Jak podávat orální léky skotu

Jsou chvíle, kdy se kravám injekčně nepodávají léky nebo živiny. Místo toho musí být podávány ústně. Většina perorálních léků se dodává ve formě velmi velké pilulky (podle lidských standardů) nazývané a bolus . Bolusy přicházejí hlavně jako magnety, antibakteriální léčiva na bázi sulfátů, kokcidiostatika, nutriční bolusy s pomalým uvolňováním (například bolusy z mědi, směsi vitamínů, kvasinky stimulující bachor) a antiparazitární léky. Jejich podávání vyžaduje použití bolusu nebo kuličkovací pistole, což je dlouhá válcová trubice vyrobená z nerezové oceli nebo plastového materiálu, která může mít buď pružinovou rukojeť, nebo plunžr se třemi otvory (podobný injekční stříkačce používané k podávání jehel) , kromě toho, že v horní části je otvor pro palec místo na plochý povrch, na který se má tlačit dolů, a dva další otvory, na které lze viset ukazováčkem a prostředníčkem), které působí tak, že tlačí pilulku hluboko dolů do zadní části kravská tlama usnadňující polykání.

Jiné orální léky jsou podávány ve formě pasty nebo tekutiny a jsou podávány stejným způsobem jako bolus s mírně odlišnými nástroji. Níže je popsán jednoduchý postup krok za krokem pro podávání perorálních léků skotu.Kroky

 1. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 1

  1 Umístěte krávu do omezovacího nebo stlačovacího skluzu s hlavní branou. Aby byla krávě podána bolusová hlava, musí být zadržena, protože jakákoli jiná metoda bude příliš stresující a nebezpečná jak pro krávu, tak pro lidi, kteří pomáhají s omezovacím procesem. Hlavová brána je zařízení (vždy vyrobené z vysoce odolného železa pro maximální pevnost a odolnost i proti té nejchytřejší jednunové šelmě), které umožňuje přístup k hlavě psovodem a uzamkne se na místě tak, aby zvíře nemůže si vynutit cestu vpřed ani vzad. Jakmile je skot zajištěn na místě a jeho hlava je snadno přístupná, může začít proces bolusování
 2. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 2

  2 Vložte pilulku nebo pilulky do bolusové pistole. Toho docílíte jednoduchým vložením pilulky do hrotu kuličkovací pistole. Podržte „obchodní konec“ zbraně, aby pilulky nevypadly na zem.
  • Když podáváte mnoho různých typů léků prostřednictvím jediné aplikace, vždy vložte poslední pilulku na bázi gelu, protože tobolky s měkkým povlakem se mohou pod žárem krávy roztát a přilepit se k vnitřkům kuličkové pistole.


 3. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 3

  3 Otevřete krávě tlamu. Postavte se tak, aby vaše tělo fungovalo jako předmět, který drží hlavu krávy na místě, a omezuje její snahu vyhnout se získání léků a snadnějšímu uchopení tlamy zvířete. Položte zadek ke skluzu s hlavou krávy u boku a používejte nohy jako páku a jako prostředek k opření. S paží nejblíže k hlavě krávy obtočte paži přes horní část kraviny tlamy, abyste mohli dostat její opačný ret, ne tu stranu rtu, která je vám nejblíže, abyste se mohli bezpečně dostat k jejím ústům a pozvednout ji hlava. Zatlačte jí ruku pod rty a stejnou rukou jí pohlaďte střechu nebo patro. To ji povzbudí, aby se otevřela dostatečně široce, aby se dostala dovnitř kuličková zbraň. Ujistěte se, že držíte její hlavu zvednutou.
 4. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 4

  4 Vložte kuličkovací pistoli. Volnou rukou bude muset být zbraň zasunuta doprostřed jejích úst až úplně dozadu, ale ne tak silně, aby se do ní zadusila. Nejlepší je zahájit polykací reflex, jakmile je konec pistole úplně vzadu u vchodu do jícnu (do oblasti hltanu) a pomalu nechat konec pistole působit dolů-pomáháte jí- dokud rukojeť zbraně nedosáhne na rty kravských úst. Při polykání bude žvýkat kuličkovací pistoli-to je zcela normální-a v tomto okamžiku můžete zatlačením pístu bolus uložit.
 5. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 5

  5 Uvolněte bolus do krávy. Z výše uvedeného kroku držte pistoli v poloze, zatlačte na píst nebo držadlo, aby se bolus vložil do zadní části krávy. To promítá pilulku dále po zadní části úst do jícnu.
 6. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 6

  6 Držte zvednutou hlavu, dokud polkne prášky. Můžete to také povzbudit hladením v krku, volitelně to může být. Znamením, které dala, že spolkla bolus, je olizování rtů a nosu, po kterém pravděpodobně následuje kašel. Do té doby ji můžete nechat jít, pokud už nemáte žádné léky na orální podání.
 7. Obrázek s názvem Dej krávě pilulku Krok 7

  7 Pokud podáváte jiné perorální léky, které nejsou v bolusové formě, platí při podávání stejné výše popsané kroky. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Existuje antibiotikum, které lze přidat do pitné vody k léčbě většího počtu zvířat? Karin Nejlepší odpovídač Existuje více než jen jeden a záleží na tom, k čemu je droga. Ty mohou být při léčbě nebo prevenci méně spolehlivé než skutečné omezení zvířete a podávání léku tomuto zvířeti přímo, protože příjem vody je velmi variabilní, s dynamikou stáda, podmínkami prostředí (teplo, chlad, vlhkost), zdravotním stavem, slaností krmiva atd. . Všimněte si, že tyto léky nejsou ve skutečnosti k léčbě zvířat, ale spíše jako prevence proti chorobám, jako je kokcidióza.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Stejně jako u všech léků, které podáváte zvířeti, nezapomeňte je dávat pouze tehdy, když je potřebují.
 • Pokud si myslíte, že krávu nebo tele nezvládnete sami, ujistěte se, že máte s sebou partnera, který vám v případě potřeby pomůže. Pokud dojde k horšímu, může být potřeba, aby jedna osoba držela krávu, zatímco druhá dávala bolus.
 • Stejné pokyny platí pro podávání pilulek telatům, ale bolusová pistole, kterou byste použili, by měla být zhruba poloviční než bolusová pistole pro dospělé krávy. Podívejte se na zbraně, které jsou označeny speciálně pro použití tele.
  • Při podávání je důležité zajistit, aby nezvedala hlavu tele tak vysoko, aby měla potíže s polykáním.

reklama

Varování

 • Dávejte pozor, abyste netlačili bolusovou pistoli příliš silně nebo příliš dozadu směrem k hltanu, protože dobytek má stále měkké tkáně, které lze snadno poškodit.
 • Očekávejte, že budete bojovat o své ruce. Žádná kráva, dokonce ani ta nejposlušnější dojnice, nemá ráda hlavu opřenou a tlamu otevřenou, aby jí do hrdla sundal jakýkoli orální lék, a bude bojovat proti vám. Abyste s tím mohli sami uspět, budete muset být silní a postavit se proti čelní bráně. V opačném případě získejte pomoc, pokud si opravdu myslíte, že ji potřebujete !!
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hlavní brána
 • Kuličková zbraň
 • Bolusy, které musíte spravovat

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste mohli sledovat 11. sérii „Aljašských keřů“ online, pokud nemáte kabel.

Stefanos Tsitsipas se ve čtvrtek ve druhém kole French Open 2020 utká s Pablem Cuevasem. Tsitsipas momentálně vede hlavou nad Cuevasem 3: 0.Originální French Open Trophies předvedené v butiku Longines na Connaught Place.

Poté, co porazil Stan Wawrinka v prvním kole, Daniil Medvedev ve středu opustil Wimbledon a vzal své frustrace na rozhodčího.Tenisové tašky udržují hráče organizované a chrání veškeré jejich tenisové vybavení.