Jak prát deku

Přikrývky, stejně jako ostatní oblečení a ložní prádlo, vyžadují pravidelné čištění. Pro šidítka a přikrývky, které jsou hojně využívány, se doporučuje jednou za měsíc je vyprat, aby se nehromadil prach a špína. Většina přikrývek je ve správném nastavení bezpečná pro pračku, ale pokud si nejste jisti nejlepším způsobem čištění vaší přikrývky, můžete ji také vyprat ručně.

Metoda 1 ze 4: Ruční praní

 1. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 1

  1 Naplňte vanu studenou vodou a přidejte prací prostředek. Najděte vanu nebo umyvadlo dostatečně velké, aby se vám do něj vešla deka, a naplňte ho studenou vodou. Vmíchejte jemný prací prostředek a nechte jej rozetřít ve vodě. V zásadě budete dělat to samé jako pračka na jemném nastavení, pouze ručně, což vám poskytne větší kontrolu nad tím, jak se s dekou zachází, a pomůže zajistit, že každá část bude čistá.
  • Nenaplňujte vanu příliš, nebo by mohla přetéct, když do ní vložíte deku.


 2. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 2

  2 Prohoďte deku vodou. Měkkými hnětícími tahy přetáhněte přikrývku tam a zpět v mýdlové vodě. Nejlepší je chytit jednu část přikrývky na několik průchodů, poté ji uhladit a vyprat novou sekci. Udělejte to, dokud nebude deka důkladně vyčištěna.
 3. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 3

  3 Vytlačte přebytečnou vodu. Vyjměte deku z vany a nechte vytéct nasycenou vodu. Přeložte přikrývku dvakrát nebo třikrát na polovinu a poté oběma rukama vyvíjejte na přikrývku tlak a vytlačte přebytečnou vodu. Lisování přikrývky je bezpečnější alternativou k vyždímání, které může látku natáhnout z tvaru.
 4. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 4

  4 Opět omyjte čistou vodou. Dejte přikrývku znovu rychle vyprat v čisté studené vodě. Tím vypláchnete veškerý prací prostředek, který se mohl namočit do deky. Prohoďte deku vodou a dotkněte se každé části zvlášť. Ujistěte se, že na dece nezůstaly žádné stopy mýdla.
  • Vypusťte a naplňte vanu čerstvou vodou, dokud po opláchnutí nezůstane čistá. Možná to budete muset udělat několikrát.
  • Jemné látky, jako je vlna, hedvábí a len, perte ručně. Tyto tkaniny jsou tkané z přírodních vláken a mohou být neopravitelně poškozeny, pokud jsou ošetřeny drsnými metodami praní.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Pomocí pračky

 1. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 5

  1 Ujistěte se, že se deka vejde do pračky. V závislosti na velikosti přikrývky, kterou perete, můžete mít problém dostat se do pračky. Přední plnění a horní plnění bez míchadel zajistí optimální výsledky, protože buben je prostorný a poskytuje dostatek prostoru pro pohyb přikrývky. Pokud je vaše přikrývka příliš velká na to, aby se vešla do standardní pračky, nebo je vyrobena ze zvláště jemného materiálu, vyperte ji raději ručně.
  • Před praním vezměte přikrývku zvenčí a pořádně ji protřepejte, aby se odstranila veškerá volná špína nebo prach.
  • Pračky prádelny jsou obvykle větší než komerční pračky a mohou být nejlepší volbou, pokud perete obzvláště velkou nebo silnou přikrývku.
  ODBORNÁ TIP

  Karta Dulude

  Profesionální úklidový pracovník Kadi Dulude je vlastníkem Wizard of Homes, úklidové společnosti se sídlem v New Yorku. Kadi řídí tým více než 70 registrovaných úklidových profesionálů a její rady ohledně úklidu byly uvedeny v časopise Architectural Digest a New York Magazine. Karta Dulude
  Profesionální úklid domácnosti

  Před praním deky v pračce si přečtěte štítek péče. Vždy dodržujte pokyny výrobce k péči. Některé přikrývky lze prát pouze ručně, zatímco jiné lze prát v pračce, ale pouze při nastavení „Jemné“.

 2. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 6

  2 Proveďte rychlý barevný test. Pokud se přikrývka nikdy předtím neprala, bylo by vhodné rychle vyzkoušet, zda barvivo použité k obarvení přikrývky poběží v pračce. Barevnou část přikrývky namočte na několik minut do studené vody a poté přikrývku potřete kusem obyčejné bílé látky nebo papírového ručníku, abyste zjistili, zda barva krvácí. Pokud je na testovacím hadříku značné množství barvy, deku perte ručně.
  • Vyvarujte se praní nové nebo pestrobarevné deky s jiným oblečením.
 3. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 7

  3 Zvolte jemný cyklus a použijte studenou vodu. Při praní v pračce vždy používejte studenou vodu a zvolte nejšetrnější prací cyklus. Pračky jsou na oblečení drsné: částečně se jim tak daří věci tak čistit. Stinnou stránkou věci je, že veškeré točení, bití a agitace může vaši deku natáhnout z formy a způsobit, že bude vypadat hůř než dříve. Podobně může horká voda smršťovat nitě a způsobit stékání barviva. Uvědomte si to a chraňte svoji deku před poškozením.
 4. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 8

  4 Přidejte jemný prací prostředek. Nalijte malé množství jemného pracího prostředku do pračky poté, co se naplní, ale než vložíte přikrývku. Prací prostředek se tak rovnoměrně rozptýlí po vodě, vytvoří jemný prací roztok a zabrání vám nalévání pracího prostředku přímo na přikrývku. Většina pracích mýdel je svíravá a může způsobit opotřebení a vyblednutí textilií ve vysoké koncentraci, proto si vyberte prací prostředek schválený pro jemné prádlo a jděte na to.
  • Trochu jde dlouhou cestu: čtvrtinová čepice plná pracího prostředku bohatě stačí.
 5. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 9

  5 Vložte pračku rovnoměrně. Vložte deku do pračky a ujistěte se, že její hmotnost a objem je rovnoměrně rozložen po vnitřní straně bubnu. V opačném případě nebudou všechny povrchy přikrývky vyčištěny stejně a pohyb generovaný během pracího cyklu může pračku vyvést z rovnováhy. Pokud má pračka, kterou používáte, středové míchadlo, přiklopte přikrývku volně kolem míchadla, když ji spustíte.
 6. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 10

  6 Umyjte deku. Nechte deku projít procesem praní. Pokud je přikrývka z těžkého nebo syntetického materiálu, je v pořádku nechat ji dokončit celý prací cyklus. Můžete však také vyndat deku a vypustit pračku po 3-5 minutách; u jemných a přírodních tkanin, jako je vlna nebo prachové peří, není potřeba, aby deka prošla kompletním cyklem praní, máchání a odstřeďování.
  • Čím déle je přikrývka v pračce, tím je větší šance, že vyjde pokrčená, natažená nebo poškozená. Zvláště cyklus odstřeďování může být pro určité tkaniny příliš silný.
  • Mezi látky, které lze prát v pračce, patří bavlna, která je předepraná, a syntetické materiály jako polyester a nylon, které se neroztahují ani nesrážejí.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Strojové sušení

 1. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 11

  1 Nastavte sušičku na nízkou teplotu. Když k sušení přikrývky používáte sušičku, udržujte nastavení teploty mezi nízkým a středním. Vyšší teploty mohou přikrývku zmenšit nebo způsobit spálení syntetických materiálů, jako je polyester. Pokud sušíte péřovou nebo vlněnou deku, nastavte sušičku na bubnování.
  • Protože nepoužívá žádné teplo, sušení v sušičce trvá déle a mělo by být použito pouze v případě, že se obáváte poškození přírodní tkaniny.
  • Opět platí, že bavlna a syntetika jsou odolné tkaniny, díky čemuž jsou plně schválené pro sušičku (jen pozor na vysoké teplo na syntetice, protože jsou po určité době náchylné k hoření).
 2. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 12

  2 Vložte deku do sušičky. Ještě jednou se ujistěte, že je deka v sušičce rozložena rovnoměrně. Nechte přikrývku volně ležet v sudu a snažte se ji nesložit.
  • Než začnete sušit, vyčistěte lapač chuchvalců sušičky. Nadýchané předměty, jako je podestýlka, mají tendenci shazovat spoustu vláken, které se mohou při hromadění stát nebezpečím požáru.
 3. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 13

  3 Nechte přikrývku zaschnout. Pokud je vaše přikrývka těžké konstrukce nebo byla mnohokrát vypraná a vysušená, mělo by být v pořádku ji nechat projít úplným sušicím cyklem při nízké teplotě. Jemné nebo volně tkané přikrývky sušte v krátkých dávkách a sledujte, jak materiál deky schne. Nastavte časovač sušičky na požadovaný čas nebo monitorujte deku během procesu sušení.
  • Sušení jemné přikrývky v bubnu může trvat hodiny. Na konci cyklu bubnu sušičku resetujte a opakujte, dokud deka již není vlhká.
  • Přesušování může způsobit smrštění nebo poškození. Vyberte si vhodný čas pro přikrývku, kterou sušíte, a dejte jí čas od času pocit při delším sušení v pračce.
 4. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 14

  4 Sundejte a zavěste přikrývku. Vyjměte deku ze sušičky, dokud je ještě mírně vlhká. Ve většině případů je vhodnější nechat deky dokončit sušení na vzduchu - pomůže to vnést do deky svěží nadýchanost, jak se zbývající vlhkost rozptýlí, a ušetří vám smutek ze smršťování, pálení, roztahování a statiky. Ručně uhlaďte deku, poté ji buď zavěste na šňůru na prádlo nebo přehoďte přes něco širokého a plochého. Nechte deku viset, dokud úplně nevyschne.
  • Pokud nemáte k dispozici místo pro šňůru na prádlo, může být sušicí rošt nebo žehlicí prkno užitečné k přehození sušící deky.
  • Obal pravidelně obracejte, aby byly obě strany vystaveny přímému proudění vzduchu.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Sušení vzduchem

 1. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 15

  1 Vytlačte zbývající vodu. Pokud se rozhodnete deku po vyprání sušit na vzduchu, ujistěte se, že jste z deky nejprve odstranili tolik vlhkosti, kolik můžete. To vám ušetří spoustu času na sušení. Nezapomeňte stisknout deku, nemačkejte se ani se neskládejte.
 2. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 16

  2 Pověsit deku. Pomocí šňůry na prádlo nebo žehlicího prkna přikrývku narovnejte a zavěste, aby mohla začít sušit. Sušení na závěs funguje nejlépe, když se provádí venku kvůli pohybu vzduchu, ale pokud venku nemáte kde sušit prádlo, můžete také zapnout ventilátor nebo prostě deku nechat viset přes noc.
  • Před zavěšením deky vyhlaďte všechny vrásky a záhyby, jinak se deka pomačká a nerovnoměrně vyschne.
  • Při sušení zavěšením se ujistěte, že je deka zcela natažená. Větší povrch znamená rychlejší a důkladnější schnutí.
  • Vlnu, hedvábí, ložní prádlo a jakékoli přikrývky s volnou vazbou, jako je háčkování, byste měli vždy zavěsit a nechat uschnout na vzduchu. Toto je nejšetrnější způsob ošetřování snadno poškozených tkanin a pomůže je chránit při mnoha dalších praních a sušení.
 3. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 17

  3 Složte přikrývku mezi suché ručníky. Alternativně vložte mokrou přikrývku mezi dva čisté a suché ručníky a srolujte nebo je složte dohromady. Ručníky odvádějí vlhkost z přikrývky z obou stran a pomáhají tak rychleji schnout. Na váleček položte těžký předmět jako knihu, abyste na vlhkou přikrývku zatlačili a zvýšili kontakt mezi přikrývkou a ručníky.
  • Jednou výhodou metody ručníku je, že by neměla být potřeba přikrývku vyhlazovat, jakmile je suchá, protože je již srolovaná napnutá nebo úhledně složená.
  • Použití předmětu těžšího než učebnice k vytlačení vody z deky, která schne mezi ručníky, může deku deformovat nebo způsobit vrásky, jakmile bude úplně suchá.
 4. Obrázek s názvem Prát přikrývku Krok 18

  4 Rozložte deku. Pokud vás tlačí prostor nebo nechcete použít metodu ručníku, najděte si čistý a plochý prostor, kde deku rozložíte. Pod přikrývku položte pár suchých ručníků, aby absorbovaly přebytečnou vlhkost, když schne, a přikrývku překlopte podle potřeby, aby bylo umožněno vystavení vzduchu na obou stranách. To bude trvat podstatně déle než jakýkoli jiný způsob sušení, ale vyžaduje minimální úsilí. Po úplném zaschnutí přikrývky budete možná muset přejet žehličkou, aby se odstranily vrásky.
  • Tato metoda bude také užitečná pro přikrývky vyrobené z jemných tkanin, jako je vlna, které se při přísném praní a sušení snadno natáhnou a ztratí svůj tvar.
  • Při žehlení používejte mírné teplo a problémová místa v přikrývce procházejte jen zlehka jednou nebo dvakrát.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co dělat, když byla přes noc venku venku přikrývka, která je nasycená vodou? Přebytečnou vodu vytlačte z přikrývky, jako byste ji chtěli sušit na vzduchu, poté ji v závislosti na materiálu normálně vyperte v pračce nebo v ruce.
 • Otázka Mám krásnou vlněnou přikrývku, které je téměř 30 let. Mohu jej bezpečně umýt strojem, nebo by měl být chemicky vyčištěn? Vlna je přírodní tkanina, a proto je extrémně citlivá na vlhkost, teplotu a sílu a měla by se vždy prát ručně. Pokud je přikrývka obzvláště drahá a máte strach, že byste ji mohli poškodit, odneste ji specialistovi na chemické čištění a nechte ji poskytnout jemné zacházení, které potřebuje.
 • Otázka Lze prát dvojitou postel v pračce Lloyd LWMF70? S největší pravděpodobností, pokud je tkanina přikrývky bezpečná v pračce. Rychle zkontrolujte, zda se deka vejde do pračky, a vyperte ji sama, abyste maximalizovali prostor.
 • Otázka Lze prát elektrické deky? Záleží na stavu a pokynech výrobce. Ano, obvykle je můžete vyprat. Důl vždy říkal: nejprve zkontrolujte, zda není poškozený nebo zalomený. Pokud je poškozený, vyhoďte ho! Očividně jej odpojte ze zásuvky, použijte minimální množství jemného pracího prostředku, teplé vody a vyperte v jemném cyklu (velká náplň, pomalé míchání a pomalé odstřeďování). Sušit na nízké teplotě po dobu nejvýše 5 minut, vyjmout, přetvořit a nechat dokončit sušením na vzduchu nebo položením na plocho.
 • Otázka Jak vyperu jemnou fleecovou deku? Zkuste nejprve bodové čištění pomocí mýdla na nádobí a poté ho vložte do myčky na jemný cyklus s teplou (ne horkou nebo studenou) vodou. Chcete -li sušit, vložte jej do sušičky na nízkou teplotu nebo jen bubnujte bez tepla.
Nezodpovězené otázkyPoložit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Při ručním praní přikrývky opláchněte nejméně dvakrát. Nechcete, aby vás mýdlo dráždilo, pokud máte citlivou pokožku.
 • Při praní přírodních nebo snadno poškozených tkanin používejte mýdlo určené speciálně pro jemné prádlo, jako je Woolite. Kempingové obchody také prodávají „mýdla na spací pytle“, což jsou speciální mýdla, která se snadno rozpouští a příliš nepění, což usnadňuje jejich oplachování.
 • Umístění čistého nebo dvou tenisových míčků do sušičky s dekou vám pomůže s pohybem, když se převrhne, což mu umožní důkladnější vyschnutí.
 • Nejlepších výsledků dosáhnete, když do přikrývky přidáte prací prostředek do vody, aby se po vodě úplně rozptýlil. Pokud ji jen nalijete na vrchol, může se zaseknout v jedné části přikrývky.

reklama

Varování

 • Nedávejte deku zpět na postel, dokud je ještě mokrá. To by vás mohlo snadno otevřít napadení plísní.
 • Nenechávejte deku v sušičce příliš dlouho. Syntetické tkaniny jsou náchylné k hoření a tání, pokud jsou vystaveny teplu na delší dobu, a intenzivní teplo může dokonce způsobit smrštění těžkých tkanin, jako je bavlna.
 • Přikrývky perte samy a jednu po druhé. Když je pračka plná, je obtížnější efektivně cirkulovat vodu a mýdlo.
reklama

Populární Problémy

Jak vyrobit špičaté rukavice. Nízká kvalita rukavic se prodává příliš mnoho online. Buďte autentičtí. Vytvořte si vlastní. Pokud nevíte, co je to rukavice, je to velká ostnatá páska, kterou nosí různí členové extrémnějších forem ...

Vše, co potřebujete vědět o blockbusteru Nadal vs Fognini semifinálové střetnutí na Monte Carlo Masters.

Analýza Nadalových dosavadních výkonů na finále světového turné ATP.

LSU vezme svůj neporažený rekord do Starkville, aby v sobotu čelil státu Mississippi. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Alexandr Dolgopolov nebyl spokojen se způsobem, jakým bylo hlášeno vyšetřování vzorců sázení kolem jednoho z jeho zápasů.

Roger Federer se nedávno připojil k Bjornu Borgovi ve videochatu u příležitosti 50. výročí finále ATP. Federer mluvil o tom, jak byl v pubertě temperamentní, v ostrém kontrastu s Borgem a Rafaelem Nadalem.