Jak osvobodit šplh na strom

Žádná lezecká tělocvična nemůže soutěžit s klidem a propojením s přírodou, které najdete na vrcholu stromu. Volné lezení, nebo lezení bez jištění, vás tam dovede rychle a bez starostí s přenášením vybavení. Vyrovnávejte to s velkou opatrností a vezměte si lezeckého kamaráda, kdykoli je to možné.Část 1 ze 4: Začínáme

 1. 1 Noste sportovní oblečení. Vyberte si oblečení, které umožňuje maximální flexibilitu. Vyhněte se volnému oblečení nebo doplňkům, které se mohou zachytit o větve.
  • Náhrdelníky jsou obzvláště nebezpečné, protože se mohou zachytit o větev a udusit vás.
  • Pokud nosíte boty na tvrdých podrážkách, sundejte si je a vylezte naboso. Vhodnější jsou pružnější boty s dobrou trakcí.
 2. 2 Vyberte si robustní strom. Najděte strom s velkými, robustními větvemi, nejlépe těmi, na které se dostanete ze země. Vyhněte se jakýmkoli stromům se zjevnými známkami poškození, včetně velkých trhlin nebo dutin; oteklé nebo liché kufry; houby poblíž základny; nebo více než několik mrtvých větví.
  • Ne všechny známky rozkladu jsou zřejmé. Pokud jste na strom ještě nevylezli, jděte pomalu a připravte se na návrat na zem. Volná kůra, měkké dřevo nebo neobvykle slabé větve jsou známkou toho, že strom není tak zdravý, jak vypadá.
 3. 3 Zrušit horolezecké výlety za špatného počasí. Na stromy se šplhá mnohem nebezpečněji, když jsou mokré a kluzké, nebo když se viditelně kymácí ve větru. Chladné počasí dělá dřevo křehčím, proto nedoporučujeme volné lezení v zimě. Pokud lezete v chladném počasí, držte se nejnižších a největších větví.
  • Nikdy nelezte během bouřky, protože stromy jsou hlavním cílem úderů blesku.
  • I mlha nebo ranní rosa mohou způsobit, že na strom bude nebezpečné šplhat. Počkejte, až vyjde slunce a strom bude mít šanci uschnout.
  reklama

Část 2 ze 4: Dosažení první větve

 1. 1 Zvedněte se pomocí větve a kufru. V dokonalém světě má každý strom velkou horizontální větev na úrovni hlavy nebo níže. Toho obvykle dosáhnete snadno skokem nebo vytažením. Pokud potřebujete větší páku, opřete se jednou nohou o drsnou oblast kufru. Zatlačte do stromu, ne dolů, nebo vám pravděpodobně uklouzne noha.
 2. 2 Přitáhněte se k horní větvi. Pokud je nejnižší větev vyšší než vaše hlava, budete potřebovat dobrou horní část těla a sílu jádra, abyste se vytáhli nahoru. Nejprve dejte bicepsy a předloktí nahoru k větvi. Mírně houpejte, aby se lokty pohnuly na větev, pak nohy.
  • Pokud je větev tak vysoko, že musíte plně natáhnout ruce, bude to mnohem obtížnější. Zkuste se houpat tam a zpět, dokud nebudete mít dost síly na to, abyste se zvedli rukama. Zvedněte žaludek nahoru, abyste se setkali s větví, pak se ohněte dopředu a vytáhněte zbytek těla. Zkuste to udělat jedním pohybem, abyste udrželi hybnost.
 3. 3 Houpejte se nohou. Dosažení této pokročilejší techniky může vyžadovat určitou praxi. Vyžaduje méně síly horní části těla než tah nahoru, ale více koordinace a flexibility. Postupujte takto:
  • Ruka z větve oběma rukama.
  • Švihněte jednou nohou nahoru a přes větev.
  • Vytáhněte se nahoru, dokud vaše bicepsy nebudou spočívat na větvi.
  • Zvedněte volnou nohu těsně k obličeji, poté ji švihněte dozadu a současně zatlačte na větev. To by mělo houpat zbytek těla nahoru na větev.
 4. 4 Utíkejte a vyskočte z kufru. Pokud je větev příliš vysoká na to, aby dosáhla i při skákání, budete muset z kufru získat páku. To je velmi obtížné, proto si nejprve procvičte ostatní techniky. Až budete připraveni, zkuste to pro obtížnou výzvu:
  • Běhejte na strom mírnou rychlostí.
  • Zasaďte nohu proti kmeni, ideálně proti gnarl nebo jiné stabilní oblasti.
  • Zatlačte chodidlem dovnitř a nahoru. (Zatlačení dolů je běžnou chybou, která způsobí uklouznutí nohy.)
  • Skočte současně s druhou nohou a natáhněte se, abyste oběma rukama uchopili větev.
  • Pomocí jednoho z předchozích kroků se dostanete na vrchol pobočky.
  reklama

Část 3 ze 4: Stoupání výš

 1. 1 Podpořte se vždy ve třech různých bodech. Při volném lezení byste měli mít svoji váhu vždy na třech různých částech stromu. Jinými slovy, ze svých čtyř rukou a nohou hýbejte vždy jen jednou z nich. Toto „pravidlo tří bodů“ je nejlepší způsob, jak snížit šanci na pád, pokud uklouznete nebo se zlomí větev.
  • Umístění obou nohou nebo rukou na stejnou větev se počítá pouze jako jeden bod podpory.
  • Sezení na větvi vám neposkytne žádnou podporu, protože vám nepomůže chytit se, pokud padáte.
 2. 2 Uchopte větve poblíž kufru. Vaše nejlepší volba opory nebo držadla je vždy robustní, živá větev. Ty jsou nejstabilnější přímo u kufru.
 3. 3 Vyhněte se mrtvým větvím. Mrtvé dřevo je mnohem slabší než živé dřevo. Vyhněte se oblastem s chybějící kůrou, zjevným poškozením nebo jinou barvou než zbytek stromu. Odlomený pahýl větve nepoužívejte jako držadlo ani jako oporu.
 4. 4 Zůstaňte svisle a blízko stromu. Při stoupání nahoru držte tělo co nejblíže kufru. Zůstaňte v co nejvíce svislé poloze, abyste zlepšili rovnováhu. Pokud se pokusíte švihnout nohou do strany nebo se naklonit, abyste zachytili větev, máte mnohem raději pád.
 5. 5 Identifikujte slabé vidlice. Když dvě větve rostou blízko sebe, může z kmene vyrůst kůra a vyplnit mezeru mezi nimi. Tato kůra je mnohem slabší než zbytek stromu a pravděpodobně se zlomí, pokud se jí chytíte. Může také vytvořit klín mezi oběma větvemi, což je tlačí ven a zvyšuje pravděpodobnost, že prasknou. Při výstupu kolem těchto oblastí buďte opatrní.
  • Pokud se kufr sám rozštěpí, může to být známka velkého poškození. Nestoupejte do tohoto bodu ani za něj a vraťte se na zem, pokud si všimnete slabých větví nebo jiného poškození. Vidlice ve tvaru písmene U je obvykle stabilnější než vidlice ve tvaru písmene V, ale bez profesionální kontroly není záruka.
 6. 6 Zastavte, až bude kufr příliš tenký, aby unesl vaši váhu. Lesní služba USDA omezuje volné lezení do oblastí, kde má kmen průměr více než 10 centimetrů. Pokud vyškolení profesionálové nevylezou přes tento bod, určitě byste se měli zastavit tam nebo dobře před ním. reklama

Část 4 ze 4: Lezení na strom bez větví

 1. 1 Vyberte si dobrý strom. Pokud vás čeká výzva, můžete pomocí níže uvedených technik vylézt na palmu nebo jiný strom bez větví. To je nejjednodušší, pokud se kufr mírně naklání a je dostatečně tenký, aby dosáhl na levou a pravou stranu současně.
  • Strmý úhel může znamenat, že strom je slabý nebo hrozí vyvrácení. Vyhněte se těmto stromům, pokud vám zkušený horolezec neřekne, že je to bezpečné.
 2. 2 Svažte smyčku látky (volitelně). Do smyčky přivažte proužek silné látky. Vložte obě nohy do smyčky a šlapejte na ni chodidly. Při uchopení boků kufru nohama, jak je popsáno níže, bude tato tkanina tlačit na přední stranu kufru, což zlepší váš úchop.
 3. 3 Rukama zakroužkujte kufr co nejvíce. Pro větší páku uchopte celou délku paže.
 4. 4 Položte stehna vysoko proti stromu. Vytáhněte kolena nad boky a položte stehna na bok stromu.
 5. 5 Otočte nohy dovnitř a uchopte strom. Uchopte stehna, lýtka a chodidla. Pokud je to bolestivé, možná budete muset přestat atrénujte flexibilitu kyčlínež to zkusíte znovu.
  • Někteří zkušení horolezci uchopili boky kmene prodlouženými pažemi a položili obě nohy na nejbližší tvář stromu a „kráčeli“ po stromě. To je velmi riskantní pro začínajícího lezce nebo kohokoli bez výrazné síly končetin.
 6. 6 Narovnejte nohy. Vytáhněte stehna nahoru, zvedněte se a narovnejte nohy. Během tohoto pohybu držte lýtka a chodidla.
 7. 7 Zvedněte obě kolena nahoru. Ujistěte se, že strom pevně držíte oběma pažemi. Rychle zvedněte obě kolena současně a poté znovu uchopte stehna, lýtka a chodidla. Pohybujte oběma nohama současně.
 8. 8 Posuňte obě paže nahoru. Nyní je načase, aby vás nohy udržely na stromě, zatímco vaše paže se pohybovaly výše. Současně je vytáhněte nahoru, zatímco jsou stále volně omotány kolem kufru. Rychle je přesuňte a po krátké vzdálenosti opět uchopte.
 9. 9 Opakujte tuto sérii pohybů, abyste vystoupali. Narovnejte nohy, posuňte kolena nahoru a hýbejte rukama. Opakujte tyto tři pohyby a postupně se pohybujte po kufru. Jako začátečník se pohybujte pomalu a po každém pohybu se zastavte, abyste posoudili svoji stabilitu. Uvolněná kůra nebo oteklá oblast kufru by mohla být smrtelná, pokud se pohybujete příliš rychle. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak je pravděpodobné, že si zlomím ruku nebo nohu? Lara Rabbit To závisí na síle kostí a hmotnosti, spolu s výškou stromu. Je nepravděpodobné, že byste si při lezení zlomili kosti, ale je možné, že si vykloubíte kloub, pokud máte problémy s příliš pružnými klouby nebo slabými svaly. Pokud spadnete ze stromu, máte skutečnou možnost zlomení kosti, takže buďte opatrní a mějte vždy lezeckého kamaráda, někoho poblíž stromu nebo přinejmenším buďte někde, kde můžete snadno zavolat pomoc.
 • Otázka Co mám dělat, když je všude kolem spousta větví? Ujistěte se, že máte mezi větvemi otevřené místo, kam se vejdete.
 • Otázka Jak se dostanu zpět dolů poté, co volně vylezu na strom? Pokud je to krátký pokles, můžete jen skočit dolů, nebo se můžete pokusit udělat to, co jste udělali, abyste vyšplhali na strom zpět. Můžete také omotat nohy kolem stromu a jen pomalu klouzat po kmeni.
 • Otázka Místo horolezeckého kamaráda si mohu přinést telefon, abych v případě potřeby zavolal pomoc? Pokud se nebojíte, že se vám telefon rozbije, tak ano. Mějte na paměti, že pokud spadnete ze stromu, můžete spadnout na telefon a zlomit ho, což vám může zabránit volat o pomoc.
 • Otázka Jak vysoký musí být strom, aby na něj mohl volně šplhat? Strom nemusí být tak vysoký, stačí, aby byl dostatečně silný a silný, s větvemi, na které se dá lézt, aby byl vhodný.
 • Otázka Existuje jiný typ oblečení, které bych měl nosit při šplhání na stromy, které nemají větve? Šortky, protože kůže dobře drží kůru. To usnadňuje lezení.
 • Otázka Je pro lezení po stromech bez větví nutná speciální obuv? Ne. Můžeš být bosý, když jdeš, nebo si můžeš obout tenisky. Zkuste si obout boty, které jsou jako sandály, ale mají zavřená záda, abyste byli v bezpečí.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Na lezení si vezměte kamaráda, nejlépe zkušeného lezce. Zajistěte, aby někdo věděl, kde budete v případě nehody.
 • Nešplhejte na papírové kůry, kůra je uvolněná. A pokud na něj vylezete, zjistíte, že vás kůra z vloček zanechává svědivou a nepříjemnou, v závislosti na tom, jak velký kontakt a tření jste vytvořili.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Nikdy nelezte na strom, který se dotýká elektrického vedení.
 • Vyhněte se zvířecím hnízdům a koloniím včel nebo vos. Pokud se přiblížíte příliš blízko, může na vás zaútočit i malý pták nebo savec.
 • Nikdy nelezte pod zlomené větve, které se zachytily v baldachýnu. Pokud se uvolní, mohou se z nich stát smrtelně padající předměty.
reklama

Populární Problémy

Tenisová hvězda Vergeer na invalidním vozíku odchází do důchodu„Beyond Oak Island“ má premiéru v úterý večer. Pokud nemáte kabel, můžete bezplatně sledovat živý přenos pořadu online.

Jak palmovat basketbal. Palming basketbal vyžaduje silné prsty a velkou sílu úchopu. Chcete -li se dopracovat k palmingu basketbalu, cvičte prsty různými strečinkem. Posilněte svůj úchop cviky, jako jsou přítahy ...Sania Mirza a Roger Federer tančí každý den a připravují show pro indickou korunu.

Vyhřívaní soupeři Cincinnati a Xavier se v sobotu setkávají na tvrdém dřevě. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.