Jak uchovávat šampaňské

Champagne je druh bublinkového vína vyráběného ve francouzské oblasti Champagne. Díky své jedinečné struktuře má tento slavnostní nápoj speciální požadavky na skladování související s vlhkostí, teplotou a expozicí světla. Splněním těchto požadavků zajistíte, aby vaše šampaňské zůstalo dobré po mnoho let.

Metoda 1 ze 3: Skladování šampaňského po dobu kratší než 1 měsíc

 1. Obrázek s názvem Store Champagne Krok 1

  1 Uchovávejte šampaňské na chladném místě. Řešení pro dlouhodobé skladování šampaňského vyžadují teplotu kolem 13 ° C. Většina teplot, které jsou nad bodem mrazu a pod teplotou místnosti, však bude pro krátkodobé skladování fungovat dobře.
  • Pokud chcete, můžete chladničku použít jako kontejner pro krátkodobé skladování. V žádném případě však neskladujte lahve v mrazničce.


  ODBORNÁ TIP

  Samuel Bogue

  Certifikovaný sommelier Samuel Bogue je ředitelem vína skupiny Ne Timeas Restaurant Group v San Francisku v Kalifornii. Certifikaci Sommelier získal v roce 2013, je držitelem ceny Zagat '30 Under 30' a je poradcem pro víno ve špičkových restauracích San Francisco Bay Area. Samuel Bogue
  Certifikovaný sommelier

  Udržujte šampaňské trochu chladnější než jiná vína. Sommelier Sam Bogue říká: „Všechno víno by mělo být skladováno v chladnějším prostředí, ale u šampaňského jde hlavně o teplotu podávání, takže opravdu musí být studené. Pokud máte chladnější část lednice, můžete ji tam mít. Ujistěte se však, že to není nikde blízko bodu mrazu, jinak skončíte se zničenou lahví šampaňského. '

 2. Obrázek s názvem Store Champagne Krok 2

  2 Chraňte své šampaňské před slunečním zářením. Sluneční paprsky mohou měnit vnitřní teplotu šampaňského a nepříjemným způsobem měnit chemické složení nápoje. Abyste tomu zabránili, umístěte láhve šampaňského na stinné místo s malým až žádným přímým slunečním zářením nebo, pokud je to možné, do zcela uzavřeného skladovacího kontejneru bez jakéhokoli vystavení světlu.
  • Pokud nemůžete najít zastíněnou oblast, přikryjte lahve tenkou, tmavě zbarvenou tkaninou.
 3. Obrázek s názvem Store Champagne Krok 3

  3 Postavte lahve na rovný, pevný povrch. Chcete -li zachovat bublinkovou strukturu šampaňského, udržujte své lahve na pevném povrchu, kde zažijí co nejméně pohybu a vibrací. Pro krátkodobé skladování můžete lahve buď postavit vzpřímeně, nebo je položit na bok.
 4. Obrázek s názvem Store Champagne Krok 4

  4 Lahve uchovávejte ne déle než 5 dní, pokud jsou otevřeny, nebo 1 měsíc, pokud jsou uzavřeny. Po otevření lahve šampaňského ji můžete uchovat 3 až 5 dní opětovným uzavřením pomocí sklopné bublinkové zátky nebo utěsňovače šampaňského. Pokud zůstanou neotevřené, měly by vaše lahve vydržet přibližně 1 měsíc.
  • Pokud si chcete lahve uchovat déle, zvažte investici do skladu šampaňského.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Vytvoření dlouhodobé skladovací místnosti

 1. Obrázek s názvem Store Champagne Krok 5

  1 Pořiďte si stojan na skladování šampaňského nebo policový díl. Zařízení, které používáte k uchovávání šampaňského, nemusí být fantastické ani hezké, jednoduše potřebuje dostatek prostoru pro uložení lahví. Pro mnohé bude univerzální regálová jednotka více než dost dobrá. Pokud si však přejete, můžete si koupit profesionálně postavený stojan na skladování šampaňského.
  • Podívejte se na kovové nebo sekvojové stojany na šampaňské ve vinotékách, obchodech s nábytkem a obchodech s domácími potřebami.
  • Při nákupu regálových jednotek hledejte modely postavené z kovu nebo sekvoje. Zajistěte, aby měl regálový materiál tloušťku alespoň 5 palců, aby zvládl hmotnost vašich lahví.
  • Vyhněte se volně stojícím regálovým jednotkám. Hledejte místo toho modely, které můžete připevnit ke zdi pomocí hřebíků nebo šroubů.
 2. Obrázek s názvem Store Champagne Step 6

  2 Umístěte stojan do vlhké, izolované místnosti. Chcete -li pro šampaňské vytvořit co nejlepší skladovací podmínky, umístěte svůj regál do místnosti nebo skříně, která má dostatečnou izolaci, aby byla chráněna před extrémními teplotami. Aby si vaše nápoje zachovaly bublinkovou strukturu, zkuste najít místnost, kde je vlhkost kolem 50%.
  • Některé domy mají vinné sklepy, které jsou speciálně navrženy pro nápoje jako šampaňské.
  • Hledejte místnost s tvrdou podlahou a robustní izolací odolnou proti páře, která má tloušťku nejméně 1,5 palce (3,8 cm).
  • Pokud nemůžete najít vlhkou místnost, do které byste mohli ukládat lahve, nebo pokud vlhkost vašeho domova v průběhu roku značně kolísá, zvažte nákup zvlhčovače vzduchu v obchodě s domácími potřebami.
 3. Obrázek s názvem Store Champagne Krok 7

  3 Položte lahve naplocho na stojan. Pokud plánujete uskladnit láhve šampaňského na delší dobu, položte je vodorovně na stojan nebo polici. Ačkoli můžete láhev šampaňského skladovat ve svislé poloze po dobu přibližně 1 měsíce, dlouhodobé vertikální skladování vysuší korkovou láhev, což ztěžuje její otevírání.
  • Mezi lahvemi nemusíte nechávat žádný prostor.
 4. Obrázek s názvem Store Champagne Step 8

  4 Uchovávejte lahve při teplotě přibližně 13 ° C. Chcete -li lépe zachovat chuť a strukturu šampaňského, udržujte svou skladovací místnost na konstantní teplotě mezi 10 a 15 ° C (50 až 59 ° F). Pokud je to možné, nainstalujte do místnosti termostat nebo chladicí jednotku, abyste měli přesnější kontrolu nad teplotou.
  • Jednou týdně zkontrolujte své lahve, zda nejsou příliš horké nebo příliš studené.
 5. Obrázek s názvem Store Champagne Step 9

  5 Zakryjte okna místnosti, aby dovnitř neproniklo sluneční světlo. Odkrytá okna propouštějí sluneční světlo, které může zvýšit teplotu v místnosti a změnit chemické složení vašeho šampaňského. Abyste tomu zabránili, zakryjte všechna okna ve vaší skladovací místnosti silnými závěsy, které můžete připnout nebo spojit dohromady.
  • Pokud chcete, zvažte raději tónování oken. Tím se zabrání vniknutí slunečního světla a zároveň se zachová výhled z místnosti.
 6. Obrázek s názvem Store Champagne Step 10

  6 Uchovávejte šampaňské po dobu až 5 dnů, pokud je otevřeno, nebo 10 let, pokud je uzavřeno. Na rozdíl od kvalitního vína mají šampaňské krátkou trvanlivost, i když zůstanou neotevřené. Obecně platí, že non-vintage šampaňské vydrží 3 až 4 roky ode dne jeho zakoupení, zatímco vintage šampaňské vydrží 5 až 10 let. Po otevření zůstane vaše šampaňské čerstvé 3 až 5 dní.
  • Vintage se vztahuje na jakékoli šampaňské vyrobené z hroznů jednoho sklizňového roku.
  • Non-vintage se týká jakéhokoli šampaňského vyrobeného z hroznů z více let sklizně.
  • Otevřené lahve na šampaňské zakryjte tmelem na šampaňské nebo sklopnými zátkami, aby si zachovaly svou strukturu.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Chlazení lahví šampaňského a jejich následné uložení

 1. Obrázek s názvem Store Champagne Step 11

  1 Šampaňské ochlazujte postupně pomocí lednice. Extrémní výkyvy teploty mohou poškodit vaše šampaňské a snížit jeho chuť. Abyste tomu zabránili, zchlaďte šampaňské v chladničce, aby postupně vychladlo. Tento proces by měl trvat přibližně 4 hodiny, i když některé jednotky jej mohou chladit rychleji nebo pomaleji.
 2. Obrázek s názvem Store Champagne Step 12

  2 Láhev rychle ochlaďte pomocí kbelíku s ledem. Pokud potřebujete rychle vychladit láhev šampaňského, popadněte kbelík a naplňte ho až na vrchol ledem. Posypte led kamennou solí, aby se rychleji rozpustil, a pak do něj vložte láhev šampaňského. Tento proces by měl trvat 10 až 25 minut.
  • Nikdy neochlazujte láhev šampaňského pomocí mrazničky. Mohlo by to zničit chuť nápoje.
 3. Obrázek s názvem Store Champagne Step 13

  3 Vyndejte šampaňské, když je asi 48 ° F (9 ° C). Pro většinu lidí šampaňské chutná nejlépe, když je podáváno těsně pod skladovací teplotou. Důvodem je, že chladnější teploty ztěžují detekci jedinečných aromat, zatímco vyšší teploty způsobují, že nápoj působí těžce. Podávání těsně pod skladovací teplotou také chrání šampaňské před extrémním chladem a zachovává jeho celkovou chuť a texturu.
  • Chcete -li otestovat teplotu své lahve, aniž byste ji museli otevírat, zakupte si teploměr na láhev vína. Najdete je v obchodech s vínem a kuchyní.
 4. Obrázek s názvem Store Champagne Step 14

  4 Otevřené, chlazené lahve šampaňského skladujte v chladničce až 5 dní. Jakmile vychladíte a otevřete láhev šampaňského, můžete ji uchovávat v chladničce po dobu 3 až 5 dnů. Chcete-li lépe zachovat texturu nápoje, zakryjte jej utěsňovačem šampaňského, který je vhodný do chladničky.
  • Nadměrné vibrace mohou způsobit, že vaše šampaňské ztratí svou chuť, proto jej uložte na poličku, která se nepoužívá často.
 5. Obrázek s názvem Store Champagne Step 15

  5 Umístěte uzavřené, chlazené lahve šampaňského zpět do své skladovací místnosti. Pokud jste zchladili láhev šampaňského, ale neotevřeli ji, můžete ji vložit zpět do úložného prostoru pro pozdější použití. Když ji znovu zavedete, nechte ji ohřát v oddělené oblasti, aby chlazená teplota neovlivnila vaše ostatní lahve. Poté jej přesuňte zpět na původní místo. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob skladování neotevřeného šampaňského? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci wikiHow Zaměstnanci Zaměstnanci Odpověď Pokud plánujete uchovávat šampaňské méně než měsíc, uchovávejte je v chladné místnosti mimo přímé sluneční světlo. Ujistěte se, že jsou na rovném a stabilním povrchu, aby nevibrovaly a neztratily karbonaci. Pro dlouhodobé skladování je uložte po stranách na stojan nebo polici, aby zátky zůstaly vlhké a nepraskly.
 • Otázka Mělo by být šampaňské skladováno naplocho nebo ve svislé poloze? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Pokud plánujete vypít šampaňské zhruba za měsíc, je dobré je skladovat ve vzpřímené poloze. Dlouhodobé skladování nebo vinobraní šampaňské by však mělo být uloženo naležato na bocích, aby zátky nevyschly. Umístěte je na polici nebo stojan na chladném místě mimo přímé sluneční světlo, dokud nebudete připraveni je vypít.
 • Otázka Můžete uchovávat šampaňské roky? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Záleží na kvalitě. Standardní láhev šampaňského lze skladovat zhruba měsíc. Vysoce kvalitní vinobraní šampaňské však lze skladovat až 10 let, pokud jsou správně skladovány na chladném a vlhkém místě mimo přímé sluneční světlo. Musí být také uloženy na bocích, aby jejich zátky nevyschly a nepraskly.
 • Otázka Je šampaňské dobré, pokud je skladováno při pokojové teplotě po dobu 5 let? Dokud si korek udržuje pevný kontakt s hrdlem lahve, měl by být v pořádku.
 • Otázka V současné době dostáváme vinobraní šampaňského Dom Perignon z roku 2009, které jsme vyhráli v aukci. Máme to vypít hned, protože je to 10 let? Nechtěl bych, aby se to pokazilo, takže by pomohly jakékoli myšlenky. Dom Perignon, spolu s mnoha dalšími prestižními champagne cuvée, má velmi dobrý potenciál stárnutí. Dobře pijí například DP ze 70. a 80. let. Rok 2009 byl skutečně vydán vinařem (je běžné, že domy Champagne vydávají své ročníky zhruba deset let po roce, kdy byly vyrobeny). Každopádně teď můžete vypít své-bude to nádherně energické víno-ale pokud budete mít trpělivost vydržet další deset nebo dvě desetiletí (za předpokladu, že ho dobře skladujete), zjemní do nádherně komplexního víno, zážitek z pití, který si dopřál málokdo. Za tu dobu také výrazně zhodnotí.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Státní nepřátelé Baylor a Rice se setkají v sobotu v Houstonu. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Šampión těžké váhy Anthony Joshua se v sobotu večer v New Yorku utká s Andy Ruizem ml. Zde je návod, jak sledovat boj online ve Spojených státech.

Očekává se, že zdatný a uvolněný Federer bude mít náskok v tomto střetnutí s mladým Chorvatem, jejich prvním na antuce.

Roger Federer a Rafael Nadal hrají svůj 39. zápas - 13. na Grand Slamu, 6. na French Open a poprvé od roku 2017.

Vstup do roku 2019 s novým hlavním trenérem a novým QB, Ohio State má stále národní naděje na titul. Zde je návod, jak sledovat každý fotbalový zápas státu Ohio bez kabelu.

Ve snaze navázat na průlomovou sezónu z loňského roku otevírá Kentucky v sobotu kampaň proti Toledu v roce 2019. Zde je návod, jak sledovat hru online.