Jak vypočítat náklady na jídlo

Provozování restaurace, stravovacích služeb nebo kulinářské školy může být nákladné a složité. Abyste zajistili, že vaše firma zůstane nad vodou, musíte provádět pravidelné a přesné výpočty nákladů na jídlo. Existují tři hlavní výpočty, na kterých byste měli zůstat: maximální přípustné náklady na jídlo (které vám řeknou, kolik si můžete dovolit utratit); potenciální náklady na jídlo (které vám řeknou, kolik stojí vaše menu); a vaše skutečné náklady na jídlo (které vám řeknou, kolik jídla objednáváte pro svou firmu). Porovnání těchto tří čísel vám pomůže provést úpravy a vylepšení, které zajistí dlouhodobý úspěch vašeho podnikání.

Rick and Morty sezóna 4 epizoda 2 online zdarma

Výpočet prezentace nákladů na jídlo

Ukázkové kalkulačkyKalkulačka skutečných nákladů na jídlo


Kalkulačka potenciálních nákladů na jídlo


Kalkulačka maximálních povolených nákladů na jídlo

Část 1 ze 3: Výpočet maximálních přípustných nákladů na jídlo

 1. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 1

  1 Pochopte, proč tento výpočet potřebujete. Maximum vám řekne, jaké procento provozního rozpočtu vaší firmy lze přidělit na náklady na jídlo, aby operace stále přinášela zisk. Bez znalosti tohoto čísla nebudete schopni zjistit, zda jsou vaše skutečné náklady na jídlo (vypočítané v pozdější části) v cíli, aby vytvořily požadovanou ziskovou marži.
 2. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 2

  2 Začněte výpočtem provozního rozpočtu. Provozní rozpočet vaší společnosti je součtem vašich aktuálních a plánovaných výdajů a předpokládaného zisku. Při výpočtu meziměsíčního provozního rozpočtu je třeba mít na paměti následující částky:
  • Cílový zisk
  • Hodinová práce (servery, myčky atd.)
  • Platová práce (manažeři, majitelé, šéfkuchař atd.)
  • Inženýrské sítě (plyn, elektřina, voda, wifi atd.)
  • Fixní náklady (nájem, splátky hypotéky, pojištění atd.)
  • Poplatky a licence (daně, licence na alkohol, živnostenský list, povolení k manipulaci s potravinami atd.)
  • Spotřební materiál (čisticí potřeby, nepotravinářské kuchyňské potřeby, talíře, přepravní obaly)
  • Marketing
  • Údržba


 3. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 3

  3 Zjistěte, kolik peněz si můžete dovolit každý měsíc utratit. Otevření malé firmy je velkým rizikem, a to i pro zkušené restauratéry. Aby měla vaše restaurace nebo cateringová společnost šanci bojovat, musíte být ochotni do ní investovat - ale také musíte chránit své vlastní zájmy, abyste se ujistili, že sami nezkrachujete. Využijte výhod půjček a grantů pro malé podniky, a to jak od soukromých bank, tak od federálních programů. Zvažte přijetí obchodního partnera ke zvýšení investic; partner s vámi může aktivně pracovat v podnikání nebo jednoduše investovat finanční prostředky a vybírat zisky.
  • Zhodnoťte své osobní finance: vytvořte si měsíční rozpočet pro domácnost zahrnující nájem/hypotéku, vozidla, jídlo, osobní pojištění a všechny další osobní aspekty. Neobětujte svou osobní stabilitu kvůli svému podnikání.
  • Podívejte se na možnosti splácení vašich půjček. Kromě základního povědomí o svých úrokových sazbách byste měli také vědět, zda plánujete provádět minimální platby, nebo začít půjčku splácet co nejdříve. Jak velká část vašich osobních peněz a příjmů z podnikání bude přesměrována na splátku půjčky? Kolik zbývá?
  • Po zvážení osobních financí a splácení půjčky určete, kolik peněz lze do podnikání investovat měsíčně.
  • Porovnejte tuto částku s provozním rozpočtem. Pokud si to nemůžete dovolit, měli byste místo natahování financí upravit svůj provozní rozpočet.
  • Zvažte získání pomoci svého účetního nebo bankéře, který vám pomůže zjistit, kam až můžete své finance bezpečně natáhnout.
 4. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 4

  4 Vypočítejte procento rozpočtu pro každý z těchto nákladů. Jakmile zjistíte, kolik můžete každý měsíc utratit, zjistěte, jaké procento z vašeho měsíčního rozpočtu je přiděleno každému z měsíčních nákladů vypočítaných v kroku 2.
  • Řekněme například, že si můžete dovolit utratit 70 000 $ měsíčně za vaši restauraci.
  • Vy a váš manažer každý čerpáte výplaty ve výši 3 500 $ měsíčně. Kombinované placené výplaty stojí 7 000 $ měsíčně, tedy 10% vašeho rozpočtu.
 5. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 5

  5 Zjistěte své maximální povolené náklady na jídlo za měsíc. Jakmile budete mít pro každou z těchto částek procento, sečtěte je. Jakékoli procento ve vašem rozpočtu zbude, je maximální částka, kterou můžete utratit za jídlo, abyste dosáhli cílové částky zisku.
  • Platy (10%) + Hodinová mzda (17%) + Dodávky (5%) + Nástroje (6%) + Marketing (4%) + Poplatky a licence (3%) + Údržba (4%) + Fixní náklady (21%) ) + Cílový zisk (5%) = 75%
  • V tomto případě je 75% vašeho maximálního rozpočtu věnováno všemu kromě nákladů na jídlo.
  • Chcete -li vypočítat maximální povolené náklady na jídlo, odečtěte tuto částku od 100%.
  • 100% - 75% = 25%
  • Pokud je váš měsíční rozpočet 70 000 USD, můžete si dovolit utratit až 70 000 USD x 0,25 = 17 500 USD za náklady na jídlo, abyste dosáhli 5% zisku (70 000 USD x 0,05 = 3 500 USD) každý měsíc.
  reklama

Část 2 ze 3: Výpočet vašich skutečných nákladů na jídlo

 1. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 6

  1 Vyberte si datum, které pro vás začne každé týdenní období hodnocení. Stejně jako platíte nájemné, poplatky za služby atd. Ve stejný den každý měsíc, měli byste vypočítat náklady na jídlo na základě pravidelného časového období. Měli byste analyzovat svůj inventář ve stejnou dobu každý týden - možná každou neděli, buď před nebo po otevření kuchyně.
  • Inventář vždy provádějte mimo pracovní dobu, aby se žádné jídlo nedováželo ani nevařilo.
 2. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 7

  2 Určete svůj „otevírací inventář“. „V den, kdy začíná váš„ fiskální týden “ - v našem případě neděle - proveďte důkladnou kontrolu všech potravinářských produktů ve vaší kuchyni. Je důležité, abyste byli co nejpřesnější, takže se podívejte na své účtenky, abyste zjistili, kolik jste zaplatili za každou položku jídla. Můžete například zaplatit 48 $ za 35 liber. oleje na smažení, z toho 5 liber. zbývají na začátku fiskálního týdne. Vypočítejte přesně, kolik to je 5 liber. ropy stojí při zahájení inventarizačního období: (48 až 35 liber) = (X až 5 liber) Když vyřešíte X, uvidíte, že na začátku fiskální částky máte olej na smažení v hodnotě asi 6,86 dolaru. týden. Tento postup výpočtu opakujte pro všechny potraviny, které máte.
  • Sečtením všech částek určíte počáteční zásobu - částku dolaru za jídlo ve vaší kuchyni na začátku fiskálního týdne.
 3. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 8

  3 Sledujte své nákupy. Během týdne si podle potřeby objednáte další zásoby potravin podle toho, co se ve vašem jídelním lístku nejlépe prodává. Mějte ve své kanceláři přehledně uspořádány všechny potvrzení o nákupu, abyste přesně věděli, kolik jste během dne utratili za nákup potravin.
 4. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 9

  4 Na začátku příštího fiskálního týdne proveďte inventuru znovu. Opakujte postup popsaný v kroku 2. Získáte číslo, které slouží dvěma funkcím: je to počáteční inventář pro příští týden a „končící inventář“ pro aktuální týden. Nyní víte, jak velkým jídlem jste týden začali, kolik jste nakoupili a jak moc jste skončili.
 5. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 10

  5 Zjistěte, kolik jste vydělali na prodejích potravin během týdne. Na konci každé směny by měl vedoucí restaurace vypočítat celkové tržby. Podívejte se na přehledy tržeb za každý den v týdnu a sečtěte je, abyste mohli vypočítat týdenní tržby za jídlo.
 6. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 11

  6 Vypočítejte si skutečné náklady na jídlo za týden. V části 1 tohoto článku jste vypočítali své maximální přípustné náklady na jídlo jako procento z celkového rozpočtu. Nyní musíte vypočítat, jaké procento z vašeho rozpočtu je vlastně utrácení za jídlo. Když porovnáte tato dvě procenta, uvidíte, zda neutrácíte příliš mnoho peněz za jídlo, aby se vaše podnikání udrželo nad vodou.
  • Chcete -li vypočítat skutečné náklady na jídlo, vyplňte následující rovnici: Náklady na jídlo % = (Počáteční inventář + Nákupy - Končící inventář) ÷ Prodej potravin.
  • Pro náš příklad řekněme Počáteční inventura = 10 000 $; Nákupy = 2 000 $; Končící inventář = 10 500 $; Prodej potravin = 5 000 $
  • (10 000 + 2 000 - 10 500) ÷ 5 000 = 0,30 = 30%
 7. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 12

  7 Porovnejte své maximální přípustné a skutečné náklady na jídlo. V tomto příkladu je maximální přípustné obsazení jídla 25%a skutečné náklady na jídlo 30%. To naznačuje, že osoba utrácí příliš mnoho peněz na náklady na jídlo, aby dosáhla cílového zisku 5%.
  • Upravte svůj nákup každý týden, abyste měli inventář pod kontrolou. Chcete snížit své skutečné náklady na jídlo na procenta na nebo pod maximálními povolenými náklady na jídlo.
  • Mějte na paměti, že tento výpočet se může pokazit, pokud jste během inventury špatně počítali položky, počítali a zadávali jednotky odlišně od ceny zásob (například počítáním 10 plechovek rajčat, ale účtováním případu za tuto položku) chybí fakturu za produkt, který jste uvedli v inventáři, nebo zpracování faktury za produkt, který nemáte (například vrácenou položku).
  reklama

Část 3 ze 3: Výpočet potenciálních nákladů na jídlo

 1. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 13

  1 Spočítejte si celkové náklady. U každé položky v nabídce zjistěte, kolik vás výroba pokrmu stojí. Členění pro cheeseburger může být například následující: 0,21 $ za buchtu; 0,06 $ za 1 oz. majonéza; 0,06 $ za 1 plátek cibule; 0,14 $ za 2 plátky rajčat; 0,80 $ za 8 oz. hamburgerové maso; 0,02 $ za ¼ oz. kečup a hořčice; 0,04 $ za 4 plátky okurky; 0,06 $ za 1 oz. salát; 0,18 $ za 2 plátky amerického sýra; a 0,23 $ za hranolky. Náklady na jídlo za cheeseburger v nabídce jsou 1,83 USD.
  • Vynásobte náklady na jídlo pro každou položku tím, kolik porcí této položky se prodá každý týden.
  • Sečtením všech těchto částek zjistíte celkové náklady. Pro náš příklad řekněme, že máte celkové náklady 3 000 $. Tolik peněz jste utratili za výrobu jídla, které tento týden vyšlo z vaší kuchyně.
  • Ujistěte se, že všechny vaše položky jsou pečlivě kontrolovány. To pomůže zajistit, aby každý kuchař podával stejné jídlo za stejnou cenu.
 2. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 142 Zjistěte své celkové tržby. Nyní, když jste vypočítali, kolik peněz jste utratili za nakrmení zákazníků, musíte zjistit, kolik peněz jste z každé položky v procesu vydělali. U každé položky nabídky vynásobte prodejní cenu tím, kolik porcí těchto položek bylo prodáno za týden. Sečtěte prodejní částky za každou položku v nabídce dohromady a vypočítejte celkové tržby.
  • V našem případě řekněme, že jste za celý týden vzali celkové tržby 8 000 $.
 3. Obrázek s názvem Part3Step3version2

  3 Zjistěte své potenciální náklady na jídlo. Chcete -li vypočítat své potenciální náklady na jídlo, vynásobte celkové náklady 100 a poté toto číslo vydělte celkovými tržbami. V našem příkladu bychom dokončili následující rovnici: (3 000 $ x 100) ÷ 8 000 $ = 37,5. Naše potenciální náklady na jídlo jsou 37,5% našeho rozpočtu.
 4. Obrázek s názvem Vypočítat náklady na jídlo Krok 164 Analyzujte své potenciální náklady na jídlo. Nyní víte, kolik peněz můžete vydělat na položkách nabídky v daném týdnu. Srovnejte to s maximálními přípustnými náklady na jídlo, abyste zjistili, zda je třeba upravit ceny vašeho menu. V našem případě jsou maximální přípustné náklady na jídlo z části 1 25% a naše potenciální náklady na jídlo jsou 37,5% Máme velký problém! Musíme zvýšit naše celkové prodeje tak, aby se snížilo potenciální procento nákladů na potraviny a dosáhlo 25%, o které usilujeme. Děláme to zvýšením cen v našem menu.
  • Každou položku v nabídce můžete zvýšit o malou částku-možná o 25 centů, pokud jsou vaše položky poměrně levné, možná o 2–3 $, pokud stojí o něco více.
  • Podívejte se na své tržby a zjistěte, které položky nabídky jsou u vaší klientely nejoblíbenější. U oblíbených položek můžete zvýšit cenu o něco více než u méně oblíbených položek - lidé za to pravděpodobně budou ochotni zaplatit.
  • Zvažte, jak se zbavit nádobí, které se příliš dobře neprodává. Nemají velký potenciál výdělku. Nabídku průběžně přehodnoťte, abyste se ujistili, že přesouváte veškerý produkt ze svého inventáře.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Lze storno poplatky použít při výpočtu nákladů na jídlo nebo použít jako kredit? Jill Newman, CPA
  Finanční poradkyně Jill Newman je certifikovaná veřejná účetní (CPA) v Ohiu s více než 20letou účetní praxí. Získala CPA od účetní rady v Ohiu v roce 1994 a získala titul BS v oboru Business Administration/Accounting. Jill Newman, CPA Odpověď odborníka na finanční poradce Při výpočtu nákladů na každou přísadu v každém pokrmu nezapomeňte zahrnout část veškerých poplatků za doručení, úroků, poplatků za vrácení zboží nebo jiných výdajů přímo souvisejících s nákupem potravin, například storno poplatky.
 • Otázka Pokud měla restaurace celkové tržby 348 902 USD a prodeje potravin tvořily 80% celkových tržeb a náklady na jídlo činily 29,34%, jaké byly náklady na jídlo? Michael R. Lewis
  Obchodní poradce Michael R. Lewis je bývalý výkonný ředitel, podnikatel a investiční poradce v Texasu. Má více než 40 let zkušeností v oblasti obchodu a financí, mimo jiné jako viceprezident pro Blue Cross Blue Shield v Texasu. Má BBA v průmyslovém managementu z University of Texas v Austinu. Michael R. Lewis Business Advisor Expert Odpověď Vynásobte procento prodejů potravin (80%) celkovými tržbami (348 902 $); poté vynásobte výsledky procentem nákladů na potraviny (29,34%), abyste získali dolarové náklady na jídlo. Odpověď je 81 894,28 $
 • Otázka Jak lze účtovat o přísadách, jako je sójová omáčka nebo kari, a přesto je lze použít pro různá účetní období? Jill Newman, CPA
  Finanční poradkyně Jill Newman je certifikovaná veřejná účetní (CPA) v Ohiu s více než 20letou účetní praxí. Získala CPA od účetní rady v Ohiu v roce 1994 a získala titul BS v oboru Business Administration/Accounting. Jill Newman, CPA Odpověď odborníka na finanční poradce Když uvedete seznam složek pokrmu, zahrňte do něj i malé množství jídla, včetně stříkance kečupu nebo lžíce majonézy. Nezapomeňte také zohlednit kuchyňský olej, koření a ozdoby. Celkové náklady na každou hromadnou položku byste vydělili a vydělili počtem použití (stříkání, lžíce atd.), Abyste získali náklady na použití. Poté vynásobte toto náklady na použití počtem použití pro toto konkrétní jídlo.
 • Otázka Pokud bych potřeboval vydělat 65% na potravině, jaký by byl vzorec? Michael R. Lewis
  Obchodní poradce Michael R. Lewis je bývalý výkonný ředitel, podnikatel a investiční poradce v Texasu. Má více než 40 let zkušeností v oblasti obchodu a financí, mimo jiné jako viceprezident pro Blue Cross Blue Shield v Texasu. Má BBA v průmyslovém managementu z University of Texas v Austinu. Michael R. Lewis Obchodní poradce Expertní odpověď Cena, za kterou se musí prodávat potraviny, aby se dosáhlo konkrétního zisku, je rozdíl mezi 100% a procentním ziskem nebo% nákladů na jídlo = 100% - požadovaná hrubá zisková marže. Pokud byste například prodali 1 dolar jídla a vydělali 65 centů, náklady na jídlo by byly 35 centů.
 • Otázka Jak mohou být účtovány přísady jako sójová omáčka nebo kari, pokud mohou být použity pro různá účetní období? Při výpočtu nákladů na recepty vždy udělám faktor koření (sůl, kmín, sójová omáčka atd.) Jako 10% celkových nákladů na recept. Pokud tedy část receptu stojí 5,00 USD na výrobu jedné porce, přidám 0,50, aby bylo celkem 5,50 USD včetně koření.
 • Otázka Jak vypočítat rozpočet v případě, že se jedná také o prodej alkoholu? Alkohol by musel být započítán do nákladů na jídlo. Čistý prodej by byl výsledkem odečtení nákladů z prodeje.
 • Otázka Provozovatel stravování souhlasil, že 70% zisku mu připadne a 30% zisku připadne hostiteli. Musí kuchař odečíst své výdaje před rozdělením? Záleží na vaší dohodě, ale pokud mluvíte o čistém zisku, měli byste před rozdělením zisku podle dohodnutého procenta odečíst všechny výdaje.
 • Otázka Před výpočtem nákladů na jídlo mám odečíst všechny slevy poskytnuté zákazníkům (tj. Sleva pro seniory, sleva pro OZP atd.) Z hrubých tržeb? Ano. Pokud zákazníkovi poskytnete slevy nižší než 100% (například 15% nebo 25%), měli byste slevy odečíst z hrubých tržeb. Pokud zákazníkovi poskytnete 100% slevy (položky zdarma), musíte nejprve vypočítat náklady na prodej této položky a poté tuto cenu odečíst z hrubého nákupu.
 • Otázka Má se čas a úsilí vynaložené na vaření jídla počítat do nákladů na jídlo? Ne. Náklady na jídlo zahrnují pouze peníze vynaložené na přísady. Zrychlení výroby potravin vám může pomoci dosáhnout vyššího prodeje, ale nezmění to náklady a zisk na jedno jídlo.
 • Otázka Prodal jsem 248 položek z nabídky. Jedno jídlo se prodalo 78krát. Jaké je procento pro toto jídlo? Sedmdesát osm položek z 248 celkových položek je 31 procent.

Populární Problémy

Jak jít bezpečně naboso. Chodit naboso může být zábava, relaxace a překvapivě zdravé. Pokud tak učiníte, může vám to pomoci zlepšit vaši propriocepci, posílit svaly, zvýšit pohyblivost vašich nohou a je to dobrý pocit! Tento článek vám ukáže ...Světová šestka Alexander Zverev nedávno vyjádřil svůj názor na vylepšený formát Davis Cupu, který platí od roku 2019.Pohled na největší finále dvouhry žen na Australian Open.

Hledáte novou sadu tenisových výpletů? Zjistěte vše, co potřebujete vědět o různých typech tenisových strun, s tímto snadno použitelným průvodcem.Caroline Wozniacki mluví o svém rozchodu s Rory McIlroyovou.Devils se v sobotu v Bostonu utkají s Bruins. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu, ať už jste na trhu nebo mimo trh.