Jak vyrovnat zlomeninu kosti

Zlomenina nebo zlomenina kosti je vždy považována za traumatické poranění, ale ne všechny jsou klasifikovány jako vážné - existují různé typy podle závažnosti. Vlásková nebo stresová zlomenina kosti je nejméně traumatická a nevede k nevyrovnaným kouskům. Zlomeniny, jejichž výsledkem jsou kousky, které nejsou správně zarovnány, zvláště pokud se prokousávají kůží, jsou mnohem vážnější a někdy život ohrožující. V důsledku toho je důležité včasné vyrovnání zlomené kosti, ale ne postup, o který by se měl pokusit někdo netrénovaný. Přizpůsobení zlomeniny by měl v ideálním případě provádět chirurg nebo lékař, i když v některých mimořádných situacích může stačit i další zdravotníci a záchranáři.

tenisky bez tkaniček

Část 1 ze 2: Příprava na kostní přestavbu

 1. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 1

  1 Zhodnoťte zranění. V nouzové situaci, kdy není k dispozici žádný vyškolený lékařský personál, je důležité umět identifikovat zlomeninu kosti. Ke zlomeninám obvykle dochází při výrazném traumatu (tvrdý pád nebo autonehoda) a člověk téměř vždy cítí silnou bolest - může také hlásit, že slyší nebo cítí praskavý pocit. Zlomeniny hlavy, páteře nebo pánve je obtížné zjistit bez rentgenových paprsků a jedná se o zranění, která vyžadují, aby osoba nebyla přesunuta, přestavěna nebo přepravována. Dlouhé kosti, jako jsou paže, nohy, prsty na rukou a nohou, však budou vypadat pokřivené, znetvořené, zdeformované nebo zjevně nepatřičné. Jakmile identifikujete podezření na zlomeninu, je nejlepší zavolat sanitku a vyhledat odbornou lékařskou pomoc, místo abyste se sami pokoušeli znovu vyrovnat kosti - ve skutečnosti si můžete způsobit větší zranění i přes své dobré úmysly.
  • Mezi další běžné příznaky a příznaky zlomeniny patří: omezená pohyblivost, necitlivost nebo brnění, silné otoky a podlitiny, nevolnost.
  • Pokoušet se hýbat s osobou se zlomeninou páteře nebo lebky je bez řádného tréninku velmi riskantní a mělo by se mu vyhýbat.
  • Pokus o nesprávné zarovnání zlomených kostí může vést k dalšímu poškození cév a nervů, což vede k většímu krvácení a potenciálnímu ochrnutí.


 2. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 2

  2 Uklidněte osobu. První věc, kterou byste měli udělat při jednání s osobou se zjevně zlomenou kostí, je uklidnit ji, protože pokud začne opravdu panikařit a dostat se do šoku, její tělní procesy se začnou vypínat. Upokojte osobu, uklidněte ji, vysvětlete jí, že je zraněná, ale že bude v pořádku, a pak jí dejte vědět, že pomoc je na cestě (nebo jsou již v dobrých rukou). Tato rada se vztahuje na zdravotnický personál a všechny netrénované osoby na místě nehody.
  • Nechte osobu ležet s hlavou opřenou a/nebo podepřenou nejpohodlnějším možným způsobem. Zajistěte, aby dotyčná osoba svou zlomeninou kosti nijak významně nehýbala.
  • Nedovolte osobě s poraněním páteře, hlavy, krku nebo pánve vstávat a hlavně ji nenechávejte chodit.
  • Abyste předešli šoku, přikryjte osobu dekou nebo bundou, aby byla v teple.
 3. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 3

  3 Zmrazte zranění. Na zlomeninu kosti co nejdříve naneste něco studeného, ​​nejlépe ledu. Studená terapie má mnoho výhod, včetně tlumení bolesti, snížení zánětu a zpomalení krvácení vazokonstrikcí (zúžením nebo napnutím lokalizovaných tepen). Mezi alternativy ledu patří mražené gelové obaly a pytle se zeleninou z mrazáku, ale před nanesením na kůži zabalte cokoli studeného do tenkého ručníku, abyste se vyhnuli popálení ledem nebo omrzlinám.
  • Aplikujte studenou terapii po dobu nejméně 15 minut nebo dokud oblast zcela necitne, než se pokusíte resetovat nebo vyrovnat zlomeninu kosti.
  • Během léčby chladem se ujistěte, že zlomená končetina je velmi opatrně zvednutá, aby se bojovalo proti zánětu a zpomalilo ztrátu krve. Zlomené nohy by však nikdy neměly být zvedány. Neriskujte poškození zlomené končetiny, abyste ji mohli povznést.
  • Chcete -li dále bojovat s otoky a ztrátou krve, komprimujte studenou terapii proti zranění obvazem, elastickou podporou nebo dokonce pásem. Nezavazujte však kompresní obvaz příliš pevně ani jej nenechávejte působit déle než 15 minut, protože úplné omezení průtoku krve by mohlo způsobit větší poškození poraněného místa.
 4. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 4

  4 Ovládejte bolest léky. Před vyrovnáním zlomené kosti musíte zvážit kontrolu bolesti, jinak může pacient ztratit vědomí nebo se dostat do dalšího šoku. V nemocničním prostředí se pacientům se zlomeninami kostí obvykle před jakýmkoli postupem přestavby podávají silné léky na předpis (na bázi opioidů). V nouzovém prostředí je však chladná terapie a volně prodejné léky pravděpodobně vše, v co lze doufat. Acetaminophen (Tylenol) je lék proti bolesti nejvhodnější, pokud je se zlomeninou spojeno výrazné krvácení, protože nezředí krev.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je aspirin a ibuprofen, jsou účinné při kontrole bolesti a zánětu, ale také zabraňují srážení krve, takže nejsou vhodné pro poranění s výrazným krvácením. I když nedojde ke krvácení, NSAID by neměl být podán nejméně 30 minut po poranění, což umožňuje poškozeným tkáním čas začít se samy opravovat.
  • Kromě toho by aspirin a ibuprofen neměly být podávány malým dětem, bez ohledu na to, zda je se zlomeninou spojeno velké krvácení nebo ne.
  reklama

Část 2 ze 2: Vyrovnání zlomené kosti

 1. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 5

  1 Pokud je to možné, počkejte na kvalifikovaný lékařský personál. Vzhledem k pokroku komunikačních technologií a široké dostupnosti a používání mobilních (mobilních) telefonů se nouzové situace, které se vyskytují v izolovaných lokalitách, nemusí vždy odvíjet bez přítomnosti vyškolených lékařů. V dnešní době, kdy je rozsáhlé pokrytí sítí mobilních telefonů, by vaší první myšlenkou v nouzové situaci mělo být volání o pomoc (například 9-1-1), než se pokusíte nabídnout první pomoc nebo lékařskou pomoc, jako je zarovnání zlomeniny kosti.
  • Přestože lze nouzové volání uskutečnit rychle (během několika minut), pokud se nacházíte na izolovaném místě, pomoc může dorazit až po hodině nebo déle. Může být nutné udělat nějaké základní první pomoc přesunout osobu do bezpečí.
  • Pokud si opravdu nemyslíte, že zlomenou kost můžete vyrovnat sami, soustřeďte se více na KPR (vyčištění dýchacích cest a zajištění toho, aby osoba mohla dýchat) a ovládání krvácení , jestli nějaký.
 2. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 6

  2 Vyrovnejte kost s uzavřenou redukcí. Vyrovnání zlomené kosti je nutné, protože snižuje bolest, podporuje hojení, může omezit vnitřní krvácení, předcházet dalším komplikacím a obnovuje normální funkci a používání zraněné kosti. Pokud je zlomená kost považována za relativně stabilní a očividně nevyžaduje chirurgický zákrok, lze provést uzavřenou repozici. Uzavřená redukce zahrnuje stabilizaci nad a pod místem zlomeniny a jemné nanesení tahu na nejvzdálenější kus (nejvzdálenější od srdce) v obecném směru, kterému čelí. Při zachování tahu (tahový tlak) jemně přesuňte nejvzdálenější kus zpět do jeho anatomické polohy tak, aby zlomená kost vypadala rovně. Uzavřená redukce vyrovná kosti, aniž by prorazila kůži.
  • Trakci lze aplikovat vlastníma rukama a silou horní části těla nebo pomocí závaží a kladek v klinickém prostředí.
  • Bez lékařského vzdělání by se měly pokusit vyrovnat trakci pouze prsty na rukou a nohou, pokud není možné okamžitě získat lékařskou pomoc. Jiné kosti / oblasti představují pro netrénované příliš velké riziko dalšího zranění.
  • Přestaňte kost vyrovnat, pokud existuje značný odpor nebo výrazné zvýšení bolesti.
  • Léky na uvolnění svalů mohou pomoci při obnově procedury, zvláště pokud se okolní svaly dostaly do křeče.
 3. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 7

  3 Nechte chirurga vyrovnat kost otevřenou repozicí. Otevřená metoda redukce zahrnuje chirurgické řezání do kůže a dalších měkkých tkání, aby se získala přístup k místu zlomeniny a dala kostní fragmenty zpět k sobě. Otevřenou redukci provádí pouze ortopedický chirurg a pouze v případě, že uzavřená redukce s tahem je neúspěšná nebo není možná. Otevřená repozice se proto obvykle používá pro nejzávažnější typy zlomenin, když jsou kosti ve více fragmentech (nazývá se komplikovaná rozmělněná zlomenina), ke kterému často dochází, když jsou kosti špatně rozdrceny. Ortopedický chirurg má na výběr ze dvou typů otevřené redukční chirurgie: vnitřní fixace nebo externí fixace.
  • Vnitřní fixace pomocí speciálních kovových šroubů, tyčí a/nebo destiček spojuje fragmenty kostí dohromady a drží vše na svém místě, dokud se zranění nezahojí. Při tomto přístupu hardware často zůstává na svém místě pod kůží i poté, co se zlomenina zahojí.
  • Vnější fixace drží kost na místě, protože se hojí podpůrným vnějším rámem (na vnější straně kůže) z tyčinek, které jsou vrtány do kostních kusů kovovými šrouby. Rám je poté odstraněn, jakmile je kost zhojena a dostatečně silná, aby se udržela. Tato technika se používá pro komplexní zlomeniny, které nelze opravit otevřenou repozicí nebo chirurgickou vnitřní fixací.
  • Jakýkoli typ operace opravy kostí vyžaduje pro kontrolu bolesti regionální nebo celkové anestetikum.
 4. Obrázek s názvem Realign a Fractured Bone Krok 8

  4 Obsazení nebo dlaha kost pro nejlepší zarovnání. Po úspěšné uzavřené redukční proceduře zahrnující trakci se obvykle používá sádra (nebo sklolaminát) litá nebo kovová dlaha k udržení zlomené kosti na místě. Odlévání nebo dlahování stabilizované zlomeniny je obvykle nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout dobře zarovnané kosti. Odlitky a dlahy také poskytují ochranu před dalším traumatem a zabraňují neopatrnému pohybu prostřednictvím imobilizace. Lití a dlahování se často neprovádí s otevřenými redukčními metodami, ale někdy může být použito ve spojení s kovovými šrouby a deskami nebo po odstranění nosného rámu s vnitřní fixací.
  • Odlitky a dlahy jsou často ponechány několik týdnů v závislosti na závažnosti zlomeniny.
  • Dlahování lze provádět v nouzové situaci mimo nemocniční prostředí pomocí různých materiálů, včetně kusů dřeva, kovu, plastu nebo tuhé lepenky.
  • Při dlahování místa zlomeniny se snažte umožnit pohyb v přilehlých kloubech (pokud se zlomenina netýká kloubu) a nezajistěte materiál příliš pevně - umožněte odpovídající prokrvení.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co se stane, pokud kost není vyrovnána? Bude to bolet, ztěžovat fungování a trvat déle, než se uzdraví.
 • Otázka Ve škole jsem si poranil nohu, ale nevím, zda je podvrtnutá nebo zlomená. Co bych měl dělat? Měl bys promluvit s lékařem. Budou schopni vyšetřit vaši nohu, určit, jaké máte zranění, a poskytnout potřebnou léčbu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pokud byly šrouby, dlahy, dráty nebo tyče použity k chirurgickému vyrovnání zlomené kosti, mohou způsobit problémy, které nakonec vyžadují jejich odstranění.
 • I při chirurgickém opětovném zarovnání nemusí být poloha kosti dokonalá a vy můžete ztratit pocit v oblasti poranění.
 • Pokud zlomená kost projde kůží (nazývá se otevřená zlomenina), je důležité ránu velmi dobře vyčistit, aby se zabránilo infekci. NEPOKOUŠEJTE se vložit kost zpět do těla.
 • Hlavní výhodou vnitřní fixace je, že často umožňuje časnou pohyblivost a rychlejší hojení.

reklama

Varování

 • Vyrovnání zlomených kostí je nejlépe ponecháno na vyškolených odbornících a na menších periferních kostech by se o ně měly pokoušet pouze neškolení lidé v extrémních a vzácných mimořádných situacích.

Populární Problémy

Roger Federer se po neuspokojivém roce 2013 vrací ke svému nejlepšímu tenisu.

Zde je návod, jak sledovat All-Star Game NBA 2020 online bez kabelu.

Krátké šaty jsou chameleony vaší skříně - můžete si je obléknout na noc, nebo je vrstvit s jinými oděvy pro uvolněný outfit. Prozkoumejte svůj šatník a podívejte se, jaké druhy obuvi a doplňků můžete přeměnit na ...

Chcete se dívat na UFC PPV na vašem PS5? Připravili jsme pro vás našeho snadného a podrobného průvodce, který vám umožní okamžitě streamovat UFC na vašem PS5.

Film „Little People, Big World“ je zpět na 22. sérii, která měla premiéru v úterý večer. Pokud nemáte kabel, můžete sledovat streamování pořadu online zdarma.

Jak rychle snížit triglyceridy. Zvýšené triglyceridy jsou znepokojivé, protože mohou vést ke zvýšenému riziku srdečních chorob a mrtvice. Pokud chcete rychle snížit hladinu triglyceridů, měli byste provést dietní změny, jako je vyřazení ...