Jak prsty na pásku Buddy

Buddy tejpování je užitečná a jednoduchá metoda k léčbě vyvrtnutí, vykloubení a zlomenin prstů na rukou a nohou. Nahrávání Buddyho běžně praktikují zdravotničtí pracovníci, jako jsou sportovní lékaři, fyzioterapeuti, chiropraktici a atletičtí trenéři, ale lze jej snadno provést i doma neprofesionálem. Pokud je tejpování kamaráda provedeno správně, poskytuje podporu, ochranu a pomáhá vyrovnat zraněné klouby.

Část 1 ze 2: Buddy Taping Zraněné prsty

 1. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 1

  1 Identifikujte zraněný prst. Prsty jsou velmi náchylné ke zranění a dokonce se lámou, když jsou vystaveny tupému traumatu, jako je zachycení ve dveřích nebo zaseknutí při hraní kontaktních sportů. Ve většině případů je zřejmé, který prst je zraněn (ten, který bolí nejvíce), ale někdy je třeba důkladně prozkoumat ruku a prsty, abyste lépe porozuměli zranění. Známky mírného až středně závažného poranění pohybového aparátu zahrnují zarudnutí, otok, zánět, lokalizovanou bolest, pohmožděniny, snížený pohyb a možná určitý stupeň křivosti, pokud je váš prst vykloubený nebo zlomený.
  • Buddy taping lze použít na většinu poranění prstů, dokonce i na některé zlomeniny způsobené stresem (vlasovou linií), i když vážnější zlomeniny s posunem obvykle vyžadují dlahování, odlévání nebo operaci.
  • Malé stresové zlomeniny, úlomky kostí, pohmožděniny (pohmožděniny) a podvrtnutí kloubů nejsou považovány za vážné problémy, ale těžce rozdrcené prsty (rozcuchané a krvácející) nebo zlomeniny vytlačených sloučenin (krvácení s kostí trčící z kůže) vyžadují okamžitou lékařskou péči, zejména pokud je zapojen palec.


 2. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 2

  2 Rozhodněte, které prsty spojíte dohromady. Jakmile zjistíte, který prst je zraněn, musíte se rozhodnout, ke kterému sousednímu prstu ho přilepíte. Obecně platí, že se pokusíte spojit prsty, které mají k sobě nejbližší délku. Ukazováček a druhý prst jsou obvykle spárovány pro nahrávání kamaráda a prsty tři a čtyři jsou obvykle nejlépe slepeny dohromady. Váš palec, kvůli jeho poloze a rozsahu pohybu, nemůže být přilepený na ukazováček, takže je často dlážděný nebo odlitý, když je silně vymknutý nebo zlomený. Kromě toho se ujistěte, že prst „kamaráda“ není zraněn, protože spojení dvou zraněných prstů k sobě může způsobit další problémy.
  • Pokud je váš třetí prst (prsteníček) zraněn, máte možnost, aby ho kamarád nalepil na druhý nebo čtvrtý prst. Vyberte prst, který má stejnou délku, ale pro maximální stabilitu by měl být prsten přilepený na prostředníček.
 3. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 3

  3 Připravte si prsty na tejpování. Jakmile se rozhodnete, které dva prsty k sobě budete páskovat, připravte si prst na nahrávání. Začněte tím, že si umyjete ruce mýdlem a vodou, a poté konkrétně očistěte prsty, které chcete polepit, alkoholovými ubrousky. Alkohol v ubrouscích (isopropylalkohol) je nejen dobrým antiseptikem, ale také vás zbaví jakýchkoli mastných nebo mastných zbytků, které by mohly zabránit přilepení pásky k pokožce. Pokud máte obzvláště citlivou pokožku, použijte pod pásku hypoalergenní nebo málo dráždivý zábal.
  • Pokud alkoholové ubrousky nejsou k dispozici, další nejlepší alternativou je jednoduché mýdlo a voda.
 4. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 4

  4 Slepte prsty k sobě. Jakmile si vyčistíte a připravíte prsty, vezměte si neroztaženou lékařskou, chirurgickou nebo atletickou pásku (asi palec širokou) a přilepte si zraněný prst na nezraněný-třeba pomocí vzoru osmičky pro větší stabilitu. Dávejte pozor, abyste prsty nesvazovali příliš těsně k sobě, protože byste mohli způsobit další otok a dokonce by se mohl přerušit oběh, což by způsobilo odumření tkáně (nekrózu). Nahrávka by měla být dostatečně bezpečná, aby se oba prsty pohybovaly společně. Po nahrání zkontrolujte, zda na obou prstech není znecitlivění, pulzování, změna barvy nebo ztráta citlivosti.
  • Pokud máte cukrovku, problémy s krevním oběhem nebo onemocnění periferních tepen, buďte opatrní, pokud jde o lepení prstů, protože jakékoli výrazné snížení krevního oběhu (příliš těsné nahrávání) zvyšuje riziko nekrózy.
  • Zvažte umístění tenkého proužku polstrované pěny nebo bavlněné gázy mezi prsty pro pohodlí, ochranu a prevenci odřenin kůže a/nebo puchýřů.
  • Mějte na paměti, že vaše riziko bakteriální infekce se výrazně zvyšuje s puchýři a oděrkami na povrchu kůže.
  • Mezi materiály používané k svazování prstů patří nepružná lékařská/chirurgická papírová páska, samolepicí fólie, elektrická páska, malé obaly na suchý zip a gumové obvazy.
  • Chcete -li poskytnout větší podporu (prospěšné pro vykloubené prsty), použijte spolu s páskou dřevěnou nebo kovovou dlahu. Nanukové tyčinky fungují také docela dobře, jen se ujistěte, že nejsou žádné ostré hrany, které by se vám mohly zarýt do kůže.
 5. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 5

  5 Následné vyšetření s lékařem k posouzení. Pokud je zranění natolik vážné, že si vyžaduje odběr, je dostatečně závažné, aby bylo hodnoceno. Jakmile je váš prst stabilizovaný, měli byste navštívit poskytovatele zdravotní péče pro komplexnější vyšetření. Pravděpodobně budete potřebovat rentgen, abyste se ujistili, že nemáte vážnou zlomeninu nebo jiné poškození.
  • Použijte metodu buddy tejpování, dokud nebudete moci vyhledat lékařskou pomoc, ale ne použijte jej jako náhradu za vyhledání lékařské pomoci.
  • Pokud vás bolí, můžete si na pomoc vzít volně prodejný lék proti bolesti. Zkuste acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Advil, Motrin).
  reklama

Část 2 ze 2: Vyhnutí se potenciálním komplikacím

 1. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 6

  1 Pásku pravidelně měňte. Pokud vám lékař nebo jiný zdravotník zpočátku přelepil prsty, pravděpodobně použili voděodolnou pásku, takže si můžete alespoň jednou umýt ruce a osprchovat se. Obecně však buďte připraveni každý den přelepovat prsty, zvláště pokud se často sprchujete nebo si umýváte ruce. Mokrá nebo vlhká páska a obvazy podporují růst bakterií a plísní, které vydávají nepříjemný zápach a zvyšují riziko infekce kůže.
  • Při odstraňování pásky je třeba dbát opatrnosti, aby nedošlo ke zhoršení úrazu nebo poškození kůže. Pomocí nůžek s tupým nosem odstřihněte pásku a poté ji pomalu odstraňte.
  • Pokud vás zraněný prst bolí po přelepení více, odstraňte pásku a začněte znovu, ale ujistěte se, že je trochu volnější. To je také známka toho, že byste měli vyhledat lékařskou pomoc.
  • Váš zraněný prst, v závislosti na závažnosti, bude možná muset být polepen kamarádem po dobu až čtyř týdnů, aby se řádně uzdravil, takže se pravděpodobně stanete velmi zkušenými při jeho opětovném nahrávání.
 2. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 7

  2 Zkontrolujte známky infekce. Tento krok je velmi důležitý. Před pravidelným opětovným nanášením pásky zkontrolujte prsty a zbytek ruky, zda nevykazují známky podráždění pokožky nebo infekce. Oděry, puchýře a mozoly zvyšují pravděpodobnost kožní infekce, proto si prsty před přelepením důkladně očistěte a osušte. K mytí rukou použijte mýdlo a vodu.
  • Známky lokalizované kožní infekce zahrnují lokální otok, zarudnutí, pulzující bolest a výtok hnisu, který může vydávat nepříjemný zápach.
  • Pokud máte podezření na infekci kůže, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
 3. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 8

  3 Dávejte pozor na známky nekrózy. Jak bylo uvedeno výše, nekróza je druh smrti tkáně způsobené nedostatkem krve a kyslíku. Zraněný prst, zejména dislokace nebo zlomenina, již může zahrnovat poškozené krevní cévy, takže při páskování kamaráda musíte být obzvláště opatrní, abyste nepřerušili oběh prstů. Pokud to uděláte nechtěně, vaše prsty pravděpodobně začnou pulzovat bolestivou bolestí a změní se na tmavě červenou, pak tmavě modrou. Většina tkání může přežít bez kyslíku několik hodin (maximálně), ale je důležité pečlivě sledovat prsty do 30 minut od nahrávání, abyste se ujistili, že dostávají dostatek krve.
  • Diabetici mají často menší pocit v rukou (a nohou) a mají tendenci mít špatný oběh. Diabetici by se měli vyvarovat nahrávání kamarádů a nechat se vyhodnotit lékařem, protože riziko infekce je značné.
  • Pokud dojde k nekróze prstů, může se rychle objevit bakteriální infekce. Neléčené bakteriální infekce se mohou stát gangrenózními a mohou vyžadovat amputační operaci, aby se infekce nerozšířila.
  • Pokud jste zaznamenali otevřenou zlomeninu prstu (kost vyčnívá kůží), může vám lékař doporučit dvoutýdenní orální podávání antibiotik, aby se zabránilo bakteriální infekci.
 4. Obrázek s názvem Buddy Tape Fingers Krok 9

  4 Nepodlepujte silně zlomený prst. Ačkoli většina poranění prstů dobře reaguje na nahrávání kamaráda, některá jsou mimo jeho rozsah. Například když jsou prsty rozdrceny a zcela roztříštěny (nazývané rozmělněná zlomenina) nebo zlomeny tak, že kosti radikálně nesouosě a vyčnívají skrz kůži (nazývané otevřená zlomenina), pak není užitečné žádné tejpování a nemělo by být dokonce zvažován. Místo toho se s vážnými a nestabilními zlomeninami musíte rychle dostat na pohotovostní oddělení pro vhodnější lékařskou péči (pravděpodobně invazivní chirurgický zákrok). Na druhé straně, malé vlasové (stresové) zlomeniny jsou stabilní a vhodné k páskování, dokud neuvidíte poskytovatele zdravotní péče.
  • Mezi běžné příznaky těžce zlomeného prstu patří: intenzivní ostrá bolest, otok, ztuhlost a obvykle okamžitá tvorba modřin v důsledku vnitřního krvácení. Pravděpodobně bude váš prst vypadat poněkud pokřivený a bude velmi obtížné udělat pěst nebo chytit něco těžkého bez silné bolesti.
  • Zlomené prsty mohou souviset se stavy, které oslabují kosti, jako je rakovina (kostní nádory), lokální infekce, osteoporóza (křehké kosti) nebo chronický diabetes.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak dlouho trvá, než se zaseknutý prst zahojí? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí, odborná odpověď I když je každý jiný, tento typ zranění obvykle trvá čtyři až šest týdnů, než se uzdraví. Váš lékař může být po diagnostikování vašeho problému konkrétnější.
 • Otázka Když jsem chytil fotbalový míč, ohnul jsem malíček. Klouby na mém prstenu a malíčku jsou oteklé a pohmožděné. Dalo by se to zlomit? S největší pravděpodobností jděte pro jistotu k lékaři. Mohli jste také způsobit nějaké poškození tkáně kvůli síle od chytání míče.
 • Otázka Na který prst mám připnout palec? Zlomený palec nemůžete nalepit páskou. Zlomená nebo silně vyvrtnutá palce jsou kvůli poloze a rozsahu pohybu dlážděna nebo odlévána zdravotníkem.
 • Otázka Na jaký prst mám přilepit ukazatel/ukazováček? To by musel být váš prostředníček, protože palec je příliš malý, aby jej správně podepřel.
 • Otázka Jakou pásku si mám koupit, abych mohl kamarádovi pásku na prsty 10letého? Pořiďte si chirurgickou pásku nebo pásku první pomoci.
 • Otázka Mám zalepit pohmožděný prst? Můžete, pokud opravdu chcete. Pokud máte pocit, že bude více podporováno, když bude nahrané, pak ano, ale v opačném případě ho nechte znovu zesílit.
 • Otázka Na jaký prst bych měl prsten přilepit? Přilepte jej na prostředníček; to však také závisí na závažnosti zranění, takže se ujistěte, že nalepíte i malíček.
 • Otázka Při basketbalu jsem si poranil prsteníček a školní sestra mi řekla, že není zlomený, ale nalepil mi ho na malíček. Mám navštívit svého lékaře? Pokud to vypadá rozbité nebo se to do týdne nezlepší, ano, měli byste. Pro větší stabilitu jej však musíte přilepit na prostředníček.
 • Otázka Ke kterému mám přilepit prostředníček? S největší pravděpodobností váš prsteníček, protože prsteníček se nemusí pohybovat tolik jako váš druhý prst. Pokud se chcete řádně uzdravit, měli byste zabránit tomu, aby se zraněný prst co nejvíce ohnul a ukazováček odvedl spoustu práce.
 • Otázka Zranil jsem svůj růžový prst, když jsem ho rozbil přímo o tvrdý povrch. Je lepení mého prsteníčku na můj růžový prst lepším nápadem než jeho vložení do dlahy? Vzhledem k tomu, že délka je tak odlišná, kámo si páskovat růžičku na prsteníčku není dobrý nápad. Dlahování by bylo ideální, protože jste si jisti, že na prstu nevznikne žádné další poškození.

Populární Problémy

Váš průvodce streamováním Moany online v roce 2020 - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a způsobu jejich přijetí.

Přerušení vztahů s někým není nikdy snadné, zvláště pokud je stále milujete. Časem, trpělivostí a několika zdravými strategiemi zvládání se však můžete posunout dál a znovu najít štěstí. Začněte odstraněním osoby ze svého života, a to jak ...

Djokovič má po US Open pauzu od tenisu a vrátí se na Shanghai Rolex Masters.

Nickelodeon v pondělí večer vysílá speciální koronavirovou radnici, kterou pořádá Kristen Bell. Zde je návod, jak sledovat speciální online bez kabelu.

Naomi Osakaová získala v sobotu čtvrtý grandslamový titul ve své kariéře ve dvouhře, když ve finále Australian Open porazila Jennifer Bradyovou.

Niki Ponnacha v semifinále juniorského tenisu ITF