Jak si nastavit bezpečnostní pás

Pokud si pás správně nenastavíte, jeho schopnost chránit vás při nárazu nebude tak spolehlivá. V dnešní době jsou bezpečnostní pásy s ramenními popruhy u nových vozů standardem. Pokud jste však ve starším autě nebo v letadle, budete si muset nastavit bezpečnostní pás, který vám jde jen přes klín. Pokud se staráte o dítě, budete muset nastavit bezpečnostní pás s autosedačkou. Bez ohledu na vaši situaci může pár minut správného připnutí bezpečnostního pásu doslova zachránit život!

Metoda 1 ze 4: Nastavení bezpečnostních pásů pomocí ramenních popruhů

 1. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 1

  1 Umístěte sedadlo do vzpřímené polohy. Pokud se vaše sedadlo sklání dozadu, váš bezpečnostní pás nebude fungovat tak efektivně. Podívejte se na páku na boku vašeho sedadla. Obvykle je to na straně obrácené k bočním dveřím. Zatáhněte nahoru, dokud se vaše sedadlo nepřiblíží k úhlu 90 stupňů.
 2. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 2

  2 Posuňte sedadlo dále od palubní desky. Čím dále budete sedět od palubní desky, tím bezpečnější budete při kolizi. Posunutím rukojeti pod sedadlo, obvykle přímo uprostřed, posuňte sedadlo dopředu nebo dozadu. Pokud řídíte, dbejte na to, abyste dobře viděli ze všech oken a nejméně 3 palce (7,6 cm) nad volant.
  • Pokud máte vertikální výzvu, kupte si příslušenství speciálně určené k nastavení vaší výšky ve vozidle. Polštáře, knihy a další rychlé opravy mohou klouzat a ve skutečnosti způsobit havárii. Požádejte o pomoc místní klub AAA nebo poskytovatele pojištění automobilu.


 3. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 3

  3 Posaď se zpříma. Položte boky a záda pevně k opěradlu sedadla. Neměli byste mít žádný prostor mezi opěradly ramen a sedadlem. Důvodem je zajistit, aby váš bezpečnostní pás dobře seděl a aby vás udržel na místě při nehodě. Pokud se hrbíte, vystavujete se riziku vážných zranění, jako je škrcení.
 4. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 4

  4 Upravte opěrku hlavy. Opěrka hlavy je navržena tak, aby vám hlava při nárazu necvakla. Umístěte jej tak, aby byl v úrovni špiček uší a co nejblíže k hlavě. Při jízdě nebo jako spolujezdec neopírejte hlavu doslova o opěrku hlavy.
 5. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 5

  5 Nasaďte ramenní popruh přes horní část hrudníku. Nesklouzávejte ho za záda ani pod paži. Pokud jste těhotná, ujistěte se, že popruh probíhá mezi vašimi prsy a mimo dětskou bouli.
  • Tento krok můžete přeskočit, pokud jste ve starším autě, jehož bezpečnostní pás jde pouze přes klín.
 6. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 6

  6 Upravte spodní popruh přes boky. Vyhněte se umístění na žaludek. Ujistěte se, že pás dobře sedí. Pokud jste těhotná, upravte tento pás pod nárazem dítěte, aby nedošlo k poranění plodu.
  • Upozornění pro nastávající maminky: Vyhněte se polohovacím zařízením, jako je „polštář Preggy“ nebo postroje pouze s ramenními popruhy. Crash testy ukázaly, že jsou vyrovnané více škodlivé pro vás a vaše dítě.
 7. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 7

  7 Zacvakněte západku bezpečnostního pásu na místě. Zasuňte kovový konec spony do západkového zařízení. Měli byste slyšet cvaknutí. Zatažením za pás zajistěte, aby byl zajištěn. Pokud se pás nezapne, je bezpečnostní pás zajištěn. reklama

Metoda 2 ze 4: Odstraňování problémů s běžnými problémy s bezpečnostním pásem

 1. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 8

  1 V případě potřeby rozepněte bezpečnostní pás. Pásy by měly ležet naplocho přes horní část hrudníku a oblasti stehna. Pokud se vám opasek zkroutí, přeložte jej podélně tak, aby byl zploštělý asi 30 cm pod sponou. Natáhněte přezku přes skládanou oblast a otočte ji správným směrem.
  • Může to vyžadovat určitou trpělivost, ale stojí za to si svůj čas chránit.
 2. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 9

  2 Opravte nepohodlný ramenní popruh. Pokud vám popruh připadá, jako by se vám zařezával do krku, zkuste posunout sedadlo dopředu nebo dozadu. Novější vozy vám umožňují tento problém opravit pomocí zádržného systému. Pokud vše ostatní selže, zakupte si polstrovaný kryt bezpečnostního pásu. Najdete je ve většině velkých krabicových obchodů.
 3. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 10

  3 Povolte zatahovací bezpečnostní pás. Pokud vás opasek táhne příliš silně, jeho část je pravděpodobně zaseknutá. Protože každá značka a model jsou sestaveny odlišně, přečtěte si konkrétní pokyny v uživatelské příručce k vašemu vozu. V mnoha případech bude stačit natažení ramenního popruhu, když je pás rozepnutý. Pokud to nefunguje a nejste vyškoleni v automechanice, vezměte auto do svého zastoupení, pokud je v záruce. Pokud ne, odneste to renomovanému mechanikovi.
  • Mnoho oprav online podrobně zahrnuje rozepnutí bezpečnostního pásu. Nepokoušejte se o to, pokud absolutně nevíte, co děláte.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Nastavení bezpečnostních pásů v letadle

 1. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 11

  1 V případě potřeby narovnejte opěradlo. Každá letecká společnost má jiný design sedadla, ale v mnoha případech byste měli na boku svého sedadla najít páku. Zatáhněte a zvedněte sedadlo zpět. Pokud páku nemůžete najít, požádejte o pomoc letušku.
 2. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 12

  2 Připněte si pás přes klín. Většina leteckých společností stále používá bezpečnostní pásy, které vám jdou jen přes klín. Najděte sponu na jedné straně a západkové zařízení na druhé straně. V případě potřeby narovnejte každou stranu. Vložte sponu do západkového zařízení. Ujistěte se, že uslyšíte cvaknutí. Táhněte za opasek tak, aby přiléhal přes vrchní část stehen.
 3. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 13

  3 Po celý let mějte zapnutý bezpečnostní pás. Udělejte to, i když kapitán vypne značku „Zapněte si pásy“. Pokud se rozhodnete sklopit, ujistěte se, že vám opasek přiléhá přes klín. Pokud používáte přikrývku, umístěte ji mezi pás a tělo. reklama

Metoda 4 ze 4: Nastavení bezpečnostních pásů pomocí dětských bezpečnostních sedaček

 1. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 14

  1 Kupte si sedačku přiměřenou věku a hmotnosti dítěte. Pro kojence do 20 liber použijte sedadlo obrácené dozadu. (9 kg). Kupte si sedadlo směřující dopředu pro batole od 20 do 40 liber. (9-18 kg). Kupte si podsedák pro dítě od 40 do 80 liber. (18-36 kg) a méně než 4 stopy 9 palců (145 cm) vysoký.
  • Nikdy nedávejte děti na autosedačky směřující proti směru jízdy nebo na podsedáky na přední sedadlo, pokud není vypnutý boční airbag spolujezdce. Kojenci a batolata by měli vždy jít na zadní sedadlo.
 2. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 15

  2 V případě potřeby narovnejte opěradlo. Podívejte se na páčku na straně sedadla směrem ke dveřím auta. U většiny modelů zvednutím zvedněte sedadlo. Zvedněte opěradlo do úhlu 90 stupňů.
 3. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 16

  3 Namontujte autosedačku. Přečtěte si uživatelskou příručku k autosedačce a postupujte podle pokynů k instalaci. V závislosti na stylu a modelu vaší autosedačky budete možná potřebovat příslušenství, jako je univerzální kotevní popruh nebo zajišťovací spona. Pokud nedorazí k sedadlu, informace o jejich objednání naleznete v příručce nebo na webových stránkách společnosti.
 4. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 17

  4 Zabezpečit a autosedačka zády ke směru jízdy na zadní sedadlo. Nejprve vložte základnu. Protáhněte spodní část bezpečnostního pásu dráhou pásu na základně sedadla. Zapněte si bezpečnostní pás a pevně zatlačte základnu na zadní sedadlo. Nakonec zajistěte nosič do základny.
  • V případě potřeby před zapnutím bezpečnostního pásu rozepněte pás.
 5. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 18

  5 Přezka v autosedačce směřující dopředu. V případě potřeby rozepněte bezpečnostní pás. Provlékněte pás dráhou pásu na autosedačce. Upevněte pás a zatlačením autosedačky do sedáku utáhněte autosedačku. Ujistěte se, že jej nemůžete přesunout o více než 2,5 cm. Další pokyny si přečtěte v uživatelské příručce.
 6. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 19

  6 Připevněte dítě do autosedačky. Připněte dítě do sedačky podle pokynů ve vaší uživatelské příručce. Sedadla pro kojence a batolata obvykle mají tripartitní postroj, který zajišťuje dítěti ramena, trup a klín. Podsedáky typicky zcela závisí na bezpečnostních pásech automobilu.
 7. Obrázek s názvem Upravte si bezpečnostní pás Krok 20

  7 Zajistěte podsedák. Počkejte, až bude dítě na sedadle. V případě potřeby rozepněte bezpečnostní pás. Poté jej přeneste přes tělo dítěte a upevněte jej. Ujistěte se, že ramenní popruh spočívá na hrudi dítěte a že spodní pás spočívá na špičkách jejich stehen. Držte je mimo jejich břicho nebo hrdlo.
  • Pokud má podsedák loketní opěrky, držte spodní pás pod nimi.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohl bych pomocí klipu držet bezpečnostní pás mimo krk? To asi není dobrý nápad. Bezpečnostní pás funguje nejlépe, když je správně nastaven. Rovněž nárazová síla nárazu by pravděpodobně vytrhla klip.
Nezodpovězené otázky
 • Jak mohu nastavit bezpečnostní pás na straně řidiče, aby mi neotřel krk? Zkoušel jsem klipy u pásu, který mi jde přes břicho.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud na vaše sedadlo sedí další lidé, nezapomeňte při každé jízdě nebo jízdě znovu nastavit popruh na odpovídající výšku.

reklama

Varování

 • Mít v autě airbagy nenahrazuje nutnost zapnout si bezpečnostní pás. Airbagy zabraňují nárazu hlavy na palubní desku nebo volant, zatímco bezpečnostní pás vás udrží na svém místě.


reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak jíst koblihu. Kobliha je lahodná a sladká pochoutka ze smaženého těsta. Některé koblihy přicházejí v kruhu s otvorem uprostřed, ale jiné nemají díru a ve středu jsou vybaveny báječnou náplní. Existuje mnoho koblih ...

Jak velikost lyží. Tento nový pár lyží bude trvat dlouho a náklady se budou rovnat. Získejte maximum ze svého nákupu s přesným přístupem ke stanovení velikosti. Jakmile najdete správnou délku, zúžit možnosti na základě dalších ...

Karolina Plíšková a Dominika Cibulková vyhrály ve dvou setech, než byla hra ve čtvrtek zrušena kvůli špatnému počasí v Miami.

3. týden „Bakalář v ráji“ 2019 je tady. Získejte přehled o tom, jak sledovat nové epizody řady 6 BIP online, v přímém přenosu, prostřednictvím streamování bez kabelů.

Jak sloužit v badmintonu. V badmintonu musí hráč podávat míč na začátku každé rally. Vzhledem k tomu, že se servírování používá tak často, je důležité vědět, jak pomocí různých technik udržet svého protivníka na nohou! Pro...