Jak pečovat o zraněného králíka

Ať už jste našli zraněného divokého králíka, nebo se zranil váš vlastní vzácný králíček, je důležité nepokoušet se toto zranění léčit sami. U divokých zajíčků byste s nimi měli manipulovat co nejméně, když je vezmete k veterináři nebo do rehabilitačního centra. Můžete udělat trochu víc, aby byl váš králíček v bezpečí a pohodlný při přepravě k veterináři, včetně prohlídky vašeho zajíčka, čištění mělkých ran a kontroly krvácení.Metoda 1 ze 2: Péče o králíka

 1. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 1

  1 Vezměte svého zraněného králíka k veterináři. Můžete se rozhodnout ošetřit malý mělký řez nebo poraněný dráp sami, ale pro cokoli jiného je vždy nejlepší vzít svého králíka k veterináři. Vaším úkolem je minimalizovat poškození a udržovat králíka na cestě co nejbezpečněji a nejpohodlněji. Znáte hodiny veterináře a máte záložní plán. Pokud váš veterinář není k dispozici pro případ nouze mimo ordinační hodiny, měli byste mít číslo jiné kliniky nebo veterináře, který je. ODBORNÁ TIP

  Pippa Elliott, MRCVS  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář

  Pippa Elliott, licencovaná veterinářka, vysvětluje: 'Králíci jsou snadno stresovaní, takže je důležité jim pomoci cítit se bezpečně a chráněně na cestě k veterináři.' Přepravte je v krabici nebo nosiči přikrytém ručníkem , protože tma je jako být v norě a utěšovat je. ' 2. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 2

  2 Uvědomte si méně zjevné známky zranění. Pokud váš králík krvácí, byl pokousán nebo na něj někdo šlápl, měli byste ho vzít k veterináři. Ale zranění nejsou vždy tak zřejmá, zvláště proto, že králíci mají vysoké prahy bolesti a instinktivně skrývají bolest. Mezi méně zjevné známky zranění patří:
  • Ležet na jedné straně delší dobu.
  • Padá přes.
  • Neschopnost chodit po přímce.
  • Kulhání nebo změna chůze.
  • Trapné držení těla.
  • Lízání, tření nebo škrábání konkrétní oblasti.
  • Neschopnost jíst a pít 24 hodin.
  • Nepodání fekálních pelet po dobu 8 hodin nebo déle.
 3. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 3

  3 Prohlédněte si svého králíka, abyste zjistili povahu jeho zranění. To, jak se o králíčka staráš, bude záviset na zranění. Pokud zranění není bezprostředně život ohrožující - tj. Králík silně krvácí, ochrne nebo je v šoku - proveďte krátkou prohlídku:
  • Nos a kníry - obě strany by měly vypadat stejně. Podívejte se na výtok a otok.
  • Oči - skelné nebo zavřené oči jsou známkou šoku. Posviťte do nich světlem, abyste zjistili, zda se zorničky stáhnou. Pokud jsou bělma očí žlutá, znamená to vážný problém s játry.
  • Dásně a zuby - Zvedněte rty, abyste je prozkoumali. Dásně by měly být růžové a barva by se měla okamžitě vrátit, pokud na ně zatlačíte špičkou prstu. Bledé dásně jsou znakem ponožky. Ujistěte se, že nejsou zlomené žádné zuby.
  • Hlava a krk - Cítíte hrudky, boule nebo otoky. Zaklonění hlavy může být známkou šoku nebo poranění páteře.
  • Končetiny - Zkontrolujte zarudnutí, teplo nebo otoky. Pokud žádný nenajdete, spusťte obě ruce po každé končetině od ramene k prstům na nohou a ohněte každý kloub. Okamžitě zastavte, pokud se zdá, že váš králík bolí. Studené nohy jsou známkou šoku.
  • Trup - rukama procházejte po hrudním koši a páteři. Cítit otoky nebo abnormality. Jemně nahmatejte žaludek svého králíka a hledejte otok nebo zarudnutí. Zkontrolujte zrychlený dech a srdeční tep, známku šoku.
 4. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 4

  4 Pokud je králík v šoku, okamžitě odneste svého veterináře. Šok může zabít králíka. Pokud jsou jeho oči skelné nebo zavřené, jeho končetiny studené a srdeční frekvence a zrychlený dech, zabalte jej do čistého ručníku, vložte jej do nosiče, zavolejte veterináře a vezměte jej dovnitř.
  • Ručník a nosič vždy položte vedle králíka, abyste s ním museli hýbat co nejméně.
  • Pokud máte podezření, že je váš králík v šoku, udržujte jej v teple a co nejvíce minimalizujte stres. Pokud je to možné, dejte mu láhev s horkou vodou zabalenou v ručníku (aby se nespálil.) Umístěte ho do zakryté krabice, aby se necítil tak odhalený a zranitelný, což králíky velmi stresuje.
 5. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 5

  5 Zabalte svého králíka do ručníku, pokud vaše zkouška neodhalí zjevné problémy. Králíci rychle ztrácí teplo v důsledku stresu z poranění. Pokud se domníváte, že je váš králík zraněn, zejména pokud byl nakopán, šlápnut na něj nebo na něj usedl, jemně jej zabalte do čistého ručníku a vezměte jej k veterináři.
  • Minimalizujte jeho stres tím, že mu poskytnete temné bezpečné místo, kam se schová. O králících je známo, že umírají na čistý stres, takže když hodnotíte jeho zranění nebo čekáte na zpětnou vazbu od veterináře, dejte mu pocítit co největší bezpečí.
 6. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 6

  6 Dávejte pozor na zlomené kosti. Nepokoušejte se dlahu zlomených kostí, protože by to mohlo způsobit další zranění. Umístěte králíka do krabice, aby se nepokoušel hopsat nebo se pohybovat. Pokud jsou zlomené konce kostí odhaleny přes kůži, překryjte je sterilní gázou z lékárničky. Pokud nemáte sterilní gázu, položte na kosti čerstvě vypraný (čistý) kapesník, abyste snížili množství bakteriální kontaminace ze vzduchu. Pokud nemáte čistý kus látky, nechte kosti odhalené, ale informujte veterináře, aby mohl rozhodnout, zda jsou nutná antibiotika. Nikdy se za žádných okolností nepokoušejte zatlačit konce kostí zpět pod kůži.
  • Pokud se noha visí, pod zvláštním úhlem nebo se nemůže pořádně hýbat, může to být známka poranění páteře. Při přemisťování králíka na ručník a do nosiče věnujte zvláštní péči.
 7. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 7

  7 Vyčistěte mělké řezy nebo kousnutí. Pokud byl váš králík pokousán, rána je hluboká pouze kůže a váš králík není v šoku, můžete si vzít čas na vyčištění rány, než svého králíka vezmete k veterináři. Ránu propláchněte roztokem jodu zředěným v teplé vodě do barvy ledového čaje. Pokud nemáte jód, použijte antiseptické mýdlo v teplé vodě nebo připravte roztok slané vody, který se skládá z jedné čajové lžičky soli na jeden šálek předem vařené vody.
  • Ujistěte se, že je voda teplá, protože studená voda může způsobit šok.
  • Pokud je řez velmi malý, můžete jej vyčistit a ošetřit antibiotickou masti sami. Nezapomeňte jej pravidelně kontrolovat, abyste se ujistili, že se dobře hojí.
 8. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 8

  8 Na krvácení vyvíjejte tlak. Zvláště pokud je krvácení z rány pulzující nebo tryskající, může použití tlaku zachránit život vašeho králíka. Pokud sterilní gázový tampón není k dispozici, použijte na ránu sterilní gázový tampon nebo čistý ručník nebo hadřík. Pokud hadřík nebo podložku nasytí krví, neodstraňujte ji. Naneste na něj další a pokračujte v tlaku. Zajděte svého králíka k veterináři co nejrychleji.
  • Pokud nemáte pomoc a potřebujete jet k veterináři, obvazujte přítlačnou podložku.
 9. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 9

  9 Opláchněte popáleniny studenou vodou. Pokud byla na vašeho králíka vylita horká tekutina nebo žíravina, nechte tekoucí vodu proudit přes popáleninu minimálně 10 minut. Udělejte to před přesunem králíka k veterináři, protože je to nejefektivnější způsob, jak minimalizovat komplikace způsobené čerstvým popálením.
  • Neaplikujte žádné masti, protože by to narušilo péči veterináře o vašeho mazlíčka.
  • Pokud váš králíček utrpěl popálení při kousnutí do elektrického kabelu, může mít popáleniny v ústech nebo tekutinu v plicích. Pokud rychle dýchá, je pravděpodobnější to druhé. Udržujte stres na minimu a umístěte ho na dobře větrané místo, zatímco budete vyzvedávat pomoc.
 10. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 10

  10 Na poraněný dráp naneste styptický prášek, jako je Quick-Stop. Pokud byl dráp zcela odtržen, budete chtít navštívit veterináře, ale zlomený dráp nebo příliš ostříhaný dráp lze vyřešit doma. K zastavení krvácení použijte styptický prášek (může to trvat několik aplikací) a pravidelně kontrolujte, zda se dráp hojí. reklama

Metoda 2 ze 2: Péče o divoké králíky

 1. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 11

  1 Nepokoušejte se sami pečovat o divokého králíka. Za prvé, je nezákonné chovat divoké zvíře, pokud nemáte licenci ministerstva životního prostředí vašeho státu. Za druhé, péče o zraněné králíky vyžaduje pečlivé školení a odborné znalosti. Bez toho pravděpodobně situaci jen zhoršíte.
 2. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 12

  2 Zajistěte, aby byl králík divoký. Téměř všichni divokí králíci jsou hnědí s bílými ocasy. Pokud ve volné přírodě uvidíte králíka s různými barvami - čistě bílou, tryskově černou, šedou, pruhovanou, skvrnitou nebo smíšenou - pravděpodobně se jedná o domestikovaného králíka, který unikl nebo byl vypuštěn. Tito králíci potřebují vaši pomoc. Měli by být zajati, i když nebyli zraněni, a převezeni k veterináři, aby zkontroloval choroby. Poté se o ně můžete postarat sami nebo nechat králíka adoptovat.
 3. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 13

  3 Zajistěte, aby byl králík opravdu zraněný. Divoká zvířata by ve většině případů měla zůstat sama. Nezkušení manipulátori mohou králikovi snadno zlomit páteř a zvednout ji. Stres ze zajetí navíc často urychluje smrt. Pokud se chystáte vzít divokého králíka z jeho přirozeného prostředí, musíte si být jisti, že je opravdu zraněný a potřebuje vaši pomoc. Některé známky toho, že je králík zraněn, zahrnují:
  • Leží po boku po delší dobu.
  • Pád nebo neschopnost běžet po přímce.
  • Krvácení nebo propíchnutí ran.
 4. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 14

  4 Udržujte domácí zvířata a děti mimo dosah zvířete a ponechte jej na místě, pokud zranění není vážné. Pokud se králík může hýbat a nekrvácí vydatně, je nejlepší ho nechat na místě. Chraňte psy a děti před králíkem.
 5. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 15

  5 Pokud je králík vážně zraněn, kontaktujte veterináře. Pokud králík krvácí, leží na boku a nemůže chodit, nebo byl v tlamě kočky nebo psa, kontaktujte veterináře. Předem se budete chtít ujistit, že je veterinář ochotný vidět pacienty s divokou zvěří. Pokud ne, veterinář vás obvykle bude moci odkázat na centrum péče o divokou zvěř nebo rehabilitační centrum.
 6. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 16

  6 Při sbírání divokého králíka noste rukavice. Králíci se mohou nakazit tularemií, nemocí, která se může přenášet na člověka. Příznaky mohou zahrnovat vředy, zanícené oči, bolest v krku, průjem a zápal plic. Bez léčby může být nemoc smrtelná. Abyste se chránili, vždy zacházejte s divokými králíky v rukavicích a poté si umyjte ruce mýdlem a vodou.
 7. Obrázek s názvem Péče o zraněného králíka Krok 177 S králíkem zacházejte opatrně. Divokému králíkovi připadá, že vás někdo sebere, stejně jako popadnutí jestřába nebo jiného predátora, a jeho odpověď bude vystrašená. S králíkem musíte zacházet správně, abyste tento strach minimalizovali a snížili možnost králíka dále zranit:
  • Nezvedejte králíka za uši, nohy ani škrabky. Místo toho mu dejte jednu ruku pod hruď a druhou pod její dno. Noste ho s hlavou mírně vyšší než jeho zadní část, aby se snížila jeho schopnost vás vykopat nebo kousnout.
  • Králíka držte blízko země. Králíci se ve volné přírodě zvedají vysoko nad zemí pouze tehdy, když jsou zajati jestřáby. Nelíbí se jim to.
  • Přeneste králíka na nosič co nejrychleji. Čím kratší vzdálenost králíka unesete, tím lépe. Můžete jej přepravit k veterináři v košíku, botníku nebo nosiči. Nepoužívejte nosič, který používala kočka nebo pes, protože pachy způsobují králičí úzkost.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co mám dělat s králíkem, který má zlomená záda? Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS Odpověď odborného veterináře Králíci mají bohužel křehké trny, které se snadno zlomí. Dlouhodobý výhled na zlomená záda je bezútěšný, protože králík bude paralyzován na zadním konci a nebude mít kontrolu nad močovým měchýřem ani střevem. Humánní věcí je kontaktovat veterináře, pracovníka pro ochranu zvířat nebo charitu, aby králíka usmrtili a zachránili ho před utrpením.
 • Otázka Jak mohu pomoci králíkovi s odříznutím jednoho ucha? Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS Odpověď odborného veterináře Králíka bude bolet, traumatizovat a pravděpodobně bude trpět ztrátou krve. V ideálním případě by měl být králík viděn veterinářem, který může poskytnout úlevu od bolesti, antibiotika a sešit pahýl, aby se rychleji uzdravil. Mezitím udržujte králíka v teple a klidu (aby se minimalizoval šok a stres) a pahýl vykoupejte slanou slanou vodou, abyste snížili riziko infekce.
 • Otázka Co mohu udělat pro řez na králičí rtu? Pokud vůbec krvácí, měli byste na řez použít sterilní hadřík jako gázu, dokud krvácení nepřestane, a ujistěte se, že jej co nejvíce vyčistíte. Můžete také použít velmi malé množství trojité antibiotické masti, aby se rychle uzdravilo a snížilo se riziko nákazy.
 • Otázka Moje kočka sundala srst ze stehna divokého králíka. Odhalovalo to maso. Může být králík vypuštěn zpět do volné přírody? Bylo by bezpečné ne, dokud se odhalená kůže nezahojí. Pokud vypustíte králíka zpět do přírody příliš brzy, malé broučky a podobné věci se mohou dostat na odhalenou kůži a způsobit infekci.
 • Otázka Divoký zajíček byl zasažen pojídačem plevele. Zdá se, že je zraněn spodní ret. Jsou to možná 4 týdny. Jak mohu tomuto zajíčkovi pomoci? Francouzština 2006 Vezměte to k veterináři nebo do útočiště divoké zvěře. Řekni jim přesně to, co jsi řekl mně.
 • Otázka Kolik vody potřebují divoká zvířata? Stejné jako každé normální zvíře, jen se ujistěte, že je k dispozici voda, kdykoli ho zvíře chce vypít, a ujistěte se, že mísa není příliš vysoko, aby se mohl dostat k vodě.
 • Otázka Vezmu svého králíka ráno na procházku, ale dnes ráno se vyděsil a poranil si přední nohu. Pořád se pohybuje, ale netlačí na přední levou nohu. Co můžu dělat? Ránu jemně vykoupejte ve vlažné slané vodě vatou. Dělejte to každý den, abyste se vyhnuli infekci a zmírnili bolest. Zvažte obvaz a vezměte králíka k veterináři, pokud se noha do dvou týdnů nezlepší.
 • Otázka Zdá se, že mého králíka pokousal jiný králík nebo krysa. (To jsou jediné dvě věci, které to mohly být.) Nechci, aby se to nakazilo. Co bych měl dělat? Okamžitě přiveďte k veterináři. To může být velmi vážné a čekání to může jen zhoršit.
 • Otázka Moje dcera a já jsme našli velmi zraněného divokého králíka na velmi rušné hlavní silnici. Přivezli jsme to domů a teď se mu daří. Máme to vypustit zpět na silnici nebo do naší zahrady, která vede do bažinaté půdy? Králík bude s největší pravděpodobností v relativním nebezpečí, pokud ho vypustíte na silnici. Měli byste to vypustit poblíž močálu.
 • Otázka Nohy mého králíka otékají. Co můžu dělat? Položte ho na zem a naneste trochu Antioxycazilinu.

Populární Problémy

Karen Khachanov hovořil o podmínkách na Roland Garros před svým zápasem čtvrtého kola proti Novakovi Djokovicovi. Chačanov má proti Djokovičovi bilanci 1: 3, přičemž jeho jediné předchozí vítězství nad Srbem přišlo na Paris Indoor Masters.

Vytváření a honba rekordů: Sen, který stojí za dřinuPokud chcete budovat základní sílu, mohou být lehy vsedě užitečným cvičením, protože zvyšují sílu a flexibilitu vašich břišních svalů. Cvičení vsedě na šikmé lavici je efektivnější než běžné sedy, protože existuje širší ...Manchester City a Real Madrid se setkají ve druhé etapě vzájemného zápasu Ligy mistrů. Zde je návod, jak sledovat zápas v USA.

Zde je kompletní přehled toho, jak sledovat Cejudo vs Dillashaw, Hardy vs. Crowder a celou kartu UFC Fight Night Brooklyn online.S rostoucím počtem leopardích gekonů v obchodu s domácími zvířaty mají někteří smůlu, že se nějakým způsobem zranili nebo zranili. Proto je důležité naučit se starat o malé gekony i poté, co jim nějaká nehoda způsobí zranění. Vezmi si to ...