Jak se vypořádat s vykloubeným kolenem

Studie ukazují, že vykloubené kolenní kryty, nazývané také patelární dislokace, jsou běžným zraněním, ke kterému obvykle dochází při sportu nebo epizodách těžké fyzické aktivity. K dislokaci dochází, když se čéška nebo čéška sklouzne z místa. To může způsobit nepohodlí, bolest a otok. Odborníci poznamenávají, že abyste se správně vypořádali s vykloubeným kolenem, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a dát své noze patřičný čas a léčbu, aby se plně uzdravila.

Část 1 ze 3: Získání léčby

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem Krok 1

  1 Vyhodnoťte situaci. V závislosti na tom, jak moc je vaše koleno vykloubené, nebo pokud vás výrazně bolí, možná budete muset zavolat záchrannou službu nebo se dostat do místní nemocnice. Vyhodnocení stavu kolena před rozhodnutím o správné léčbě může zabránit dalšímu zranění a minimalizovat nepohodlí.
  • Můžete mít vykloubené koleno, pokud se vaše koleno jeví deformované nebo jiné, než obvykle.
  • Další příznaky, že může být vaše koleno vykloubené, jsou: nemůžete narovnat ohnuté koleno, kolenní kloub se vykloubí ven z vašeho kolena, máte bolest a citlivost v oblasti, kolem kolene je otok, kolenní kloub můžete posunout daleko do každou stranu kolena.
  • Také můžete mít problémy s chůzí.


 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 2

  2 Pokud je to možné, narovnejte koleno. Pokud jste schopni a není to příliš bolestivé, zkuste narovnat koleno. Pokud je koleno zaseknuté nebo příliš bolestivé na narovnání, stabilizujte jej a co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 3

  3 Vyvarujte se pohybu kloubu. Pokud je koleno deformované nebo bolestivé, vyhněte se pohybu kloubu. Také byste jej neměli tlačit na místo. To může způsobit další poškození okolních svalů, vazů, nervů nebo cév.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 4

  4 Splint koleno. Je velmi důležité stabilizovat koleno, aby nedošlo k dalšímu poškození. Umístěte dlahu za koleno a kolem něj, dokud nezískáte lékařskou pomoc.
  • Vyrobte si dlahu pomocí různých předmětů, včetně srolovaných novin nebo ručníků. Naneste chirurgickou pásku kolem nohy, aby dlahy zůstaly na svém místě.
  • Vycpávka dlahy může minimalizovat bolest.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 5

  5 Naneste led na koleno. Poté, co si ji dlažíte, položte na koleno balíček ledu. To může minimalizovat bolest a otok kontrolou vnitřního krvácení a shromažďováním tekutin kolem poraněného kloubu.
  • Vyhněte se nanášení ledu přímo na kloub, abyste předešli omrzlinám. Zabalte koleno nebo kloub do nějakého druhu látky nebo ručníku, abyste snížili riziko omrzlin.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 6

  6 Navštivte lékaře. Váš lékař nebo místní nemocnice může rozhodnout o nejlepší léčbě vašeho kolena, která pravděpodobně bude zahrnovat vyrovnání vašeho kloubu. V závislosti na závažnosti dislokace můžete potřebovat dlahu, sádru, operaci nebo rehabilitaci.
  • Váš lékař může klást otázky o tom, jak k dislokaci došlo, jak bolestivé je zranění a zda jste v minulosti měli vykloubené koleno.
  • Možná budete potřebovat rentgen nebo MRI, které vám pomohou určit závažnost dislokace a nejlepší průběh léčby.
 7. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 7

  7 Přijměte léčbu. Jakmile vás lékař vyšetří, může vám navrhnout několik různých typů léčby. Můžete podstoupit:
  • Redukce, která vyžaduje, aby lékař jemně manévroval kolenem zpět na místo. Pokud máte velké bolesti, může vám podat lokální nebo celkové anestetikum.
  • Imobilizace, která vyžaduje dlahu nebo závěs, aby se vaše koleno příliš nepohybovalo. Jak dlouho dlahu nosíte, závisí na tom, jak velké poškození dislokace způsobila.
  • Chirurgický zákrok, který může být nezbytný, pokud vám lékař nedokáže vyrovnat koleno, je poškozena okolní tkáň nebo máte časté dislokace.
  • Rehabilitace, která vám může pomoci znovu získat motorickou sílu po odstranění dlahy.
  reklama

Část 2 ze 3: Péče o koleno

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 8

  1 Odpočiňte si na noze. Dopřejte své noze každý den odpočinek. Nehybnost vám může pomoci správně se uzdravit a minimalizovat bolest nebo nepohodlí.
  • Kroutte prsty na nohou a bérci, pokud to nezpůsobuje příliš mnoho bolesti, abyste předešli ztuhlosti kloubů.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 9

  2 Naneste led na koleno. První dva až tři dny si na nohu naneste ledový obklad po celý den. Led může snížit zánět a bolest a podpořit hojení.
  • Používejte led tak často, jak je potřeba, vždy 15–20 minut.
  • Zabalte balíček ledu do ručníku, abyste ochránili pokožku před chladem.
  • Pokud je led příliš studený nebo vám kůže otupí, sundejte ho.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 10

  3 Umístěte teplo na koleno. Po dvou až třech dnech položte teplo na koleno. To pomáhá uvolnit napnuté svaly a vazy a pomáhá uzdravit vaše koleno.
  • Aplikujte teplo po dobu 20 minut najednou.
  • Odstraňte teplo, pokud je příliš horké nebo bolí. Jako bariéru mezi pokožkou a zdrojem tepla byste měli mít ručník nebo látku.
  • K zahřátí kolene použijte vyhřívané přikrývky nebo nášivky.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 11

  4 Zvládněte bolest pomocí léků. Při dislokaci můžete mít bolest a nepohodlí. Vezměte si lék proti bolesti, abyste snížili nepohodlí a pomohli vám relaxovat.
  • Užívejte volně prodejné léky, jako je aspirin, ibuprofen, sodná sůl naproxenu nebo acetaminofen. Ibuprofen a sodná sůl naproxenu mohou snížit zánět.
  • Pokud máte velké bolesti, požádejte svého lékaře, aby vám předepsal lék proti bolesti s narkotikem.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 12

  5 Jemně pohybujte nohou. Proces hojení může pomoci tomu, že si vaše noha a koleno odpočinou. Vyhněte se nadměrnému pohybu a upřednostňujte jemné pohyby, aby se rozproudila krev a zabránilo se ztuhlým kloubům.
  • Začněte kroutit prsty na nohou a jemně pohybujte nohou dopředu a dozadu a poté ze strany na stranu.
  • Protáhněte si čtyřkolky tak, že si lehnete na břicho a pokrčíte nohu, abyste uchopili kotník. Jemně zatáhněte patu směrem k zadku. Držte tuto pozici tak dlouho, jak můžete, a postupně prodlužujte svůj čas.
  • Protáhněte si hamstringy tak, že budete ležet na zádech s opaskem nebo ručníkem, který se přehodí přes chodidlo. Narovnejte nohu a pomalu zatáhněte za pás, abyste zvedli nohu, zatímco druhou nohu držíte na podlaze. Zvedněte nohu, dokud neucítíte jemné protažení. Držte to tak dlouho, jak můžete, a postupně prodlužujte svůj čas.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda existují nějaké pohyby nebo lehká cvičení, která můžete udělat, abyste podpořili hojení a vyhnuli se ztuhlosti.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 13

  6 Podstoupit rehabilitaci. Váš lékař vám může navrhnout rehabilitaci nebo fyzickou terapii, jakmile vám bude odstraněn závěs nebo dlaha. Navštěvujte rehabilitační sezení, dokud od svého fyzioterapeuta neobdržíte OK.
  • Navštěvujte rehabilitaci pod vedením svého lékaře nebo jiného lékaře. Požádejte svého lékaře, aby vám navrhl fyzického terapeuta.
  • Včasná rehabilitace by mohla zahrnovat jednoduché pohyby, které pomáhají podporovat průtok krve a předcházet ztuhlosti kolena.
  • Fyzická terapie vám může pomoci znovu získat svalovou sílu, pohyb kloubů a flexibilitu.
  reklama

Část 3 ze 3: Přizpůsobení vašeho životního stylu

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 14

  1 Po několika týdnech se vraťte k běžným aktivitám. Počkejte několik týdnů, než se vrátíte k běžným aktivitám. Můžete také počkat, až vám lékař schválí vrácení vaší obvyklé rutiny.
  • V závislosti na závažnosti dislokace a léčbě můžete být o berlích nebo na invalidním vozíku. Zeptejte se svého lékaře, zda můžete delší dobu řídit nebo dokonce sedět.
  • Upravte své stravovací a spánkové návyky tak, aby odpovídaly vaší léčbě. Pokud jste například na invalidním vozíku, může být pro vás snazší přestavět spodní patro vašeho domu, abyste nemuseli stoupat po schodech. Můžete si také objednat jídlo s sebou, abyste nemuseli stát a připravovat jídlo.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 15

  2 Zpevněte koleno dietou. Jíst potraviny s vysokým obsahem vápníku a vitaminu D může pomoci posílit koleno a další kosti. To by mohlo pomoci vyléčit vaše zranění a zabránit budoucím dislokacím.
  • Vápník a vitamín D často spolupracují na posílení kostí.
  • Mezi dobré zdroje vápníku patří mléko, špenát, sója, kale, sýr a jogurt.
  • Pokud nemáte dostatek vápníku ve stravě, zkuste užívat doplňky vápníku. Snažte se získat co nejvíce vápníku z celých potravin.
  • Dobrým zdrojem vitaminu D je losos, tuňák, hovězí játra a žloutky.
  • Užívejte doplňky vitaminu D, pokud nemůžete získat celý svůj vitamin D prostřednictvím jídla.
  • Zvažte konzumaci potravin obohacených vápníkem nebo vitamínem D.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 16

  3 Noste rozumné oblečení. Nošení oblečení, zejména kalhot, s vykloubeným kolenem může být nepohodlné a náročné. Vyberte si oblečení, které se bude snadno oblékat a svlékat a nebude vám nepříjemné.
  • Noste volné kalhoty nebo šortky. Můžete se také rozhodnout, že nebudete nosit kalhoty po celém domě.
  • Rozdělte kalhoty nebo šortky dolů ve švu a našijte suchý zip, aby se snáze oblékalo a svlékalo.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s vykloubeným kolenem, krok 174 Požádat o pomoc. Některé činnosti můžete považovat za náročné. Požádat přátele nebo členy rodiny, aby vám pomohli, když se zotavujete, vám může usnadnit a zpříjemnit život.
  • Požádejte někoho, aby vám nosil věci, když jdete na místa, abyste na svůj kloub nepřikládali příliš velkou váhu. Pokud potřebujete být na nohou, podívejte se, jestli by někdo nebyl ochotný pomoci s přípravou vašich jídel.
  • Cizí lidé vám častěji pomohou, když jste zraněni. V těchto případech si dejte příležitost odpočinout si od pomoci s potravinami až po držení otevřených dveří.
  • Vyhněte se jakýmkoli náročným aktivitám. Některé činnosti, jako je řízení, mohou s vykloubeným kolenem představovat větší výzvu. V těchto případech hledejte alternativy, například požádejte přátele nebo rodinné příslušníky, aby vás svezli, nebo můžete využít veřejnou dopravu.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Při každém běhu se mi koleno vykloubí. Stále jsem ve škole a dvakrát mě museli odvézt domů na invalidním vozíku. Co mám dělat, abych mohl běhat, aniž bych se bál, že si znovu vykloubím koleno? Mám podobný problém s chronickými luxacemi kolen. Můj ortopedický chirurg mi dal ortézu, která podpírá a stabilizuje čéšku.
 • Otázka Bylo by pro mě bezpečné jít do školy poté, co jsem si vykloubil koleno a praštil ho zpět na místo? Stále to bolí a nemohu narovnat nohu. Pokud po něm půjdete, můžete způsobit další škody. Pokud se rozhodnete jít do školy, používejte k tomu pojízdné berle nebo invalidní vozík. Měli byste také jít do nemocnice, aby vám mohli narovnat nohu a opřít ji.
 • Otázka Mám jít na kliniku, pokud mi koleno stále vyskakuje z místa? Ano. Měli byste nosit kolenní ortézu.
 • Otázka Pokud je v poslední době vykloubená a jsou to dva dny s bolestí, potřebuji berle? Ano, doporučoval bych používat berle, hůl nebo dokonce invalidní vozík, podle závažnosti bolesti.
 • Otázka Mám zavolat záchrannou službu, pokud jsem si vykloubil koleno a je to extrémně bolestivé a nemohu s tím hýbat? Ano, pokud se nemůžete pohybovat bez silné bolesti, měli byste zavolat záchrannou službu. Znají správný způsob, jak vás přesunout, aby nezpůsobili další škody, a poskytnou vám potřebnou lékařskou pomoc.
 • Otázka Při chůzi cítím malou bolest v pravém koleni. Nevypadá to jinak než u normálních kolen. Je to dislokace? Ne. Když vykloubíte koleno, začne vás bolet obrovské množství a vypadá to, že to není na místě.
 • Otázka Jak mohu použít zábal, aby se zabránilo dalšímu vykloubení kolen? Měli byste dostat kolenní ortézu, nebo byste měli začít 2–3 palce nad kolenem a poté, co koleno projdete, sjeďte o 2 palce dolů, abyste získali další podporu. Obal na ortéze nebo obalu by měl popisovat, jak jej správně nasadit.
 • Otázka Co znamená cvaknutí kolena při chůzi? To jen znamená, že to kliká. Nic vážného. Nepokoušejte se na něj hodně klikat, protože by to mohlo poškodit.
 • Otázka Moje koleno se nemůže úplně ohnout poté, co vyskočilo ven a pak zase dovnitř. Co mám dělat? Měl bys jít k lékaři. Koleno jsem vykloubil třikrát a nikdy jsem ho nemohl narovnat, ale pokud ho nemůžete ohnout, může dojít k většímu poškození ..
 • Otázka Budu moct dělat karate po patelární dislokaci? Ano. Uzdravení a posílení svalů a tkání zabere hodně času.

Populární Problémy

Dnes večer jsou ceny ESPY 2019. Získejte přehled o tom, jak sledovat ESPY online prostřednictvím možností živého streamování bez kabelů.Jak hrát nápojovou hru „Land Mines“. Nášlapné miny jsou jednou z nejlepších pijáckých her a zahrnují spoustu pití piva. Ujistěte se, že máte docela velký stůl, u kterého budete hrát, a budete chtít čtyři nebo více lidí. Určitě si dejte plechovky od piva ...

Světová dvojka Daniil Medveděv porazila v sobotním zápase prvního kola na olympiádě v Tokiu kazašského Alexandra Bublika 6: 4, 7: 6 (8).Místo konání US Open a Paris Masters patří mezi největší tenisové arény na světě.Váš průvodce streamováním Meče v kameni online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a toho, jak byl přijat.