Jak obvázat ránu během první pomoci

Bandážování rány je nedílnou součástí léčby první pomoci. Nikdy nevíte, kdy vy nebo váš blízký utrpíte ránu, která potřebuje první pomoc. Přestože hluboké rány, které silně krvácejí, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, většinu drobných poranění a poranění lze zvládnout a ovázat doma. Jakmile zastavíte krvácení a vyčistíte ránu, bandážování je ve skutečnosti poměrně jednoduchý postup.

Část 1 ze 2: Čištění rány

 1. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci Krok 1

  1 Zjistěte, kdy rána potřebuje okamžitou lékařskou pomoc. Ačkoli většina drobných ran může být obvázána náplastí a většina mírných poranění kůže obvazy a lékařskou páskou, některé jsou pro domácí péči příliš závažné. Například kožní rány, které také zahrnují vážně zlomené kosti, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, stejně jako velká poranění cév, která nepřestanou proudit krev. Rány na pažích a nohou, které způsobují necitlivost nebo ztrátu citlivosti pod zraněním, mohou naznačovat poškození nervů, což je také indikace pro vyhledání lékařské péče.
  • Silná ztráta krve rychle způsobí, že se budete cítit slabí a unavení (a možná omdlíte), proto hned někomu ve svém okolí řekněte o vážnosti svého zranění, popř. zavolejte záchrannou službu pro pomoc.
  • Pokud máte hlubokou kožní ránu na břiše, mohou se vám poranit orgány a vnitřně krvácet, zkuste se tedy co nejrychleji dostat do nouzového zdravotnického zařízení - ale nechte si někoho řídit, protože byste mohli ztratit vědomí, nebo zavolejte záchranná služba.


 2. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 2

  2 Ovládejte krvácení. Než ránu vyčistíte a obviažete, zkuste dostat krvácení pod kontrolu. Pomocí čistého suchého obvazu (nebo jakéhokoli čistého savého hadříku) velmi jemným tlakem na ránu zastavte krvácení. Tlak na ránu ve většině případů podpoří srážení krve a krvácení by se mělo zastavit do 20 minut, i když může i nadále trochu mokvat až 45 minut. Obvaz nebo tkanina také pomůže zabránit vstupu bakterií do rány a způsobit infekci. V závažných případech může být škrtidlo vyrobeno pomocí kravaty nebo dlouhého kusu látky k uvázání těsného uzlu těsně nad ránou.
  • Pokud výrazné krvácení pokračuje i po 15 až 20 minutách tlaku, může rána vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Pokračujte v tlaku a dostaňte se do ordinace lékaře, na pohotovost nebo do centra urgentní péče.
  • Pokud je krvácení obtížně kontrolovatelné, osoba může užívat léky na ředění krve nebo mít základní problémy se srážlivostí. V těchto případech by měl být člověk upozorněn na lékaře.
  • Před kontaktem s ránou si nasaďte dezinfikované lékařské rukavice, jsou -li k dispozici. Pokud nejsou k dispozici rukavice, zabalte ruce do nějaké čisté bariéry, jako je plastový sáček nebo několik vrstev čisté látky. Pomocí holých rukou vyvíjejte přímý tlak na ránu až v krajním případě, protože kontakt s krví může šířit infekční choroby.
  • Kromě toho použijte mýdlo a vodu k dezinfekci rukou před kontaktem s ránou, je -li to možné. Tím se minimalizuje možnost přenosu bakterií z vašich rukou na exponované zranění.
 3. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 3

  3 Odstraňte všechny viditelné nečistoty. Pokud jsou v ráně zapuštěny velké kusy špíny, skla nebo jiných předmětů, zkuste je odstranit čistou sadou pinzety. Oplachování pinzety nejprve alkoholem pomůže zabránit přenosu bakterií a jiných mikrobů. Dávejte pozor, abyste nezpůsobili další poškození zatlačením pinzety do samotné rány.
  • Pokud máte do činění se střelným zraněním, neprovádějte sondu kolem rány a nepokoušejte se vytáhnout kulku - nechte to na lékařských profesionálech.
  • Pokud se snažíte odstranit velké kusy odpadu z místa poranění, zvažte jeho ponechání pro zdravotníky, než abyste se o to pokoušeli sami. Vytahování velkých nečistot zapletených do krevních cév může způsobit další krvácení.
  • Někteří odborníci na první pomoc doporučují počkat na odstranění všech nečistot, dokud ránu nevypláchnete. Pokud vidíte jen malé kousky špíny nebo špíny, mohl by to být lepší způsob, jak se k situaci přiblížit, protože opláchnutí pravděpodobně smýt malé věci.
 4. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 4

  4 Sundejte nebo odstřihněte oděv z rány. Chcete -li získat lepší přístup k ráně, jakmile je krvácení pod kontrolou, odstraňte veškeré oblečení a šperky z obecné oblasti poranění. To by mělo být provedeno tak, aby v případě, že zraněná oblast bobtná, těsné oblečení nebo šperky neovlivnily průtok krve. Pokud například řešíte krvácející poranění ruky, sundejte si náramkové hodinky nad ránu. Pokud jde o oblečení, pokud ho nemůžete odstranit z okolí rány, zvažte jeho odstřižení bezpečnostními nůžkami s tupým nosem (ideálně). Pokud například řešíte zranění stehna, sundejte si kalhoty nebo je odstřihněte od rány, než se ji pokusíte vyčistit a obvázat.
  • Pokud nemůžete dostat krvácení pod kontrolu, možná budete muset použít roztrhané oblečení nebo opasek k výrobě škrtidla, které vyvíjí tlak na tepny nad ranou. Turnikety by však měly být používány pouze v nouzových život ohrožujících situacích a na krátkou dobu, protože tkáň začne odumírat během několika hodin, kdy se nedostane žádná krev.
  • Jakmile jsou oděvy odstraněny, aby se rána vyčistila a obvázala, může být nutné ji použít jako provizorní přikrývku, která zakryje zraněného a udrží ho v teple.
 5. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 5

  5 Ránu důkladně opláchněte. V nejlepším případě ránu důkladně vymyjte fyziologickým roztokem po dobu alespoň několika minut, dokud nebude vypadat bez nečistot a nečistot. Fyziologický roztok je ideální, protože snižuje bakteriální zátěž jeho opláchnutím a je obvykle sterilní, když je koupíte zabalený. Pokud nemáte přístup k fyziologickému roztoku, použijte čistou pitnou vodu nebo vodu z vodovodu, ale ujistěte se, že ji necháte několik minut přejít po ráně. Dobře k tomu poslouží vytlačení z lahve s vodou, nebo pokud možno držte ránu pod kohoutkem. Nepoužívejte horkou vodu; místo toho použijte vlažnou nebo studenou vodu.
  • Fyziologický roztok lze zakoupit komerčně.
  • Někteří odborníci doporučují použít jemné mýdlo, například tekutinu na mytí nádobí ze slonoviny, aby byla rána co nejčistší, ale někdy mýdlo může dráždit poraněnou tkáň.
  • Pokud čistíte ránu poblíž oka, dávejte pozor, aby se vám do oka nedostalo mýdlo.
 6. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během kroku první pomoci, krok 6

  6 Očistěte ránu žínkou nebo jiným měkkým hadříkem. Velmi jemným tlakem poplácejte po ráně čistým hadříkem, abyste se ujistili, že je po opláchnutí fyziologickým roztokem nebo běžnou tekoucí vodou zcela čistá. Netlačte příliš silně a nedrhněte příliš energicky, ale ujistěte se, že jste odstranili všechny zbývající nečistoty. Mějte na paměti, že jemné drhnutí může způsobit trochu větší krvácení, takže po čištění znovu aplikujte tlak na ránu.
  • V této fázi před obvazem naneste na ránu antibakteriální krém, je -li k dispozici. Antibakteriální krémy nebo masti, jako je Neosporin nebo Polysporin, pomáhají předcházet infekci. Krém také zabrání přilepení obvazu na ránu.
  • Alternativně můžete do rány přidat přírodní dezinfekční prostředek, jako je roztok jodu, peroxid vodíku nebo koloidní stříbro (které jako jediné neštípe).
  • Po vyčištění ránu zhodnoťte. Některé rány potřebují stehy, aby se řádně zahojily. Pokud si všimnete některého z následujících příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc, než abyste se pokoušeli obvazovat ránu sami: rána se zdá být poměrně hluboká, má zubaté okraje a/nebo krvácení nepřestane.
  reklama

Část 2 ze 2: Bandážování rány

 1. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 7

  1 Najděte vhodný obvaz. Vyberte si na ránu dezinfikovaný (stále v obalu) a přiměřeně velký obvaz. Pokud se jedná o menší střih, pak je pro tuto práci pravděpodobně nejlepší obvaz se samolepicím materiálem (například náplast). Pokud se však jedná o větší střih nevhodný pro náplast, budete muset použít větší obvaz. Možná budete muset obvaz složit nebo přeříznout, aby překryl pouze ránu. Dávejte pozor, abyste se nedotkli spodní strany obvazu (strana, která bude ležet na ráně), abyste snížili riziko infekce. Pokud nemáte lepicí obvaz a plánujete obvaz nalepit na místo, ponechte na okrajích trochu materiálu navíc, aby se páska nepřilepila přímo na ránu.
  • Pokud nemáte k dispozici skutečné obvazy a obvazy, můžete improvizovat pomocí jakéhokoli čistého hadříku nebo kousku oděvu.
  • Lehké namazání rány antibiotickým krémem je prospěšné nejen k zabránění infekci, ale zabrání tomu, aby se obvaz nebo obvaz přilepily přímo na ránu. Přilepený obvaz nebo obvaz pravděpodobně způsobí větší krvácení, když je odstraněn.
  • Motýlí bandáže jsou užitečné pro držení okrajů rány pohromadě. Pokud máte motýlí obvaz, položte jej přes řez (spíše než podélně) a stáhněte okraje rány blíže k sobě.
 2. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 8

  2 Zajistěte obvaz a zakryjte jej. Pomocí nepružné, voděodolné lékařské pásky připevněte obvaz na kůži ze všech stran. Ujistěte se, že se páska dotýká zdravé a nezraněné kůže. Nepoužívejte průmyslovou pásku, jako je lepicí páska nebo elektrikářská páska, která by při odejmutí mohla roztrhnout kůži. Jakmile je obvaz přelepen přes ránu, obvaz zcela překryjte čistým elastickým obalem nebo pružným obvazem pro další ochranu. Dbejte na to, abyste obvaz neobalili příliš pevně a nepřerušili cirkulaci rány nebo jakékoli části těla zraněného.
  • Zajistěte pružný vnější obvaz kovovými sponami, zavíracími špendlíky nebo páskou.
  • Pokud existuje velká pravděpodobnost, že zraněná oblast zvlhne, zvažte umístění vrstvy plastu mezi obvaz a vnější obvaz. Další vrstva plastu také poskytne dodatečnou ochranu před bakteriemi a jinými infekčními činiteli.
  • Pokud je rána umístěna na vaší hlavě nebo obličeji, možná budete muset obvaz zabalit jako šátek a zavázat dostatečně pevně, aby zůstal na místě
 3. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 9

  3 Obvaz měňte denně. Výměna starého obvazu za nový každý den udržuje ránu čistou a podporuje hojení. Pokud vnější elastický obvaz zůstane čistý a suchý, můžete jej znovu použít. Pokud byl váš střih dostatečně malý na to, abyste mohli použít náplast, změňte to také denně. Pokud se vám během dne zvlhčí obvaz a/nebo obvaz, okamžitě jej vyměňte a nečekejte na další den. Mokré obvazy a obvazy podporují infekci, proto se je vždy snažte udržovat v čistotě a suchý. Pokud je obvaz nebo náplast přilepená k nově vytvořené strupě, namočte ji do teplé vody, aby se strup změkčil a aby se obvaz nebo obvaz snáze odstranil. Chcete -li tomuto problému zabránit, použijte nepřilnavý obvaz, je -li k dispozici.
  • Mezi příznaky hojení patří snížený zánět a otok, menší nebo žádná větší bolest a tvorba strupů.
  • K hojení většiny kožních ran dochází během několika týdnů, ale úplné vyléčení hlubších řezů může trvat až měsíc.
 4. Obrázek s názvem Obvaz na ránu během první pomoci, krok 10

  4 Dávejte pozor na příznaky infekce. I přes snahu udržet vaši kožní ránu čistou a suchou, někdy se může nakazit. To je běžné, pokud vás hluboce pořezalo něco rezavého nebo špinavého, nebo vás kouslo zvíře nebo osoba. Mezi příznaky, které naznačují, že je vaše kožní rána infikována, patří: zvýšený otok a bolest, výtok nebo nažloutlý nebo nazelenalý hnis, kůže zčervená a je velmi teplá na dotek, vysoká horečka a/nebo pocit malátnosti. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků během několika dnů po zranění, okamžitě navštivte lékaře. Pravděpodobně předepíší antibiotika nebo jinou léčbu v boji proti infekci.
  • Jakékoli červené pruhy kůže kolem rány mohou naznačovat infekci v lymfatickém systému (systém, který odvádí tekutinu z tkání). Tato infekce (lymfangitida) může být život ohrožující, proto je třeba vyhledat rychlou lékařskou pomoc.
  • Zvažte výstřel tetanu. Tetanus je závažná bakteriální infekce, která se může vyvinout z infikované rány, zvláště pokud jste byli propíchnuti špinavým předmětem. Pokud jste za posledních 10 let neobdrželi posilovač tetanu, měli byste navštívit lékaře a nechat se chytit vašich výstřelů.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Lepí se samolepicí obvazy? Mohu v případě potřeby uvázat volný uzel kolem obvazu, aby obvaz zůstal na svém místě? Lepidlo znamená tyčinky, takže ano, lepicí obvazy se lepí samy. Lepicí obvazy pomohou zabránit pohybu obvazu, ale v případě potřeby můžete uvázat volný uzel, abyste zajistili zabalený obvaz. Další možností by bylo zastrčit konec obalu do obvazu, aby se nehýbal.
 • Otázka Je třeba před aplikací obvazu odstranit uvolněnou kůži? Ne. Nechte to uzdravit, pak když to bude hotové, mrtvá kůže se smyje nebo se spojí.
 • Otázka Používáme nepřilnavé obvazy, ale po aplikaci Neosporinu se stále lepí na ránu. Co můžeme udělat? Když obvaz začne tuhnout, začne se lepit na Neosporin nebo na krev z rány. Aby se nepřilepila, zkuste zastavit krvácení před aplikací obvazu a na ránu a kolem rány zcela přiložit Neosporin nebo Polysporin. Přidání malého množství vazelíny také funguje dobře, aby se obvaz nelepil, ale dávejte pozor, abyste jej neroztáhli příliš daleko kolem rány, protože to způsobí, že se lepivá část obvazu nelepí.
 • Otázka Co mám dělat, když se potřebuji vykoupat, ale mám obvaz omotaný kolem rány? Opatrně se umyjte hadříkem, abyste se vyhnuli ráně, nebo noste nepromokavý obvaz.
 • Otázka Jak mám léčit něčí krvácení, když se ho nemůže dotknout bavlna? Můžete použít gázu, která není vyrobena z bavlny. Existuje několik typů gáz z různých materiálů, jako je polyester nebo umělá bavlna.
 • Otázka Je třeba odstranit uvolněnou kůži? Záleží. Nejdůležitější je, aby byla rána vyčištěna a dezinfikována. Pokud tomu překáží přebytečná kůže, musí být odstraněna. Jinak použijte svůj nejlepší úsudek na základě toho, co vidíte. V určitém okamžiku stejně zemře a spadne, takže pokud ho můžete bezpečně odstranit, udělejte to.
 • Otázka V ráně je zaschlá krev, jak ji obléknu? Krev jemně smyjte mýdlem a vodou, poté na obvaz navlékněte vazelínu.
 • Otázka Pokud rána vytéká, musím ji stále přikrývat nebo ji nechat nezakrytou zaschnout? Pokud je to možné, nechte jej několik hodin zaschnout na vzduchu, poté jej znovu přikryjte a tento postup opakujte, dokud rána nepřestane vytékat.
 • Otázka Jak obvázám zlomené zápěstí? Jděte do nemocnice, zlomenina je příliš vážná na to, aby se dala léčit doma. Možná budete potřebovat sádru.
 • Otázka Jaký je rozdíl mezi adhezivním obvazem a gázovým obvazem? K čemu slouží? Lepicí obvaz je obvaz, který má kousek gázy připevněný k jinému kusu, který se na vás lepí, běžně se označuje jako náplast. Používají se ke krytí ran, k zastavení malého množství krvácení nebo k prevenci infekce. Gáza je tkanina, kterou můžete aplikovat mnoha různými způsoby a může mít mnoho různých velikostí a typů. Používá se k zastavení krvácení a/nebo k pokrytí větších ran.

Populární Problémy

Chrome, kterému se odborně říká chrom, je velmi křehký a tvrdý kov, který se používá jako pokovování, které umožňuje překonat jiné kovy. Chromování se často používá na blatníky, ráfky a další automobilové díly, na vybavení koupelen a kuchyní, na ...

Zde je návod, jak sledovat nový dokument Duran Duran společnosti Showtime s podtitulem „Je tu něco, co byste měli vědět“ online bez kabelu.

Pokud nemáte kabel, můžete bezplatně sledovat živý přenos hry 49ers vs Jets online.

Při cvičení na kytaru je přirozené pociťovat bolest ve vzteklé ruce (levá ruka, pro praváky). To může být bolestivé, zejména pro začátečníky, ale neměli byste nechat bolest, aby vám bránila v procvičování. Jestli ty...

Jak se zotavit z podvrtnutí MCL. Lidské koleno se skládá ze sedmi vazů, které procházejí kloubem a kolem něj, a jsou to jeho kompoziční kousky. Tyto vazy jsou nezbytné k udržení stability kloubů těla. Dva z těchto ...

Mauresmo jmenován kapitánem France Fed Cupu