Jak použít škrtidlo

Studie ukazují, že při správném používání za správných okolností mohou škrtidla pomoci kontrolovat krvácení a zachraňovat životy. Škrtidlo není dlouhodobá léčba, ale pokud je někdo vážně zraněn a silně krvácí z končetiny, jeho aplikace může zpomalit nebo zastavit tok krve, dokud ránu nebude možné ošetřit vyškolenými odborníky. Odborníci tvrdí, že znalost správného používání škrtidla by vám mohla pomoci zachránit něčí život v nouzové situaci.

Část 1 ze 3: Posouzení úrazu

 1. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 1

  1 Zjistěte, odkud pochází krev. Pokud se ocitnete v nouzové situaci, kdy je někdo (nebo zvíře) vážně zraněn a krvácí, přistupujte s důvěrou a uklidněním. Pomoc někomu v život ohrožující situaci je odvážná, ale musíte se pokusit zjistit a posoudit zranění tak rychle, jak jen můžete. Nechte osobu ležet a zjistěte, odkud pochází krev.
  • Turnikety fungují pouze na poranění končetin, nikoli na poranění hlavy nebo trupu. Zranění hlavy a trupu vyžadují použití určitého absorpčního materiálu, aby se zpomalilo nebo zastavilo krvácení, nikoli škrtidlo.
  • Těžce zraněná osoba může také vyžadovat základní opatření na záchranu života, jako je KPR (čištění dýchacích cest, resuscitace z úst do úst, komprese hrudníku) a prevence šoků.
  • Pojem „škrtidlo“ pochází z konce 16. století z francouzského slova „turnaj“, což znamená otočit nebo utáhnout.


 2. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 2

  2 Na ránu zatlačte. Většinu vnějších krvácivých poranění lze ovládat přímým tlakem. Uchopte proto něco savého a nejlépe čistého, například sterilní gázovou podložku (i když to může být vaše vlastní košile), a přiložte značný tlak na ránu. Cílem je ucpat ránu a podpořit srážení krve, protože krev se při volném proudění nebude srážet. Gázové vložky (nebo něco savého, jako je froté nebo bavlněná tkanina) fungují dobře, aby se zabránilo úniku krve z rány. Pokud gáza, ručník nebo oděv prosáknou krví, přidejte další vrstvu-nesundávejte původní obvaz. Odlepením obvazu nasáklého krví z rány se odstraní rychle se tvořící faktory srážení a podpoří se obnovení krvácení. Pokud je však rána příliš závažná a krvácení nelze zastavit aplikovaným tlakem, měli byste (a teprve potom) zvážit škrtidlo.
  • Pokud krvácení zůstane nekontrolované, nakonec povede k šoku, pak ke smrti.
  • Pokud je to jen trochu možné, používejte při kontaktu s krví jiné osoby latex nebo podobné typy rukavic, protože to pomůže zastavit přenos určitých nemocí.
  • I když budete muset použít škrtidlo, ponechte na ráně obvaz, protože to pomůže podpořit srážení, když se průtok krve zpomalí.
  • Zvedněte ránu, pokud je to možné. Kombinace tlaku a snížení gravitačního toku na krev v cévách často stačí k zastavení krvácení a tvorbě sraženin.
 3. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 3

  3 Uklidněte zraněného. V každé nouzové situaci je panika na škodu, zkuste tedy osobu uklidnit uklidňujícím tónem. Pokud je to možné, zabraňte jim v pohledu na jejich ránu a krvácení, protože mnoho lidí se děsí pohledem na krev. Měli byste je však informovat o svých činech, například při aplikaci obvazu a/nebo škrtidla. Je také důležité, aby osoba věděla, že lékařská pomoc je na cestě.
  • Pokuste se rychle uskutečnit nouzový telefon 911 (nebo se zeptejte kolemjdoucího), jakmile to bude možné. U nejzávažnějších zranění je použití obvazu a/nebo škrtidla pouhou koupí času, aby vyškolený zdravotnický personál mohl převzít kontrolu a udělat, co je nutné.
  • Udělejte zraněnému co nejpohodlnější, zatímco mu poskytujete pomoc. Dejte jim něco polstrovaného pod hlavu.
  reklama

Část 2 ze 3: Použití škrtidla

 1. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 4

  1 Vyberte vhodný materiál. Pokud máte k dispozici dobře navržený lékařský škrtidlo, je to skvělé, ale ve většině nouzových situací budete muset improvizovat. Při absenci speciálně navrženého škrtidla vyberte něco, co je silné a poddajné (i když ne příliš roztažitelné), ale dostatečně dlouhé, aby se přivázalo kolem zraněné končetiny.
  • Dobrou volbou by byla kravata, šátek, kožený opasek, popruhy z batohu nebo kabelky, bavlněná košile nebo dlouhá punčocha.
  • Abyste minimalizovali řezání do kůže, zajistěte, aby byl improvizovaný škrtidlo široký alespoň jeden palec a nejlépe dva až tři palce. Pokud je škrtidlo pro prst, je trochu menší šířka v pořádku, ale vyhněte se provázku, motouzu, zubní niti, drátu atd.
  • V nouzové situaci se spoustou krve musíte rezignovat na skutečnost, že se vám na oblečení bude krvit, takže neváhejte použít kus oblečení na škrtidlo.
 2. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 5

  2 Použijte škrtidlo mezi srdce a zranění. Umístěte škrtidlo kolem zraněné končetiny, mezi otevřenou ránu a srdce (nebo proximálně k ráně) - účelem je odříznout silný průtok krve tepnami opouštějícími srdce, nikoli povrchnější žíly vracející krev zpět do srdce . Přesněji, umístěte škrtidlo asi dva až čtyři palce od okraje rány. Neumisťujte jej přímo na ránu, protože tepny proti proudu z poranění budou stále odtékat do otevřené rány a ven.
  • U ran, které jsou těsně pod kloubem (jako je loket nebo koleno), umístěte škrtidlo těsně nad a co nejblíže kloubu.
  • Váš turniket by měl mít pod sebou nějaké vycpávky, aby se zabránilo poškození kůže, takže použijte oděv oběti (nohavice nebo rukáv košile), pokud je to možné.
  • Pokud je váš škrtidlo dostatečně dlouhý, obtočte jej několikrát kolem zraněné končetiny a udržujte jej co nejrovnější. Chcete, aby škrtidlo zastavilo průtok krve v tepnách, ale neřízlo a nepoškodilo měkké tkáně.
 3. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 6

  3 K utažení použijte tyč nebo tyč. Vázání pravidelného uzlu poté, co jste si pevně obalili škrtidlo, nemusí stačit k řízení toku krve, zvláště pokud se materiál za mokra trochu roztahuje. Jako torzní zařízení použijte nějaký prodloužený dřevěný nebo plastový klacek nebo tyč (alespoň čtyři palce dlouhý).
  • Nejprve uvařte poloviční uzel škrtidlem, poté položte tuhý předmět na něj a poté přes něj přetáhněte plný uzel.
  • Podlouhlý předmět pak můžete kroutit, dokud není škrtidlo těsně kolem zraněné končetiny a krvácení se nezastaví.
  • Malé větve stromů, šroubovák nebo klíč, tenké baterky nebo silná značkovací pera fungují dobře jako torzní zařízení pro škrtidla.
  reklama

Část 3 ze 3: Snížení komplikací

 1. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 7

  1 Nenechávejte škrtidlo příliš dlouho. Použití turniketu je pouze dočasné a krátkodobé, ačkoli neexistuje žádný výzkum, který by přesně naznačoval časový limit, než nedostatek krevního zásobení začne způsobovat odumírání tkáně (nekrózu), protože všichni lidé jsou fyziologicky trochu odlišní.
  • Pokud dojde k nekróze, je amputace nohy velmi pravděpodobná. Obecně se za dvě hodiny považuje doba, po kterou může být škrtidlo svázáno, než začne neuromuskulární poranění (ztráta normální funkce), a možná tři až čtyři hodiny, než se z nekrózy stane vážný problém. V nouzové situaci bez lékařské pomoci poblíž se však možná budete muset rozhodnout obětovat končetinu, abyste zachránili život.
  • Pokud si myslíte, že lékařská pomoc bude trvat déle než dvě hodiny, ochlaďte končetinu ledem nebo studenou vodou (pokud je zvýšena), pokud můžete - může to pomoci oddálit poškození tkáně a ztrátu funkce.
  • Označte čelo oběti písmenem „T“, což značí, že byl použit škrtidlo, a také si poznamenejte čas, kdy byl aplikován, aby zdravotnický personál věděl.
 2. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 8

  2 Udržujte ránu tak čistou, jak jen můžete. V ideálním případě váš škrtidlo zastaví nebo výrazně zpomalí tok arteriální krve z rány, i když byste měli stále dbát na to, aby se na zranění nedostaly žádné úlomky. Jakákoli otevřená rána je ohrožena infekcí. Před aplikací tlakového obvazu je dobré opláchnout ránu čistou vodou, ale jakmile se aplikuje gáza nebo obvaz, neměli byste ji odstraňovat. Můžete však zabránit tomu, aby se úlomky dostaly na make-shift obvaz tím, že je zakryjete dekou nebo oděvem.
  • Pokud nemáte na sobě žádné latexové rukavice, rozhlédněte se kolem sebe nebo požádejte všechny kolemjdoucí o dezinfekci rukou, než se dotknete rány.
  • Pokud máte k dispozici sterilní fyziologický roztok, je to nejlepší pro čištění ran. Jinak jsou alkohol, ocet, přírodní med, peroxid vodíku a bělidlo dobrými antiseptiky, které můžete mít k dispozici na ruce nebo zranění oběti, než ji obléknete.
 3. Obrázek s názvem Použít škrtidlo Krok 9

  3 Zajistěte teplo a hydrataci. Pokud je lékařská pomoc z jakéhokoli důvodu zpožděna, pak oběť pravděpodobně pocítí třes a silnou žízeň ze ztráty krve. Míra, do jaké se s těmito problémy setkají, závisí na podmínkách prostředí a množství ztracené krve. Najděte deku nebo nějaké oblečení, aby byla oběť v teple a dejte jí pít vodu nebo džus. Chvění může být také známkou hypovolemického šoku, který také způsobuje zrychlené dýchání, zmatenost, úzkost, lepivou kůži, namodralé zbarvení a ztrátu vědomí.
  • Abyste předešli šoku, nemusíte dělat mnoho, ale můžete lékařskému personálu sdělit své postřehy, jakmile dorazí.
  • Čím větší a rychlejší je ztráta krve, tím závažnější jsou příznaky šoku.
  • Postturniquetův syndrom obvykle trvá jeden až šest týdnů a zahrnuje slabost, necitlivost, bledost a ztuhlost zraněné končetiny.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak hluboká musí být rána, aby byl nutný škrtidlo? Janice Litza, MD
  Deskový certifikovaný lékař rodinné medicíny Dr. Litza je certifikovaný lékař rodinného lékařství ve Wisconsinu. Je praktikující lékařkou a 13 let vyučuje jako klinická profesorka poté, co v roce 1998 získala doktorát na Lékařské fakultě a veřejném zdraví University of Wisconsin-Madison. Janice Litza, MD Board Certified Family Medicine Lékař Expert Odpověď Používá se pouze v případě, že krvácení nelze po přiměřené době kontrolovat tlakem, takže velikost a hloubka rány jsou méně důležité než kontrola krvácení.
 • Otázka Kdy je bezpečné sundat škrtidlo? Janice Litza, MD
  Board Certified Physician of Family Medicine Dr. Dr. Litza je certifikovaný lékař pro rodinnou medicínu ve Wisconsinu. Je praktikující lékařkou a 13 let vyučuje jako klinická profesorka poté, co v roce 1998 získala doktorát na Lékařské fakultě a veřejném zdraví University of Wisconsin-Madison. Janice Litza, MD Board Certified Family Medicine Lékař Expert Odpověď Škrtidlo je pouze dočasné, ale mělo by být ponecháno na, dokud vyškolený zdravotnický personál nebude schopen řešit krvácení a péči o ránu, a to nemusí být, dokud není osoba v nemocnici.
 • Otázka Mám použít škrtidlo na prst, který ztratil špičku? Asi to není nutné. Abyste správně použili škrtidlo na prst, pravděpodobně byste museli škrtidlo přivázat kolem předloktí, což by mohlo způsobit vážné, nevratné poškození celé ruky. Pravděpodobně by bylo nejlepší aplikovat několik obvazů na chybějící prst, aby se krvácení zpomalilo, dokud nepřijde pomoc.
 • Otázka Mám povolit škrtidlo? Ne. Neuvolňujte škrtidlo po jeho utažení, protože by to mohlo způsobit krvácení, které může mít za následek smrt.
 • Otázka Proč se lidé musí vyhýbat dlouhodobému používání škrtidla? Dlouhodobá aplikace takového zdravotnického prostředku může způsobit smrt tkáně, také známou jako nekróza. Škrtidlo zastaví nebo výrazně zpomalí průtok krve, aby osoba nevykrvácela před zraněním. Tělo však ke svému fungování potřebuje krev. Dlouhodobé používání škrtidla vyhladoví buňky krve a může mít za následek možnou amputaci.
 • Otázka Jak si mohu být jistý, kde by měl být škrtidlo použit? Torniquet naneste nad ránu, tedy ve směru těla.
 • Otázka Kdy je bezpečné sundat škrtidlo? Pokud používáte škrtidlo, rána je natolik špatná, že vyžaduje odbornou lékařskou pomoc. To nechť rozhodnou záchranáři/lékaři.
 • Otázka Jaká jsou rizika používání škrtidla? Turnikety, které jsou ponechány příliš dlouho, mohou způsobit nevratné poškození tkáně kolem místa aplikace turniketu. Existuje však řada studií, které prokázaly, že pokud se zraněný do dvou hodin dostane na pokročilý stupeň péče, pak možnost trvalého poškození není větší než to, co by bylo z původního traumatu. Nebezpečí nepoužívání škrtidla pro závažné, život ohrožující krvácení je mnohem větší než možnost poškození tkáně a/nebo ztráty končetin.
 • Otázka Jak mohu získat certifikaci na školení? Americký červený kříž má kurzy první pomoci, ve kterých se vyučuje používání škrtidel k řízení závažného život ohrožujícího krvácení. Předpokládám, že to dělají i další národně uznávaní trenéři první pomoci.
 • Otázka Měl by být pravidelně povolen škrtidlo? Ne. Neuvolňujte škrtidlo po jeho utažení, protože by mohlo dojít ke krvácení, které by mohlo mít za následek smrt.

Populární Problémy

Stát Washington ovládne severní Colorado v sobotu. Pokud nemáte kanál Pac-12 Washington, můžete hru sledovat online naživo.

Jak nosit bílý blejzr. Bílé blejzry jsou v posledních letech žhavým módním trendem a jsou stále častější než černé blejzry. V závislosti na vaší situaci se snadno oblékají nahoru nebo dolů a lze je nosit ...

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o tom, jak streamovat Potomky 2, jaké herce hrály jaké postavy a další, s naším průvodcem prohlížením rodiny.

Pokud se chcete pobavit, musíte se dostat do správného myšlení a využít každou příležitost pro dobrý čas. Pokud jste uvolněni a nebojíte se být trochu hloupí, můžete se bavit téměř kdekoli, ať už jste na večírku nebo ...

Jak nastavit stojan. Dobrý stojan je jedním z nejdůležitějších nástrojů, které umělec může mít. Existuje mnoho odrůd, od velkých stojanů určených pro vnitřní použití po malé, které lze přepravovat venku. Ačkoli většina stojanů je docela ...

Ať už zastupujete sebe nebo máte právního zástupce, musíte u soudu vypadat maximálně profesionálně. Nyní je čas odložit šortky, roztrhané džíny a průhledné košile. Místo toho si musíte představit, že ...