Jak poznat rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí

K podvrtnutí zápěstí dochází, když se vazy v zápěstí příliš natáhnou a roztrhnou (částečně nebo úplně). Naproti tomu zlomenina zápěstí nastane, když se zlomí jedna z kostí v zápěstí. Někdy může být obtížné rozeznat rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou, protože obě zranění generují podobné příznaky a jsou způsobena podobnými nehodami - pády na nataženou ruku nebo přímý úder do zápěstí. Zlomenina zápěstí velmi často zahrnuje podvrtnutí vazů. K definitivnímu rozlišení mezi těmito dvěma typy poranění zápěstí je nutné lékařské posouzení (pomocí rentgenových paprsků), i když je někdy možné rozlišit podvrtnutí zápěstí a zlomeninu doma, než se vydáte na kliniku nebo do nemocnice.

Část 1 ze 2: Diagnostika podvrtnutí zápěstí

 1. Obrázek s názvem Rozeznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 1

  1 Pohněte zápěstím a posuďte to. Vyvrtnutí zápěstí má široký rozsah závažnosti v závislosti na stupni natažení nebo natržení vazu (vazů). Mírné podvrtnutí zápěstí (stupeň 1), vyvolává určité natažení vazů, ale bez výrazného natržení; mírné podvrtnutí (stupeň 2) způsobuje výrazné trhání (až 50% vláken) a může být spojeno s určitou ztrátou funkce; závažné podvrtnutí (stupeň 3) vyvolává větší stupeň roztržení nebo úplného protržení vazů. Pohyb v zápěstí bude proto při podvrtnutí stupně 1 a 2 relativně normální (i když bolestivý). Vyvrtnutí stupně 3 často vede k nestabilitě (příliš velký rozsah pohybu) při pohybu, protože vazy připevňující kosti zápěstí jsou zcela roztrhané.
  • Lékařskou péči obecně vyžaduje pouze některá podvrtnutí zápěstí 2. a 3. stupně. Všechna vyvrtnutí 1. a 2. stupně lze zvládnout doma.
  • Vyvrtnutí zápěstí 3. stupně může zahrnovat avulzní zlomeninu - vaz se odtrhne od kosti a vezme s sebou malý úlomek kosti.
  • Nejčastějším podvrtnutím vazu v zápěstí je scapho-lunate ligament, který spojuje scaphoidní kost s lunate bone.


 2. Obrázek s názvem Poznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 2

  2 Identifikujte typ bolesti, kterou cítíte. Výrony zápěstí jsou opět velmi variabilní, takže typ a/nebo množství bolesti se také velmi liší. Vyvrtnutí zápěstí 1. stupně je mírně bolestivé a bolest je často popisována jako bolestivost, která může být při pohybu ostrá. Výrony 2. stupně jsou středně nebo silně bolestivé, v závislosti na stupni natržení; bolest je ostřejší než slza 1. stupně a někdy také pulzuje kvůli zvýšenému zánětu. Možná paradoxně, podvrtnutí 3. stupně je zpočátku méně bolestivé než vyvrtnutí 2. stupně, protože vaz je zcela přetržený a nedráždí tolik okolní nervy. Vyvrtnutí zápěstí 3. stupně však nakonec kvůli hromadícímu se zánětu začne docela pulzovat.
  • Vyvrtnutí stupně 3, které zahrnuje avulzní zlomeninu, je okamžitě velmi bolestivé a zahrnuje ostrou i pulzující bolest.
  • Vyvrtnutí generuje při pohybu nejvíce bolesti a při nedostatku pohybu (imobilizaci) jsou obvykle mnohem méně symptomatické.
  • Obecně platí, že pokud je vaše zápěstí velmi bolestivé a obtížně se hýbe, navštivte ihned svého lékaře a nechte se vyšetřit.
 3. Obrázek s názvem Rozeznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 3

  3 Ice to a uvidíte, jak to reaguje. Vyvrtnutí všech stupňů dobře reaguje na terapii ledem nebo chladem, protože snižuje zánět a otupuje okolní nervová vlákna, která generují bolest. Led je zvláště důležitý pro výrony zápěstí 2. a 3. stupně, protože způsobují hromadění většího zánětu kolem místa poranění. Aplikace ledu na vymknuté zápěstí po dobu 10–15 minut každou jednu až dvě hodiny bezprostředně po úrazu má velký vliv zhruba po jednom dni a výrazně snižuje intenzitu bolesti, což značně usnadňuje pohyb. Naproti tomu námraza na zlomenině zápěstí jistě pomáhá při kontrole bolesti a zánětu, ale příznaky se často vrátí po odeznění účinků. Terapie chladem má tedy na výrony větší dopad než na většinu zlomenin.
  • Čím vážnější je podvrtnutí, tím větší otok uvidíte lokalizovaný kolem poranění, což způsobí, že oblast vypadá nafouklá a zvětšená.
  • Zlomeniny malých vlasových linií (stresu) jsou často více ovlivněny studenou terapií (dlouhodobou) než vážnější zlomeniny, které vyžadují lékařskou pomoc.
 4. Obrázek s názvem Poznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 4

  4 Další den zkontrolujte, zda nedošlo k pohmoždění. Zánět vytváří otok, ale to není totéž jako modřiny. Místo toho je modřina způsobena lokalizovaným krvácením do tkání z poraněných malých tepen nebo žil. Vyvrtnutí zápěstí 1. stupně obvykle nezpůsobuje otlaky, pokud zranění nebylo způsobeno tvrdým úderem, který rozdrtil malé podkožní cévy. Vyvrtnutí 2. stupně zahrnuje více otoků, ale opět ne nutně mnoho modřin - záleží na tom, jak ke zranění došlo. Vyvrtnutí 3. stupně zahrnuje mnoho otoků a typicky významné podlitiny, protože trauma, které způsobí prasknutí vazů, je obvykle natolik závažné, že také vytrhne nebo poškodí okolní cévy.
  • Otok ze zánětu nezpůsobuje v kůži velké změny barvy, kromě určitého zarudnutí způsobeného „zrudnutím“ v důsledku vytvořeného tepla.
  • Tmavě modrá barva modřin je způsobena prosakováním krve do tkání těsně pod povrchem kůže. Jak krev degraduje a vyplavuje se z těchto tkání, modřina mění barvu (světlejší modrá, nakonec nažloutlá).
 5. Obrázek s názvem Poznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 5

  5 Podívejte se, jaké to je po několika dnech. V podstatě všechna podvrtnutí zápěstí 1. stupně a některá podvrtnutí 2. stupně se cítí po několika dnech výrazně lépe, zvláště pokud si poranění odpočinete a aplikujete na něj chladovou terapii. Pokud se tedy vaše zápěstí cítí docela dobře, nedochází k žádnému viditelnému otoku a můžete s ním hýbat bez velké bolesti, pak pravděpodobně není zapotřebí lékařského zásahu. Pokud bylo vaše zápěstí vážněji vymknuto (2. stupeň), ale po několika dnech se cítí výrazně lépe (i když je zaznamenán nějaký otok a bolest je stále mírná), věnujte mu trochu času na zotavení. Pokud se však vaše zranění po několika dnech příliš nezlepšilo nebo je skutečně horší, pak je pravděpodobně nutné lékařské posouzení co nejdříve.
  • Vyvrtnutí stupně 1 a některé stupně 2 se hojí rychle (jeden až dva týdny), zatímco vyvrtnutí stupně 3 (zejména u avulzních zlomenin) trvá hojení nejvíce času (někdy i několik měsíců).
  • Zlomeniny vlasové linie (stres) se také mohou hojit velmi rychle (několik týdnů), zatímco vážnější zlomeniny mohou trvat několik měsíců nebo déle, v závislosti na operaci.
  reklama

Část 2 ze 2: Diagnostika zlomeniny zápěstí

 1. Obrázek s názvem Poznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 6

  1 Hledejte nesouosost nebo křivost. Zlomenina zápěstí může být způsobena podobnými typy nehod a traumat, která způsobují podvrtnutí zápěstí. Obecně platí, že čím větší a silnější kosti jsou, tím menší je pravděpodobnost, že se v důsledku traumatu zlomí - místo toho se vazy natáhnou a roztrhnou. Ale když to udělají, často vytvářejí nevyrovnaný nebo křivý vzhled. Osm karpálních kostí zápěstí je malých, takže špatně zarovnané nebo křivé zápěstí může být obtížné (nebo nemožné) si všimnout, zvláště u zlomenin vlasové linie, ale vážnější zlomeniny jsou snadněji rozpoznatelné.
  • Nejčastěji zlomenou dlouhou kostí v oblasti zápěstí je poloměr, což je kost předloktí, která se připevňuje k malým zápěstním kostem.
  • Nejčastěji zlomeninou karpální kosti je scaphoid, která pravděpodobně nezpůsobí znatelnou deformitu zápěstí.
  • Když kost pronikne kůží a stane se viditelnou, je to známé jako otevřená nebo složená zlomenina.
 2. Obrázek s názvem Rozeznat rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 7

  2 Identifikujte typ bolesti. Bolest ze zlomeniny zápěstí také závisí na závažnosti, ale obvykle je popisována jako velmi ostrá s pohybem a hluboká a bolestivá bez pohybu. Silná bolest zlomenin zápěstí se obvykle zvyšuje při úchopu nebo stisknutí ruky, což se u podvrtnutí zápěstí často nestává. Zlomeniny zápěstí obvykle způsobují více příznaků v ruce, jako je ztuhlost, necitlivost nebo neschopnost pohnout prsty, ve srovnání s výrony zápěstí, protože u zlomenin existuje větší šance na poranění/poškození nervu. Kromě toho může při pohybu zlomeného zápěstí docházet k broušení nebo skřípání, což se u podvrtnutí zápěstí nevyskytuje.
  • Bolesti ze zlomeniny zápěstí často (ale ne vždy) předchází „praskající“ zvuk nebo pocit. Naproti tomu pouze vyvrtnutí stupně 3 může vydávat zvuk nebo podobné pocity, a to je někdy „praskající“ zvuk při prasknutí vazu.
  • Obecným vodítkem je, že se bolest zápěstí při zlomenině v noci zhorší, zatímco bolest při podvrtnutí zápěstí se ustálí a v noci se nerozsvítí, pokud je zápěstí imobilizováno.
 3. Obrázek s názvem Poznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 8

  3 Následující den zhodnoťte, zda jsou příznaky horší. Jak bylo uvedeno výše, den nebo dva odpočinkové a chladové terapie mohou znamenat velký rozdíl v mírném až středním výronu zápěstí, ale totéž nelze říci o zlomeninách. S možnou výjimkou zlomenin vlasové linie potřebuje většina zlomených kostí k uzdravení podstatně více času než podvrtnutí vazů. Pár dní odpočinku a námrazy tedy nemá velký vliv na příznaky způsobené většinou zlomenin a v některých případech se můžete cítit hůř, jakmile se vaše tělo dostane z počátečního „šoku“ zranění.
  • Pokud zlomená kost v zápěstí protáhne kůži, pak je riziko infekce a významné ztráty krve vysoké. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Vážně zlomená kost v zápěstí může zcela přerušit oběh ruky. Otok krve způsobuje takzvaný „kompartment syndrom“, který je považován za lékařskou pohotovost. Když k tomu dojde, ruka bude na dotek chladná (z nedostatku krve) a zbledne (namodrale).
  • Zlomená kost může také přivřít nebo oddělit blízký nerv, což může vést k úplné necitlivosti v oblasti ruky, kterou nerv inervuje.
 4. Obrázek s názvem Rozeznat rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí Krok 9

  4 Získejte rentgen od svého lékaře. Přestože vás výše uvedené informace mohou vést k odbornému odhadu, zda je vaše poranění zápěstí podvrtnutím nebo zlomeninou, ve většině případů to dokáže s jistotou určit pouze rentgen, MRI nebo CT-pokud vám kůže nepronikne kost . Rentgen je nejekonomičtější a nejběžnější způsob zobrazení malých kostí zápěstí. Váš lékař vás pravděpodobně před konzultací s vámi doporučí na rentgen zápěstí a výsledky ověří radiolog. Rentgenové paprsky vizualizují pouze kost a ne měkké tkáně, jako jsou vazy nebo šlachy. Zlomené kosti mohou být na rentgenu obtížně viditelné kvůli jejich malé velikosti a omezenému prostoru a může trvat několik dní, než budou viditelné na rentgenových paprscích. K vizualizaci rozsahu poškození vazů vás lékař doporučí na vyšetření MRI nebo CT.
  • K detekci zlomeniny kosti v zápěstí, zejména zlomených kostních kostí, může být zapotřebí magnetická rezonance, která pomocí magnetických vln poskytuje detailní snímky struktur v těle.
  • Zlomeniny vlasů v zápěstí jsou na běžném rentgenu velmi obtížně vidět, dokud veškerý zánět nezmizí. Na potvrzení zlomeniny tedy budete muset asi týden počkat, i když do té doby je zranění na dobré cestě k uzdravení.
  • Osteoporóza (křehké kosti kvůli nedostatku mineralizace) je hlavním rizikovým faktorem zlomenin zápěstí, ačkoli tento stav ve skutečnosti nezvyšuje riziko podvrtnutí zápěstí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Myslím, že mám zlomeninu. Co bych měl dělat? Okamžitě ho naledujte a zvedněte, pak co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc - pravděpodobně z ER -.
 • Otázka Jak poznám, co jsem udělal, když jsem si poranil ruku? Navštivte svého lékaře. Možná bude muset provést rentgen, aby zjistil, jaké poškození bylo způsobeno, a věděl, jaké kroky jsou potřebné k nápravě poškození.
 • Otázka Spadl jsem loni v zimě a moje zápěstí stále hučí, když s ním pohnu. V zápěstí mám také asi 3 palce dlouhou bouli. Co to je a co mám dělat? Jùst Kerâ Může to být zlomenina. Navrhuji jít k lékaři, nebo možná dokonce na pohotovost.
 • Otázka Padl jsem před 15 dny na zápěstí; měl rentgen; řekl, že žádná zlomenina za poslední 3 dny. Celou dobu jsem měl strašnou extrémní bolest a nezlepšilo se to. Co mám dělat? Měli byste jít znovu k lékaři, povědět jim o závažnosti bolesti.
 • Otázka Dnes ráno jsem sklouzl dozadu a udeřil si hlavu a zápěstí. Jak den pokročil, bolí mě zápěstí a je mírně oteklé. Co bych měl dělat? Zní to, jako byste to jen vyvrtli; zkuste eso obvázat zápěstí, aby bylo stabilní, a na otoky a nepohodlí si vezměte léky proti bolesti, jako je ibuprofen.
 • Otázka Jaký je rozdíl mezi starou a novou zlomeninou zápěstí (pád před týdnem)? Poradce byl z rentgenu zmatený. Zkuste navštívit mnoho různých lékařů a získejte jejich názory. Pokud se bolest zhorší, jděte do nemocnice a nechte je zkontrolovat. Nemocnice bývá nejpřesnější.
 • Otázka Co kdybych si na podvrtnuté zápěstí nedal led? Otekne to, bolí to mnohem víc a modřina bude tmavší a větší. Proto se doporučuje led. Nejen pro vaši pohodu a pro rychlejší hojení zápěstí, ale také snižuje bolest.
 • Otázka Pokud moje zápěstí pulzuje a má bodavou bolest, když vyvíjím tlak, je vymknuto nebo zlomeno? Jùst Kerâ S největší pravděpodobností je podvrtnutý. Zkuste to přesunout. Pokud nemůžete, mohlo by to být dokonce zlomené. Bylo by nejlepší zajít k lékaři, aby to pro jistotu zjistil.
 • Otázka Jak dlouho po zlomenině zápěstí a sádře se vám podaří znovu použít ruku a prsty? Každý den byste měli mít trochu více pohybu. Návrat k 80% pohybu může trvat několik týdnů. Zvažte fyzickou terapii.
 • Otázka Moje zápěstí nepřestane bolet. Co můžu dělat? Metoda RICE funguje dobře, když pomáhá zmírnit bolest. R pro odpočinek, I pro led a ibuprofen, C pro kompresi (je -li to možné) a E pro elevaci. Pokud to po jednom dni nepomůže, navštivte svého lékaře, který vyhodnotí, zda je vaše zápěstí zlomené, a poskytne vám vhodný léčebný plán.

Populární Problémy

Rump steak je hovězí maso, které je ve Velké Británii populární. Rump steak můžete vařit různými způsoby, stejně jako ostatní kusy hovězího masa. Zkuste uvařit řízek na rychlou večeři. Steak můžete také opéct a pak dopéct v troubě ...Příprava: Camila Giorgi vs Varvara GrachevaPět nejrevolučnějších střel a taktik v moderním tenise. To vše je revoluční a jedinečné, což hru výrazně ovlivňuje.

Jak přijmout své nedostatky. Lidé si příliš často mýlí svérázy a rozdíly za nedostatky. Agonizace nad aspektem vašeho vzhledu, osobnosti, schopností nebo návyků není vždy nejlepší nápad. Naučte se porozumět a milovat celé své já, ...Camila Giorgi se v úterý utká se Sarou Sorribes Tormo v prvním kole Linz Open 2020. Oba hráči se budou snažit zakončit sezónu na nejvyšší úrovni při závěrečné akci WTA roku.Toto je náhled na Queens Club Champions 2018. Článek analyzuje šance jednotlivých hráčů na Queen's a Wimbledon.