Jak hrát na tubu

Tuba je důležitý a často podceňovaný nástroj. V koncertní kapele nebudete moci hrát vzrušující části, budete se unavovat pohybem a tuba hráči mohou být terčem vtipů o kapele. Ale tuba je nezbytná pro zvuk symfonie a poskytuje podporu a strukturu pro celé pásmo. Bez dobře zahrané basové linky se celá skladba rozpadne. Pokud máte silné paže a velké plíce, je to skvělý nástroj.

Část 1 ze 4: Získání správného vybavení

 1. Obrázek s názvem Play a Tuba Krok 1

  1 Ujistěte se, že tuba sedí na vašem těle. Tubas jsou v nové verzi poměrně drahé, ale nemělo by být příliš těžké najít použitou tubu za méně než 2 000 dolarů, nebo dokonce níž. Pokud se připojujete ke školní kapele, obvykle si můžete pronajmout tubu přímo. Většina koncertních tub je k dispozici v několika různých výškách, což může být vhodnější pro hudební styl, který plánujete hrát. Můžete získat tubu posazenou v BBb, CC, Eb a F.
  • Eb tuba se používá pro dechovky (téměř výhradně) a nějaké sólo
  • F tuba se používá pro pasáže vyžadující vyšší tóny a sólová díla. Je také vidět v nastavení malých souborů (dechový kvintet, dechový kvartet atd.)
  • Tuby BBb a CC jsou určeny pro hraní velkých souborů (kapela, orchestr atd.) Tuby BBb jsou běžnější na střední škole, na vysoké škole a na amatérské úrovni, protože v BBb jsou postaveny sousafony, ale profesionální orchestři v USA používají CC tuby . V Evropě se může země od země lišit.


 2. Obrázek s názvem Play a Tuba Krok 2

  2 Použijte náustek správné velikosti. Náustky se dodávají v různých velikostech, proto si pořiďte ten, který je pro vás a vaši velikost nejvhodnější. Dobrý náustek je obvykle vyroben ze sklolaminátu nebo kompozitního kovu a je nezbytný pro správně naladěný a hraný nástroj.
  • Pokud si koupíte použitou tubu, nebo si ji půjčíte, zajistěte si vlastní nový náustek. Kvalitní náustek je důležitý pro rozvoj správné techniky bzučení a podpory dechu.
  • Jako alternativa se někdy používá sklolaminátový náustek, protože teplota neovlivňuje jeho intonaci tolik jako kovový náustek. Náustky ze sklolaminátu mohou fungovat a jsou levnější, ale ztratíte kvalitní zvuk a podtext.
 3. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 3

  3 Najděte si vhodnou židli. Tubas se obecně nehrají ve stoje, pokud nehrajete a sousaphone , který je určen pro použití v pochodové kapele. Abyste mohli cvičit, budete potřebovat dobrou židli, ve které budete udržovat správné držení těla a rovnováhu, abyste si vybudovali dovednosti, díky nimž budou vaše poznámky čisté.
  • Pořiďte si základní židli s tvrdým opěradlem bez područek nebo stoličku, na které se můžete pohodlně usadit. Vyvarujte se cvičení na gauči, v lehátku nebo za jiných podmínek než ve vzpřímené poloze. Nemůžete získat dechovou podporu nezbytnou ke správné hře a vybudujete si špatné návyky do své cvičné rutiny.
 4. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 4

  4 Získejte knihu metod. Nemá smysl učit se mechanice tuby, pokud neumíte číst hudbu nebo aplikovat to, co jste se naučili. I když je těžké se z knihy naučit správně hrát na jakýkoli nástroj, je to skvělý způsob, jak si osvojit základy a přijít na to, jak na tubě začít hrát hudbu a jak ji správně držet a hrát.
  • Pokud se pokoušíte pomoci počítači, připojení projektoru k němu je pravděpodobně jediný způsob, jak by to nebylo nepříjemné. Je dobré začít online, ale najít profesionální knihu metod je nejlepší způsob, jak se naučit nástroj. Počkejte na online řešení problémů s technikou, až budete mít základy k dispozici.
  reklama

Část 2 ze 4: Držení tuby

 1. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 5

  1 Posaďte se na okraj sedadla a uvolněte se. Vaše záda by měla být rovná a hlava by měla být zvednuta pohodlně, abyste se dívali přímo na dirigenta, pokud existuje, nebo rovně, pokud hrajete sami. Vaše záda by se neměla dotýkat opěradla židle, chodidla by měla ležet na podlaze.
 2. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 6

  2 Položte tubu na klín. V závislosti na vaší výšce může být vhodné položit tubu na židli mezi nohy nebo ji položit na klín, jemně na horní část stehen. Pokud se jedná o tubu v plné velikosti, možná budete chtít pořídit stojan, na který ji zapnete.
  • Je důležité umístit tubu tak, abyste se nemuseli ohýbat, abyste dosáhli na náustek. Přineste roh k vám, neohýbejte se k rohu. Když se pokusíte naplnit roh vzduchem, všimnete si velkého rozdílu.
 3. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 7

  3 Použijte správné umístění ruky. Na pravoruké tubě nakloníte tubu mírně doleva, levou rukou podepřete opírku. Položte pravou ruku na ventily, buď na širokou část podložky na rotační tubě, nebo prsty na střed ventilů na ventilové tubě.
  • Většina tuby má malý kroužek, kterým můžete protáhnout palec. Díky tomu vaše ruka zůstane na svém místě a pomůže vám trochu podpořit vaši pravou ruku. Najděte prsten, pokud ho má vaše tuba, a podle toho umístěte ruku.
  • Na levém tubu budete tubu opírat prakticky o levou nohu, a proto jsou stojany pro leváky velmi důležité. Vaše pravá ruka musí dosáhnout na ventily, ale také vám poskytne velkou podporu. Levá ruka udrží věci v rovnováze.
  • Ačkoli to může být lákavé, ne stočit pravý palec. To způsobí, že vaše prsty budou pod ventily s pouze špičkami nahoře. Držte prsty nahoru na horní části ventilů tak, aby při stisknutí šly rovně nahoru a rovně dolů.
 4. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 8

  4 Uvolněte ramena. Nechte svůj klín podporovat tubu, ne vaše paže. Zkuste uvolnit ramena a nechat ruce volně držet tubu. Chovejte se k tomu jako ke svému rande, ne jako k partnerovi z wrestlingu. Čím pohodlněji se budete pohybovat kolem rohu, tím lépe budete moci hrát. reklama

Část 3 ze 4: Rozvoj vaší podpory dechu a embéčka

 1. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 9

  1 Dýchejte z membrány. Pamatujte, že je to velký nástroj, takže váš vzduch musí být velký a rychlý, aby se zvuk dostal ven z rohu. Dýchejte hluboko do bránice, ne vysoko v krku. Ten vzduch má před sebou ještě dlouhou cestu, takže ho spusťte z místa moci.
  • Pokud nehrajete na Sousaphone v pochodové kapele, není cílem vyfouknout všechny vaše vzduchové rezervy rohem najednou, ale udržet si bránici napjatou. Pokud by vás měl někdo praštit do břicha, měli byste zůstat napjatí a nezkolabovat. Napněte břišní svaly při hře a při foukání.
 2. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 10

  2 Buzz vaše rty. Při foukání zavřete rty do té míry, že vibrují v náustku. Foukejte a vibrujte rty, aby se z tuby dostal zvuk. Jelikož je tuba velká mosaz, zkuste do náustku vyfouknout malinu. To je druh vibrací, na které se díváte. Jakmile zjistíte své hlášky, začněte poznámku vyslovením „ta“ nebo „da“ do náustku, podle toho, jak chcete poznámku formulovat.
  • Řádně udržovaný ' ústa “je rozhodující pro hraní na dechové nástroje. Když se poprvé učíte hrát, je těžké pořádně zabzučet.
  • Nevyfoukněte si tváře. Je to plýtvání vzduchem, které by mělo jít do tvého rohu, vypadá to hloupě a už po krátkém období hraní skončíš s velmi bolavými tvářemi.
 3. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 11

  3 Procvičujte si změny poznámek bez mačkání ventilů. Na jakékoli dané pozici nebo konfiguraci stisknutých a otevřených kláves můžete přehrát několik not, obvykle tři. Někteří začátečníci mají potíže s trefou poznámky hned napoprvé, ale nedělejte si příliš starosti, když právě začínáte. Procvičte si pocit, kde jsou různé registry.
  • Při foukání sevřete tváře a rty, abyste kontrolovali množství vzduchu, které prochází vaším „bzučením“. Podle toho můžete na stejné pozici zvýšit nebo snížit výšku tónu.
  • Zkuste spojit, jak bude znít nota, kde je nota na hůlce, jaké to je hrát notu a prstoklad pro ni. Mnoho začátečníků spojuje pouze notu na hůl a prstoklad pro ni, takže jsou zmateni při hraní not se stejným prstokladem, ale různými polohami úst.
 4. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 12

  4 Správně stiskněte ventily. Jakmile začnete vnímat registr tuba, začněte experimentovat s prstoklady. Stiskněte klávesy a cvičte to včas s notami, které hrajete. Ať už studujete spolu s knihou nebo dostáváte lekce, začněte naplno procvičovat prsty a hrát se stlačenými ventily na jasné poznámky.
  • Většina průvodců by měla obsahovat grafy prstů, které odpovídají prstům konkrétním notám na stupnici, kterou chcete hrát. Je to skvělý způsob, jak se naučit hrát.
  • Zatlačte ventil doprostřed, nikoli na ráfek. Zatlačením na ráfek může dojít k zaseknutí ventilu.
  reklama

Část 4 ze 4: Rozvoj vašeho zvuku

 1. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 13

  1 Procvičujte váhy. Začněte se učit prsty a hrát na stupnicích, abyste si rozvinuli základy pro zahájení přehrávání hudby. Váhy nemusí být tím nejzajímavějším, co se musíte naučit, když začínáte, ale než si to uvědomíte, budete moci zasáhnout všechny ty správné a hrát „Imperial March“ z Hvězdných válek („Stairway to Heaven“ 'of the tuba) a vzlétněte odtud.
 2. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 14

  2 Procvičte si načasování. Tuba je rytmický i melodický nástroj, který poskytuje velkou, robustní a konečnou linii kapely. Abyste mohli být nejlepším hráčem na tubu, je důležité cvičit rytmicky, takže hrajete nejen správné noty, ale správné noty ve správný čas. Skvělí hráči na tubu jsou rytmicky přesní jako bubeník a melodicky jasní jako trumpetista.
  • Cvičte s metronomem. I když hrajete váhy, hrajte je včas. Když hrajete cvičné písničky, hrajte je včas. Naučte se internalizovat tento pocit času poklepáním na nohy a velkou pozornost věnujte svému rytmickému pohybu.
  • Procvičte si počítání. Někdy budou noty tuba umístěny velmi daleko, což znamená, že u některých písní budete většinou počítat prázdné míry. Vyvinout dobrou metodu pro počítání odpočinek, abyste se ujistili, že jste vždy načas pro své velké poznámky.
 3. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 15

  3 Připojte se ke školní kapele nebo komunitnímu orchestru. Tuba je mnohem lepší nástroj, když na něj hrajete s ostatními. Noty k písni na tubě někdy obsahují jen několik not (basová linka), které se můžete rychle naučit a stejně rychle se nudíte. Ale když k tomu přidáte trubky a pozouny, flétny a klarinety, těch pár not se stane mnohem více. Děláš hudbu.
  • Zvažte také soukromé lekce. Jako většina nástrojů, naučit se správně tubu obvykle vyžaduje osobní výuku. Ať už to dostáváte ve školní kapele nebo v soukromých lekcích, individuální výuka je dobrý způsob, jak si zabránit v budování špatných návyků a ve hře dál. Prozkoumejte dobré instruktory dostupné ve vaší oblasti a zaregistrujte se.
 4. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 16

  4 Naučte se dvojité a trojité jazyk. Tyto mírně pokročilejší techniky jsou užitečné pro hraní rychlých pasáží, když vás někdo vyzve. I když to není něco, co byste se měli začít učit, když se poprvé seznámíte s tubou, rozvíjení jasnosti, tónu a rychlosti vašich poznámek vám může pomoci rychle se naučit jazyk.
  • Při dvojitém jazyku myslete buď na ta-ka-ta-ka nebo da-ga-da-ga. Zkuste to nejprve říci a když zkusíte dvojí jazyk, myslete, jako by se váš jazyk pohyboval jedním ze dvou výše popsaných způsobů.
  • Trojité pero má čtyři přístupy: Ta-ta-ka, ta-ka-ta, da-da-ga nebo da-ga-da. Vyzkoušejte vše a vyberte si ten, který vám nejlépe vyhovuje, a držte se ho.
 5. Obrázek s názvem Play a Tuba Step 175 Správně se o tubu starejte. Tuba není tak choulostivá, jak se říká, housle, ale stále je docela náchylná k promáčknutí a poškrábání. Vždy přepravujte svůj nástroj v kufříku a naučte se udržovat tubu, abyste získali co nejlepší zvuk.
  • Vyprázdněte vodu, která je ve vaší tubě, často stisknutím vodního tlačítka a vháněním vzduchu do nástroje, aniž byste vibrovali rty.
  • Zkontrolujte jednotlivé ventily tak, že je postupně zatlačíte a foukáte; pokud je v hadičkách voda, mělo by to znít a být zřejmé. Možná budete muset odstranit hadičku nebo tubu otočit, abyste vše vyčistili.
  • Najděte někde opravy tub. Profesionální opraváři nástrojů vám mohou za opravu věcí účtovat pěknou korunu, ale vědí, co dělají, a je to lepší, než zničit obrovskou investici tím, že si zahrajete s něčím, čemu nerozumíte.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co mám dělat, když se nemohu dostat k náustku, i když je tuba na židli? Pořiďte si stojan na tubu. Jsou poměrně levné a snadno nastavitelné. Moje střední škola má nějaké pro kratší hráče a jsou opravdu pěkné, pokud jsou používány správně.
 • Otázka Jaký je popis zvuků, které tuba vydává? Nízký, ale bohatý. Má hřejivou kvalitu tónu.
 • Otázka Zdá se, že nemám dost nízký tón na tubě. Co mám dělat? Procvičujte si přehrávání not na stupnici najednou. Věnujte pozornost tomu, jak spustíte čelist kvůli nízkému registru.
 • Otázka Jak mohu na svém tubu hrát hlasitěji? Hrajte s větší silou. Je to podobné, jako když zpíváte hlasitě verše tiše: stačí mít za sebou více vzduchu.
 • Otázka Jak se dělá vibrato na tubě? Pohybujte rty nahoru a dolů v požadovaném vzoru vibrato. To způsobí, že vzory ve zvuku budou emulovat vibrato.
 • Otázka Věc, která drží můj náustek, se nedostane do mých úst, takže musím tubu otočit. Je to v pořádku? Jistě, pokud to tak můžete hrát. Pokud je část vaší tuby ohnutá, takže nedosáhne, doporučil bych ji opravit.
 • Otázka Co je zvláštního na tom, jak se hraje na tubu? Bez Tuba nasává nejvíce vzduchu ze všech koncertních nástrojů, kromě pikoly. Styl bzučení se mírně liší kvůli velikosti náustku. Na tubě je podpora dechu nesmírně důležitá pro dosahování nízkých tónů.
 • Otázka Proč je tuba tak zamračeným nástrojem? Není to tak odsuzováno, ale spíše nepopulární a nepřemýšleno. Když většina lidí slyší 'nástroj', obvykle si vybaví flétnu, klarinet nebo trubku než tubu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Před hraním si vyprázdněte kapsy, je velmi nepříjemné hrát a nechat vás bodnout klíči do nohy.
 • Tubas (a další hudební nástroje) se devalvují velmi pomalu, takže obvykle budete moci prodat použitou tubu téměř za to, co jste za ni zaplatili. Průměrná cena dalšího prodeje profesionální orchestrální tuby se pohybuje kolem 5 000 $.
 • Přísahejte na rotační ventily. Pokud můžete, vyzkoušejte několik a zjistěte, co vám vyhovuje.
 • Pokud hrajete na trombon nebo baryton, musíte si procvičit pedálové tóny. Pokud hrajete tyto a chcete přejít na tubu, budete moci přejít mnohem jednodušeji.
 • Pokud chcete hrát tubu v pochodové kapele, zahrajte si místo toho na sousaphone. Sousaphone se snáze nosí, protože vás obklopuje. Některé sousafony mají sklolaminátové zvony, které dále snižují hmotnost, ale tón je ovlivněn některými. Koncertní tuba vás může bolet v pažích a můžete ji pustit za pochodu, alespoň ji alespoň promáčknout. Pokud chcete pochodovat s koncertní tubou, najděte si speciální přepravní pouzdro, do kterého tubu vložíte.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Vždy přepravujte tubu v kufříku, pokud jej máte. Pokud ne, kupte si jeden.
 • Pokud hrajete na tubu v plné velikosti, nezapomeňte ji při hraní postavit na stojan mezi nohy. Tuby v plné velikosti jsou velmi těžké, a pokud si je nastavíte na klín, riskujete, že přerušíte prokrvení nohou.
 • Při vytahování šoupátka vždy sešlápněte rotory/ventily, sání může ohnout plášť vašeho ventilu, což není levná oprava.
 • Nikdy nepouštějte náustek na podlahu. Riskujete, že to snadno zlomíte.
 • Tuby mohou mít rotační nebo pístové ventily. Pro každý druh existují různé ventilové oleje. Ujistěte se, že používáte správný druh pro tubu, protože rotační ventily se velmi liší od pístů a nesprávný olej může poškodit ventilový systém.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pokoj, místnost
 • Náustek
 • Case, těžký buduje extra svaly!
 • Volitelné: hadřík k vymazání plivacího ventilu

Populární Problémy

Jak vycvičit psa. Máte zájem o přidání nového psa do svého života? Chtěli byste, aby se váš současný pes choval lépe? Chtěli byste svého psa vycvičit, aby sloužil vašim potřebám, místo aby byl vycvičen, aby sloužil jeho potřebám? Ošetřující pes ...Stručný přehled French Open, které je jediným grandslamem hraným na antuce.Super Smash Bros. pro Nintendo 3DS má k odemčení k dispozici 7 skrytých stupňů. Chcete -li se dozvědět, jak je odemknout, přečtěte si tuto příručku. Odemkněte Magicant odemčením Ness. Ness můžete odemknout poražením Classic na libovolné intenzitě nebo hraním 10 zápasů.Jak nosit Huarachy. Huaraches jsou oblíbeným stylem tenisek Nike a typem tradičních mexických sandálů. Nike Huaraches mají uvnitř boty přiléhavou neoprenovou ponožku, která dává botám pohodlnější střih, který je ideální pro ...Jsou to jen dva roky, ale připadá mi to mnohem delší, že? Wimbledon se letos vrací poté, co byl zrušen v roce 2020 kvůli pandemii, a je to skoro, jako bychom se znovu seznámili s l