Jak ošetřit napětí v zádech

Podvrtnutí a natažení zad jsou velmi častým poraněním pohybového aparátu u lidí, a to především proto, že lidská páteř není navržena tak, aby pojala mnoho moderních činností a chování, jako je sport, provádění opakujících se činností v práci a dlouhodobé sezení. Zatímco podvrtnutí jsou zranění vazů a kloubů, napětí je poranění svalů nebo šlach - vazivových tkání, které spojují svaly s kostmi. Nejčastěji namáhanou částí vaší páteře je bederní (dolní) oblast kvůli veškeré hmotnosti a síle, kterou musí nést. Většina kmenů zad se uzdravuje sama, což lze zrychlit, pokud budete postupovat podle níže uvedených rad doma. V některých případech je však nutné profesionální ošetření.Část 1 ze 2: Léčba zadního napětí doma

 1. 1 Odpočívej a dej tomu čas. Většina napětí v zádech (také nazývaných svalové tahy) se vyskytuje, když zvedáte příliš velkou váhu, provádíte pohyb příliš často, pohybujete se neohrabaně nebo zažijete nehodu (například pád, autonehoda nebo atletické zranění). Jakmile ucítíte bolest namoženého svalu, přestaňte dělat činnost, která ji způsobila, a odpočiňte si. Obvykle jsou dva nebo tři dny dost času na to, aby se většina mírných až středně těžkých kmenů zad uzdravila nebo se cítila výrazně lépe.
  • Přibližně 80 až 90 % akutních kmenů dolní části zad odezní během prvních 12 týdnů, bez ohledu na předepsanou léčbu.
  • Bolest ze svalových napětí je obvykle popisována jako tupá, bolestivá a/nebo pulzující - někdy ostrá při pohybu.
  • Svaly se rychleji zotaví, pokud jim odpočinete od dynamické nebo opakující se aktivity, ačkoli úplná nečinnost (například odpočinek na lůžku) může zadní svaly ještě více ztuhnout. Některé pohyby, jako je pomalá chůze a/nebo domácí práce, zvyšují krevní oběh a pomáhají rychlejšímu uzdravení zádových svalů.
  • Vstaňte a každou hodinu se několik minut pomalu procházejte.
  • Pokud se vaše napětí v zádech ustálí déle než několik týdnů, pak je to známka vážnějšího poranění zad, které vyžaduje odbornou péči.
 2. 2 Na nové zranění naneste led. Pokud je váš kmen zad nový (akutní, do 48 až 72 hodin po úrazu) a ne něco, co se neustále opakuje, pak je pravděpodobně zapojen zánět, který přispívá k vaší bolesti. Aplikace studené terapie (led nebo něco zmrzlého) na akutní poranění pohybového aparátu je velmi prospěšné, protože zužuje malé cévy kolem poranění a zabraňuje hromadění zánětu. Prevence zánětu snižuje otoky, což snižuje bolest a ztuhlost. Aplikujte chladovou terapii přibližně 15 minut v kuse (nebo do necitlivosti) každou hodinu, dokud se bolest a zánět výrazně nesníží. Pokud je vaše akutní poranění středně těžké až těžké, může být zapotřebí několikadenní terapie chladem.
  • Mezi účinné formy studené terapie patří drcený led, kostky ledu, mražená zelenina a mražené gelové obaly.
  • Ať už používáte jakoukoli formu terapie chladem, nikdy si ji neaplikujte přímo na kůži kvůli riziku omrzlin nebo podráždění. Místo toho před zabalením zabalte studený předmět do tenké látky.
  • Středně těžké až těžké svalové kmeny jsou obvykle intenzivně bolestivé a zahrnují podlitiny pod povrchem kůže v důsledku natržených svalových vláken a poškozených cév. Aplikace chladové terapie obvykle omezí tvorbu modřin a způsobí její rychlé rozptýlení.
 3. 3 Naneste vlhké teplo na staré nebo opakující se zranění. Pokud je vaše zranění chronické (přetrvává několik měsíců) nebo se neustále opakuje, může být použití vlhkého tepla vhodnější a účinnější než léčba chladem. Chronické svalové kmeny nejsou typicky příliš zanícené; zraněný sval má tendenci být oslabený, příliš těsný a potřebuje více živin (jako je kyslík) průtokem krve. Vlhké teplo tedy může rozšířit místní cévy, zvýšit průtok krve a snížit svalové napětí nebo křeče. Vlhké teplo je mnohem lepší volbou než suché teplo (například z elektrické topné podložky), protože nedehydratuje svalovou tkáň ani jiné tkáně, jako je kůže.
  • Efektivní a pohodlný způsob, jak využít vlhké teplo na kmen zad, je nákup sáčku vhodného pro použití v mikrovlnné troubě, který obsahuje nějaký druh zrna (pšenice, rýže, kukuřice) smíchaného s bylinkami a esenciálními oleji.
  • Zapněte bylinkový sáček v mikrovlnné troubě po dobu 1–2 minut a poté jej přiložte na bolavé svaly 15–20 minut, 3–5krát denně, dokud bolest a napětí nezmizí.
  • Jako alternativu si dejte teplou koupel a přidejte sůl Epsom, která obsahuje spoustu svalové relaxační hořčíku. Chcete-li získat úlevu a podpořit lepší spánek, namočte na noc 20–30 minut do slané lázně.
 4. 4 Zvažte užívání protizánětlivých léků. Volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou zvláště užitečné u akutních a chronických kmenů zad, protože snižují otoky a bolest. Často jsou lepší volbou než běžné léky proti bolesti (jako je acetaminofen), protože analgetika neovlivňují zánět. Mezi široce dostupné NSAID patří ibuprofen (Advil, Motrin), naproxen (Aleve) a aspirin. Vždy užívejte NSAID na plný žaludek a omezte jejich použití na méně než 2 týdny, protože dráždí váš žaludek a ledviny. Mějte na paměti, že NSAID jsou pouze pro symptomatickou úlevu.
  • Ibuprofen a aspirin nejsou obvykle vhodné pro malé děti, proto se před podáním jakýchkoli léků svým dětem vždy zeptejte svého lékaře.
  • Některá léčivá mléka a krémy obsahují NSAID, které se vstřebávají kůží a do namáhaného svalu (svalů), aniž by hrozilo podráždění žaludku.
  • Pokud je vaše záda chronická (dlouhodobá), pak je alternativou, kterou stojí za to prozkoumat užívání svalových relaxancií (jako je cyklobenzaprin). Tyto léky snižují svalové napětí a křeče, přestože nesnižují zánět ani nemají velký vliv na bolest.
  ODBORNÁ TIP

  Scott Anderson, MA, ATC, SFMA, DNSP

  Specialista na sportovní medicínu a prevenci úrazů Scott Anderson je hlavním klinickým ředitelem SyncThink, oceněného startupu založeného na Stanfordské univerzitě. Scott dříve působil jako ředitel sportovní medicíny/atletického tréninku na Stanfordské univerzitě více než deset let od roku 2007 do roku 2017. Scott má více než 18 let klinických a manažerských zkušeností a je uznávaným mezinárodním řečníkem na témata klinické specializace, která zahrnují vývojová kineziologie, neurověda/otřes mozku a pohybová dysfunkce. Je certifikovaným odborníkem na dynamickou neuromuskulární stabilizaci (DNSP), odborníkem na sportovní bezpečnost a je certifikován k provádění hodnocení selektivního funkčního pohybu (SFMA) a screeningu funkčního pohybu (FMS). Získal bakalářský titul v atletickém výcviku na Washingtonské státní univerzitě v roce 2000 a titul MA v atletické správě na Saint Mary's College v roce 2002. Scott Anderson, MA, ATC, SFMA, DNSP
  Specialista na sportovní medicínu a prevenci úrazů

  Náš odborník souhlasí: Kdykoli si namáháte záda, měli byste se nejprve zaměřit na kontrolu svých příznaků a zvládání bolesti pomocí věcí, jako je led a volně prodejné protizánětlivé léky. Tímto způsobem budete méně pravděpodobné, že změníte své běžné pohybové vzorce kvůli zranění, což by mohlo vést k dlouhodobým problémům. 5. 5 Zkuste nějaké lehké úseky. Poté, co několik dní odpočíváte a vypořádáváte se se zánětem / bolestí, může být pro vaše napětí v zádech užitečné lehké protažení, pokud vaše bolest není silná. Protahování svalů je užitečné pro zotavení z kmenů, protože prodlužuje svalová vlákna (zabraňuje křečím) a podporuje lepší průtok krve. Protahování dolní části zad obecně zahrnuje snahu dotknout se prstů na nohou, a to buď ve stoje, nebo v sedě. Vyzkoušejte „pozici překážkáře“ vsedě a jednou nohou stranou. Vlastně dotýkat se prstů na nohou není důležité; je důležité cítit příjemný tah nebo protažení v dolních zádových svalech, zatímco sáhnete na prsty u nohou.
  • Začněte každý den 3 protahováním zad a držte je pokaždé po dobu 20–30 sekund a zhluboka se nadechněte. Úseky by se měly ze dne na den snazší. Neodskakujte úseky.
  • Okamžitě přestaňte protahovat, pokud se vaše svalová bolest výrazně zvýší nebo se typ bolesti náhle změní (z bolestivé na elektrickou bolest nebo necitlivost zasahující například do dolní končetiny).
  • Před protažením se ujistěte, že jsou vaše zádové svaly zahřáté. Studené svaly se napnou a jsou náchylnější ke zranění.
  reklama

Část 2 ze 2: Získání profesionální pomoci pro zadní kmeny

 1. 1 Domluvte si schůzku se svým rodinným lékařem. Pokud odpočinek a aplikace výše uvedených domácích prostředků během několika týdnů výrazně nesníží napětí v zádech, zavolejte svého lékaře a domluvte si schůzku. Váš lékař může vyšetřit záda a pořídit rentgenové záření, pokud si myslí, že vaše zranění není primárně zátěž. Mezi další poměrně časté příčiny bolestí zad patří artritida, vyvrtnutí kloubů, kompresní zlomeniny, podráždění nervů a herniované ploténky. Pokud je vaše bolest silná, lékař vám může předepsat silnější léky.
  • Rentgenové paprsky ukazují především stav kostí, jako jsou vaše páteřní obratle a pánev. MRI, CT a diagnostický ultrazvuk mohou ukázat stav měkkých tkání, jako jsou svaly, šlachy, vazy a nervy.
  • Váš lékař může objednat krevní test, pokud si myslí, že vaše bolesti zad mohou být způsobeny revmatoidní artritidou nebo spinální infekcí (osteomyelitida nebo meningitida).
  • Váš rodinný lékař není specialistou na záda, ale je dobrým lékařem, kterého musíte nejprve vidět, abyste vyloučili závažné příčiny bolesti zad.
 2. 2 Podívejte se na chiropraktika. Chiropraktici jsou specialisté na záda (páteř) a používají manuální (fyzické) techniky k obnovení normální funkce kloubů a svalů zad. Chiropraktik může důkladně prozkoumat vaši páteř, vzít zpět rentgenové záření a analyzovat váš postoj ve stoje, v sedě a při chůzi. Chiropraktici používají celou řadu terapií přizpůsobených k hojení svalových kmenů, jako je elektronická svalová stimulace, terapeutický ultrazvuk a infračervená (tepelná) terapie. Pokud jsou s vaším poraněním spojeny i páteřní klouby, pak váš chiropraktik může pomocí úprav páteře stanovit normální polohu, pohyb a funkci kloubů.
  • Trakce páteře a zádových svalů pomocí inverzního stolu může také pomoci při namáhání zad. Mnoho chiropraktiků má inverzní stoly, které vás umístí vzhůru nohama (bezpečně) a umožní gravitaci dekomprimovat vaši páteř a protáhnout zádové svaly.
  • Ačkoli jediné setkání s chiropraktikem může někdy zcela zmírnit napětí v zádech, obvykle jsou k zaznamenání významných výsledků zapotřebí tři až pět ošetření. Mějte na paměti, že váš poskytovatel zdravotního pojištění nemusí pokrývat chiropraktickou péči.
 3. 3 Zkuste masáž zad. Většina kmenů zad dobře reaguje na masáž hlubokých tkání, protože snižuje svalové křeče, rozptyluje záněty, tlumí bolest a podporuje relaxaci. Domluvte si schůzku s registrovaným masážním terapeutem a začněte 30minutovým sezením zaměřeným na bolavé zádové svaly. Nechte terapeuta zajít tak hluboko, jak to jen dokážete, aniž byste sebou trhl. K zaznamenání významných výsledků může být zapotřebí více sezení a možná i delší sezení, buďte tedy trpěliví a dodržujte doporučení terapeuta.
  • Případně požádejte přítele, partnera nebo manžela o masáž zadních svalů. Na internetu je spousta video instrukcí, které učí základům masážní terapie, i když nenahrazují profesionální školení.
  • Pokud nemůžete někoho přesvědčit, aby vám masíroval bolavá záda, zvažte místo toho tenisový míček nebo pěnový váleček. V závislosti na tom, kde máte napětí v zádech, použijte svou tělesnou hmotnost k převrácení tenisového míčku a/nebo pěnového válce, dokud neucítíte, jak se bolest rozplývá.
  • Vždy dávejte pozor, abyste se nepotáčeli na pěnový váleček přímo na spodní část zad. Při válení mírně nakloňte tělo, abyste zabránili hyperextenzi spodní části zad.
  • Po masáži pijte hodně vody, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu a kyselinu mléčnou.
 4. 4 Nechte si doporučit fyzioterapeuta. Pokud vaše napětí v zádech přetrvává déle než několik měsíců, požádejte svého lékaře o doporučení fyzioterapeutovi k rehabilitaci zad. Fyzikální terapeut vám může ukázat konkrétní úseky a posilovací cvičení, které pomohou vašemu chronickému namáhání zad zotavit se. Váš terapeut může k posílení zádových svalů použít kombinaci volných závaží, strojů s kladkami, gumiček a cvičných míčků. Prodloužení zad (opak sed-leh nebo kliky) jsou nejčastějším cvikem na posílení zad.
  • K pozitivnímu ovlivnění chronických kmenů zad je obvykle nutná fyzická terapie 2–3krát týdně po dobu 4–8 týdnů.
  • Mezi další obecná cvičení na posílení zad patří veslování, plavání a dřepy se závažím.
  reklama

Plán a úseky k uzdravení kmenů zad

Naplánujte si znovu mobilitu po namáhání zad Lehké úseky zadních kmenů

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak dlouho trvá bolest ischiasu? Z mé zkušenosti to přichází a odchází. Někdy to bude bolet týdny, jindy jen pár dní. S
 • Otázka Namáhala jsem si záda před více než rokem a nyní mi to začalo způsobovat bolest v levém boku a noze. Dostávám léčbu čtyři měsíce, ale není to ani o 1% lepší. Co ještě mohu udělat? Jako licencovaný masážní terapeut to zní hodně jako ischias. Ischias může být obtěžující pro oblast kyčlí a nohou. Většina lidí cítí necitlivost nebo mravenčení buď na boku nohy, nebo na zadní straně nohy, možná dokonce až k chodidlu. Hledal bych ve vaší blízkosti licencovaného masážního terapeuta, který vám zpracuje hýždě (hýždě) a kolem boků. Je to velmi běžná věc, zvláště pokud je v bederní (dolní části zad) oblasti herniovaný disk.
 • Otázka Pokud můžete na záda použít pouze „suché“ teplo, jaký je nejlepší přístup? Vyrobte si ohřívací podložku ze staré ponožky naplněné sušenou rýží. V mikrovlnce můžete opakovaně ohřívat a přiložit na záda.
 • Otázka Před několika dny jsem se probudil s bolestí v horním svalu v zádech, mírně pod ramenem. Bolest klesá do mé levé paže. Co můžu dělat? Licencovaný masážní terapeut vám obvykle může pomoci prací v této oblasti zad. Měl jsem stejnou bolest a získal jsem znatelnou úlevu při masáži a úplnou úlevu po tom s chiropraktickou úpravou.
 • Otázka Namáhala jsem záda 4-5x za jeden rok. Nechám to několik týdnů léčit a chodím měsíčně k chiropraktikovi a masážnímu terapeutovi. Zdá se, že to při cvičení namáhám, ale nejsem začátečník. Snažte se nepřepínat záda. Pokud se právě zotavujete z kmene, vezměte to velmi pomalu a snadno, abyste předešli dalšímu zranění. Zeptejte se svého lékaře, jaká cvičení jsou bezpečná, když vás přepadne napětí, nebo požádejte o doporučení fyzioterapeuta.
Nezodpovězené otázky
 • Před dvěma týdny jsem při protahování namáhal záda. Tři dny to opravdu bolelo, ale teď se to zotavuje. Obávám se, že se to může vrátit. Co mohu udělat, abych se zotavil rychleji?
 • Jak dlouho trvá, než se uzdraví napětí v zádech?
 • Moje bolest zad je na spodní levé straně. Poslední 2 týdny jsem hodně lopatoval a škrabal led a někdy se mi objevily svalové křeče. Nosil jsem zadní ortézu a používal teplo. Co ještě mohu udělat?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Abyste se vyhnuli namáhání zad, zvedejte těžké předměty ohýbáním v kolenou, držte záda rovně a používejte nohy.
 • Pokud celý den sedíte u stolu a myslíte si, že to souvisí s vaším namáháním zad, požádejte svého šéfa o novou ergonomickou židli pro váš stůl.
 • Abyste předešli namáhání zad, vytvořte si rozcvičku před jakýmkoli namáhavým fyzickým cvičením.
 • Abyste snížili riziko zadního napětí, přestaňte kouřit. Kouření zhoršuje průtok krve a vede k nedostatku kyslíku a živin ve svalech.
 • Zhubněte, pokud máte nadváhu. Extra váha může oslabit zádové svaly a ponechat vás náchylnější k namáhání zad.

reklama

Populární Problémy

Oceláři a Havrani se v neděli sejdou v bitvě 17. týdne. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Zde je návod, jak sledovat film „Conan bez hranic: Grónsko“ online bez kabelu.

Asi 300 milionů lidí na Zemi trpí astmatem a mnozí zjišťují, že cvičení je těžké. Někteří lidé dokonce trpí astmatem hlavně v důsledku kardio cvičení. Pro osoby trpící astmatem je důležité cvičit, aby se snížilo riziko ...Výsledky z každodenního hraní na BNP Paribas WTA Finals Singapore 2015.

Jak se sbalit na výlet. Jak se sbalíte, hraje velkou roli ve výsledku vaší cesty - pokud jste někdy dorazili do cíle jen proto, abyste našli kufr potřísněný zbytky výbuchu zubní pasty, víte, že je to pravda! Na...

Novak Djokovič ve wimbledonském finále ve čtyřech setech zvítězil nad Matteem Berrettinim, aby získal šestou korunu v All England Clubu a celkově 20. majora.