Jak ohýbat plech

K ohýbání plechu se nejčastěji používají drahé nástroje na ohýbání plechu, nazývané brzdy, ale tento úkol můžete také dokončit bez něj. Ruční ohýbání plechu je zvládnutelný úkol, pokud je kus plechu dostatečně malý a tenký, aby se s ním dalo manipulovat. Naučte se ohýbat plech, abyste mohli snadno provádět domácí a hobby projekty bez použití plechové brzdy.

Část 1 ze 3: Příprava na ohýbání plechu svěrákem

 1. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 1

  1 Shromážděte své materiály. Pokud budete mít po ruce správné nástroje, pomůže vám tento proces proběhnout hladce a rychle. K ohnutí plechu svěrákem a kladivem budete potřebovat:
  • 2 dřevěné nebo kovové bloky
  • Blok z tvrdého dřeva a těžkého kladiva nebo paličky (volitelně)
  • Kalkulačka nebo online kalkulačka ohybů
  • Popisovač
  • Úhloměr
  • Palička z gumy, plastu nebo surové kůže
  • Pravítko nebo svinovací metr
  • Plech
  • Ukázat


 2. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 2

  2 Určete tloušťku listu. K měření tloušťky plechu můžete použít metr nebo pravítko. Toto měření bude nutné pro výpočet vašeho přídavku na ohyb.
  • Pokud je váš plech příliš silný, možná budete potřebovat speciální stroj, jako je brzda nebo hořák, aby se váš plech ohnul do požadovaného tvaru.
 3. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 3

  3 Vypočítejte svůj příspěvek na ohyb. Ohýbání, které budete provádět, deformuje váš plech tak, aby byl fyzicky větší. Chcete -li vypočítat roztažení, ke kterému dojde na vnější straně úhlu ohybu, budete potřebovat znát svůj přídavek ohybu. Přídavek na ohyb můžete najít podle následujícího vzorce: (π/180) x B x (IR + K x MT) = přídavek na ohyb (BA), kde B je úhel komplementární k vašemu požadovanému úhlu ohybu (1 až 180 stupňů) , MT je tloušťka materiálu, IR je vnitřní poloměr a K je K-faktor.
  • Chcete-li zjistit svůj K-faktor, vnitřní poloměr a tloušťku materiálu (vyjádřeno jako desetinné číslo), měli byste použít Tabulka příspěvků na ohyb .
  • Pokud například chcete ohýbat plech o rozměru 24 v úhlu 90 °, výpočet by byl: 0,017453 x 90 x (0,020 + 0,33 x 0,024) = 0,0438558984 přídavek na ohyb
  • Mějte na paměti, že některé kovy jsou křehčí než jiné. Ohnutí křehkého kovu za jeho limity by mohlo způsobit jeho prasknutí a zlomení.
 4. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 4

  4 Označte si čáry ohybu. Nyní, když znáte svůj přídavek na ohyb, vezměte úhloměr a nakreslete jasnou čáru fixou přes bod, ve kterém ohnete plech. Poté pomocí příspěvku na ohyb nakreslete druhou čáru ohybu, mezilehlou vzdálenost mezi čarami ohybu (poloměr ohybu). Prostor mezi vašimi ohybovými čarami se s použitím vašeho ohybu rozšíří.
 5. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 5

  5 Ořízněte list na velikost. Na listu byste měli nechat trochu ořezat, doporučuje se přibližně ¼ '. Ujistěte se, že list pilujete a uhladíte, protože škrábance a drsné hrany mohou způsobit praskliny ve vašem kovu. reklama

Část 2 ze 3: Ohýbání plechu svěrákem

 1. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 6

  1 Umístěte formuláře do svěráku. Vaše formuláře budou mít hranu, která by měla odpovídat úhlu požadovaného ohybu. Umístěte své formuláře do svěráku tak, aby úhel vedení bloku formuláře směřoval ven ze svěráku.
  • Jedna hrana vašeho formuláře bude obvykle zaoblena na stupeň poloměru ohybu, což vám pomůže dosáhnout požadovaného ohybu.
 2. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 7

  2 Upněte plech do svěráku. Nyní, když jsou vaše formuláře umístěny, byste měli list velmi pevně upnout mezi bloky formulářů. Dbejte na to, aby linie ohybu byla zachována i při vodicím úhlu vašich formulářů.
 3. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 8

  3 Podpořte přebytečný plech. Pokud máte plech zavěšený ve značné vzdálenosti mimo své tvarové bloky, budete muset tento segment podepřít, aby se neodskakoval příliš divoce a negativně neovlivňoval váš ohyb.
  • Zvažte, zda přítel nebo kolega tento kus stabilizují rukou. Ujistěte se, že používáte rukavice, abyste zabránili náhodnému pořezání.
 4. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 9

  4 Ohněte kov paličkou. Abyste předešli poškození nebo nevzhledným promáčknutím, je nejlepší použít gumovou, plastovou nebo surovou kůži na jemné poklepání na kov. Udělejte to, dokud se neohne směrem k tvarovému bloku a postupně a rovnoměrně nedosáhne požadovaného úhlu.
  • Klepání by mělo začínat na jednom konci vyvíjející se zatáčky. Pomalu pracujte tam a zpět mezi ohybovými čarami, dokud se plech neohne do požadovaného úhlu.
  reklama

Část 3 ze 3: Odstraňování problémů s procesem ohýbání

 1. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 10

  1 Ověřte hodnotu tloušťky materiálu při výpočtu přídavku na ohyb. Tato konkrétní hodnota je klamavě pojmenována. Na rozdíl od prvního dojmu musí být toto číslo vyjádřeno jako desetinné číslo, aby byl váš výpočet správný, a vychází ze standardní tloušťky měřidla.
 2. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 11

  2 Znovu zkontrolujte úhel ohybu. Pokud se vám výpočet přídavku na ohyb nezdá, pravděpodobné místo, kde jste udělali chybu, je váš úhel ohybu. Pokud se pokoušíte ohýbat pod úhlem menším nebo větším než 90 °, musíte vzít komplementární úhel na požadovanou zatáčku.
  • Například: pokud je váš požadovaný ohyb 45 °, odečtete toto číslo od 180 °, což vám poskytne úhel ohybu 135 °.
 3. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 12

  3 Upravte svěrák. Tlak, kterým budete ohýbat plech, bude značný. Pokud svěrák na výzvu nemáte, nebo pokud si svěrák dostatečně nezajistíte, vaše formuláře mohou uklouznout nebo můžete ohýbat plech způsobem, který jste neměli v úmyslu.
 4. Obrázek s názvem Ohýbání plechu Krok 13

  4 Pro obtížné ohyby aplikujte teplo. To by mělo být prováděno s extrémní opatrností a péčí. V případě, že ohýbáte tlustý kus plechu, můžete ohýbat teplo z dmychadla podél švu linie ohybu.
  • Mějte na paměti, že mnoho druhů kovových konstrukcí má extrémně vysoké teploty tání a použití hořáku by mohlo způsobit poškození nebo poškození vašeho plechu nebo zařízení.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Chci ručně ohýbat hliník, abych si vyrobil vlastní pouzdro na mobilní telefon. Jakou minimální tloušťku potřebuji? Minimum opravdu není. Tenčí hliník se snadněji ohýbá, stejně jako ocel, ale také chcete strukturu (takže drží tvar). Nejlepší je tedy koupit něco jako 0,5 mm a 1 mm a zkusit to, pokud je to nutné, aby lépe drželo tvar, bude silnější a pokud se nebude dobře ohýbat, bude tenčí. Silnější plechy jsou však náchylnější k praskání a pak existují různé druhy hliníku, takže pro práci budete muset koupit také správnou třídu.
 • Otázka Mám ohýbací stroj a pracuji na zárubni. Když ji ohýbám, velikost listu je většinou špatná. Co bych měl dělat? Změnili jste velikost plechu, abyste vzali v úvahu roztažení kovu v ohybu? Pokud provedete 90stupňový ohyb, kov se roztáhne a zmenší tloušťku kovu.
 • Otázka Při jaké teplotě je snazší ohýbat se? Když je matně červená, snáze se ohne; optimální je jasně červená/žlutá.
 • Otázka Ulehčí ohýbání hliníku ohýbání bez přestávky? Ano, usnadní to ohýbání.
 • Otázka Jak ohnu hliníkovou plechovku? To závisí na tom, jak to chcete ohýbat. Pokud to chcete ohnout v lokte jako kus trubky, nebude to fungovat, protože stěna plechovky je příliš tenká. Plechovka se zhroutí při jakékoli operaci ohýbání. Na rozdíl od trubky, která získává svou sílu z tloušťky její stěny, hliníkové plechovky ve skutečnosti získávají svou sílu z nestlačitelné kapaliny uzavřené uvnitř. Hliníkovou plechovku lze však rozřezat na koláčové klíny a svařit zpět ve formě segmentového kolena (jako jsou ty, které se používají pro odvzdušňovací potrubí), pokud opravdu, opravdu potřebujete. Na YouTube je spousta videí o svařování hliníkových plechovek.
 • Otázka Jak z válcovaného plechu vytáhnu záhyb? Použijte stejné množství síly, jaké bylo použito k vytvoření záhybu v opačném směru záhybu. Ano, snadněji se to říká, než dělá. Jakmile je kus plechu pomačkaný, je téměř nemožné vzít záhyb úplně zpět. Na menší kousky jsem měl úspěch při rýsování záhybů kladivem a panenkou nebo na hydraulickém bench pressu vloženém mezi dva kusy ploché tyče. Ve velkém listu by mohl být dlouhý kus ploché tyče použit jako panenka a opatrné šťourání, ale záhyb bude téměř vždy patrný. Jednou jsem pomocí vysokozdvižného vozíku vyrovnal kus listu se smíšenými výsledky. Příště bych chtěl list nejprve vložit mezi nějaký plochý pruh.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Chcete-li odstranit nerovnosti nebo zlepšit nerovnoměrné ohyby, položte podél zatáčky kus tvrdého dřeva a do zatáčky najeďte se zvýšenou pevností pomocí těžkého kladiva nebo paličky.
 • V některých případech, stejně jako u silnějšího plechu, budete možná muset použít ohebnou plechovou brzdu. Ruční plechové brzdy pro fandy a malé nebo mobilní firmy jsou k dispozici za dostupné ceny ve většině železářství. Hydraulické, počítačem ovládané plechové brzdy jsou velmi drahé a používají se pro velkoobjemové průmyslové nebo stavební použití.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Než se pokusíte ohýbat plech, ujistěte se, že jste správně vyřešili rovnici přídavku na ohyb. Pokud je rovnice vyřešena nesprávně, váš ohyb plechu bude nesprávný a váš plech může být zničen.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 2 dřevěné nebo kovové bloky
 • Blok z tvrdého dřeva a těžkého kladiva nebo paličky (volitelně)
 • Kalkulačka nebo online kalkulačka ohybů
 • Popisovač
 • Úhloměr
 • Palička z gumy, plastu nebo surové kůže
 • Pravítko nebo svinovací metr
 • Plech
 • Ukázat

Populární Problémy

Jak umýt hod. Praní špinavých přikrývek nesprávným způsobem by je mohlo zničit nebo omezit jejich používání, ale pokud je budete prát správným způsobem, budou čisté, čerstvé a použitelné delší dobu! Pokud je to možné, zkuste prát přikrývku samostatně ....

Kvalifikace na Australian Open skončila ve středu a pravděpodobně nejzajímavější jméno, které z nich vyšlo, bylo Carlos Alcaraz.

Ashleigh Barty, která v úterý porazila Arynu Sabalenkovou ve čtvrtfinále Miami Open 2021, se posunula o krok blíže k tomu, aby tento týden nemohla přijít o pořadí č. 1.

Medvědi a svatí se v neděli setkají v kole divokých karet. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos ze hry online.

Dnes v noci se Nik Wallenda a jeho sestra Lijana projdou po Times Square v New Yorku. Podívejte se, jak sledovat událost online prostřednictvím živého přenosu.

Jak hrát značku svítilny. Přehrávání tagu bylo vždy o tom, předběhnout toho, kdo je 'to'. Nyní však můžete přidat zábavnou vychytávku, díky níž bude hra více o nenápadnosti a taktu pomocí baterek k transformaci hry. Podle toho, kolik ...