Jak snížit stres z rodičovství

Ať už jste samoživitel, manželský rodič, matka 10 dětí nebo otec dvou dětí, může být dodržování povinností rodičů stresující. Pokud se stanete příliš stresovanými, může vám to připadat bez energie, nadšení a radosti a také to může mít negativní dopad na vaše fyzické a emocionální zdraví. Snižte stres z rodičovství tím, že si uděláte čas pro sebe, vytvoříte si podpůrnou síť a využijete nástroje pro snížení stresu, které vám budou fungovat.4palcová tenisová raketa

Metoda 1 ze 3: Péče o sebe

 1. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 1

  1 Identifikujte své stresory. Udělejte si dobrou představu o tom, co ve vašem životě způsobuje stres, zejména v rodičovství. Možná se cítíte stresovaní tím, že zůstanete doma, řídíte své děti, připravujete jídlo nebo řídíte rodinu. Zapište si úkoly, které vám přinášejí největší stres, a najděte způsoby, jak je omezit.
  • Například udržování domu v čistotě vás stresuje. Zapojte své děti do domácích prací nebo si najměte pomoc venku, abyste tento stres snížili.
 2. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 2

  2 Naučte se říkat ne. Existuje jen tolik závazků, které můžete učinit a dodržovat jako rodiče. Ať už je to ve vašem osobním, rodinném nebo profesním životě, naučte se hodnotu říkat „ne“ příliš mnoha závazkům. Zjistěte, co byste měli dělat, co musíte dělat a co můžete říci „ne“.
  • Při projektech, se kterými souhlasíte, budete pomáhat druhým, vybírejte. Dobrovolně například pomozte s jednou událostí PTA místo se všemi.
  • Omezte také aktivity svých dětí. Místo tří aktivit v sezóně požádejte každé dítě, aby si vybralo jednu aktivitu, které se bude věnovat.
  • Nezapomeňte říci „ano“ aktivitám, které považujete za osvěžující a zábavné, jako je setkání s kamarádem na kávě.
 3. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 3

  3 Dostatek odpočinku. Nedostatek spánku může způsobit stres a zvýšit jej. Snažte se každou noc spát sedm a více hodin. Pokud máte potíže s dobrým spánkem, buďte důslední, když jdete do postele a ráno vstanete. Odstraňte obrazovky (například telefon, tablet nebo televizi) ze svého pokoje a udržujte ložnici klidnou a temnou.
  • Vynuťte svým dětem každou noc tvrdý spánek, abyste mohli mít spánek také jako prioritu.
 4. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 4

  4 Cvičte denně. Ať už jdete na procházku, používáte jógu, jdete plavat nebo hrajete sport, jako je tenis, cvičení může snížit váš stres a pomůže vám cítit se energičtější a pozitivnější. Může vám pomoci lépe spát a cítit se uvolněněji.
  • Zapojte své děti do cvičení, kdykoli můžete, například na taneční párty v obývacím pokoji nebo běhání na dvoře. To je pro ně dobrým příkladem a dává vám čas strávený s rodinou, který si každý může užít a mít z něj prospěch.
 5. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 5

  5 Najděte si čas o samotě. Upřednostněte chvíle, které máte sami, i když jsou krátké. Pokud jste pracující rodič, chraňte si obědovou hodinu jako svou vlastní a věnujte ji čtení, procházkám nebo dělání něčeho jiného, ​​co vás baví ve svém volném čase. Pokud zůstanete doma, nechte své dítě zdřímnout nebo si odpočiňte, abyste si mohli udělat čas sami pro sebe.
  • Pokud budete mít čas sami, pomůže vám to cítit se uvolněně a poskytne vám to trochu času mimo vaši roli rodiče.
  • Chcete -li mít chvilku o samotě, zeptejte se svého partnera, zda by byli ochotni na chvíli děti sledovat. Pokud potřebujete nějaký čas o samotě s partnerem, najměte si chůvu, která bude vaše děti několik hodin hlídat, abyste spolu s partnerem mohli jít něco dělat společně, například jít na film.
 6. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 6

  6 Použijte techniky řízení času . Odkládat, spěchat a zapomínat jsou stresující praktiky, zvláště jako rodiče. Najděte způsoby, jak upřednostnit své úkoly a nejdříve proveďte nejdůležitější úkoly. Rozdělte velké úkoly na menší úkoly a dělejte projekty krok za krokem.
  • Vytvořte rozvrh nebo rutinu pro vás a vaši rodinu. Vědět, co očekávat, může každého uklidnit a soustředit se na den.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Získání nápovědy a podpory

 1. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 7

  1 Trávit čas s ostatními rodiči s dětmi. Spojte se s dalšími rodiči, kteří mají děti. Můžete se střídat s dětmi v každém domě nebo se scházet jako rodiče a děti. Může být příjemné trávit čas s ostatními rodiči a nechat své děti spřátelit se.
  • Připojte se k družstvu hlídání dětí a střídejte se při sledování dětí.
 2. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 8

  2 Použijte svou síť podpory. Pokud někdo nabídne pomoc, přijměte ji. Mějte kolem sebe lidi, na které se můžete spolehnout, že vám pomohou, když to budete potřebovat. Vězte například, komu můžete zavolat špetku na pomoc při hlídání dětí nebo kdo tu bude pro vás, pokud potřebujete poslechové ucho.
  • Mít přátele, kteří jsou také rodiči, o které se můžete opřít o podporu, rady a přátelství.
 3. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 9

  3 Najměte si chůvu, které můžete věřit. Pečovatelka může být obrovskou úlevou, když potřebujete chvilku pro sebe nebo se svým partnerem. Ať už chcete nakupovat sami, jít na hodinu jógy nebo strávit romantický večer se svým partnerem, hlídání dětí, které vaše děti milují, může váš stres jako rodiče výrazně snížit.
  • Nechte chůvu jednou týdně (nebo více, podle potřeby), abyste si udělali přestávku. Věnujte trochu času sami, dělejte něco, co vás baví, a dejte si pauzu.
 4. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 10

  4 Připojte se ke skupině podpory. Skupina podpory je bezpečné místo, kde můžete být upřímní ohledně svých bojů, sdílet své pocity a být s ostatními rodiči, kteří to pochopí. Ve většině oblastí jsou k dispozici skupiny podpory pro všechny druhy rodičů. Ty mohou být obzvláště užitečné pro osamělé rodiče nebo rodiče dětí, které mají zvláštní problémy, jako je ADHD nebo autismus. Připojte se ke skupině a získejte podporu, sdílejte rady a získávejte nové přátele.
  • Najděte si podpůrnou skupinu na místní klinice duševního zdraví, nemocnici, kostele nebo komunitním centru. Můžete se také připojit ke skupině online podpory.
  • Pokud nemůžete najít skupinu podpory ve vašem okolí, zvažte to začínající .
 5. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 11

  5 Navštivte terapeuta. Pokud máte potíže se zvládáním stresu sami, zvažte spolupráci s terapeutem. Váš terapeut vám může pomoci najít způsoby, jak zmírnit stres, který vám vyhovuje. Terapeut vám například může pomoci změnit myšlenkové vzorce, které přispívají ke stresu.
  • Okamžitě vyhledejte pomoc, pokud máte pocit, že vás úroveň stresu přemáhá a způsobuje vám újmu.
  • Najděte terapeuta tím, že zavoláte svého poskytovatele pojištění nebo místní kliniku pro duševní zdraví. Můžete také získat doporučení od lékaře nebo přítele.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Najít si čas na zábavu a relaxaci

 1. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 12

  1 Dělejte činnosti, které vás baví. Vyhraďte si čas na to, abyste pravidelně dělali něco, co vás baví. Může to být něco jednoduchého, jako je ranní popíjení šálku čaje nebo procházka po práci. Poslouchejte hudbu, tanec nebo deník. Ať už vás baví cokoli, udělejte si na to čas.
  • Udělat si čas, když máte děti, může být obtížné. Maximalizujte čas, než se probudí nebo poté, co jdou spát. Pokud vaše děti dělají večerní aktivity, využijte tento čas pro zábavu.
  • Můžete také vyzkoušet nový koníček, jako je naučit se plést, meditovat nebo tančit. Bude to pro vás dobré a bude to také dobrým příkladem pro vaše děti.
 2. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 13

  2 Spojte se s lidmi, na kterých vám záleží. Udělejte si čas na zábavu a stýkání se s lidmi, které milujete a kterým důvěřujete. Trávit čas s lidmi a upřednostňovat vlastní přátelství. Zatímco vaši přátelé a rodina nemohou vyřešit vaše problémy nebo odstranit váš stres, mohou poslechnout ucho a nabídnout podporu.
  • Pokud se snažíte najít čas na schůzku s přáteli, naplánujte si oběd na týden nebo se setkávejte o víkendech.
  • Spřátelete se s ostatními rodiči, kteří tam „byli“, a pochopte radosti a boje s rodičovstvím.
  • Pokud jste ženatí nebo ve vztahu, váš partner pravděpodobně také cítí určitý rodičovský stres. Trávte čas společně a spojte se jako pár.
 3. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 14

  3 Cvičte hluboké dýchání. Použitím hluboké dýchání vám může pomoci cítit se klidně a uvolněně. Začněte tím, že si dáte ruce na břicho (těsně pod žebry) a naplňte plíce vzduchem. Potom pomalu vydechněte. Udělejte to několik minut každý den, abyste se cítili klidní.
  • Hluboké dýchání lze provést kdykoli a na jakémkoli místě.
  • Pokud máte s dětmi těžký den nebo máte pocit, že máte krátkou náladu, zkuste se zhluboka nadechnout, abyste se k situaci v klidu přiblížili.
 4. Obrázek s názvem Snížit stres z rodičovství Krok 15

  4 Věnujte se uklidňující činnosti. Najděte si nějaké zdravé východisko pro stres, například relaxaci. Cvičte každý den, abyste udrželi úroveň stresu na nízké úrovni. Najděte si nějaké činnosti, které vás baví, jako je jóga, meditace nebo qi gong. Pusťte si uklidňující hudbu nebo deník.
  • Použijte ve svém dni malé kapsy k relaxaci. Můžete zkusit nějakou relaxaci brzy ráno, než se děti probudí, nebo poté, co jdou spát v noci.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohou maminky snížit stres? Konec rodičovství
  Specialisté na rodičovství s rozumem Konec Rodičovství je praxe koučování rodičů se sídlem v Berkeley v Kalifornii, která se specializuje na silné, „temperamentní“ děti s impulzivitou, emoční volatilitou, obtížným „nasloucháním“, vzdorem a agresivitou. Poradci Wits End Parenting začleňují pozitivní disciplínu, která je přizpůsobena temperamentu každého dítěte, a zároveň poskytují dlouhodobé výsledky, osvobozují rodiče od potřeby neustále znovu vymýšlet své strategie disciplíny. Konec rodičovství Specialisté na rodičovství Odborná odpověď Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je nastavit účinný disciplinární systém a udržovat hranice. Pokud vaše strategie disciplíny funguje, vaše děti vás budou poslouchat, což může dramaticky snížit množství stresu, se kterým se potýkáte. Pokud máte spolu rodiče, může být velká pomoc i to, že se o ně opřete. Pokud potřebujete přestávku, požádejte je o malou pomoc. Nakonec pomáhá rozpoznat, že je v pořádku dát svým dětem prostor, pokud jsou starší. Nemusíte se vznášet nad vším, co dělají. Pokud dělají chyby nebo zažijí nějaké selhání, je to v pořádku. Poučí se a vyrostou z toho.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o pojmu přiblížení střelby v tenise. Poskytujeme jasnou definici, příklady přístupu zastřeleného ve větě a odpovědi na běžné otázky.16 týmů z celého světa je ve Williamsportu na proslulé Little League World Series. Zde je návod, jak sledovat hry online bez kabelu.Pokud žijete ve Spojených státech, zde je několik způsobů, jak můžete sledovat stream „Doctor Who: Fury From the Deep“ online zdarma.

Zde je návod, jak sledovat film Nejnebezpečnější zvíře ze všech online bez kabelu. Premiéru má v pátek 6. března ve 20 hodin. ET/PT na FX.Zde je důvod, proč jeden z BIG 4 letos vyhraje Wimbledonské mistrovství.