Jak vytrhávat plevele

Trhání plevele je každodenní činností většiny zahradníků. Můžete vyzkoušet všechny druhy věcí, abyste zabránili plevelům, jako je mulčování nebo používání krycích plodin. Nakonec budete muset po celou sezónu vytrhávat ze zahradních záhonů plevel. Zastavení plevele zahrnuje identifikaci plevele, který chcete odstranit ze zahradního záhonu, uvolnění půdy kolem plevele a vytrhnutí celého plevele z kořene. Abyste si tento náročný úkol trochu usnadnili, můžete použít pěkné zahradnické rukavice, nářadí na pletí s krátkou nebo dlouhou rukojetí a další zahradní pomůcky, jako jsou lavičky nebo chrániče kolen. Pomocí správných nástrojů a přístupu nemusí být vytrhávání plevele tak průlomové, jak to zní.Část 1 ze 3: Příprava na vytrhávání plevele

 1. 1 Vyberte si správný čas pro úkol. Trhání plevele je mnohem snazší, když je půda mokrá, takže práce brzy po dešti práci usnadní. Obvykle je dobrý den na plevel jeden den po pěkném dešti.
 2. 2 Najděte si zahradnické rukavice. Zkuste najít zahradnické rukavice s nějakým druhem zapínání na zápěstí, jako je suchý zip, který lze utáhnout kolem zápěstí. Obecně platí, že chcete najít pár zahradnických rukavic, které jsou pohodlné a přiměřeně trvanlivé.
  • Použijte jakýkoli pár zahradnických rukavic, které máte ve své kůlně. K odstranění plevele bude stačit jakýkoli pár, ale je vhodnější mít pár se zapínáním na zápěstí.
  • Zakupte si nový pár zahradnických rukavic z domova a zahradního centra. Podívejte se na pár, který padne do vašich rukou a má některé designové funkce, jako jsou zesílené konečky prstů, dvojité prošití a zapínání na zápěstí.
  • Pokud pletete abrazivní nebo špičaté plevele, jako bodlák, pořiďte si rukavice z kůže nebo jiného silného materiálu.
 3. 3 Vyzvedněte si své plevele. Nástroje na odstraňování plevele jsou skvělé, pokud chcete mít čisté ruce nebo plevelujete v oblasti, která je obzvláště tvrdá, například v oblasti s tvrdou půdou,prasklina na chodníku, nebo vysoká koncentrace plevele. Plevelové nástroje jsou také skvělé, pokud chcete ušetřit energii, protože používání rukou k plevelům může být docela vyčerpávající. Měli byste jít do kůlny a vyzvednout si plevele, které potřebujete pro svou práci. Pokud plevelujete v hustě osázené oblasti a budete pracovat na kolenou, budete potřebovat nástroj pro krátké pletí. Pokud plevelujete na velké ploše zahrady a plánujete dokončit plevel ve stoje, budete potřebovat nástroj na pletí s dlouhou rukojetí. Pokud pro svou práci nemáte správné nástroje pro odstraňování plevele, možná budete muset navštívit místní domácí a zahradní centrum a zakoupit vhodný nástroj pro odstraňování plevele.
  • Pokud kupujete nový nástroj pro odstraňování plevele, možná budete chtít prozkoumat ostrost nástroje, zda je vyroben z dobrých materiálů (například čepel z nerezové oceli) a zda bude fungovat pro nejběžnější odstraňování plevele ve vaší zahradě. Měli byste také zvážit, zda můžete nástroj pohodlně uchopit do rukou.
  • Japonský farmářský nůž je druh nástroje s krátkou rukojetí, který lze použít k bodnutí a řezání kořenů a vytrhávání tvrdých plevelů.
  • Pleveř Cape Cod je typ nástroje pro krátké pletí, který je zvláště vhodný pro pletí v těsných prostorách vaší zahrady.
  • Radius pro plevel je dlouhotrvající plevel s kruhovou rukojetí, což je skvělé pro lidi s artritidou nebo problémy se zápěstím.
  • Zahradní pochodeň dračích plevelů vaří vaše plevele, aby je nadobro odstranila. Vyzařuje plamen, který vaří plevele a nakonec je zabíjí, protože pak nejsou schopni přijímat živiny.
 4. 4 Chraň se před sluncem. Měli byste si nasadit čepici a opalovací krém. Odstraňování plevele je vyčerpávající práce, která obvykle zahrnuje pobyt na slunci, takže budete muset chránit obličej, krk a další exponované části těla.
  • Používejte opalovací krém s SPF 15 nebo vyšším. Pokud máte světlou pleť, měli byste používat minimálně SPF 30. Číslo SPF vám řekne, jak dobře vás opalovací krém chrání před spálením.
  • Vyberte si opalovací krém, který má dobrou odolnost proti vodě nebo potu. Plevelení je těžká práce, která vyžaduje určité pocení, takže byste se měli ujistit, že váš opalovací krém vydrží.
  • Pokud pletete ve skleníku nebo uvnitř, můžete tento krok přeskočit.
 5. 5 Naplňte láhev s vodou. Při odstraňování plevele budete muset zůstat hydratovaní, proto naplňte jednu nebo dvě láhve s vodou. Abyste udrželi hydrataci, budete muset pít vodu před, během a po plevelování. Udržování hydratace zabrání úpalu v důsledku dlouhodobého pobytu na slunci při práci na zahradě.
 6. 6 Vyhledejte všechna zahradní rizika a odstraňte je. Pokud zůstanou hadice ležet, odložte je stranou, abyste o ně při pletí nezakopli. Pokud na zemi leží vidle, vyjměte je, abyste o ně nezakopli. Odstraňte všechna taková rizika, abyste mohli v klidu plevelovat.
  • Pokud se v oblasti vyskytuje kopřiva dvoudomá, poznamenejte si, kde se nachází, abyste se vyhnuli bodnutí.
  • Pokud jsou ve vaší oblasti jedovatí hadi, podívejte se a ujistěte se, že ve vaší zahradě žádní nejsou. V horkých dnech dávejte pozor na hady v chladných a stinných oblastech. Obecně platí, že hadi budou přitahováni do jakékoli chladné, vlhké a kavernózní oblasti vaší zahrady.
  • Zkontrolujte, zda víte, kde je lékárnička ve vaší zahradě nebo domě, abyste ji mohli získat, pokud během plevelů dostanete škrábnutí nebo pořezání. Ačkoli pletí není obecně nebezpečná činnost, je dobré být připraven pro každý případ.
  reklama

Část 2 ze 3: Identifikace, uvolňování a odstraňování plevele

 1. 1 Identifikujte plevele, které chcete odstranit. Projděte se kolem zahradního záhonu, který plánujete zaplevelit, a identifikujte oblasti, které je třeba zaplevelit. Při průzkumu postele se blíže podívejte na jedlé plevele, které byste si možná chtěli nechat, jako pampeliška, amarant, jitrocel nebo jehněčí ubikace. Jakmile budete mít představu, co chcete vytáhnout a co chcete opustit, začněte s pletím postele.
  • Zvažte, zda chcete sklízet jedlé plevele k jídlu později. Mnoho jedlých rostlin je běžně považováno za plevele, ale jsou skvělým doplňkem salátů a míchaných hranolků. Například pampelišky jsou běžně vnímány jako plevel, ale ve skutečnosti jsou velmi chutnou zeleninou, kterou lze přidat do salátů, míchaných hranolků a polévek. Možná jste tyto jedlé rostliny nevysadili sami, ale přesto mohou být žádoucí. Vytáhněte je a uložte do zednické nádoby do lednice.
 2. 2 Poklekněte nebo se postavte nad plevel, který chcete odstranit. Pokud používáte nástroj pro odstraňování plevele s krátkou rukojetí nebo ruce, poklekněte v posteli a připravte se na vytrhání plevele. Pokud používáte nástroj pro odstraňování plevele s dlouhou rukojetí, můžete se postavit přímo nad plevel, který chcete odstranit.
  • Při klečení buďte opatrní. Neklekejte na beton nebo skály bez chráničů kolen nebo jiného polštáře.
 3. 3 Uvolněte půdu tam, kde se stonek plevele setkává s vrcholem zahradního záhonu. Pokud pracujete ve vlhké půdě, bude velmi snadné tuto půdu uvolnit. Pokud pracujete v suchých podmínkách, možná budete muset pracovat trochu tvrději, abyste to uvolnili. Píchněte do půdy pomocí nástroje pro odstraňování plevele a rozdrťte všechny velké hrudky půdy. Postupně rozdrobte půdu kolem plevele, abyste se ke kořenům kořenů dostali rukama nebo odplevelovacím nástrojem.
 4. 4 Uchopte kořen kořene nebo hlavní kořen plevele rukou nebo nástrojem na odstraňování plevele. Je důležité urvat co nejvíce kořene, jinak plevel jednoduše odroste.
 5. 5 Zvedněte plevel. Pomocí plevele nebo ruky vytrhněte plevel ze zahradního záhonu. To, zda použijete ruce nebo zahradní nářadí, je částečně věcí osobních preferencí. Někteří lidé například raději nosí zahradní rukavice a používají plevele, aby si udrželi čisté ruce. Mnozí zahradníci si však užívají pocit, že si špiní ruce, a rádi ruce používají. Pevně ​​uchopte spodní část plevele a prudce ji vytáhněte ze země. Zkuste vytrhnout celý plevel ze zahrady v jednom kuse tak, že budete tahat spíše nahoru než šikmo, abyste tento krok nemuseli opakovat. Tento postup opakujte, dokud nebudete mít zahradu bez plevelů
  • Pokud se vám nedaří vytrhnout kořeny plevele, můžete pomocí nástroje pro odstraňování plevele vykopat trochu hlouběji a vytáhnout zbývající kořeny.
  • Pokud máte potíže s vytažením kořenů kořenů, můžete pomocí nástroje pro odstraňování plevele zařezat hlouběji do kořenového systému.
 6. 6 Sbírejte plevele a zlikvidujte je. Pokud máte hromadu kompostu, můžete plevele vložit do koše na kompost. Kompostovanou půdu můžete použít příští rok. Pokud máte program na likvidaci trávníku na obrubníku, můžete dát své plevele do sáčku a zlikvidovat je v příslušný den pro sběr trávníkového odpadu.
  • Pokud kompostujete kompost, vyhněte se ukládání kompostu do plevele, který se může snadno znovu zakořenit. Pokud je to problém, vyhoďte plevele do koše.
  • Vyhněte se likvidaci plevelů na veřejných pozemcích. Mnoho plevele jsou invazivní druhy a budou mít škodlivý dopad na veřejné parky a chráněné oblasti.
  reklama

Část 3 ze 3: Být přátelský k vašim zádům při trhání plevele

 1. 1 Protáhněte se, než začnete plevelovat. Patnáct minut před plevelem byste měli provést protahovací rutinu, abyste uvolnili svaly a připravili tělo na úkol. Začněte protažením, abyste uvolnili záda a ramena, poté se postavte dopředu a ohněte se, abyste uvolnili hrudník, nohy, záda a ramena. Rutinu můžete zakončit bohyní pózou, abyste uvolnili boky.
  • Postranní úsek je skvělý pro záda a ramena. Postavte se s nohama u sebe a mírně pokrčenými, položte levou ruku na bok a natáhněte pravou ránu nad hlavu. Nakloňte se doleva a udržujte tělo vyrovnané. Poté opakujte protažení na druhé straně.
  • Dokončení předklonu: předkloňte se nad kolena s rukama za zády a propletenými prsty. Uvolněte krk a ramena.
  • Dokončení pózy bohyně: lehněte si na podlahu s pokrčenými koleny a dotýkajícími se chodidly. Nechte kolena klesnout na podlahu. Ruce můžete dát současně nad hlavu a prsty se dotýkat.
 2. 2 Sedněte si s nohama pokrčenýma, rovnoběžným a jednou nohou mírně před druhou. Posaďte se s rovnými zády. Nohy by měly být před sebou rovné, navzájem rovnoběžné a mírně pokrčené. Zkuste sedící kosti ukotvit do země a udržujte záda dokonale rovná. To vám pomůže relaxovat, ušetřit energii a vyhnout se bolestem zad.
  • Pokud máte špatná kolena nebo špatná záda, můžete si raději sednout na zahradní židli nebo zahradní stoličku.
 3. 3 Při pletí ze stoje udržujte rovná záda. Pokud pletete s dlouhým držadlem plevele ve stoje, je nejlepší se ohnout z boků místo zad. To vám pomůže vyhnout se bolestem zad a ušetřit energii při odstraňování plevele.
 4. 4 Nainstalujte vyvýšené záhony, abyste se vyhnuli bolestem zad při pletí. Pokud zjistíte, že vás během plevelů a dalších denních zahradnických prací hodně bolí záda, můžete zvážit instalaci vyvýšených záhonů. Vyvýšená zahradní postel zvyšuje výšku vaší zahrady, takže při pletí nemusíte tolik snižovat tělo.
  • Vyrobte si vlastní vyvýšenou zahradní postel. Na výrobu vlastních vyvýšených postelí můžete použít polena, cihly, větve, cedr, pytle s pískem a další běžné materiály. Pokud nejste ochotni to udělat sami, můžete si také zakoupit vyvýšenou zahradní postel v mnoha domácích a zahradních centrech.
 5. 5 Kupte si ergonomické zahradnické pomůcky, které zmírní bolesti zad. Možná byste si měli pořídit nějaké chrániče kolen nebo zahradní sedátko, které vám usnadní každodenní pletí.
  • Existuje široká škála podpěr, jako jsou chrániče kolen, lavice, sedačky a kombinované chrániče kolen a lavice. Podívejte se na podporu, která odpovídá vašemu tělu a cenovému rozpětí. Tyto produkty se pohybují od 35 do 90 dolarů.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak likvidujete plevele?Lauren Kurtz
  Profesionální zahradník Lauren Kurtz je přírodovědec a zahradnický specialista. Lauren pracovala pro společnost Aurora, Colorado, která spravuje zahradu Water-Wise Garden v městském centru Aurora pro oddělení ochrany vody. V roce 2014 získala bakalářský titul ze studií životního prostředí a udržitelnosti na Western Michigan University.Lauren KurtzProfesionální zahradník Expert Odpovědět Pytlík plevelů a vyhodit je do odpadu. Někteří lidé mají na svém pozemku hromadu štětce nebo kompostu, kam vysypávají odpadky ze dvora. Při likvidaci plevele ve dvoře buďte opatrní, protože plevele, které již byly zasety, mohou vaši hromadu kontaminovat plevelem. Některé plevele mohou dále růst z řízků umístěných na hromádce kompostu.
 • Otázka Jak mohu zabránit růstu plevele mezi dlaždicemi?Lauren Kurtz
  Profesionální zahradník Lauren Kurtz je přírodovědec a zahradnický specialista. Lauren pracovala pro společnost Aurora, Colorado, která spravuje zahradu Water-Wise Garden v městském centru Aurora pro oddělení ochrany vody. V roce 2014 získala bakalářský titul ze studií životního prostředí a udržitelnosti na Western Michigan University.Lauren KurtzProfesionální zahradník Odborná odpověď Použijte štěrk nebo písek zhutněný do trhlin v dlažebním kameni. Použijte herbicidy nebo trhejte plevele, které se objevují mezi dlaždicemi. Preemergent aplikujte na jaře, než začne plevel růst.
 • Otázka Pokud motyku nebo kořeny vytlačím ze země motykou nebo podobným nástrojem, mohu je nechat na zemi (vyschnou?) Nebo je musím odstranit?Lauren Kurtz
  Profesionální zahradník Lauren Kurtz je přírodovědec a zahradnický specialista. Lauren pracovala pro společnost Aurora, Colorado, která spravuje zahradu Water-Wise Garden v městském centru Aurora pro oddělení ochrany vody. V roce 2014 získala bakalářský titul ze studií životního prostředí a udržitelnosti na Western Michigan University.Lauren KurtzProfesionální zahradník Odborná odpověď To bude fungovat u některých typů plevelů. Některé plevele vyrostou z úlomků ponechaných v půdě. Ostatní nepřežijí obracející se půdu. Experimentovat by to mohlo stát. Nebo určete, co plevel roste, a rozhodněte se, zda by tato metoda fungovala.
 • Otázka Poté, co prší, se v mé zahradě objeví gazillion malých sazenic plevelů. Mohu půdu převrátit, abych je vyvrátil, než abych je musel vytahovat po jednom?Lauren Kurtz
  Profesionální zahradník Lauren Kurtz je přírodovědec a zahradnický specialista. Lauren pracovala pro společnost Aurora, Colorado, která spravuje zahradu Water-Wise Garden v městském centru Aurora pro oddělení ochrany vody. V roce 2014 získala bakalářský titul ze studií životního prostředí a udržitelnosti na Western Michigan University.Lauren KurtzProfesionální zahrádkář Expertní odpověď Některé plevele, jako je portulaka, budou znovu růst z kusů ponechaných v půdě, takže tato metoda nebude fungovat pro všechny plevele. Některé plevele mohou znovu růst z kořenů ponechaných v půdě a motyka nemusí jít dostatečně hluboko, aby odstranila celý kořen. Zjistěte, jaké plevele jsou ve vašem dvoře a zda je vhodné použít motyku.
 • Otázka Článek říká, že je třeba vytrhávat plevele poté, co prší. Co když žiji v Arizoně, kde málo prší? Kelsie H. Svou zahradu můžete pěkně zalévat a druhý den nebo o několik hodin později se k ní vrátit. Déšť je užitečný, protože činí půdu vlhkou a tvárnou. Pokud můžete dosáhnout stejných výsledků, nemusíte čekat na déšť.
 • Otázka Jak mám plevelovat se špatnou spodní částí zad? Před začátkem si určitě protáhněte záda a nohy. Zkuste místo sezení nebo shýbání použít zahradní stoličku a při pohybu mějte vždy rovná záda. Můžete také zvážit nošení podpůrné ortézy nebo opasku kolem střední části, abyste poskytli podporu dolní části zad.
 • Otázka Kde najdu někoho, kdo by mi najal trávu? Pokud žijete v sousedství nebo komunitě, můžete si za odměnu najmout souseda. Podívejte se na své místní noviny, Craiglist nebo sousedskou stránku na sociálních médiích, jako je Nextdoor, a zjistěte, zda si zahradníci hledají práci. Můžete také najít sousedské děti nebo mladistvé, kteří hledají práci na částečný úvazek, nebo místního kutila nebo jinou osobu, která se věnuje zvláštním pracím po domovech lidí.
 • Otázka Jak vytrhám malý plevel? Je těžké odstranit kořeny. Iamdot Pokud rostou na trávníku, můžete použít zahradní nářadí. Pokud rostou v malých trhlinách, můžete použít vroucí vodu.
 • Otázka Je v pořádku vytrhávat plevele před použitím přípravku na hubení plevele? Zkuste jednoduše vytrhnout plevel, jak je popsáno v článku. Na začátku sezóny můžete zkusit použít mulč, abyste se vyhnuli nadměrnému plevelení. Zabíjení plevele se nedoporučuje. Pokud ho musíte použít, postupujte podle pokynů na lahvičce.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Zkuste plevel vytrhávat, když je mladý, abyste zabránili opětovnému vysévání a usnadnili jeho odstraňování.
 • Neodstraňujte vršek plevele, protože kořeny zůstanou v zemi a vytvoří více plevele.
 • Ve velmi plevelných oblastech může být jednodušší použít lopatu nebo vidle k odstranění veškeré vegetace a poté jednoduše znovu vysadit požadované rostliny.
 • Místo pletí najednou, udělejte to po troškách a dělejte to často, než se plevele příliš ustálí.

reklama

Varování

 • Dávejte pozor, abyste při vytrhávání plevelů nepoškodili žádoucí rostliny.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rukavice
 • Pohodlné oblečení
 • Lopata nebo jiné ostré špičaté zahradní nářadí

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Stát Michigan a Florida se v sobotu střetnou ve značkové nekonferenční hře. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.Jak vyléčit slzu manžety rotátoru. Slzy rotátorové manžety jsou běžným zraněním sportovců, zejména těch, kteří hrají baseball, tenis a další sporty založené na házení a raketách využívající váhu. Zatímco některé slzy manžety lze ošetřit odpočinkem ...

Zde je váš kompletní průvodce sledováním online her MLS online online bez kabelu.

Hubnutí není jen o dietách - musíte také rozhýbat tělo. Zatímco jakékoli cvičení spaluje kalorie a zrychluje váš metabolismus, nalezení správné rovnováhy mezi kardio a silovým tréninkem je důležité, pokud se chcete setkat ...