Studium závodu GOAT z pohledu distribuce kariérních bodů Rogera Federera, Novaka Djokovica a Rafaela Nadala

Roger Federer

Roger Federer

Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovic jsou již téměř půl desetiletí v centru pravděpodobně nejintenzivnější debaty o KOZE v historii tenisu. A nedávné vítězství Djokoviče na Roland Garros přidalo další palivo - nebo podle některých dokonce zapečetilo - debatu.

Novak Djokovic je označován za nejkompletnějšího a nejvšestrannějšího hráče mezi Velkou třídou, protože je jediným, kdo vyhrál každý Slam dvakrát. Věc ale nemusí být tak jednoduchá, jak ukazují čísla.

Než půjdeme dál, zde je stručný přehled premisy této analýzy. Zvažte dvě nejextrémnější rozdělení hypotetické sady 20 grandslamů, řekněme A = {20, 0, 0, 0} vs B = {5, 5, 5, 5}. Hráč A, v tomto případě, je stejně úspěšný jako hráč B. A všestrannost B napříč místy je překonána bezkonkurenční dominancí A v jednom.

Historicky vzato, pětice je na každém Grand Slamu velmi dominantní číslo. Při zachování univerzálnosti nejvyššího řádu hráč B také zaškrtává pole dominance.

Hráč A udělal málo, aby prokázal svou úplnost ve své nabídce, aby byl považován za většího hráče. Zdokonalil něco, v čem už byl zdaleka nejlepší, aniž by se zabýval svými slabostmi.

I když se zdá, že součet 20 grandslamů se stal měřítkem úspěchů na úrovni GOAT v pánském tenise, výše uvedené distribuce jsou daleko od reality. Prvek úplnosti však nepopiratelně zvyšuje váhu odkazu jeho majitelů.

A právě proto Novak Djokovič poslal své fanoušky i odpůrce do šílenství, když minulý týden dokončil nepolapitelný 'Double Career Grand Slam'. Jak tedy změříme Srbův výkon objektivem faktoru „úplnosti“?

Fáze do jednoho roku

Abych mohl studovat všestranné výkony Velké 3 v kalendářním roce, rozdělil jsem tenisovou sezónu do pěti fází:

Fáze 1 zahrnuje všechny venkovní hardcourtové akce před Roland Garros.

Fáze 2 zahrnuje všechny turnaje na antuce.

Fáze 3 zahrnuje všechny turnaje na trávě.

Fáze 4 zahrnuje všechny venkovní hardcourtové turnaje mezi Wimbledonem a US Open.

Fáze 5 zahrnuje všechny turnaje na indoor hardcourt a koberci, stejně jako turnaje na hardcourt venku, které se hrají po US Open.

*Olympijské hry byly zařazeny do fáze 3 nebo fáze 4, v závislosti na povrchu, na kterém se hrály.

** Týmové soutěže jako Davis Cup, Hopman Cup, Laver Cup a ATP Cup byly ze studie vyloučeny, protože postup v týmových akcích závisí na spoluhráčích.

Důvodem rozdělení celého kalendáře hardcourt na tři části je jejich rozdílné chování v různých místech a podmínkách.

Body za kariéru nashromáždili Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovic

Body za kariéru, jak název napovídá, jsou body, které hráč získal za celou svou kariéru ze všech turnajů, kterých se zúčastnil (kromě týmových akcí, jak již bylo zmíněno dříve). Abychom to ale mohli vypočítat, musíme nejprve provést několik úprav - abychom mohli zohlednit změny pravidel v průběhu času.

Rozpis bodů, které dnes máme, byl proveden na konci roku 2008. A to se poprvé promítlo do 52týdenního průběžného hodnocení na začátku roku 2009.

Abychom tuto změnu zohlednili, body získané před zavedením současného systému byly přiměřeně navýšeny. Grand Slamy byly znovu změněny na 2 000 bodů, zatímco každý další získaný bod byl také proporcionálně transformován.

Pokud se například hrál turnaj v hodnotě 400 bodů v době, kdy Grand Slamy měly hodnotu 1 000, byl tento turnaj přeměněn na 800bodový turnaj pro výpočet kariérních bodů.

Postupný odpočet bodů v každém dolním kole byl navíc v souladu s dnešním systémem.

Při současné struktuře druhý v pořadí získává 60% z celkového počtu nabízených bodů, dříve však toto číslo bývalo 70%. Řekněme, že hráč skončil druhý na turnaji, který měl v roce 2006 hodnotu 300 bodů (když grandslamy měly hodnotu 1000). Tehdy by mu to vyneslo celkem 210 bodů. Ale pro účely naší analýzy by jeho škálované skóre z tohoto turnaje bylo 60% z 2x300, tj. 360.

Než zhodnotíme jejich 'úplnost', podívejme se také na bodové výsledky kariéry Rogera Federera, Rafaela Nadala a Novaka Djokoviče. Níže uvedené tabulky obsahují všechny výsledky až do dokončení Roland Garros 2021.

Kariéra Rogera Federera ukazuje na 5 fází

Body kariéry Rogera Federera pro fáze 1, 2 a 3

Body kariéry Rogera Federera pro fáze 1, 2 a 3

Body kariéry Rogera Federera pro fáze 4 a 5

Body kariéry Rogera Federera pro fáze 4 a 5

Roger Federer ve své kariéře získal 1 69 692 bodů s následujícím rozdělením podle fází:

 • Fáze 1: 42 970
 • Fáze 2: 28,112
 • Fáze 3: 29 386
 • Fáze 4: 30 422
 • Fáze 5: 38 802


Kariéra Rafaela Nadala ukazuje na 5 fází

Body kariéry Rafaela Nadala za fáze 1, 2 a 3

Body kariéry Rafaela Nadala za fáze 1, 2 a 3

Body kariéry Rafaela Nadala za 4. a 5. fázi

Body kariéry Rafaela Nadala za 4. a 5. fázi

Rafael Nadal ve své kariéře získal 1 44 606 bodů s následujícím rozdělením podle fází:

 • Fáze 1: 23 900
 • Fáze 2: 73,206
 • Fáze 3: 10 632
 • Fáze 4: 22 350
 • Fáze 5: 14 518

Kariéra Novaka Djokoviče ukazuje na 5 fází

Kariérní body Novaka Djokoviče pro fáze 1, 2 a 3

Kariérní body Novaka Djokoviče pro fáze 1, 2 a 3

Body kariéry Novaka Djokoviče pro 4. a 5. fázi

Body kariéry Novaka Djokoviče pro 4. a 5. fázi

Novak Djokovic za svou kariéru získal 1 44 749 bodů s následujícím rozdělením podle fází:

 • Fáze 1: 37 734
 • Fáze 2: 34 824
 • Fáze 3: 15 809
 • Fáze 4: 26 803
 • Fáze 5: 29 579

Poznámka: Jelikož se Srb letos zúčastnil dvou turnajů v Bělehradě během antukového švihu, jeho menší výsledek z těchto dvou byl posunut do roku 2020.

Faktor rozpětí

Čím menší je rozptyl, tím větší je úplnost hráče při daném součtu vyhraných grandslamů. Kdykoli tedy hráč přidá trofej na svém nejméně úspěšném místě, jeho součet se blíží jeho průměru - čímž se sníží rozptyl a učiní se „úplnějším“.

A naopak, kdykoli je k jeho nejlepšímu číslu přidán titul, distancuje se od průměru. To zvyšuje rozptyl a činí ho „méně úplným“.

Bude tedy Rafael Nadal jako grandslamový šampion méně všestranný než nyní, pokud bude jeho další hlavní výhrou 14. titul Roland Garros? Ano! Stejně jako Roger Federer, pokud vyhraje něco jiného než French Open, a Novak Djokovic, pokud vyhraje Wimbledon nebo Australian Open.

Tyto tituly by odnesly součty Velké 3 na příslušných místech od průměru - což je v současné době pět pro Švýcary a Španěla a 4,75 pro Srba.

Zde je však důležité poznamenat, že jejich „snížená úplnost“ je pouze vedlejším produktem jejich zvýšeného úspěchu. I když tedy uznáme univerzálnost jako hnací parametr velikosti, objektivní srovnání lze provést pouze tehdy, mají -li stejné nebo alespoň podobné součty.

Pokud jde o tuto poznámku, zde je hrubý rozpis kariérních bodů získaných Velkou 3 a jejich odpovídajícím faktorem rozpětí v pěti fázích:

Tabulka 1: Deskové rozdělení kariérních bodů získaných Velkou 3 a jejich odpovídající faktor rozložení v pěti fázích

Tabulka 1: Deskové rozdělení kariérních bodů získaných Velkou 3 a jejich odpovídající faktor rozložení v pěti fázích

Faktor rozpětí použitý ve výše uvedené tabulce je převráceným měřítkem disperze. Vyšší hodnota koeficientu indikuje menší variace, a tím i větší všestrannost.

Koncept všestrannosti je dále rozšířen, aby pojal všechny kariérní výhry, pokud jde o body. U desek daná hodnota N označuje body získané nad nebo alespoň rovné N z jakéhokoli turnaje.

Byl poskytnut rozpad po částech, který měl nastínit, jak byly body získány. Koneckonců 2000 bodů získaných vítězstvím na Grand Slamu není totéž, co ziskem 200 bodů v 10 různých edicích.

Určení rozptylu mezi grandslamy je elementární. Když se však o každý získaný bod pokusíme stejně, musíme odstranit zkreslení vyplývající z různých délek fází.

Když například Roger Federer vezme v úvahu všechny své turnajové účasti v celé své kariéře, hrál o 52 425 bodů na trávě a odtamtud vydělal 29 386. Přitom na antuce hrál o 88 959 bodů, připsal si 28 112.

Abychom posoudili jeho úplnost na základní úrovni, pracovali jsme s jeho příslušnými zlomky pro všechny fáze - například 29 386/52 425 pro fázi 3 a 28 112/88 959 pro fázi 2.

Zde je třeba uvést, že „účast“ není používána negativně. Kdykoli se hráč dostane na kurt, nepřihlásí se, aby odečetl něco ze své stávající kariéry. Šíření jeho účasti je pouze srovnáváno s rozpětím jeho bodů, aby dokládalo jeho všestrannost.

Váha shody

Novak Djokovič a Rafael Nadal na konci semifinále Roland Garros 2021

Novak Djokovič a Rafael Nadal na konci semifinále Roland Garros 2021

Výhra Novaka Djokoviče nad Rafaelem Nadalem v semifinále Roland Garros byl úžasný výkon. Tím, že Nadal dospěl do fáze, kdy se odmlčeli, objektivně přidal ke svému odkazu víc, než co by měl s dřívějším odchodem.

Mohla by Španělova brzká eliminace nebo absence v semifinále snížit hodnotu Djokovičova vítězství v titulu, přestože se Srb nedopustil vlastní viny? Pokud ne, jak potom objektivně Nadalova přítomnost zvyšuje jeho hodnotu?

Některá vítězství a porážky nabývají většího významu čistě kvůli emocím. Čím méně je analyzujete, tím více je „cítíte“.

Používání takových osamocených, emocí řízených zápasů k hodnocení velikosti podkopává dědictví, které si velikáni společně vybudovali během desetiletí dřiny. Navzdory tomu, že se jeho procento vítězství snížilo u soudu Philippe Chatriera, Rafael Nadal přidal svůj životopis pouze během své nedávné návštěvy Paříže.

Stejně jako Novak Djokovic při mnoha příležitostech, které minul dříve. A stejně jako Roger Federer.

Pronásledujete Rogera Federera?

Roger Federer

Roger Federer

Novak Djokovič musel v neděli určitě uzavřít dohodu v oddělení úplnosti, že? Ne tak docela.

Překvapivě, na nejvyšší úrovni úspěchu, Djokovič stále nemá nejlepší rozpětí. Pokud se nám tato myšlenka zdá absurdní, srovnejme odchylky od jeho průměru (4,75) s Rogerem Federerem (5).

 • 9 - 4,75> 5 - 1 (AO vs RG)
 • 5 - 4,75> 5 - 5 (Wimbledon vs. USO)
 • 4,75 - 3> 6 - 5 (POUŽITÍ vs. AO)
 • 4,75 - 2<8 - 5 (RG vs Wimbledon)

Poznámka: Výše ​​uvedené nerovnosti byly uspořádány s ohledem na slamy, kde mají Djokovič a Federer srovnatelné odchylky od svého průměru. Djokovičův Australian Open - kde má Srb nejvyšší odchylku od jeho průměru - byl tedy srovnáván s Federerovým Roland Garros (což je nejvyšší odchylka Švýcarska od jeho průměru). Podobně Wimbledon představuje nejnižší odchylku od průměru pro Djokoviče a odpovídající Slam pro Federera je US Open, takže tyto dva byly také vzaty dohromady.

Federerova výhoda v tomto oddělení je dále zdůrazněna skutečností, že pokud Djokovič přidá Grand Slam na kterémkoli ze svých dvou oblíbených míst, bude stále sledovat faktor šíření.

Na druhou stranu je pro Rafaela Nadala zdánlivě nemožné numericky vyzvat jeho dva soupeře, pokud jde o vyrovnání jeho výkonů. Pokud je ale Southpaw první ze všech tří, kteří kamkoli přidají majora, stane se individuálním vlastníkem grandslamového rekordu. A to může vždy zpochybnit tvrzení ostatních nahoře - protože neexistuje žádný vzorec, který by nesporně kompenzoval deficit v součtech.

Ale i když pomazánku pominete, zdá se, že je tu vždy Roger Federer. Přes všechny doby, kdy zvítězil, je to jeho důsledná výzva na vrcholu, když nezvedl titul, který vyčníval.

Rychlý pohled na tabulku 1 odhaluje škrcení Rogera Federera nahoře. Na nejvyšší úrovni drží karty jak v počtu získaných bodů (remizováno s Rafaelem Nadalem), tak v jejich rozdělení (o něco lepší než u Novaka Djokoviče).

Když se pohybujeme po deskách, Federer dominuje ještě dále. Krátce je překonán Djokovičem na deskách 1000 a 800, než se znovu ujme vedení díky grandslamovým semifinále a druhému místu Masters.

Ale v tomto bodě se Novak Djokovic ujal neotřesitelného vedení v faktoru šíření - důkaz toho, jak dokázal svůj flexibilita napříč povrchy. To znamená, že jeho nejbližší konkurent v tomto oddělení pracuje s vyššími součty.

Ve čtyřech z pěti fází Roger Federer zaznamenává vyšší skóre než Novak Djokovič a rozdíl dosahuje maxima ve fázi 3 s 13 577 body. Mezitím Djokovič ve fázi 2 získává dalších 6 712 bodů.

Federer i Djokovič vedou Nadala ve čtyřech z pěti fází, zatímco Nadal zaznamenává největší rozdíl mezi oběma na antuce.

Djokovičovo rozpětí je rozhodně vypovídajícím faktorem ve srovnání s Nadalovým, protože během své kariéry dosáhli podobných skóre. Kromě toho, až na o jeden grandslam méně, vede Djokovič Španěla celou cestu.

ty trubková raketa

Ale proti Federerovi je Srbova výhoda obrácena proti němu, protože to jsou Švýcaři, kteří drží svůj nos téměř napřed. A Federerův deficit v úplnosti na nižších úrovních je více než kompenzován jeho většími výhrami tam.

Věkový faktor

S přihlédnutím k jeho dominanci, důslednosti a všestrannosti bude mít Roger Federer vždy něco pro sebe. Pokud bude jeho grandslamový počet překonán, bude jejich rozdělení stále pravděpodobně v jeho prospěch. Pokud jeho celkové rozložení výkonu působí proti němu v relativním smyslu, bude rozhodující jeho důslednost v získávání bodů na každé úrovni.

Švýcarovi se ale blíží 40 let. A Novak Djokovič, pouze 34, je v pozici, aby za pár let překonal všechna jeho čísla. Očekává se, že do závodu významně přispěje také Rafael Nadal, jen o rok starší než Srb.

Ale zatímco se honička jeví jako sprint na hladině, může z ní skončit maraton.

Graf 1: Kariérní body Federera, Nadala a Djokoviče podle věku

Graf 1: Kariérní body Federera, Nadala a Djokoviče podle věku

Pokud jde o kariérní body, Rafael Nadal měl ze všech tří nejlepší start do kariéry. Roger Federer a Novak Djokovic maximalizovali své zisky v polovině 20. let. A bez ohledu na cestu, kterou se tam dostali, se trojice zdánlivě sbíhala, když dosáhla 30.

Od té doby bylo jen velmi málo k oddělení jejich pokroku od toho druhého. A rozdíl se zdá, že se s každým rokem zmenšuje.

Ve 34 letech bylo skóre Rogera Federera 1,44,002, Rafael Nadal měl 1,41,666 a Novak Djokovič čte 1,44,749. Srb může do konce roku přidat několik tisíc dalších, ale přesto zůstane blízko.

Jaká by tedy byla 'bezpečnější' predikce postupu Nadala a Djokoviče po 35 letech? Sledují Federerovu trajektorii? Nebo se jedna křivka špice, zatímco druhá zplošťuje?

Závod o slávu je pro fanoušky velmi poutavou myšlenkou. A přestože základ 20-20-19 vypadá zajímavě, stavební bloky a jejich uspořádání tomu dodávají ještě vzrušující rozměr.

Odvádí vás to od vašeho obvyklého přístupu „všechno nebo nic“ při prohlížení těchto legend a staví vás to do situace, která je výhodná pro všechny. Každý zápas si budete vážit a budete moci udržet svoji milovanou kozí rasu naživu.

Populární Problémy

Max Eisenbud reagoval rozzlobeně poté, co Agnieszka Radwanska vyzvala, aby Maria Sharapova nedostala na French Open divokou kartu.

Purdue a Michigan vypadají, že se odrazí od ztrát, když se setkají ve čtvrtek v Ann Arboru. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Zbývají jen hodiny, než se Federer a Del Potro utkají v Miami, zde je pět z nejpřísněji napadených bitev mezi nimi.

Chcete se dívat na UFC PPV na PS4, PS5, Xbox One nebo Series X/S? Zde je kompletní přehled toho, jak sledovat události UFC prostřednictvím ESPN+ na vaší herní konzoli.

Pohled na 5 grandslamových finále, které definovaly soupeření mezi Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.

Jak zůstat fit i po 50. Padesátce je obrovský milník. Pro mnoho lidí to znamená novou kapitolu v jejich životě. Možná je vaše dítě nyní dospělé a mimo domov. Možná si všimnete nových fyzických změn ve svém těle ...