konkrétně v poraněné tepně, vyvíjen tlak. Tlak na tepnu zastaví průtok krve a ztrátu krve z rány.
 2. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 20

  2 KOCOUR používejte pouze v případě silného krvácení z poranění nebo život ohrožujících poranění. Nepokládejte škrtidlo na drobná poranění, protože kvůli nedostatečnému prokrvení dolní oblasti rány může způsobit více škody než užitku.
  • Silné krvácení je charakterizováno jako nadměrné a nepřetržité krvácení. Vyvíjení tlaku na toto zranění nemusí mít žádný účinek, takže jste jen střediskem škrtidla.
  • Silné krvácení obvykle se vyskytuje z poraněných tepen umístěných v zápěstí, krku, pažích a stehnech.
  • Může také dojít k silnému krvácení z velkých ran na končetinách člověka.
 3. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT, krok 21

  3 Při lehkém zranění nebo krvácení před použitím škrtidla zatlačte na ránu a obvaz. Pokud krvácení neustává, přiložte na ránu obvaz.
  • Pokud to stále nepřestane, můžete použít škrtidlo.
 4. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT, krok 22

  4 Škrtidlo vždy vyjměte, pokud bylo na ráně déle než dvě hodiny. Dlouhodobé používání CAT může vést k poškození nervů.
  • Pokud byla zraněné osobě amputována noha nebo paže, turniket neodstraňujte ani neuvolňujte. Amputace nohou nebo paží může způsobit masivní krvácení, takže by škrtidlo mělo zůstat na svém místě.
 5. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT Krok 23

  5 Pochopte, že aplikace CAT je bolestivá. Zatímco bolest se může lišit od jednotlivce k jednotlivci, turnikety způsobí v této oblasti bolest. Může to být ostrá, tupá, pulzující nebo nesnesitelná bolest. Rovněž čím déle je škrtidlo zapnuté, tím intenzivnější je bolest.
 6. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT, krok 24

  6 Pokud nemáte přístup nebo si nemůžete dovolit KOCOUR, použijte levnější alternativní materiál. Ačkoli jsou turnikety snadno použitelné a opakovaně použitelné, nejsou levné. Odhadované náklady na CAT jsou asi 25 $. Pokud tedy nechcete utrácet peníze za CAT nebo jste v situaci, kdy CAT není k dispozici, můžete použít alternativní nebo levnější materiál, jako je lano, tkanina nebo elastický obvaz.
 7. Obrázek s názvem Správně použijte turniket CAT, krok 25

  7 Procvičte si používání KOČKY na sebe. Nejúčinnějším způsobem, jak se naučit správně aplikovat škrtidlo, je nejprve si to vyzkoušet na sobě.
  • Studie ukázaly, že nesprávné použití škrtidla Combat Application Tourniquet může způsobit smrt. Správné umístění a použití škrtidla je tedy zásadní, aby se zabránilo ztrátě krve a smrti.
  • Při cvičení dodržujte opatření, protože tento postup vám prořízne krev v končetinách. Nenechávejte škrtidlo na místě delší dobu. Pokud na cvičné ploše cítíte necitlivost, sejměte škrtidlo.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Turniket pro bojovou aplikaci (nebo alternativní materiál jako lano, opasek nebo elastický obvaz)
 • Dva nebo tři sterilní obvazy nebo čistý hadřík
 • Sterilní rukavice
 • Lékařská páska
 • Nůžky

Populární Problémy

Li Na a její manžel Jiang Shan s jejich holčičkou Alisou Peking, 3. června (IANS) Čínská dvojnásobná vítězka grandslamu Li Na porodila gi.

Bolest v rameni může být frustrující, zvláště pokud si nejste jisti, co ji způsobuje. Bolest ramen můžete vyvinout v důsledku sportovního zranění, zvedání těžkých předmětů nebo nadměrného používání ramenních svalů. Chcete -li diagnostikovat problém, spusťte ...

Dospívající senzace Carlos Alcaraz vyhrál v neděli svůj první titul ATP, když porazil Richarda Gasqueta a zvedl Plava Laguna Croatia Open v Umagu.

Pokud vás kouslo klíště, je normální cítit nervozitu, že jste se mohli nakazit boreliózou. CDC doporučuje testovat Lyme ve dvou krocích. Tento proces testuje vaši krev na přítomnost protilátek ...

Jak milovat svoji přítelkyni. Řečí srdce může být obtížné, zvláště když se pokoušíte vyjádřit silné pocity někomu, na kom vám hluboce záleží. Pokud své přítelkyni dáte najevo, že je pro vás výjimečná, ...

Jak se zbavit bolesti cvičením. Specifické formy cvičení mohou pomoci snížit úroveň chronické bolesti dolní části zad (LBP), bolesti fibromyalgie, bolesti krku, ramen a loktů. Roste také důkaz, že osteoartróza, revmatoidní ...