Jak identifikovat hrudky na vaší kočce

U mnoha koček se v určitém okamžiku života vytvoří hrudky. Přesto může být děsivé najít na vašem mazlíčku novou bulku. Některé jsou zcela neškodné, zatímco některé bude muset řešit veterinář co nejdříve. Obecně platí, že veterinář by se měl podívat na všechny hrudky, kterými si nejste jisti. Sledujte další příznaky, které mohou naznačovat typ hrudky, kterou vaše kočka má, a sdílejte tyto informace se svým veterinářem.Metoda 1 ze 3: Návštěva veterináře

 1. 1 O nových hrudkách navštivte co nejdříve veterináře. Obecně byste měli nechat veterináře zkontrolovat všechny hrudky, které trvají déle než týden nebo dva. Je však třeba poznamenat, že malé hrudky, které nerostou, nic nevytekají nebo neobtěžují vaši kočku, pravděpodobně nebudou nebezpečné.
  • Pokud se hrudka náhle objeví a nápadně roste, vezměte svou kočku co nejdříve k veterináři.
 2. 2 Sledujte zdánlivě neškodné hrudky. Některé hrudky budou zcela neškodné. Například tvrdá tkáň, která se tvoří v místě poranění nebo po operaci, je s největší pravděpodobností jednoduše zjizvená tkáň. Pokud se však zdá, že hrudka vaší kočce někdy vadí nebo se zdá být nakažená, nechte se na ni hned podívat.
 3. 3 Nechte svého veterináře provést testy. Váš veterinář bude pravděpodobně schopen určit, zda je konkrétní hrudka naplněna tekutinou, jako je absces, nebo je pevná, jako je nádor nebo cysta. Bez testů však nebudou schopni určit, zda je nádor neškodný nebo nebezpečný. Pravděpodobně budou muset použít jehlu nebo skalpel k odstranění malého množství tkáně z hrudky a otestovat ji v laboratoři.
  • Počáteční testy budou rychlé, snadné a bezpečné. Mohou být pravděpodobně dokončeny, když je vaše kočka vzhůru, a způsobí malou až žádnou bolest.
 4. 4 Souhlas s biopsií. Váš veterinář doporučí biopsii, pokud nejsou schopni určit příčinu hrudky pomocí počátečních testů. Vaše kočka bude anestetizována, aby mohla být odstraněna část nebo celá hrudka. To se vyplatí, protože to umožňuje vašemu veterináři získat definitivní diagnózu příčiny hrudky. reklama

Metoda 2 ze 3: Zvažování pravděpodobných příčin

 1. 1 Zjistěte, zda kočka bojovala. Abscesy jsou běžným typem hrudky, která se obvykle tvoří několik dní po boji s jinou kočkou nebo psem. Jsou poměrně velké a naplněné tekutinou. Pokud si všimnete, že vaše kočka vypadá horečnatě nebo se necítí dobře a má hrudku s chrastou uprostřed, je to pravděpodobně absces.
  • Abscesy jsou bakteriální infekce. I když obvykle nejsou příliš nebezpeční, je nejlepší, aby se na ně podíval veterinář. Mohou vypustit tekutinu a předepsat vaší kočce antibiotika, která zbaví jejich tělo infekce.
 2. 2 Posuďte, zda je ušní bulka hematom. Krev se může shromažďovat pod kůží v místě drobného poranění. Tím se vytvoří oteklá, tekutinou naplněná bulka zvaná hematom. U koček jsou běžné hematomy, které energicky kroutí hlavou a poškozují kapiláry mezi chrupavkou a kůží ucha.
  • Hematomy musí vyhodnotit veterinární lékař. Obvykle existuje základní příčina hematomu, který vyžaduje léčbu. Může to být například důsledek ušních roztočů nebo infekce, která způsobila, že si vaše kočka poškodila ucho.
 3. 3 Nechte odstranit cysty. Některé cysty mohou být způsobeny zablokovanými vlasovými folikuly nebo olejovými kanály. Pokud se hrudka objeví náhle, ale nezmění se a ze středu jí vyrůstají vlasy, může se jednat o cystu. Mohou zůstat sami, pokud se opakovaně nenakazí a neobtěžují vaši kočku.
  • Pokud si nejste jisti, nejbezpečnější možností je nechat si cystu zkontrolovat veterinářem a určit, zda by měla být odstraněna.
 4. 4 Zvažte potenciální potravinovou alergii. Pokud jste nedávno změnili typ krmiva, které krmíte svou kočku, a všimli jste si hrudek na hlavě a krku, hrudky jsou pravděpodobně důkazem alergické reakce. Přestaňte je krmit tímto jídlem a sledujte, zda hrudky odezní.
  • Hrudky tohoto druhu budou malé, bledé a naplněné tekutinou.
  • I když hrudky samy o sobě nejsou nebezpečné, vaše kočka se může poškrábáním zranit.
 5. 5 Vyloučit kousnutí blechami. Pokud jsou hrudky malé, načervenalé a mírně špičaté, pravděpodobně se jedná o kousnutí blechami. Obvykle je bude doprovázet škrábání a možná i vypadávání vlasů. Promluvte si se svým veterinářem o tom, jak se blech zbavit, a dávejte si pozor na rány na kůži vaší kočky, kde neustále olizují a škrábou. reklama

Metoda 3 ze 3: Identifikace různých typů nádorů

 1. 1 Pravidelně kontrolujte, zda vaše kočka nemá nádory. Zkontrolujte, zda na vaší kočce nejsou hrudky každý měsíc a kdykoli se změní jejich chování. Pokud se z bulky stane nádor, čím dříve se řeší, tím lépe. Začněte tím, že položíte obě ruce na hlavu kočky a pohladíte je kolem uší a pod krkem. Poté zkontrolujte jejich přední nohy pod rameny a dolů po zádech a břiše. Nakonec nahmatejte jejich boky a zadní nohy.
  • Zavolejte veterináře nebo si domluvte schůzku a nechte si zkontrolovat nové hrudky.
 2. 2 Rozpoznat nezhoubný nádor. Nádory, které jsou benigní, což znamená, že nejsou rakovinné, obecně rostou velmi pomalu. Můžete si všimnout jednoho, když je ještě malý, a nikdy si ani nevšimnete změny velikosti. Hrudky z benigních nádorů budou zaoblené a pevné. Možná je budete moci pohybovat pod kůží. Kůže sama o sobě nebude vypadat nezdravá.
  • Benigní nádory obecně pro vaši kočku nepředstavují riziko, ale stojí za to nechat je zkontrolovat veterinářem. Některé nádory, které se zdají benigní, mohou být stále rakovinné.
  • Váš veterinář pravděpodobně doporučí odstranění nádoru na kočičí tváři nebo nohou, i když je to benigní. V opačném případě pravděpodobně doporučí nechat nezhoubný nádor na pokoji.
 3. 3 Nechte zkontrolovat jakoukoli rostoucí hrudku. Zhoubné, rakovinné nádory představují riziko pro vaši kočku a je třeba je okamžitě řešit. Naštěstí jsou také relativně snadno identifikovatelné. Především se zhoubné nádory zdánlivě objeví náhle, budou překvapivě velké a budou znatelně rychle růst. Mohou mít zvláštní tvar a kůže nad nimi může vypadat odbarvená nebo jinak nezdravá. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Moje kočka má na boku krku velkou bouli a cítí se celkem pevná. Je to o velikosti velkého hroznu. Je to tam týden, vůbec ji to neobtěžuje a jí dobře. Co by mohlo být špatně? S největší pravděpodobností to není problém, ale stále existuje šance, že by to mohlo být rakovinné, takže je nejlepší nechat si to zkontrolovat veterinářem.
 • Otázka Na mém kotě jsem našel malé pohyblivé bubliny. Zdá se, že praskají a mizí pokaždé, když na nich nechám prsty. Zdá se, že ji nic nebolí. Mohla by být jen nafouklá? To, co popisujete, nemá nic společného s „nadýmáním“. Jediný způsob, jak získat definitivní odpověď, je navštívit veterináře. Jakékoli odpovědi by byly přinejlepším dohady a v nejhorším případě špatné. Navštivte prosím svého veterináře.
 • Otázka Moje kočka má tuto velkou bouli, která má pocit, že obsahuje něco, co vypadá jako tuk, ale je to všechno soustředěné na jednom velkém místě na jejím břiše, kolem zadku. Nezdá se jí to bolestivé. Co bych měl dělat? I když bolest necítí, měli byste ji vzít k veterináři a nechat se vyšetřit. Může to být prekancerózní.
 • Otázka Před 2 dny se na mé kočce objevila bulka, mezi jeho ušima. Co to může být? Mohou to být jen lipomy, mohou se objevit kdekoli na kočičím těle. Je hrudka stále větší? Pokud ano, poraďte se s veterinářem.
 • Otázka Moje kočka má znatelný otok v hlavě a je citlivá na to, aby se někdo přiblížil k jejímu pravému uchu. Než jsem ji mohl vyzvednout, dostala se do velmi krátké rvačky s mou druhou kočkou. Mohla by mít nakažené kousnutí nebo poškrábání. Pokud máte podezření, že se vaše kočka neuzdravuje, může být návštěva veterináře na místě. Kočky však mají silný imunitní systém, když jsou zdravé, a dobrou schopnost zotavit se z bojových ran.
 • Otázka Můj kocourek, 9 let, má na levé noze výrůstek velikosti pingpongového míčku. Do té velikosti to narostlo během několika měsíců, ale nezdá se, že by ho něco bolelo. Co bych měl dělat? Krásná K. Nejlepší odpověď Zeptejte se svého veterináře; rostoucí v tak krátkém čase by měl být dostatečnou příčinou. Může to být jen cysta (což je snadné řešení), ale je lepší být v bezpečí, než litovat.
 • Otázka Má malý pupínek v průměru 1/3 cm jako na boku krku. Vypadá to jako malý hnis a špičatá červená tečka nahoře, spodní část je šedivější. Že by to byla cysta? CageyCat Nejlepší odpověď Ne, to by bylo místo infekce, stejně jako infikovaný pupínek. Kočky mohou být poškrábány nebo pokousány jinou kočkou a dostat absces, který se rozbije. Vezměte kočku k veterináři, aby získala správné antibiotikum a místo vyčistila a vyčerpala.
 • Otázka Na jedné z našich 6 a půl letých koček jsem ucítil podivný náraz na boku krku a připadalo mi to trochu těžké. Také hodně kroutí hlavou. Může to něco znamenat? Pokud ano, co mám dělat? Leafpool Zdá se pravděpodobné, že vaši kočku pokousal hmyz, pravděpodobně blecha nebo vši. Kočku byste měli vzít k veterináři, aby ji mohla zkontrolovat a ošetřit.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak upéct squash. Pražení tykve je jednoduchý a snadný způsob, jak vytvořit lahodnou součást jakéhokoli jídla! Ochutnejte svou dýni jednoduše solí a pepřem nebo si vyberte dobrodružnější koření na základě svých osobních preferencí. Jakmile ...Návštěvníky budou na různých přístupových bodech vyhledávat bezpečnostní složky vybavené detektory kovů.

Jak udělat modřinu rychleji pryč. Modřiny se často objevují v nejméně vhodných chvílích a na vaší kůži vytvářejí nežádoucí kazy, které snižují váš celkový vzhled. Pokud se potřebujete rychle zbavit modřiny, ať už jde o fotografii, speciální ...

Ultimate Tag, nová soutěžní série reality, pořádaná bratry Wattovými, má premiéru ve středu. Pokud nemáte kabel, můžete sledovat show online.Boty Vans nejsou tak levné, takže nechcete vyhazovat peníze za nic menšího než skutečný článek. Měli byste pečlivě zkontrolovat vše od obalu přes logo až po design obuvi. Pokud je to možné, porovnejte boty s párem ...

Jak na zahradu, když máte psa. Ačkoli kopání, hulvátští psi mohou být nejhorším nepřítelem zahrady, nemusíte si nutně vybírat jednoho nebo druhého. Výběrem netoxických zahradnických chemikálií a rostlin vhodných pro domácí zvířata můžete ...