Jak najít své vnitřní já

Zjistit, kdo jste a jaké je vaše místo ve světě, je celoživotní úkol. Ale nemusí to být děsivé ani zastrašující. Jakmile si uvědomíte, že hledání sebe sama je pokračující proces, nikoli nějaký cíl, kterého musíte dosáhnout, uvědomíte si, že o svém nitru víte mnohem více, než jste si kdy dokázali představit.

Metoda 1 ze 2: Pokládání správných otázek

 1. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 1

  1 Zamyslete se nad okamžiky, na které jste ve svém životě nejvíce hrdí. Nalezení smyslu ve svém životě není snadné, ani by nemělo být, ale můžete získat úžasné stopy z vlastní minulosti. Zamyslete se nad věcmi, které ve vás přinesly vaši velkou hrdost, protože to jsou často okamžiky, kdy jste našli největší smysl a účel při práci, cestování nebo učení.
  • Čím jsou tyto okamžiky tak výjimečné?
  • Co vás na této práci napadlo nebo nadchlo? Co vás motivovalo k úspěchu?


 2. Obrázek s názvem Přijmout vinu, když si ji zasloužíte Krok 9

  2 Identifikujte své hodnoty . Identifikace vašich hodnot je důležitou součástí nalezení vašeho nitra. Když přemýšlíte o věcech, na které jste byli hrdí, přemýšlejte o tom, co tyto zkušenosti odhalují o vašich hodnotách. Zkuste si položit otázku, jaké hodnoty jsou spojeny s věcmi, na které jsem hrdý?
  • Pokud jste se například cítili hrdí na maturitu, pak byste si možná vážili vzdělání. Pokud jste byli hrdí, když jste dostali povýšení v práci, pak byste mohli ocenit profesionální úspěch. Pokud jste byli hrdí, když jste pro matku naplánovali překvapivou párty, pak byste si mohli vážit rodiny a dělat pěkné věci pro ostatní.
  • Začněte vytvářet seznam všech svých hodnot. Můžete je dokonce seřadit podle důležitosti pro vás.
  • Jakmile znáte své hodnoty, můžete zjistit, jak je začlenit do svého života. Pokud je například jednou z vašich hodnot integrita, budete chtít být upřímní a autentičtí ve všem, co děláte.
 3. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 2

  3 Určete si věci, které v životě chcete. Nalezení svého nitra je stejně tak o pohledu dopředu, jako o pohledu zpět. Ať už je to práce, dům ve vašem oblíbeném městě, milující partner nebo líné neděle s knihou, vaše touhy o vás mnohé prozradí. Jednoduše si poznamenejte věci, které v životě chcete. Nestyďte se a tento seznam věcí nijak nefiltrujte. Které pronásledujete? Na které jste zapomněli? Na kterých záleží nejvíc?
  • Jakého člověka si představujete při pohledu na svůj vlastní seznam přání a priorit?
 4. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 3

  4 Přemýšlejte o tom, jak byste trávili čas, kdybyste měli úplnou svobodu. Napsali byste román, o kterém vždy mluvíte, nebo byste se pustili do stavby terasy? Cestovali byste po světě nebo si sedli dovnitř s dobrým filmem? Pokud by nebylo možné získat peníze, chopili byste se neziskové práce, na kterou jste vždy hleděli, nebo se věnovali starému koníčku? Tyto nápady nejsou jen fantazie, jsou to vaše verze nezatížené stresem a logistikou. Nalezení této verze sebe sama je prvním krokem k tomu, aby se stala realitou.
  • Buďte ve svých myšlenkách konkrétní a představte si celý den v životě svých snů.
  • Těchto snů není vždy snadné dosáhnout, ale to je v pořádku. Jde o to, uvědomit si své naděje a cíle, protože odhalují mnoho o vašich prioritách.
 5. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 4

  5 Přehodnoťte fakta, nápady a výhledy, se kterými jste vyrůstali nebo je považujete za samozřejmost. Jednoduchý příklad je s jídlem: možná jste v dětství nenáviděli nakládané okurky, ale po letech zjistili, že nejsou tak špatní. Často sami sebe přesvědčujete o věcech jako: „Nesnáším okurky“, „Jsem ranní člověk“, „Jsem dobrý v matematice, ale špatný v angličtině“, když je to jen myšlenka, ne skutečný fakt, co to dělá. Kdykoli jste si o nějaké své části naprosto jisti, převraťte myšlenku na hlavu, než tomu uvěříte. Věříte tomu ze zvyku, nebo proto, že je to pravda?
  • Lidé se mění a pevným prohlášením: „Já jsem _______“ riskujete, že vám tyto změny v sobě chybí.
  • Častěji než tyto myšlenky se samy naplňují. Pokud si vždy řeknete, že jste na rande trapní, pak vás každé rande znervózňuje a má svědomí. Tím se samozřejmě stanete trapnějším.
 6. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 5

  6 Zamyslete se nad zjednodušujícími štítky, které vám dávají ostatní. Kdykoli můžete být považováni za dceru, přítelkyni, zaměstnance a tenistu. Tyto štítky jsou důležité pro definování vašich rolí a odpovědností ve světě, ale nejsou vy. Jsou to jen štítky a vy jste mnohem složitější a jemnější než pár slov. Místo toho se podívejte za tyto štítky na koncepty za nimi.
  • Pokud se vidíte jako dcera, zeptejte se, proč je pro vás tato role důležitá. Je rodina nezbytnou kotvou ve vašem životě? Obracíte se ve stresu často na rodiče a příbuzné?
  • Pokud se vidíte jako přítelkyně, zeptejte se sami sebe, co na vás partner vyzdvihuje nebo co na vás vyzařuje. Pamatujte si, že nejsou definovány romantikou, ale můžete se o sobě dozvědět tím, že s někým budete intimní.
  • Pokud se vidíte jako zaměstnanec, zeptejte se, kde se vaše osobní cíle nebo nápady setkávají s vaší společností. Nebudou dokonale sladěny, a to je v pořádku - nejste jen zaměstnanec.
  • Pokud se vidíte jako tenista, zeptejte se sami sebe, jaké cíle nebo ambice máte na hřišti. Co tě na sportu táhne?
 7. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já, krok 6

  7 Zvažte provedení hloubkového testu osobnosti jako odrazového můstku. Testy osobnosti, stejně jako psychologický Meyers-Briggsův test, jsou skvělými místy, kde si můžete o sobě položit dobré, bystré otázky. Poskytují také široké, ale obecně užitečné myšlenky o tom, jak zvládáte stres, vztahy, kreativitu a emoce. Oni jsou ne, nicméně dokonalá reprezentace vaší osobnosti. Důležité je mít na paměti, že skáčou z bodů k porozumění, nikoli na konec cesty.
  • Až dostanete výsledky testů, zeptejte se sami sebe, které části vám vyhovují? Jaké části vás překvapily? A co je nejdůležitější, jaké části se cítí falešné nebo nepravdivé a proč?
  • Mnoho z těchto testů najdete online zdarma. Pokud tak učiníte, upřednostněte testy, které pokládají spoustu otázek, nejméně třicet nebo více, a porovnejte výsledky 2-3 testů, abyste minimalizovali chyby.
 8. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 7

  8 Meditujte nebo strávte 10 minut každý den v tiché reflexi. Pokud to nepůjdeš hledat, nenajdeš své nitro. Meditace není tak obtížná ani složitá, jak lidé tvrdí, protože i sedět několik minut v tiché místnosti je skvělý způsob, jak se naladit na sebe. Pamatujte, že mediace není konec, ale prostředek, který vám má pomoci zamyslet se nad obtížnými otázkami, na které si jinak nenajdete čas.
  • Pokud se snažíte uvolnit, soustřeďte se na svůj dech. Odkud to přichází? Jak vaše tělo reaguje na vdechy a výdechy? Jaký je váš přirozený rytmus?
  • Pokud vaše myšlenky závodí nebo se nudíte, je to v pořádku! Místo pocitu, že jste nějak selhali, se zeptejte sami sebe, proč tyto věci cítíte. Co ve vašem životě zabírá tolik prostoru?
 9. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já, krok 8

  9 Pamatujte, že toto je celoživotní proces, ne rychle dosažitelný cíl. Pochopení vašeho nitra je nekonečný proces, protože se neustále měníte. Místo toho, abyste své nitro vnímali jako něco, co jednou najdete a víte to navždy, měli byste se vždy dívat dovnitř, abyste se o sobě dozvěděli více. Jak se mění váš život a okolí, měníte se i vy. Neuzavírejte se před těmito novými realizacemi, protože věříte, že o sobě víte všechno, co víte.
  • Když se ohlédnete za svým životem, všimněte si, jak často jste se v sobě mýlili. Jak často se s přibývajícím věkem měnily vaše záliby, touhy, cíle atd.? I když si teď jste jistí sami sebou, tato změna se vždy stane, když se pohybujete životem.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Zůstat věrný svému nitru

 1. Obrázek s názvem Přijmout odmítnutí, když řeknete příteli, že je milujete Krok 9

  1 Pravidelně se kontrolujte. Ověřit si sami sebe a zjistit, jak se cítíte, je skvělý způsob, jak zůstat naladěni na své myšlenky a pocity. Zkuste se u sebe odbavit jednou denně. Toho dosáhnete tak, že se budete řídit jednoduchým vzorcem dotazování se a zodpovídání vašich otázek.
  • Co je špatně? Na to můžete odpovědět například takto: „Mám obavy o své finance na tento měsíc, protože jsem musel provést nákladnou opravu auta.“
  • Co mohu udělat, abych se v dané situaci cítil lépe? Na to můžete odpovědět: „V případě potřeby mohu použít nouzovou kreditní kartu. Pravděpodobně se však obejdu bez něj, pokud mohu omezit odesílání v několika dalších oblastech. Byla to nezbytná oprava, takže je v pořádku, že jsem na to utratil peníze. “
  • Co se mi v životě daří? Na tuto otázku můžete odpovědět slovy: „Mám pěkný domov, dobré přátele a zábavnou práci.“
 2. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já, krok 9

  2 Zaznamenávejte si pokrok v cíli a pravidelně své cíle přehodnoťte. Úspěšní a šťastní lidé si jen nevytyčí cestu a slepě ji následují. Stejně jako vaše vnitřní já zraje a vyvíjí se, vaše cíle vyžadují péči a pozornost, jak rostete. Asi jednou za měsíc si položte následující otázky.
  • Jsou mé cíle a priority stále stejné? Existují nějaké nové?
  • Co jsem udělal, abych se přiblížil svým cílům? Jak mohu ten úspěch zopakovat?
  • Co mohu udělat v příštích dvou týdnech, abych aktivně sledoval své cíle?
 3. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já, krok 10

  3 Přestaňte tolik důvěřovat svému vnitřnímu kritikovi. Mnoho lidí denně sužují pochybnosti o sobě, kritika a starosti. Je to přirozené, ale to neznamená, že je musíte vždy poslouchat. Když vám váš mozek řekne, že je něco příliš těžké, že byste mohli selhat, že jste neoblíbení- ať už je váš stres jakýkoli- pamatujte, že tím nejste. Vaše vnitřní já není kritikem, jsou to jen úzkosti a starosti, které musíte řešit.
  • Zeptejte se sami sebe, jaké emoce, obvykle hněv nebo strach, jsou ve středu vašich nepříjemných myšlenek. S těmito emocemi se pak můžete konfrontovat, místo abyste nechali myšlenky kroužit ve vašem mozku.
  • Pokud se vám nedaří tento hlas překonat, nastavte si časovač a dopřejte mu 5 minut. Nechte se trápit, bát se nebo být zmatení, a když vyprší časovač, pokračujte dál.
 4. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 11

  4 Obklopte se dalšími lidmi, kteří si uvědomují sami sebe. Dobří přátelé vše usnadňují a nalezení lidí, kteří mají stejný zájem být sami sebou, vám pomůže být tím vaším. Snažte se vyhýbat neustále negativním lidem nebo těm, kteří o sobě odmítají kriticky přemýšlet. Místo toho hledejte lidi, kteří:
  • Sledují osobní cíle.
  • Mluvte upřímně o sobě a o svých pocitech.
  • Hledejte to nejlepší v situacích a místo výmluv hledejte řešení.
 5. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 12

  5 Naučte se říkat ne. Říci ne, zejména přátelům, rodině a spolupracovníkům, je obtížné, ale nezbytné, pokud chcete najít své vnitřní já. To neznamená, že byste měli být sobečtí, znamená to jen být si jistí svými nápady a rozhodnutími. Pokud něco není v souladu s vaší představou o sobě, důvěřujte si a nabídku odmítněte.
  • Sledování cíle, ať už osobního nebo profesního, vyžaduje určitou oběť. Ale můžete si vybrat jen to, co je důležité a co méně důležité, jakmile začnete hledat své vnitřní já.
  • Tlak vrstevníků není vždy zjevný nebo krutý. Mohlo by to být zábavné, například jít ven se svými spolubydlícími místo toho, abyste dokončili práci nebo relaxovali. Ale pokud chcete nebo potřebujete zůstat, je v pořádku je dočasně zklamat - oni to pochopí.
 6. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já 13. krok

  6 Přijměte a přijměte příležitostné rozpory. Ralph Waldo Emerson skvěle řekl, že „pošetilá důslednost je skřítek malých myslí“. Má na mysli to, že skutečně sebevědomí lidé akceptují, že se jejich názory a nápady mohou změnit, a to je v pořádku. Nebojte se, že byste vypadali pokrytecky - cílem je být v přítomném okamžiku k sobě upřímní a pravdiví, ne k tomu, kým jste byli včera nebo loni.
 7. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 14

  7 Vyzvěte se denně. Zůstat věrný svému nitru nemusí být snadné. Tím, že se budete snažit dosáhnout obtížných cílů, dokončit projekty nebo jen zkusit něco nového, můžete prolomit kolej, ve které se nacházíte, a dále rozvíjet své dovednosti. Ještě lepší je, že okamžiky, kdy se sami vyzýváte, jsou často nejvděčnější, protože vyžadují, abyste se naučili nebo odhalili nové části sebe sama.
  • To neznamená, že musíte žít těžký život, abyste poznali sami sebe. Jednoduše to znamená, že se nevyhýbáte věcem, které milujete nebo chcete, protože jsou náročné.
 8. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 15

  8 Proveďte svůj průzkum, ale důvěřujte svému nitru. Někteří lidé rádi přemýšlejí o každém možném výsledku, než něco udělají. Ostatní budou bez předchozího vědomí riskovat při pádu klobouku. Někde uprostřed těchto dvou extrémů je však zdravá a produktivní filozofie. Jakmile dosáhnete bodu, kdy další výzkum jen oddaluje rozhodnutí, je čas podívat se dovnitř a udělat si volbu.
 9. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já 16. krok

  9 Pravidelně se vystavujte novým nápadům, lidem a aktivitám. Když se ocitnete v neznámých podmínkách, ať už se jedná o novou zemi nebo večírek plný cizích lidí, odeberete kontext a štítky, které vás kdysi definovaly. Můžete být sami sebou a tyto nové zkušenosti odhalí vaše části, které v minulosti nikdy nemusely vyjít.
  • Naučte se něco každý den, i když je to malé. Rozšířením porozumění světu kolem sebe získáte širší kontext pro zkoumání sebe sama.
 10. Obrázek s názvem Najděte své vnitřní já Krok 17

  10 Požádejte o vedení a rady důvěryhodné mentory nebo vzory. Nalezení svého nitra paradoxně není osamělé úsilí. Ostatní lidé mohou osvětlit části vás, které je pro vás obtížné vidět, a pomáhají tak formovat vaše sebepochopení. Dobrý mentor vám neřekne, co máte dělat nebo kým máte být, ale místo toho vám pomůže najít odpovědi sami.
  • Mentor nebo vzor je jen někdo, komu věříte a se kterým můžete mluvit otevřeně a upřímně.
  • Mentor není někdo, kdo má pravdu pokaždé. Když žádáte o radu, pamatujte, že je nakonec na vás, zda se jí budete řídit.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak dlouho trvá najít své vnitřní já? Protože neustále rostete a měníte se, najít sebe sama je celoživotní úkol. Místo toho, abyste doufali, že najdete jednu „dokonalou“ definici sebe sama, zkuste se soustředit na každodenní pohled dovnitř.
 • Otázka Jak získám větší jistotu? Předem si promyslete, co chcete a po čem toužíte, ať už jde o rozhovor se šéfem, přáteli nebo partnerem. Stanovte své touhy v kameni předem a zavažte se, že se jich budete držet, abyste začali pracovat na důvěře.
 • Otázka Jak mohu vědět, co chci v budoucnu dělat? Zbavte se představy, že splníte očekávání své rodiny, přátel a vrstevníků, a zamyslete se nad tím, v jaké kariéře si představujete nejšťastnější práci, která využívá vaše přirozené schopnosti a talent, i když to platí méně a radikálně se liší od vašeho školení a vzdělávání. Online test osobnosti, jako je Myers-Briggs, vám může pomoci identifikovat vaše silné a slabé stránky a navrhnout vhodnou kariéru. Jakmile určíte cestu, vymyslete kroky, které k tomu budete potřebovat-kurzy, stáže nebo mentorství atd.-a začněte s prvním z těchto kroků. Nevyvíjejte však na sebe příliš velký tlak, abyste se omezili na jednu volbu; kdykoli zjistíte, že něco není pro vás, můžete vždy využít novou možnost.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Mějte vždy sebevědomí v sebe; bez tohoto a vašich přesvědčení vám nikdy nevěří a nedosáhne svého plného potenciálu.
 • Požádejte své přátele, aby vám to řekli, nebo důvěryhodného mentora. Jak se interpretace shoduje nebo odporuje vaší vlastní?

reklama

Varování

 • Nesnažte se příliš.
 • Nenechte se příliš chytit; jste možná ješitní, pokud myslíte jen na sebe.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Už jste někdy slyšeli o zázraku s přístupem a dovednostmi, kterým se rozhodně nemá obdoby? Zdá se, že na této planetě existuje tenisový demi-bůh, který nepochybně splňuje téměř nemožný výkon. Seznamte se s Ryoma Echizen - ...

Jak podávat tenisový míč. Každý bod tenisové hry začíná podáním, takže pokud se chcete na hřišti udržet, musíte podat tenisové podání co nejrychleji. Základní porce se nazývá plochá ...

Nosíte každý den stejná trička a nepromokavé džíny? Kupují si stále vaši rodiče vaše oblečení? Chcete být stylová, ale nevíte jak? Oblečte se, abyste zapůsobily těmito jednoduchými tipy. Rozhodněte se, na jaký styl chcete cílit. Zvažte styly ...

Přestože je krůta oblíbeným jídlem o prázdninách, krůtí prsa jsou skvělým jídlem kdykoli během roku! Koření můžete upravit v závislosti na typu připravovaného jídla a maso vařit v troubě nebo pomalém hrnci. Pražení ...