Jak se vyhnout bolesti paty a plantární fasciitidě

Nejčastější příčinou bolesti paty je plantární fasciitida. Může to být extrémně bolestivé, zasahovat do běžných denních činností a snižovat kvalitu života postiženého. Plantární fascie je široký, plochý kus pojivové tkáně, který podpírá chodidlo od paty k prstům. Pokud se toto roztrhne, přetíží nebo praskne, může se šlacha zapálit ve stavu známém jako plantární fasciitida. Prevence plantární fasciitidy a zamezení dalšího poranění, jakmile se vyvine, vám může pomoci udržet se na nohou a aktivní.Část 1 ze 3: Vyhýbání se plantární fasciitidě

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě Krok 1

  1 Postarejte se o plantární fascii. Plantární fascia je vaz, který se skládá z tlustého pásu tkáně, který probíhá od patní kosti k oblasti prstů. Vaz plantární fascie poskytuje podporu přirozené klenbě chodidel.
  • Poranění plantární fascie je hlavním důvodem bolesti paty. Plantární fasciitida je způsobena poškozením vazu, což způsobuje jeho oteklost, oslabení a podráždění nebo zanícení.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 2

  2 Noste podpůrné boty. Vyberte si boty, které dobře sedí všude kolem, mají stopky a pevné počítadla podpatků a poskytují dobrou podporu vaší klenbě. Pokud váš oblouk není podporován, sbalí se, když stojíte. To způsobí, že se plantární fascie natáhne a můžete si vytvořit mikro slzy, které způsobí zánět a bolest.
  • Stopka je podpůrný proužek, který vede podél spodní části boty. Není to vidět, takže je těžké zjistit, zda výrobce obuvi do návrhu zahrnoval i stopku. Pokud je bota křehká a snadno se ohýbá uprostřed, pak pravděpodobně nemá stopku.
  • Čítač paty také není viditelný, ale přítomnost pevného počítadla paty lze určit přitlačením dovnitř na střední, horní oblast zadní části boty. Pokud se snadno zhroutí dovnitř, pak počítadlo paty není příliš silné. Čím pevnější a podpůrnější je podpatek, tím obtížnější bude tlačit horní část boty směrem k vnitřní podrážce.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 3

  3 Vyměňte boty za opotřebované podrážky. Předcházejte bolesti paty a plantární fasciitidě vyhozením obuvi s opotřebenou podrážkou a podpatkem.
  • Opotřebené podrážky a podpatky přispívají k nerovnoměrnému kroku s počítadly paty, které ztratily část své podpory. Vyhoďte staré boty a nahraďte je novými, které mají správnou oporu.
 4. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 4

  4 Vyhněte se chůzi naboso. Každý někdy rád chodí bez obuvi, ale omezte čas, kdy se procházíte bez správné obuvi.
  • Chůze naboso výrazně zvyšuje riziko poškození vazu, který přirozeně podporuje vaše oblouky, což může vést k bolesti paty a plantární fasciitidě.
 5. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 5

  5 Před cvičením se pořádně zahřejte a poté vychladněte. Důležitost úseků nelze příliš zdůraznit.
  • Pevné lýtkové svaly mohou přispívat k bolesti paty. Achillova šlacha se táhne od kosti v patě do lýtkové oblasti. Protahováním lýtek můžete pomoci zmírnit část bolesti způsobené plantární fasciitidou.
  • Provádění cvičení, které protahují vaše nohy, může pomoci zachovat celistvost vazu plantární fascie a předcházet bolesti paty.
  • Před cvičením a po něm proveďte tři protahovací cvičení. První zahrnuje stání s rukama položenými na zdi a prsty jedné nohy také u zdi.
  • Položte jednu nohu dozadu a při opírání se o zeď držte patu na zemi. Držte to 30 sekund, vyměňte nohy a opakujte. Rovné natažení nohy můžete sledovat také mírným ohnutím zadní nohy. Provedením protažení oběma způsoby budete moci protáhnout svaly v lýtku, odkud pochází vaše Achillova šlacha.
  • Vsedě a bez obuvi držte prsty na nohou a jemně je vytahujte nahoru, dokud neucítíte, jak se vaše nožní klenba natahuje. Vydržte 30 sekund, přepněte nohy a opakujte.
  • Položte na podlahu ručník nebo látkový předmět, uchopte předmět prsty a přitáhněte ho k sobě. Držte po dobu 30 sekund, přepněte nohy a opakujte. Palci můžete také použít k masáži hluboko do klenby, abyste pomohli odbourat část jizevnaté tkáně, která se mohla vyvinout na vaší plantární fascii.
 6. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 6

  6 Naneste led. Při prvních známkách bolesti naneste led na spodní část chodidla a paty.
  • Jednou z metod nanášení ledu na spodní část chodidla a paty, když stojíte s oporou, je jemně srolovat zmrzlou láhev s vodou o objemu 12 až 16 uncí podél spodní části chodidla. Proveďte to asi 15-20 minut najednou.
  • Další metodou je masírovat spodní část chodidla balíčkem ledu zabaleným v ručníku. Jemně vetřete balíček ledu na citlivou oblast na patě po dobu 15 až 20 minut, 3-4krát denně.
 7. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 7

  7 Vyhněte se neustálé chůzi nebo stání na betonu. Pokud vaše práce vyžaduje neustálé stání, proveďte opatření, která zajistí protiúnavovou rohož, která pomůže předcházet bolestem paty a postará se o vazy plantární fascie.
 8. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 8

  8 Udržujte si zdravou váhu. Pokud máte nadváhu, podnikněte kroky ke zhubnutí. Vaše nohy a podpatky budou zdravější, pokud je náklad, který nesou, lehčí.
  • Lidé s nadváhou mají větší riziko vzniku bolesti paty a plantární fasciitidy. Čím větší váhu na nohou nosíte, tím je pravděpodobnější, že budou s přibývajícími lety trpět.
 9. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 9

  9 Postupně zvyšujte úroveň své aktivity. Přehnaná fyzická aktivita si vybírá svou daň na vašem těle, včetně vašich nohou.
  • Během cvičení se stimulujte. Pokud začínáte s novým sportem nebo fyzickou aktivitou, postupně zvyšujte úroveň aktivity, abyste se vyhnuli náhlému namáhání svalů a prudkému zvýšení napětí na chodidlech.
  • Vyhněte se zranění nohou při těžkých přistáních při skákání. Pokud je skákání součástí vašeho sportu nebo cvičení, dejte si pozor na obuv, která vám poskytne správnou podporu.
 10. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 10

  10 Dostatek odpočinku. Pokud je to možné, zvedněte nohy, zejména krátce po cvičení, abyste zabránili hromadění tekutin a nechali chodidla odpočívat. reklama

Část 2 ze 3: Prevence dalšího zranění

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 11

  1 Pokud máte bolesti, navštivte odborníka. Jakmile začne bolest paty, nebo pokud máte v anamnéze plantární fasciitidu, navštivte nožního lékaře, aby zhodnotil stav a doporučil možnosti léčby.
  • Neignorujte bolest paty. Jakmile to začne, může se to ještě zhoršit - a když se to ještě zhorší, může to být nesnesitelné. Možná ke škodě přispíváte tím, že budete čekat na ošetření.
  • Bolest z plantární fasciitidy je často cítit s prvními kroky dne. Váš lékař vám může předepsat léky a terapie, které mohou pomoci problém vyřešit.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 12

  2 Pokud příznaky přetrvávají déle než 2 týdny, vyhledejte lékařskou pomoc. Navštivte svého lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepšují, zhoršují se nebo pokud je vaše bolest náhlá a silná.
  • Lékařská péče je zaručena, pokud oblast zčervená nebo otekne, nebo pokud na nohu nemůžete přiložit žádnou váhu.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 13

  3 Používejte berle nebo jinou podporu. Může to být užitečné při snižování bolesti a umožnění uzdravení oblasti sundáním váhy z chodidla pomocí určitého typu podpory při chůzi.
  • Po dobu 7 až 10 dnů co nejvíce omezte chůzi.
 4. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 14

  4 Zvažte vlastní protetiku. Na doporučení lékaře může vlastní ortotika pomoci léčit stav, snížit bolest a zabránit jakémukoli dalšímu poškození.
  • Vlastní ortotika jsou vložky navržené speciálně tak, aby pomohly vytvořit pevný základ na základě problémů, které máte s nohama.
  • Existuje určitá kontroverze ohledně ortotik přizpůsobených na míru především kvůli jejich vysokým nákladům a nedostatku vědeckého výzkumu, který podporuje jejich použití.
  • Mnoho lékařů doporučuje vyzkoušet si patní podpěry, které lze zakoupit v místní drogerii, než investujete do vlastní protetiky.
 5. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 15

  5 Užívejte léky na předpis. V některých případech mohou léky na předpis a/nebo injekce steroidů pomoci snížit zánět a pomoci zvládat bolest.
  • Nejběžnější doporučenou skupinou léků bez předpisu jsou ty, které jsou považovány za protizánětlivé látky. Mezi léky, které spadají do této skupiny, patří ibuprofen, naproxen a aspirin.
  • Dodržujte pokyny svého lékaře týkající se používání jakýchkoli léků na předpis nebo volně prodejných léků.
 6. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 16

  6 Protáhněte se, než vstanete z postele. Použijte pásek nebo ručník omotaný kolem chodidla a zatažením za obě strany pásu natáhněte míč a horní část chodidla směrem k tělu.
  • Protahování chodidla, vazu plantární fascie a oblasti paty tímto způsobem snižuje bolest pociťovanou prvními ranními kroky.
 7. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 177 Použijte noční dlahy. Lidem, kteří po prvních ranních krocích pociťují intenzivní bolest, může použití nočních dlažek pomoci snížit bolest a podpořit mobilitu.
  • Noční dlahy zajišťují konzistentní tlak a udržují chodidlo a patu v poněkud namáhané poloze. Tím jsou první ranní kroky mnohem méně bolestivé, protože svaly a vazy se uzdravují.
 8. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 18

  8 Zúčastněte se fyzické terapie. Spolupráce s fyzickým terapeutem může pomoci zlepšit vaše fungování, abyste mohli nést váhu na zraněné noze a snížit množství bolesti.>
  • Nedávné práce naznačují, že při obnově pohyblivosti může být nápomocná ruční manipulace s nohou vyškoleným fyzickým terapeutem.
 9. Obrázek s názvem Podejte injekci Krok 39 Zvažte injekce kortikosteroidů. Pokud vám jiná opatření nepomohla, může vám lékař doporučit injekce kortikosteroidů. Tyto injekce mohou poskytnout určitou dočasnou úlevu od bolesti, ale nedoporučují se jako dlouhodobé řešení, protože opakované injekce mohou poškodit plantární fascii. reklama

Část 3 ze 3: Vyhnutí se dalším příčinám bolesti paty

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 19

  1 Pokud vás bolí pata, navštivte neprodleně svého lékaře. Bolest paty je často ignorována, což umožňuje zhoršení základního problému.
  • Pokud je možný odpočinek, mnoho stavů, které způsobují bolest paty, se může vyřešit samo. Ale protože většina lidí nemá možnost zůstat týden na nohou, stav se často nadále vyvíjí, což vede k větší bolesti a nepohodlí.
  • Zatímco plantární fasciitida je nejčastější příčinou bolesti paty, není to jediný možný stav, který může způsobit nepohodlí v oblasti paty.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 202 Rozlišujte mezi plantární fasciitidou a jinými stavy. Běžné příčiny bolesti paty lze široce rozdělit do dvou oblastí. Mezi tyto oblasti patří problémy, které způsobují bolest pod patou, a ty, které způsobují bolest za patou.
  • Mezi běžné problémy, které způsobují bolest pod patou, kromě plantární fasciitidy, patří otlaky kamene a ostruhy paty.
  • Kamenné modřiny vznikají, když šlápnete na něco malého a pevného, ​​co pohmoždí tukový polštář na spodní straně vaší nohy pod patou.
  • Tento typ zranění se bude postupně zlepšovat odpočinkem a držením nohou co nejdéle po dobu doporučenou lékařem.
  • Bolesti v této oblasti mohou také vést k dalším zdravotním stavům, jako je infekce, neuropatická bolest, nervová bolest způsobená radikulopatií S1 a syndromy zachycení, jako je zachycení nervů v tunelech chodidla.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 21

  3 Vyhněte se otlakům kamene. Tomuto druhu zranění se lze vyhnout nošením bot místo toho, abyste chodili naboso.
  • Výběr obuvi s tlustou a pružnou podrážkou může také zabránit tomuto druhu zranění tím, že zabrání proniknutí malých tvrdých předmětů do oblasti paty.
 4. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 224 Vyhněte se ostruhám na patě. Ostruhy paty jsou malé, kostnaté výčnělky z usazenin vápníku, které lze vidět na rentgenu. V mnoha případech jsou patní ostruhy způsobeny chronickými případy plantární fasciitidy.
  • Léčba ostruhy paty je stejná jako u plantární fasciitidy, která zahrnuje odpočinek, protahovací cvičení, v některých případech vložky do paty a nošení správně padnoucích podpůrných bot.
  • Je možné se vyhnout ostruhám na patě vyhledáním včasné léčby bolesti paty způsobené plantární fasciitidou a přijetím stejných preventivních opatření.
  • Některá z těchto opatření zahrnují důsledné nošení podpůrné obuvi, udržování zdravé hmotnosti, vyhýbání se nadměrné fyzické aktivitě, používání protiúnavových rohoží, pokud musíte stát delší dobu nebo na betonových podlahách, a dostatek odpočinku.
 5. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 23

  5 Vyhledejte lékařskou pomoc při bolestech, které se objevují za patou. Váš lékař může určit příčinu vaší bolesti.
  • V některých případech jste mohli zapálit oblast, která spojuje Achillovu šlachu s patní kostí. Pokud je léčba opožděna, může dojít k zesílení, zarudnutí a otoku oblasti.
  • Tento stav může postupovat tak, aby zahrnoval citlivost a teplo na dotek, a může být příliš bolestivé nosit normální obuv.
  • Váš lékař může doporučit vložky do paty konkrétní výšky, aby se předešlo pokračujícímu podráždění, protahovací cvičení, užívání volně prodejných protizánětlivých látek, jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, nošení obuvi s otevřenými zády, dokud se oblast nehojí, aplikace ledu do oblasti a odpočívejte.
 6. Obrázek s názvem Vyhněte se bolesti paty a plantární fasciitidě, krok 246 Vyhněte se zranění za patou. K tomuto druhu zranění často dochází při běhu nebo jiných aktivních sportech, aniž byste nosili správnou obuv.
  • Nošení obuvi, která správně sedí, brání vašemu chodidlu snadno se vklouzávat dovnitř a ven, a boty s podpůrným počítadlem paty mohou pomoci vyhnout se rozvoji tohoto typu bolesti paty.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co způsobuje plantární fasciitidu? Miguel Cunha, DPM
  Podiatrist s certifikátem Dr. Miguel Cunha je zakladatelem společnosti Gotham Footcare a je pedikem se sídlem na Manhattanu v New Yorku. Dr. Cunha je chirurg nohou a kotníků se zkušenostmi s léčbou celé řady stavů chodidel a kotníků od drobných problémů až po komplexní rekonstrukční chirurgii nohou a kotníků. Dr. Cunha získal DPM z Temple University School of Podiatric Medicine a dokončil svůj pobyt jako hlavní rezident ve Washington Hospital Center a Georgetown University, kde se specializoval na traumata dolních končetin, záchranu diabetických končetin a rekonstrukční chirurgii nohy a kotníku . Dr. Cunha je členem Americké podiatrické lékařské asociace, New Yorkské podiatrické lékařské asociace, American College of Foot and Ankle Surgeons a je držitelem certifikace rady v oboru podiatrická medicína. Miguel Cunha, DPM Podiatrist Certified Expert Odpověď Na spodní straně vaší nohy je vaz, kterému se říká plantární fascie. Je to vaz tětivy, který jde od paty až k chodidlu. Pokaždé, když stojíte, se vám klenba zhroutí a toto vazivo se natáhne. Časem se vám mohou vyvinout malé mikro slzy v důsledku opakujícího se stresu, jako je chůze. Tyto slzy povedou k zánětu a bolesti, které se říká plantární fasciitida.
 • Otázka Jak léčíte bolest paty způsobenou plantární fasciitidou? Jarod Carter, DPT, CMT
  Fyzikální terapeut Jarod Carter je fyzioterapeut, konzultant a majitel Carterovy fyzioterapie, kliniky manuální fyzikální terapie v Austinu v Texasu zaměřené na manuální terapii a služby telehealth k řešení bolesti a zranění. Dr. Carter má více než 15 let profesionálních zkušeností s fyzickou terapií. Získal DPT (Doctor of Physical Therapy) a MTC (Manual Therapy Certification) z University of St. Augustine for Health Sciences. Dr. Carter je také držitelem titulu BS v kineziologii na University of Texas v Austinu. Jarod Carter, DPT, CMT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta Měli byste najít fyzioterapeuta ve vaší oblasti a naplánovat konzultaci. Fyzikální terapeut může nejlépe identifikovat příčiny vaší bolesti a poskytnout vám léčebný plán, který je specifický pro vaše potřeby.
 • Otázka Může mi tenisový míček pomoci? Ano, také můžete smíchat jednu polévkovou lžíci soli, ideálně Epsomskou sůl, ale košer je také v pořádku, deset kapek esenciálního oleje z máty peprné a několik uncí teplé vody dohromady a namočit nohy na deset minut.
 • Otázka Můžete mít bolesti paty ve věku 12 let? Ano.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud je bolest paty trvalá, zvažte jízdu na kole nebo plavání jako alternativní sport.
 • Vyberte si vhodnou obuv pro aktivitu, které se účastníte. To zahrnuje sport i běžné denní nošení.
 • Pokud jste běžec, uvědomte si při běhu své prostředí. Běh na nerovném povrchu nebo na trati může způsobit nesprávné pohyby nohou. To může vést k nadměrnému osolení vaší nohy na jedné straně, což může přispět k rozvoji plantární fasciitidy.
 • Normální proces stárnutí si vybírá svou daň na chodidlech. Mnoho lidí trpí bolestmi paty a plantární fasciitidou jednoduše z věku.
 • Navštivte lékaře, pokud bolest přetrvává. Na nepohodlí se mohou podílet i další podmínky. Ne všechny bolesti paty jsou způsobeny plantární fasciitidou.

reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Populární Problémy

Šestadvacetiletá černohorská hráčka Danka Kovinic, která je aktuálně na 77. místě na světě, zaregistrovala ve své zemi řadu prvenství v ženském tenise.Jak bojovat s holí. Základní a účinná strategie boje s holí nebo zbraní podobnou palici. Kali hole, deštníky, hole, páčidla. Najděte si cvičnou hůl, která se vám pohodlně drží. Sejmutá rukojeť koštěte bude fungovat. ...Ocitnout se v situaci, ve které je láska jednostranná, může být obtížné. Možná, že váš milostný zájem neví o vašich pocitech; možná jste ve vztahu, ale cítíte, že vás váš partner nemiluje tolik jako vy jeho ...Jak rychle vyléčit vazy. Vazy spojují kosti s jinými kostmi v kloubech a mohou se poškodit, pokud kloub otočíte nebo ohnete špatným způsobem. Pravděpodobně jste viděli profesionální sportovce pokračovat ve hře jen několik týdnů po vazu ...