Jak se zbavit rýmy

Rýma může být při řešení nepříjemná, rušivá a frustrující. Ačkoli je to někdy způsobeno sezónními změnami nebo alergiemi, rýma může být také příznakem hlubších onemocnění, jako je nachlazení, infekce dutin nebo dokonce chřipka. Začněte tím, že si rýmu ošetříte jednoduchými domácími prostředky a volně prodejnými léky a budete hledat další příznaky, které by mohly poukazovat na určitou příčinu. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, navštivte lékaře. Díky spoustě odpočinku, hydratace a správným radám a trikům si můžete vyčistit nos a znovu volně dýchat.Metoda 1 ze 3: Použití přírodních domácích prostředků

 1. 1 Ošetřete bolest dutin a přetížení lehkou akupresurou. Použití akupresury na oblast kolem nosu může ulevit od přetížení a bolestí hlavy, které se objevují při rýmě.

  Zatlačte 10krát na každý koutek nosu, pomocí velmi lehkého tlaku. Totéž udělejte v oblasti těsně nad očima. Udělej tohle 2–3krát denně pro úlevu dutin.

 2. 2 Očichejte, polkněte nebo jemně vysmrkejte, abyste odstranili tekutiny. Vyčištění hlenu z nosu je nejlepší způsob, jak přestat běžet, a proto jemně smrkněte do tkání, když potřebujete. Pokud je váš nos extrémně rýmový, roztrhněte kapesník na polovinu, rozdělte kousky na 2 malé kuličky a jednu vložte do každé nosní dírky. Dýchejte normálně nebo ústy.

  Jestli můžeš, vysmrkat se zvlhčujícími tkáněmi abyste nevysušili citlivou pokožku pod nosem. Pokud je pokožka podrážděná, potřete ji trochou hydratačního mléka.

  Také můžete vzadu v krku cítit hlen, který nemůžete vyfouknout do tkáně. Zkuste to spolknout, abyste se zbavili rýmy, ucpaného pocitu. 3. 3 Vyzkoušejte ošetření párou doma. Chcete -li zmírnit tlak v nose a pomoci mu přestat běhat, dejte si horkou koupel nebo sprchu a nechte místnost zapařit. Můžete si také přehodit ručník přes hlavu a naklonit se nad hrnec nebo mísu s horkou vodou, nebo zapnout horkou sprchu a jednoduše si sednout do své koupelny, aniž byste vešli dovnitř. Udělejte to 2-4krát denně.
  • Ke stejnému efektu můžete také použít vaporizér nebo zvlhčovač.
  • Chcete -li získat extra dávku, přidejte eukalyptový olej, kafrový alkohol nebo mátový olej. Nalijte trochu do mísy s horkou vodou, nebo si něco šlehněte kolem sprchy, než ji zapnete.
 4. 4 Umístěte na obličej teplou, vlhkou žínku, abyste zmírnili tlak v nose. Namočte žínku do teplé vody nebo ji spusťte pod umyvadlo, dokud není nasycená. Vytáhněte, dokud nebude jen vlhký, a poté si jej na 2–3 minuty přiložte na obličej.
  • Můžete také navlhčit prací hadřík a poté jej ohřát v mikrovlnné troubě po dobu 30–45 sekund, nebo dokud není teplý.
 5. 5 Při ležení mějte zvednutou hlavu, abyste ulehčili přetížení. Odpočinek je důležitý, když vaše tělo bojuje s nepříjemnými příznaky, jako je rýma. Když si lehnete k odpočinku, položte hlavu na několik polštářů, abyste podpořili přirozený odtok tekutin z nosu.
  • Tato poloha vám také pomůže snadněji dýchat.
 6. 6 Pijte hodně vody a teplých tekutin, abyste pomohli slizu odtékat. Udržování těla hydratovaného podporuje odtok tekutin z nosu, což vašemu nosu pomůže přestat běhat. Zkuste každou hodinu vypít sklenici vody a vmíchejte horké tekutiny, jako bylinný čaj nebo dokonce polévku, abyste svůj nos ještě více uklidnili.
 7. 7 Vytvořte si vlastní fyziologický sprej k odstranění hlenu. Smíchejte 1 šálek (240 ml) teplé vody, ½ lžičky (3 g) soli a špetku jedlé sody. Pomocí stříkačky, malé lahvičky s rozprašovačem nebo neti hrnce naneste fyziologický sprej na vnitřní stranu nosu 3-4krát denně.
  • Dávejte pozor, abyste nadměrně nepoužívali svůj fyziologický roztok, který by mohl ve skutečnosti váš rýmu zhoršit.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Vyčištění rýmy z nosu pomocí medicíny

 1. 1 K odstranění hlenu použijte nosní sprej nebo sprej. V drogeriích jsou k dispozici fyziologické roztoky a spreje, které mohou pomoci odstranit hlen z nosu, který způsobuje jeho tečení. Vyberte si jemný, který je určen pro ucpaný nebo rýmový nos, a používejte jej 3-4krát denně, pečlivě dodržujte pokyny.
  • Vyhněte se používání nosního spreje déle než 5 dní, protože to může způsobit návrat městnání.
 2. 2 Umístěte nosní proužek pod nos, abyste usnadnili dýchání. V drogerii hledejte nosní proužky, které by vám vyčistily nos a pomohly při dekongesci. Vyzkoušejte proužky vyrobené speciálně pro nachlazení a přetížení a postupujte podle pokynů na krabičce, abyste pás umístili přes nos. Používejte tak často, jak je uvedeno na obalu.
  • Nosní proužky se obvykle používají v noci, ale pokud je váš rýma obzvláště špatný, můžete je použít i během dne.
 3. 3 Použijte dekongestant, který vám pomůže vysušit nosní dírky. Zkontrolujte uličky ve své drogerii, zda neobsahují dekongestivní lék, obvykle pilulky, které vám zmenší a vysuší nosní dírky. To může být velkou pomocí, když se snažíte zbavit ucpaného nebo rýmy. Zkontrolujte obal a zjistěte, jak často můžete lék užívat.
  • Dekongestant používejte pouze 2–3 dny. Pokud jsou dekongestiva nadměrně používána, mohou způsobit, že se přetížení vrátí ještě vážněji.
 4. 4 Pokud si myslíte, že trpíte alergiemi, vyzkoušejte antihistaminika. Pokud si myslíte, že váš výtok z nosu může být způsoben alergiemi, pořiďte si v lékárně antihistaminikum, které zmírní příznaky. Vezměte si to podle pokynů na obalu a pečlivě si přečtěte také vedlejší účinky - některá antihistaminika mohou způsobit ospalost.
  • Mezi běžné antihistaminika patří Benadryl, Zyrtec a Allegra.
  • Nosní steroidní sprej, jako Flonase nebo Nasacort, může také pomoci při rýmě způsobené alergiemi.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Léčba základních příčin

 1. 1 Ošetřete infekci dutin pokud máte bolesti hlavy nebo otok. Sinusové infekce mohou někdy způsobit zatékání nosu, zvláště pokud je tekutina hustá a žlutá nebo nazelenalá. Mezi další příznaky patří přetížení, tekutina stékající po zátylku a bolest, otok nebo tlak kolem očí, tváří, nosu nebo čela. K léčbě infekce dutin zkuste:
  • Provedení domácího ošetření párou nebo přiložení teplého obkladu na obličej.
  • Pomocí fyziologického roztoku nosní spreje nebo nosní kortikosteroidy, které mohou léčit zánět.
  • Užívání volně prodejného (OTC) dekongestiva po dobu 2-3 dnů
  • Užívání OTC léků proti bolesti, jako je aspirin, acetaminofen (jako Tylenol) nebo ibuprofen (jako Advil).
  • Návštěva lékaře, pokud se infekce zhruba do týdne nezmizí.
 2. 2 Pokud zažíváte, vyhněte se dráždění nosu alergie. Rýma je běžným příznakem alergií, které mohou být způsobeny řadou nebo dráždivých látek, jako je pyl, srst zvířat, roztoči nebo potraviny. Všimněte si, jestli vám nos začne víc běhat po určitých materiálech a těm se vyhýbejte, jak jen můžete, nebo si vezměte léky na alergii ke snížení symptomů.
  • Mezi další příznaky alergie patří kýchání, svědění kolem obličeje a zarudlé nebo oteklé oči.
  • Také se můžete zbavit rýmy alergií použitím fyziologického nosního výplachu a omezení expozice alergenům častým vysáváním a praním ložního prádla a vycpaných hraček v horké vodě.
 3. 3 Užívejte léky proti nachlazení, pokud máte jiné příznaky nachlazení. Jednou z nejčastějších příčin rýmy je rýma. Tyto příznaky lze relativně snadno zachytit, včetně bolesti v krku, kašle, kýchání a bolestí těla.K léčbě nachlazení,Snaž se:
  • Užívání léků proti bolesti, jako je acetaminofen (jako Tylenol).
  • Použití dekongestantních kapek nebo sprejů po dobu až 5 dnů.
  • Užívání sirupu proti kašli na zmírnění bolesti v krku nebo kašle.
 4. 4 Pokud se u vás objeví, navštivte lékaře příznaky podobné chřipce. Chřipka může mít zpočátku podobné příznaky běžného nachlazení, včetně rýmy, s tím rozdílem, že se objeví mnohem náhle než nachlazení. Mezi další příznaky patří horečka přes 38,0 ° C, bolest svalů, zimnice a pocení, bolesti hlavy a překrvení. Pokud si myslíte, že máte chřipku, navštivte co nejdříve lékaře a dávejte pozor, abyste ji nešířili ostatním umytím rukou, zakrytím úst a nosu při kašlání nebo kýchání a vyhýbáním se přeplněným místům. Chcete -li příznaky zmírnit, zkuste:
  • Odpočinek a pití spousty tekutin.
  • Užívání antivirových léků, pokud je předepsáno lékařem.
  • Používání léků proti bolesti, jako je acetaminofen (jako Tylenol) nebo ibuprofen (jako Advil), ke zmírnění bolesti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co mohu použít ke zklidnění nosu, když je tak surový, že ho tolik foukám?Alan O. Khadavi, MD, FACAAI
  Alergolog certifikovaný na palubě Dr. Alan O. Khadavi je alergik na certifikaci rady a specialista na dětskou alergii se sídlem v Los Angeles, Kalifornie. Je držitelem titulu BS v biochemii na State University of New York (SUNY) ve Stony Brook a MD na State University of New York Health Science Center v Brooklynu. Dr. Khadavi dokončil dětskou rezidenci v dětské nemocnici Schneider v New Yorku a poté dokončil své alergologické a imunologické společenství a dětskou rezidenci v Long Island College Hospital. Má atestaci z alergie/imunologie dospělých a pediatrických pacientů. Dr. Khadavi je diplomatem Americké rady pro alergii a imunologii, členem Americké akademie pro alergii, astma a imunologii (ACAAI) a členem Americké akademie alergie, astmatu a imunologie (AAAAI). Mezi vyznamenání dr. ​​Khadaviho patří seznam nejlepších lékařů Castle Connolly na období 2013–2020 a ocenění Patient Choice Awards „Nejschopnější lékař“ v letech 2013 a 2014.Alan O. Khadavi, MD, FACAAIOdpověď odborníka na alergiky certifikovaná na palubě Použití hydratačního gelu s fyziologickým roztokem může pomoci při podráždění a syrovosti způsobených smrkáním.
 • Otázka Jaký je nejlepší lék na vysušení rýmy způsobené alergiemi?Alan O. Khadavi, MD, FACAAI
  Alergolog certifikovaný na palubě Dr. Alan O. Khadavi je alergik na certifikaci rady a specialista na dětskou alergii se sídlem v Los Angeles, Kalifornie. Je držitelem titulu BS v biochemii na State University of New York (SUNY) ve Stony Brook a MD na State University of New York Health Science Center v Brooklynu. Dr. Khadavi dokončil dětskou rezidenci v dětské nemocnici Schneider v New Yorku a poté dokončil své alergologické a imunologické společenství a dětskou rezidenci v Long Island College Hospital. Má atestaci z alergie/imunologie dospělých a pediatrických pacientů. Dr. Khadavi je diplomatem Americké rady pro alergii a imunologii, členem Americké akademie pro alergii, astma a imunologii (ACAAI) a členem Americké akademie alergie, astmatu a imunologie (AAAAI). Mezi vyznamenání dr. ​​Khadaviho patří seznam nejlepších lékařů Castle Connolly na období 2013–2020 a ocenění Patient Choice Awards „Nejschopnější lékař“ v letech 2013 a 2014.Alan O. Khadavi, MD, FACAAIOdborná odpověď alergologa na palubě Nosní steroidní sprej je první linií léčby, jako je Flonase nebo Nasacort. Léčí alergie a snižují kýchání, podráždění a rýmu.
 • Otázka Co mám dělat, když mě také bolí v krku? Kloktejte teplou vodu se solí, abyste znovu prožili bolest v krku.
 • Otázka Proč mám pocit, že jsem pořád nemocný? Příčinou může být špatný spánek, alergie, stres, nedostatek pohybu nebo dokonce vážná nemoc. Měli byste si promluvit se svým lékařem a nechat se vyšetřit na alergie, i když jste již byli.
 • Otázka Můj nos mě bolí z toho, že ho vysmrkávám. Co můžu dělat? Naneste vazelínu na nosní dírky a těsně pod nos. Tím se zbavíte podráždění.
 • Otázka Proč se nachladím každý rok ve stejnou dobu? Důvodů může být mnoho, a aniž byste věděli více, nelze ve vašem konkrétním případě říci proč. Některé důvody však mohou zahrnovat: Změny ročních období/teplot, zvýšení počtu pylů, zvýšení aktivity domácích plísní během sezón tlumičů, úroveň znečištění ovzduší, sportovní/jiné aktivity, které by mohly způsobit, že budete na určitém místě nebo na určitých površích , vyšší stres v práci (např. rozpočtový čas) atd. Nejlepší je to prodiskutovat se svým lékařem, abyste zjistili důvod vašeho specifického chladného vzorce.
 • Otázka Považuji za opravdu nepříjemné spát s rýmou nebo ucpaným nosem. Mohu to nějak vyřešit? A také je eukalyptový olej dalším řešením? Zkuste spát s hlavou opřenou. Ano, můžete použít eukalyptový olej. Můžete také spustit zvlhčovač s citronem nebo limetkou; někdy to může pomoci.
 • Otázka Co mám dělat, když rýma způsobuje bolest hlavy? Pokud vás bolí z nosu, zkontrolujte si teplotu a zdržte se smrkání. Pokud narušuje váš spánek, obraťte se na svého lékaře.
 • Otázka Měl jsem teď asi 6 týdnů rýmu s rýmou a bolestmi v krku. Co můžu dělat? Šest týdnů je na nachlazení dlouhá doba. Příznaky, které popisujete, zní hodně jako alergie. Domluvte si schůzku se svým lékařem, abyste zjistili, co to je, a pořiďte si správné léky.
 • Otázka Mohu použít převařenou vodu? Ano. Položte hlavu nad vroucí vodu a dávejte pozor, abyste se jí nedotkli. Umístěte si na hlavu hadřík nebo ručník a nechte teplo procházet kolem obličeje, zejména nosních dírek.

Populární Problémy

Jak odstranit Sharpie. Sharpie je užitečný nástroj, ale může také způsobit některé odolné skvrny. Sharpie může obarvit téměř cokoli, včetně látky, stěn a kůže. Pokud máte skvrnu Sharpie, která se jen tak nepohne, pak existují ...

Jak vyrobit dort pro bagr. Tento dezert „bez pečení“ uspokojí zuby každého chlapce. Sestavte si vlastní model dortu pro bagry s několika sladkostmi. Vezměte librový koláč a změřte. Odřízněte to a na konec řezu naneste trochu polevy ...

Jak zabalit na vysokou školu. Odchod poprvé na vysokou školu je vzrušující. Ale vědět, co si zabalit, může být skličující. Spíše než aby vás to dostalo dolů, zjednodušte to a soustřeďte se na základy, abyste zajistili, že jen to, co opravdu potřebujete ...Jak zabránit zranění kolen při veslování. Veslování na trenažérech a na vodě se rychle stává oblíbenějším, a to jak rekreačně, tak závodně. Ať už o víkendech veslujete rekreačně, využijte veslování ...

Obhájci národních šampionů Clemson začínají sezónu 2019 proti Georgia Tech ve čtvrtek. Zde je návod, jak sledovat živý přenos sítě ACC online.

Jak zjistit, zda jste si podvrtli kotník. Vyvrtnutí kotníku je jedním z nejčastějších poranění. Jedná se o natažení nebo natržení vazů, které podporují kotník. K podvrtnutí dochází nejčastěji ve vazu ATF (přední talofibulární) ...