Jak zacházet s poraněním manžety rotátoru

Pokud dojde k poranění jednoho nebo více svalů nebo šlach ve vašich rotátorových manžetách, může pro vás být bolestivé hýbat paží. Protože tato bolest může mít vážný dopad na kvalitu vašeho života, je důležité správně ošetřit poranění rotační manžety. Chcete-li to provést, zhodnoťte, zda máte do činění s lehkým nebo velkým poraněním, které vám pomůže rozhodnout se mezi ošetřením poranění doma ledem, odpočinkem a volně prodejnými léky proti bolesti nebo zda potřebujete lékařskou péči.

Metoda 1 ze 3: Ošetření menšího zranění doma

 1. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 1

  1 Zjistěte, zda lze vaše zranění ošetřit doma. Některá poranění rotátorové manžety jsou jen mírné natažení svalů, které se uzdraví správnou léčbou doma. Jiní jsou však oslabující a ke správnému uzdravení vyžadují lékařské ošetření. Pokud máte nepohodlí při pohybu ramenem, ale netrpíte nesnesitelnou bolestí, pravděpodobně budete mít jen lehké zranění. Pokud je oblast ramen deformovaná nebo zdeformovaná, má silnou bolest nebo s ní nemůžete hýbat, pravděpodobně máte vážné zranění, které vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
  • Mírná poranění se často objevují v důsledku neobvyklého namáhání svalů, například když zvednete velkou váhu a svaly vás bolí.


  Spropitné: Pokud si vůbec nejste jisti, zda lze vaše zranění ošetřit doma, poraďte se se svým lékařem. Dobrou zásadou je, že pokud se vaše rameno necítí lépe za jeden nebo dva dny nebo pokud bolest negativně ovlivňuje váš život, vyhledejte lékařskou pomoc.

 2. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 2

  2 Snižte zánět v rameni tím, že ho namrzáte. Použijte balíček ledu, pytel kostek ledu nebo pytel mražené zeleniny. Pokládejte ho na poraněné místo po dobu 20 minut. Poté se ujistěte, že se pokožka vrátí na normální teplotu, než ji znovu použijete.
  • Mezi balíček ledu a kůži položte ručník, aby pokožka nebyla příliš studená.
 3. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 3

  3 Zvládněte svou bolest pomocí léků. Drobná poranění rotátorové manžety může způsobit určitou bolest a nepohodlí. Použijte volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo naproxen, které otupí vaši bolest a sníží zánět v poraněné oblasti. Dodržujte pokyny na obalu, včetně toho, kolik si vzít a jak často jej můžete bezpečně brát.
  • Pokud vaši bolest nelze úspěšně zvládnout volně prodejnými léky proti bolesti, měli byste kontaktovat svého lékaře a nechat se vyšetřit.
 4. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 4

  4 Odpočívejte na poraněném místě. Pokud je vaše rameno zraněné, dejte mu několik dní na uzdravení, než na něj znovu vytvoříte stres. Nesnažte se nic zvedat se zraněným ramenem a udržujte tu paži co nejvíce nehybnou. Vložte ruku do závěsu, abyste pomohli rameno znehybnit a připomněli vám, že byste tuto paži neměli používat.
  • Také se vyvarujte ležení na této straně, když spíte nebo odpočíváte.
  • Nenoste tašku nebo batoh na zraněném rameni, dokud se uzdravuje.
  • Pokud potřebujete něco držet se zraněnou rukou, mějte předmět blízko těla. To bude méně namáhat svaly ramen.
 5. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 5

  5 Vyzkoušejte terapeutická cvičení, jak bolest odezní. Jednoduchá cvičení mohou při menším zranění posílit rotátorovou manžetu. Terapeutické cvičení udržuje klouby pohyblivé a lze je provádět s přidanými závažími i bez nich. Pokuste se provést 5- až 10minutová cvičení alespoň 3-4krát denně, abyste natáhli kloub.
  • Vyzkoušejte kyvadlové cvičení tak, že se ohnete dopředu v pase a zavěsíte ruce pod sebe. Otočte je ze strany na stranu nebo v malých kruzích, abyste pomohli uvolnit manžetu rotátoru.
  • Proveďte „lezení po zdi“ čelem ke zdi a položte na ni ruku. Pomalu otáčejte tělem tak, aby svíralo se stěnou úhel 90 stupňů, abyste natáhli manžetu rotátoru.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Získání lékařské péče pro těžká zranění

 1. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 6

  1 Kontaktujte svého lékaře, pokud máte silnou nebo pokračující bolest v rameni. Zatímco některá drobná poranění rotátorové manžety se zahojí bez ošetření lékařem, jiná potřebují odbornou péči. Pokud jste se o své zranění řádně starali několik dní a nezlepšuje se to, máte silnou bolest, která nezmizí pomocí léků bez předpisu, nebo je rameno oteklé nebo nefunguje, potřebujete lékařskou péči .
  • Pokud jste si právě poranili rameno a bolest je extrémní, jděte na pohotovost.
  • Pokud ošetřujete rameno, ale není to lepší, domluvte si schůzku s lékařem primární péče.
 2. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 7

  2 Nechte provést testování, abyste identifikovali přesné zranění. Když jdete do ordinace svého lékaře, provedou fyzickou prohlídku, promluví s vámi o vašem zranění a poté pravděpodobně nařídí provedení zobrazování. To jim pomůže zjistit, co způsobuje vaše příznaky. Lze použít celou řadu zobrazovacích technik, včetně:
  • MRI
  • rentgen
  • Ultrazvuk
  • Fluoroskopie
  • CT vyšetření
 3. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 8

  3 O možnostech léčby se poraďte se svým lékařem. Po dokončení zobrazování vám lékař řekne, co si myslí, že není v pořádku s vaší rotátorovou manžetou. Pokud je zranění menší, lékař vám poskytne léčebný plán, který zvládne jakékoli nepohodlí a podpoří hojení. Pokud vaše zranění vyžaduje více péče, pravděpodobně vás doporučí specialistovi nebo fyzioterapeutovi.
  • Pokud jste si poranili rotátorovou manžetu natolik, že pohyb způsobuje silnou bolest, může dojít k vážnému nebo úplnému natržení jednoho ze svalů. Tento typ poranění obvykle vyžaduje chirurgickou léčbu. Pokud váš lékař primární péče identifikoval tento typ poranění, měl by vás odkázat na odborníka, například ortopedického chirurga.
 4. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 9

  4 Kompletní fyzikální terapie. Mnoho lidí s poraněním rotátorové manžety vyžaduje po počátečním ošetření fyzickou terapii, aby znovu získali plné využití ramene. Poté, co si odpočinete zraněné rameno a necháte svaly uzdravit, budete potřebovat instrukce, jak rameno znovu začít bezpečně používat. Ve většině případů vás váš fyzický terapeut s prací naučí, jak používat rameno bezpečně a efektivně, a buduje v něm sílu, abyste jej mohli znovu normálně používat.
  • Během fyzioterapeutických sezení budete provádět řadu protahovacích cvičení a cvičení, která zvýší flexibilitu a pevnost vaší rotátorové manžety.
  • Pokud potřebujete operaci na opravu rotátorové manžety, bude součástí vaší rekonvalescence po operaci i fyzická terapie.

  Spropitné: Ve většině případů vás lékař doporučí fyzioterapeutovi, ale pokud to neudělali a vy si myslíte, že potřebujete pomoc, požádejte o doporučení.

 5. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 10

  5 Získejte injekce kortizonu. Pokud odpočinek, námraza a fyzikální terapie nekontrolují vaši bolest, pak vám lékař může navrhnout použití kortizonu, což je steroid, ke snížení vašeho nepohodlí. Podání těchto steroidních injekcí je však pouze dočasným řešením bolesti, které nemůže nahradit skutečnou léčbu, jako je chirurgie.
  • Kortizonové injekce jsou ambulantní zákrok prováděný v ordinaci lékaře.
 6. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 11

  6 V případě potřeby proveďte operaci opravy manžety rotátoru. Pokud jste provedli řadu ošetření a vaše zranění se nezahojilo nebo vaše zranění bylo v první řadě velmi závažné, může vám lékař doporučit operaci. To je nejčastější u pacientů, kteří mají úplné nebo téměř úplné slzy svalů nebo šlach. Existuje několik různých typů operací, které mohou být navrženy v závislosti na vašem konkrétním zranění. Obsahují:
  • Artroskopická oprava šlachy
  • Oprava otevřené šlachy
  • Přenos šlach
  • Výměna ramene
  reklama

Metoda 3 ze 3: Podpora uzdravení a funkce

 1. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 12

  1 Začněte pohyb opatrně, ale co nejdříve. Udržování rotační manžety po dlouhou dobu zcela nehybné může způsobit ztrátu pohybu. Nejlepší je však začít se protahovat až poté, co zmizí jakýkoli otok a bolest a budete muset provést konkrétní pohyby, abyste se mohli bezpečně pohybovat. Zkuste protáhnout svaly v rameni pomocí těchto úseků:
  • Protahování dveří
  • Protažení paže: Zvedněte jednu ruku nahoru a přes hrudník. Druhou rukou jemně zatlačte loket první paže do hrudníku.
  • Pasivní vnitřní rotace: Pořiďte si šátek a jednou rukou přidržte jeden konec. Vložte délku šátku za záda a druhou rukou uchopte druhý konec. Stáhněte šátek na jednu stranu, zvedněte jednu ruku od těla a jednu ruku za tělem. Opakujte postup opačným směrem.
  • Pasivní vnější rotace: Držte před sebou šátek s jedním koncem v každé ruce. Roztáhněte ho přes tělo a poté jej stáhněte na jednu stranu, zvedněte jednu ruku od těla a jednu paži před tělem. Opakujte také pohybem paží v opačném směru.
  • Protažení spaní: Lehněte si na bok s dolní paží v úhlu 90 stupňů od těla a loktem ohnutým v úhlu 90 stupňů. Vezměte druhou ruku a uchopte spodní zápěstí. Opatrně zatlačte dolů směrem k zemi a držte spodní loket ohnutý.
 2. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 13

  2 Zapracujte na posílení svalů. Některá drobná poranění rotátorové manžety jsou způsobena, alespoň částečně, nedostatečnou silou svalů rotátorové manžety. Abyste předešli budoucím zraněním, pracujte na posílení svalů poté, co se vaše rameno zcela uzdraví. Cvičení, která mohou pomoci posílit vaši rotátorovou manžetu, zahrnují:
  • Vnější rotace do strany: Lehněte si na bok s nadloktím ohnutým o 90 stupňů v lokti. Loket mějte pokrčený a předloktí otáčejte od země, dokud nebude vzpřímené.
  • Řady od shora dolů: Postavte se před cvičný stroj se stahovacím kabelem. Uchopte rukojeť a zatáhněte dolů, pohybujte paží z rovné polohy do polohy ohnutého loktu a poté do polohy, kde jsou lokty co nejvíce vzadu.
  • Reverzní létání
  • Tažení sekačky

  Spropitné: Pokud jste měli vážné poranění rotátorové manžety ošetřené lékařem, vytvořte si se svým fyzickým terapeutem nebo lékařem posilovací rutinu. To zajistí, že budete provádět cvičení, která vás dále nezraní.

 3. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 14

  3 K pohybovým aktivitám se vracejte postupně. I když se vaše rameno cítí lépe, nevracejte se rovnou k činnostem, které budou hodně namáhat rotátorovou manžetu. Například nepřecházejte od zranění ramene k hraní softbalu hned, i když je rameno bezbolestné. Svým svalům rotátorové manžety musíte dát čas, aby si znovu vybudovaly sílu a flexibilitu.
  • Začněte s aktivitami, které jsou snadné na rameni nebo které lze upravit tak, aby méně zatěžovaly rotátorovou manžetu, jako jsou protahovací a posilovací rutiny.
 4. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 15

  4 Před sportováním nebo fyzickými aktivitami si natáhněte manžety rotátoru. Když se vrátíte k vysoce fyzickým aktivitám, nezapomeňte protáhnout svaly manžety rotátoru, než uděláte cokoli, co je bude stresovat.
  • Připravíte tak svaly na práci a snížíte šanci na další zranění.
 5. Obrázek s názvem Léčba poranění manžety rotátoru Krok 16

  5 Pracujte na zlepšení držení těla. Při správném držení těla budete správně používat svaly manžety rotátoru. Udržování trupu, hlavy a ramen ve vzpřímené poloze je povzbudí, aby zůstali ve správných polohách, i když se pohybujete.
  • Když například sedíte u stolu, zaměřte se na to, abyste místo hrbení se drželi postoj rovně. Pokud se hrbíte, vaše lopatky budou sedět jinak, a to způsobí, že budete nešikovně používat svaly manžety rotátoru.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Troy se v sobotu utká s Akronem ve fotbalovém zápase Sun Belt vs. MAC. Tato hra není v národní televizi, takže se na ni můžete podívat online.

90 Day Fiance je zpět v sezóně 8, která má premiéru v neděli večer. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat online streamování nových epizod.

Zde je návod, jak sledovat online stream Maia vs Askren a všechny zápasy UFC Fight Night Singapore online.

Roger Federer v neděli oznámil svůj odchod z Roland Garros 2021 ve snaze ochránit své tělo před trávníkovou sezónou.

Purdue a Michigan vypadají, že se odrazí od ztrát, když se setkají ve čtvrtek v Ann Arboru. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Alexander Zverev potvrdil své postavení jednoho z nejlepších uchazečů na US Open příštího týdne tím, že v neděli vyhrál Western & Southern Open v Cincinnati.