Wimbledon 2014 - O nových šampionech, nových talentech a starých tradicích!

128. ročník Wimbledonu uzavřel slavnou minulostí mužské finále, že mnozí nazývají pokračování největšího zápasu, který kdy byl odehrán (finále Wimbledonu 2008). V legračním zvratu osudu byli Novak Djokovic a Petra Kvitova, letošní vítězové dvouhry mužů i žen, korunováni v roce 2011! V letošním roce se také v turnaji prosadily některé nové tváře na straně mužů i žen.

Bylo to čtrnáct dní slavného tenisu a zde jsou některé z klíčových poznatků z letošního mistrovství:

Příběh dvou finále

Djokovic nakonec zlomil svůj skličující běh ve finále Grand Slamů tím, že porazil 7násobného wimbledomského šampiona Rogera Federera v pěti těsných souborech, ze kterých všichni lapali po dechu a na okraji svých křesel. I když mohl uzavřít dohodu ve čtvrtém setu, kde vedl 5: 2 a měl mistrovský bod na 5: 4, náhlý výbuch silné hry od švýcarského maestra posunul hru do rozhodování. Ke cti Srba slouží, že držel nervy a vytrval ve své hře.

Novák Djokovic

Novak Djokovic na post-wimbledonském plese

Djokovič je nadaný sportovec a byl součástí některých z nejpamátnějších zápasů této éry. S tímto vítězstvím má nyní sedm grandslamových titulů a je zpět na světovém žebříčku číslo 1. Ještě důležitější je, že znovu získal sebevědomí, aby znovu vyhrál Majors, vzhledem k tomu, že před tímto zápasem prohrál pět ze svých předchozích šesti finále. Jeho podání, návrat podání a schopnost změnit směr na kurtu patří k nejlepším na turné a byla to naprosto zasloužená výhra.

Na rozdíl od mužů skončilo finále žen mnohem dříve, než se dalo říci hra, set a zápas. Očekávání byla velká, vzhledem k tomu, že Kvitova i Bouchard byli v dobré formě, vstoupili do finále a hráli agresivně od základní čáry. Přestože konečný stav 6-3, 6-0 ve prospěch Kvitovy jejímu soupeři, 20leté Eugenie Bouchardové z Kanady, příliš spravedlnosti nepřináší, je důležité si uvědomit, že ten druhý nehrál špatně.

raketové raketové rakety
Petra Kvitová

Petra Kvitová

Genie, jak se Kanaďance laskavě říká, udělala jen čtyři nevynucené chyby, ale nedokázala zasáhnout, když Češka dobře sloužila a trefila jasné vítěze. Kvitová je obrovský talent a mnozí, včetně tenisové legendy Martiny Navrátilové, věřili, že po svém průlomu v roce 2011 vyhraje více grandslamů. Zranění a nesrovnalosti sužovaly její kariéru, ale toto vítězství by ji mělo vrátit do kurzu pro další úspěch; je příliš zručná na to, aby neudělala větší rozruch v ženském tenise.

Co dál s Rogerem Federerem?

Na tuto otázku může odpovědět pouze Roger Federer. Ve věku téměř 33 let a s rostoucí rodinou v závěsu to bude pro švýcarskou legendu s ohledem na atletické nároky tohoto sportu stále těžší. Zdá se, že pro většinu fanoušků byla touha vidět Rogera zvednout další Grand Slam jako zavazující faktor. Pro samotného hráče nahrazuje vše ostatní touha pokračovat ve sportu, který tolik miluje a který ho zase miloval v uplynulém desetiletí.

Nemnoho si myslelo, že Federer má v sobě tlačit Djokoviče na pět setů a ani jeden z hráčů nehrál nejlépe. Přesto mentální síla ukázaná během boje ve 4. sadě dokazuje, že Federer chce stále hrát na nejvyšší úrovni. Jeho největší šance přidat se k počtu 17 Slamů je ve Wimbledonu - jeho druhém domově. Pokud ale bude pokračovat v úpravách a zůstane zdravý, je možné i překvapení na tvrdém hřišti (US Open nebo Australian Open). Federerovo včerejší neúspěšné úsilí však jen ukazuje, jak těžké je v této době vyhrát Grand Slam.

Vzestup nových talentů

Na každém Slamu způsobí několik hráčů rozrušení, udělají si značku a pak upadnou v zapomnění. Letošní Wimbledon byl jiný v tom, že se dostal do centra pozornosti hráčů, kteří byli po celou sezónu konzistentní a měli talent, který je schopen způsobit víc než jen záblesk na pánvi.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov

Od dabingu „Baby Federer“ až po bonbón na paži Marie Šarapovové prožíval Grigor Dimitrov těžké naplnění potenciálu, kterému všichni věřili. Letos splnil slib tím, že dosáhl svého prvního grandslamového semifinále a v tomto procesu komplexně porazil naději Britů Andy Murraye ve dvou setech. Od jednoručního bekhendu až po rozmanitost jeho pozemních úderů je zřejmé, proč je Bulhar srovnáván s Federerem, a doufáme, že se místo budoucího Richarda Gasqueta stane budoucím šampionem.

Třiadvacetiletá vycházející hvězda a nyní světová šestka Miloš Raonic byl také úspěšným příběhem. Kanaďan s velkými porcemi se také dostal do svého rodného semifinále Slam, kde o sobě dobře svědčil v těžkých zápasech proti Kei Nishikori a Nick Kyrgios. Když už mluvíme o Kyrgiovi, devatenáctiletá divoká karta z Austrálie způsobila matku všech rozčilení, když ve čtvrtém kole porazil 14násobného šampiona ve slamu Rafaela Nadala. Díky vzkvétajícímu podání a postoji, který odráží, jak je mladší generace nebojácná, by mohl být další velkou věcí v tenise.

Ženská stránka remízy upevnila postavení Simony Halepové a Eugenie Bouchardové jako vycházejících hvězd WTA. Bouchard má nejlepší letošní rekord v Slamu ze všech hráčů, když se dostal do semifinále v Melbourne a Paříži a do finále zde ve Wimbledonu. Nyní se poprvé v kariéře pohybuje v top 10 a zdá se, že je na cestě k další velikosti. Drobná obava - když se inzerenti a značky na Kanaďana převrhnou, teprve se uvidí, zda „značka Eugenie“ nakonec zastíní tenistu.

Dvaadvacetiletá Rumunka a světová trojka Simona Halepová má za sebou nejlepších 12 měsíců své kariéry, když se také probojovala do finále French Open, kde ve fantastické soutěži prohrála s Marií Šarapovovou. Mnozí, včetně Borise Beckera, přirovnávali její pohyb k pohybu Djokoviče a připisovali si její obranné schopnosti. Radwanszka, Kerber a podobní nejsou schopni prorazit poslední bariéry v Slams, a tak doufáme, že tyto dvě jasné hvězdy změní trend.

Populární Problémy

Gael Monfils stáhl své jméno z turnaje Dominica Thiema z osobních důvodů. Navzdory vypuknutí COVID-19 v tenisovém světě Thiem neplánuje svůj turnaj zrušit.

Roger Federer koketuje s myšlenkou odchodu do důchodu od chvíle, kdy dokončil svůj Career Slam na Roland Garros. Federer však řekl, že hodlá hrát tenis, dokud mu to zdraví dovolí.

Jak přesně střílet v nohejbalu. Závidíte dívce nebo chlapci, kteří mohou vždy hrát GS (střelec na branku) nebo GA (brankový útok) a dát všechny své střely v nohejbalovém zápase? Jakmile porozumíte správné formě pro přesnou střelbu, můžete ...

Tomic vyčítal vzteku rakety

Cointreau je oranžový likér, který pochází z Francie a zůstává jednou z nejběžnějších značek triple sec. Někteří ho považují za kategorii svého likéru. Zatímco Cointreau se běžně vyskytuje v receptech na koktejly, je ...

Ať už opravujete řetězový plot nebo jej odstraňujete, možná budete muset část odříznout, abyste práci zvládli. Ačkoli to může vypadat jako komplikovaná práce, ve skutečnosti to není tak obtížné se správnými nástroji. Použijte řezače šroubů k odstřižení ...