Jak si vybudovat sebevědomí dítěte

Zajištění sebevědomí dítěte je důležitou součástí výchovy nebo péče o dítě. Děti s dobrým sebevědomím mají dobrý pocit sounáležitosti a ocenění za to, jací jsou, myslí o sobě pozitivně a jsou ochotné zkoušet nové věci. Jako rodič nebo jiný pečující dospělý v dětském životě můžete dítěti pomoci rozvíjet sebeúctu tím, že znáte správné způsoby, jak dítě pochválit, aby mohlo být hrdé na své úsilí. Soustředění na jejich úsilí podporuje odolnost, postoj, který pomáhá dětem cítit se dobře, když pracují na dosažení cíle. Můžete také pomoci podpořit dobré sebevědomí tím, že svému dítěti pomůžete uspět v sociálních situacích, a můžete být vzorem chování, které ukazuje, jak se člověk cítí dobře.

Metoda 1 ze 4: Přiměřeně chválit

 1. Obrázek s názvem Postavit dítě

  1 Chvalte jejich úsilí spíše než vlastnost nebo úspěch. Když dítě chválíte, uznejte množství úsilí, které do své aktivity vložilo. To povzbuzuje jejich tvrdou práci - uvědomují si, že jejich tvrdé práce si ostatní všimnou a ocení je. Zaměření chvály na výsledek nebo osobnostní rys však zdůrazňuje, že si vážíte něčeho, co nemusí nutně ovládat.
  • Pokud vám například vaše dítě ukáže obrázek, který nakreslilo, pochvalte úsilí, které do toho bylo vloženo. Dalo by se říci: „Mohu říci, že jsi tomuto obrázku věnoval spoustu času. Podívejte se, kolik detailů jste nasadili na ptačí peří! “ Nechvalte dítě za to, že „je tak dobrým umělcem“, nebo přikryjte obrázek nespecifickým „Dobrá práce!“
  • Pokud například vaše dítě přinese domů dobrou známku ze zkoušky, můžete říci: „Jsem na tebe tak hrdý! Tvrdě jsi studoval tuto jednotku a vyplatilo se. “ Bylo by to lepší než říkat: „V sociálních studiích jsi vždy tak chytrý!“ nebo „Že A+ bude na naší lednici vypadat skvěle!“
  • Soustředění na inteligenci a výsledky může být problematické, protože nastanou chvíle, kdy se k nim subjekt přirozeně nedostane snadno. Mohou také nastat situace, kdy budou velmi tvrdě pracovat a stále nedosáhnou svého cíle. Soustředění se na charakteristický nebo konečný výsledek nepodporuje hrdost na vlastní úsilí.


 2. Obrázek s názvem Postavit dítě

  2 Vyhněte se neupřímnému chválení. Dospělí se často dostávají do pasti přílišné chvály, protože se obávají, že jeden kladný komentář poškodí sebevědomí jejich dětí. Přílišná pochvala se však bude dítěti zdát neupřímná. Může to také vytvořit pocit nároku - dítě věří, že nemůže udělat nic špatného - a může na to začít záviset, aby dosáhlo čehokoli.
  • Pokud děti neustále slyší prázdnou chválu od ostatních, nemusí si vyvinout „interní roztleskávačku“, která jim pomáhá cítit se dobře. Místo toho je lze vést k přesvědčení, že jsou dobří jen tehdy, když jim někdo řekne, že jsou.
  • V důsledku přílišné chvály se děti mohou bát riskovat a zkoušet nové věci. Začínají věřit, že jejich hodnota spočívá spíše v jejich úspěších než v jejich úsilí, a zdráhají se nastavit, aby neuspěli s něčím novým.
 3. Obrázek s názvem Postavit dítě

  3 Podporujte dobré chování cílenou chválou. Potvrďte uznání dokončené práce, pozitivní sourozenecké interakce nebo jiného chování, které byste chtěli povzbudit. Pojmenování hodnotného chování pozitivním způsobem pomůže posílit chování vašeho dítěte.
  • Můžete například říci: „Carlosi, děkuji, že jsi dnes odpoledne odložil své hračky, aniž by tě o to někdo požádal. To bylo velmi užitečné. ”
  reklama

Metoda 2 ze 4: Podpora odolnosti

 1. Obrázek s názvem Postavit dítě

  1 Připomeňte jim, že nikdo není dokonalý. Děti, stejně jako dospělí, jsou obklopeny obrazy lidí na vrcholu své hry, kteří každý den dosahují a dosahují důležitých cílů. Vaše dítě může být frustrované, když si uvědomí, že nemůže napodobit svého oblíbeného zpěváka nebo hráče baseballu. Naučte své dítě, že se nikdo nenarodí, aby vědělo, jak cokoli dokonale udělat.
 2. 2 Připomeňte svému dítěti hodnotu práce směřující k dosažení cíle. Jako příklad můžete použít jejich idol z dětství. Dalo by se říci: „Ano, LeBron James je neuvěřitelně talentovaný. Ale nedostal se tam, kde byl, vešel z ulice a zkoušel tým. Když byl ve tvém věku, vsadím se, že každý den střílel v parku koše. “
 3. 3 Pomozte svému dítěti porozumět a stanovte si realistická očekávání. Pokud je dítě zklamáno, že není hvězdným tenistou, pravděpodobně se ze sebe nebude cítit moc dobře. Pomozte svému dítěti pochopit, že dosažení většiny cílů trvá dlouho, a že každý den může dělat malé kroky k dosažení tohoto cíle.
  • Povzbuďte je, aby byli hrdí na vynaložené úsilí a pokrok, kterého dosáhli, než aby se soustředili na to, jak daleko jsou od dosažení cíle.
 4. Obrázek s názvem Postavit dítě

  4 Upřednostněte opravu před kritikou. Budování sebevědomí dítěte neznamená vyhýbat se disciplíně. Ignorování chyb dítěte znamená, že ho připravujete o příležitost poučit se z provinění a učinit další rozhodnutí, jak v budoucnu změnit jeho chování. Poskytujte možnosti výuky a zároveň své dítě ukázňujte, ne omezujte svou disciplínu na kritiku.
  • Místo toho, abyste řekli: „Váš komoda je nepořádek! Všechno vaše oblečení je tam jen vhozeno a teď je pomačkané! Zdá se, že nemůžete udržovat nic úhledného! “ můžete říci: „Ukázal jsem ti, jak si složit oblečení? Dovol mi ukázat ti. Je užitečné mít dobrý způsob, jak uspořádat komodu, abyste mohli něco snadno najít. Ani tvoje oblečení nebude tak pomačkané. “
  • Je v pořádku říct svému dítěti, že jsi naštvaný na něco, co udělal. Je důležité naučit dítě, že jeho chování ovlivňuje ostatní lidi. Můžete například říci: „Maminka je velmi rozrušená, že jsi udeřila dítě. Nikdy jsme se navzájem nebili, protože bít bolí. Co budeš dělat příště, když budeš naštvaná, že si místo toho dítě vzalo tvou hračku? “
  • Při ukázňování se vyhýbejte osočování nebo používání načteného jazyka, například „Jsi tak nemotorný!“ nebo 'Nemůžeš to někdy pochopit?' Pokud zjistíte, že ztrácíte nervy, udělejte si časový limit.
  • Stanovte si doma jasné hranice a pravidla. Uveďte důsledky nedodržování pravidel a podle potřeby je proveďte. Vaše dítě bude mít jistotu, že ví, co se od něj očekává.
 5. Obrázek s názvem Postavit dítě

  5 Použijte jejich přirozený talent a naučte je o tvrdé práci. Pokud vaše dítě projevuje přirozené schopnosti ve sportu, umění nebo jiné oblasti, dejte dítěti dostatek příležitostí k rozvoji těchto talentů. Pokud jsou v těchto oblastech přirozeně talentovaní, uvidí, jak se určité úsilí snadno vyplatí. Pak jim můžete ukázat, jak se tvrdá práce může přenést do dalších aspektů jejich života.
  • Talent a úspěch dítěte zlepší jeho sebevědomí a dodá mu větší jistotu, že může dosáhnout cílů v jiných oblastech.
  • Pokud se vaše dítě cítí zastrašováno obtížným úkolem, připomeňte mu jeho předchozí úspěchy. Například: „Pamatujete si svůj klavírní recitál? Hrálo se vám opravdu obtížně, ale cvičili jste notu po notě a stránku po stránce, dokud jste díl nezvládli. Protože jste tvrdě pracovali, měli jste vynikající výkon. Totéž platí pro vaše domácí úkoly z matematiky. Podívejte se na tento problém problémem a zkoušejte to dál, dokud to nepochopíte správně. “
 6. Obrázek s názvem Postavit dítě

  6 Povzbuďte je ke sportu. Prostřednictvím atletiky se děti učí, že mohou cvičit, aby zlepšily své dovednosti a dosáhly cílů, čímž si vybudují sebevědomí. Pomáhá také dětem naučit se zvládat neúspěchy a porážky.
  • Přihlaste své dítě k týmovému sportu, naučte se týmové práci, sportovnímu chování a získávejte nové přátele.
  • Umožněte svému dítěti podílet se na rozhodování co nejvíce. Pokud máte ve svém okolí na výběr různé sporty, nechte své dítě vybrat si, které by chtělo vyzkoušet.
  • Pokud vaše dítě neholduje týmovým sportům, najděte si samostatnou atletickou aktivitu, které by se mohlo účastnit, například bojová umění nebo tanec.
  • Sport také pomáhá vašemu dítěti zůstat fyzicky fit a zdravé, což dále zvyšuje sebevědomí.
 7. Obrázek s názvem Postavit dítě

  7 Dejte jim domácí práce. Děti ve věku dvou let mohou mít kolem domu základní domácí práce. Mít domácí práce pomáhá dětem cítit se hodnotnější, budovat sebeúctu a také pomáhá budovat odolnost a sebekázeň. Někdy musí být práce před zábavou.
  • Možná budete chtít vytvořit tabulku úkolů aby vaše dítě vidělo své povinnosti a sledovalo jejich dokončení.
  • Přiřazujte domácí práce podle věku a schopností. Dejte dětem práci, kterou budou moci zvládnout s malým až žádným dohledem dospělých.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Pomoc sociálnímu růstu vašeho dítěte

 1. Obrázek s názvem Postavit dítě

  1 Vyvarujte se srovnávání. Nesrovnávejte své dítě se svými spolužáky, sourozenci nebo dokonce se sebou jako dítě. Ukažte svému dítěti, že si ho vážíte jako jednotlivce, nikoli tím, že je lepší nebo horší než ostatní.
  • Neříkejte: „Váš starší bratr byl ve vašem věku takovým lepším čtenářem“ nebo „Proč nemůžete být společenštější, jako vaše kamarádka Bianca?“
  • Pokud se vaše dítě obává toho, jak se vyrovná svým vrstevníkům, ujistěte ho, že je milujete bez ohledu na to a že každý má jiné silné a slabé stránky. Dalo by se říci: „Vím, že Ian je ve vaší třídě nejlepší v matematice, takže sedět vedle něj někdy musí být opravdu frustrující. Ale vím, jak jsi kreativní a jak rád píšeš příběhy. “
 2. Obrázek s názvem Postavit dítě

  2 Věnujte pozornost přátelům vašeho dítěte. Zajistěte, aby se vaše dítě přátelilo s ostatními dětmi, které je oceňují, a chovejte se k nim s respektem. Pravděpodobně chcete, aby vaše dítě bylo obklopeno lidmi, kteří v něm odhalí to nejlepší a pomůže mu dodat sebevědomí, proto pečlivě sledujte jeho přátele a vztahy.
  • Všimněte si chování svého dítěte po hře s kamarádem. Pokud se jim po datu hraní nezdá, že mají dobrou náladu, může být užitečné bližší sledování vztahu, aby byla zajištěna dobrá kompatibilita s přítelem. Dobrá přátelství mají pozitivní vliv na sebevědomí dítěte, ale špatná přátelství může být škodlivá.
  • Pokud máte obavy, že přítel vašeho dítěte má na vaše dítě špatný vliv nebo že je přátelství neslučitelné, neváhejte zasáhnout. Děti často potřebují hodně pomoci při hledání zdravého přátelství.
 3. Obrázek s názvem Postavit dítě

  3 Vytvořte příjemné prostředí pro ostatní děti. Přivítejte přátele svého dítěte u vás doma. Budete mít hlučnější domov a více pytlů preclíků na nákup, ale získáte výhodu sledování, jak vaše dítě komunikuje se svými přáteli. Pokud vaše dítě a jeho přátelé potřebují další pomoc, můžete do toho vstoupit a vzorně se chovat.
  • Pokud jsou děti schopny rozvíjet své sebevědomí v sociálních situacích doma, je větší pravděpodobnost, že zůstanou sebevědomé v nových sociálních situacích mimo vaše pozorné oko.
  • Pokud se děti nesnášejí nebo se chovají nevhodně, můžete do toho vstoupit a chování napravit. Dalo by se říci: „V našem domě nevylučujeme přátele. Všichni hrají hru “nebo„ Jak si myslíte, že byste mohli tento problém vyřešit? Oba si chcete hrát s náklaďákem. “
 4. Obrázek s názvem Postavit dítě

  4 Trávit čas se svým dítětem. Pokud je to možné, naplánujte si s sebou a svým dítětem jedenkrát týdně jednou týdně. Udělejte si speciální výlet nebo si vyhraďte čas na to, abyste byli spolu. To ukazuje vašemu dítěti, jak moc si ho vážíte a času, který spolu trávíte.
  • Mladší děti si mohou chtít hrát, zatímco starší děti mohou chtít dělat speciální aktivitu. Zeptejte se svého dítěte, co by chtělo dělat. Můžete jim dát na výběr, například: „Raději byste šli do parku nebo zítra spolu vyrazili na kole?“
 5. Obrázek s názvem Postavit dítě

  5 Dejte svému dítěti spoustu příležitostí ke hře. Zajistěte, aby vaše dítě mělo během dne spoustu příležitostí k nestrukturované hře, s ostatními i bez nich. Děti se učí hrou a díky ní získávají pocity úspěchu a sebevědomí.
  • Hrajte si se svým dítětem. Udělejte si čas na hraní se svým dítětem tak často, jak můžete. Nechte je vybrat si aktivitu - díky nim se budou cítit důležití a zvláštní, když vědí, že hrajete „jejich“ speciální hru.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Vlastní modelování rolí pro vaše dítě

 1. Obrázek s názvem Postavit dítě

  1 Ukažte jim svou lásku. Sebeúcta dítěte začíná tím, že mu rodič nebo jiný důvěryhodný dospělý projeví lásku a přijetí. Když jim to položíme, znamená to, že se mohou naučit způsoby, jak se milovat a přijímat. Dbejte na to, abyste jim často připomínali, že je máte rádi.
  • Dejte jim hodně objetí a polibků.
  • Přitulte se k sobě a přečtěte si knihu.
  • Reagujte, když jsou naštvaní. Ukazuje to, že jim věnujete pozornost a záleží na tom, co říkají. Držte je, když pláčou, a pomozte jim cítit se bezpečně a milovaní, když vyjadřují obtížné pocity.
 2. Obrázek s názvem Postavit dítě

  2 Vyjádřete své pocity. Je v pořádku ukázat svému dítěti, že jsi naštvaný. Ukažte, jak lze pocity vhodně vyjádřit. Vaše dítě uvidí, jak tyto emoce vypadají, jak se vyrovnáváte se vztekem nebo smutkem, a zvýší to emocionální uvědomění vašeho dítěte.
  • Vidět vás naštvaného může vašemu dítěti pomoci naučit se způsoby, jak se vy (a ostatní) cítit lépe, a posílit tak jeho sebevědomí.
  • Pokud vás vaše dítě uvidí plakat, můžete říci: „Ano, jsem teď smutný. Můj přítel mi řekl špatnou zprávu. Někdy, když jsem smutný, pomáhá mi lépe plakat. Cítíte se někdy lépe, když pláčete? “
 3. Obrázek s názvem Postavit dítě

  3 Kultivujte si pozitivní obraz těla. Buďte pyšní na své tělo a sdílejte svou hrdost se svým dítětem. Vyhněte se přílišnému důrazu na zhodnocení vzhledu těl svých nebo jiných lidí. Pozitivnost tělesného modelu, aby vaše dítě také vědělo, jak být na své tělo hrdé.
  • Dalo by se říci: „Na svém těle mám nejraději to, že mám paže, abych tě mohl obejmout! Líbí se mi, že můžu běhat, plavat a procházet se svým tělem. Také se mi líbí, jak moje oči vypadají v některých světlech hnědé a v jiných zeleně. Co máš na svém těle nejraději? “
  • Zúčastněte se závodu nebo jiné sportovní akce, aby vás vaše dítě vidělo zdravě používat vaše tělo.
  • Vyhněte se kritice svého vzhledu před svým dítětem. Nestěžujte si na svou váhu nebo něco na svém vzhledu, který se vám nelíbí.
 4. Obrázek s názvem Postavit dítě

  4 Vyhněte se osočování nebo sarkasmu. Být kolem dětí, které jsou neustále náročné, může být stresující a rodič nebo jiný pečovatel se může cítit zahlcen svými potřebami. Může to vypadat jako snadné uvolnění, když se s dítětem rozloučíte nebo budete sarkastičtí, ale snížení jejich pocitů je pouze přivede k přesvědčení, že jejich pocity nejsou důležité. Z dlouhodobého hlediska to může poškodit jejich sebevědomí.
  • Pokud se cítíte vystresovaní nebo frustrovaní, zkuste si od dítěte udělat malou přestávku, i když jde jen na chvíli do jiné místnosti, aby se sebralo.
  • Přiměřené chování modelujte tak, že k popisu ostatních lidí nepoužíváte slova vyvolávající jména. Například když vás někdo za jízdy přeruší, nekřičte: „Ty idiote!“ s dítětem v autě.
  • Omlouvat se v případě potřeby vašemu dítěti. Je vzorem, jak říci, že se omlouváte, a pomáhá dítěti cítit se bezpečně, že si dospělý dokáže přiznat, že se mýlí. Když řeknete, že vás to mrzí, ukazuje to, že máte dostatečně dobré sebevědomí, abyste se mohli vyrovnat s důsledky svých činů.
  • Dalo by se říci: „Milesi, omlouvám se, že jsem s tebou dříve nepoužil laskavá slova. Byl jsem naštvaný a měl jsem si dát pauzu, než abych se na tebe vrhl. Neudělal jsi nic špatného, ​​já ano. Omlouvám se, že jsem zranil tvé city. '
 5. Obrázek s názvem Postavit dítě

  5 Modelovat pozitivní self-talk. Když budete hrdí na to, že jste dosáhli cíle, dejte o tom vědět svému dítěti. Oslavte své úspěchy se svým dítětem. Mluvte o tom, že chyby, kterých jste se dopustili, z vás neudělají selhání.
  • Pokud například dostanete povýšení v práci, podělte se o své novinky se svým dítětem. Dalo by se říci: „Dnes jsem na sebe tak pyšný! Pracoval jsem na projektu delší dobu a dnes mi můj šéf řekl, že jsem na něm odvedl tak skvělou práci, vědí, že jsem připraven na větší zodpovědnost, takže v práci získávám vyšší pozici. Dosáhl jsem cíle a cítím se skvěle! “
  • Představte si model, co si vaše dítě může říci, když udělá chybu, byť malou. Pokud například něco vysypete před své dítě, můžete říci: „Jejda, právě jsem srazil vodní sklo. Udělal jsem chybu, ale mohu ji opravit. Dostanu ručník. Zkazil jsem to, ale je to v pořádku. '
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Vyzkoušel jsem všechny výše uvedené tipy, abych pomohl svému 9letému vnukovi vybudovat si sebevědomí. Jak ho přimím, aby věřil v sebe, místo aby byl v určitých situacích nervózní nebo nervózní? V současné době hraje basketbal, ale je velmi nervózní, že udělal chybu. Když musí hrát, velmi se rozčílí. Co mohu udělat, abych se k němu dostal? Dejte svému vnukovi najevo, že každý dělá chyby. Je v pořádku, když se posere - je to dítě a je jeho úkolem se to naučit. Pokud se obává, že ostatní děti budou pro něj těžké pokazit, možná je pro něj úroveň hry příliš konkurenceschopná. Může si užít ležérnější atmosféru hry, kde není tolik tlaku, aby byl dokonalý.
 • Otázka Pomohlo by karate budovat sebevědomí u 8leté dívky? Oko ligera Určitě by to šlo! Nechte ji, ať si to vyzkouší a uvidí, jestli se jí to líbí, různé aktivity budují sebevědomí v závislosti na dítěti. Pokud najde nějakou činnost, ve které je opravdu dobrá nebo ji baví, pravděpodobně bude sebevědomější. Nechte ji tedy vyzkoušet karate, podívejte se na její reakci a jděte odtud!
 • Otázka Jak dáváte najevo dominanci svému dítěti? Trefujete ho nebo mu vyhrožujete? Netrefíte ani nevyhrožujete. Prostě mu řekněte, že jste rodič a on je dítě.
 • Otázka Co když mají deprese? Deprese u dětí je velmi vážná. Měli byste ho vzít k dětskému psychologovi. Váš pediatr by vás měl doporučit.
 • Otázka Co mohu dělat, pokud má dítě deprese? Existuje několik dobrých tipů Pomozte depresivnímu dítěti .
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Stan Wawrinka se v úterý setká s Cristianem Garinem v prvním kole Erste Bank Open ve Vídni. Wawrinka vyhrál jediný předchozí zápas mezi touto dvojicí na Roland Garros 2019.

Jak provést hlubokou tkáňovou masáž. Při masáži hlubokých tkání vyvíjíte tlak rukama, pažemi a tělesnou hmotností na svaly jiné osoby. Začněte tím, že se ujistíte, že je člověk uvolněný. Můžete použít hlubokou tkáňovou masáž zad, ...

Pochopení základních pozic a taktik, které můžete implementovat při podání v tenisovém zápase.

Chia semínka jsou populární zdravou výživou, která se konzumuje po staletí, ale v západním světě získala popularitu teprve nedávno. Protože se snadno mísí s jinými potravinami a mají jen malou chuť, jsou snadno ...

Němec letos vyhrál tituly Australian Open a US Open.

Rogerovi Federerovi bylo tento týden 40, ale stále aktivně soutěží s mnohem mladšími hráči - včetně těch, kteří ho zbožňovali v jejich formativních letech.