Jak vyřezávat dřevo

Řezbářství je prastarý koníček a umělecká forma, která je velmi přínosná, když vidíte, jak se vaše návrhy začínají rýsovat. Abyste mohli začít, potřebujete jen správný druh dřeva, řezbářský nůž, ostřící kámen a možná drážku na vyřezávání věcí, jako jsou vařečky. S trochou cviku a trpělivosti nakonec budete ze dřeva vyřezávat všechny druhy věcí!

Metoda 1 ze 3: Začínáme vyřezávat dřevo

 1. Obrázek s názvem Vyřezat dřevo Krok 1

  1 Začněte vyřezávat z měkkého dřeva, jako je balsa, lípa, borovice nebo ořešák. Jedná se o populární volby pro zahájení řezbářství, protože je mnohem snazší vyřezávat než tvrdé dřevo. Získejte lípa nebo balzu v místním řemeslném obchodě a kupte si borovici nebo ořešák na dřevěném dvoře.
  • Lípa a balza jsou velmi měkká, jemnozrnná dřeva, která se pro začátečníky nejsnadněji vyřezávají.
  • Borovice a ořešák jsou hrubozrnnější dřeviny, ale přesto jsou dostatečně snadné na vyřezávání pro začátečníky.
  • Když si vyberete dřevo k vyřezávání, vyhněte se kouskům s uzly nebo růstovými kroužky. Bude těžké je vyřezávat.


 2. Obrázek s názvem Carve Wood Step 2

  2 Pořiďte si řezbářský nůž a keramický ostřící kámen. Účelový nůž na řezbářství s pevnou čepelí a dlouhou rukojetí je nejpohodlnějším nástrojem na vyřezávání dřeva. Kupte si nůž a keramický brusný kámen v dřevozpracujícím obchodě, řemeslné dílně nebo si je objednejte online.
  • Nůž na řezbářství pro začátečníky stojí pouhých 15 USD a ostřící kámen můžete získat za méně než 10 USD.
 3. Obrázek s názvem Carve Wood Step 3

  3 Ostřete svůj nůž, když přestane dělat čisté řezy. Zatlačte ostří nože přes ostřící kámen pod úhlem 10–20 stupňů. Mírně pokrčte loket, aby byl úhel stabilní. Při pohybu nožem po kameni mějte zápěstí uzamčené. Přepnutím nože mezi rukama naostřete obě strany ostří.
  • Udržování nože ostré je důležitou součástí bezpečnosti řezbářství. Je mnohem pravděpodobnější, že se porežete tupým nožem, než ostrým.
 4. Obrázek s názvem Carve Wood Step 4

  4 Na ruce, která drží dřevo, noste rukavici na řezbářství. Použijte koženou pracovní rukavici nebo si kupte rukavici určenou pro řezbářství. Na svou nedominantní ruku potřebujete jen 1 rukavici. Ruka, která drží nůž, vaše dominantní ruka, bude bez rukavic.
  • Palec na řezné ruce můžete chránit koženou ochranou palce určenou pro řezbářství.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Používání základních technik řezbářství

 1. Obrázek s názvem Vyřezat dřevo Krok 5

  1 Než začnete vyřezávat, obkreslete svůj design tužkou. Lehce nastínte svou představu o designu na kusu dřeva, který chcete vyřezat. To vás provede procesem, protože váš kus začne měnit tvar, a pomůže vám vizualizovat konečný produkt.
  • Osnovu není třeba podrobně rozepisovat. Pomáhá vám to udržet se v orientaci, zatímco vyřezáváte různé kusy dřeva.
 2. Obrázek s názvem Vyřezat dřevo Krok 6

  2 Držte svůj nůž dominantní rukou a druhým palcem ho stabilizujte. Držte svůj kus dřeva v nedominantní ruce a svůj nůž ve své dominantní ruce. Položte palec nedominantní ruky na zadní tupou stranu nože.
  • Pokud jste například praváci, držte nůž pevně v pravé ruce a dřevěný kus v levé ruce. Umístěte ostrou stranu nože na místo, kde chcete provést řez, a přitlačte levý palec na zadní stranu čepele.
 3. Obrázek s názvem Carve Wood Step 7

  3 Pomocí nože naberejte kousky dřeva. Vyřezávejte otáčením zápěstí své dominantní ruky a sbírejte kusy dřeva. Použijte palec, který jste položili na zadní stranu nože, jako výztuhu, aby nůž neklouzl. Tato metoda se nazývá tlačný zdvih a dává vám největší kontrolu nad vašimi řezy.
  • Základní řezbářský řez se nazývá přímý řez. Toho se nejvíce využívá v prvních fázích řezbářství k získání hrubého tvaru. Proveďte několik dlouhých tenkých řezů od těla, aby se dřevo zmenšilo do tvaru a velikosti, kterou chcete pro svůj design.
  • Můžete také použít svůj řezbářský nůž stejným způsobem, jakým byste nůž oloupali jablko. Tento řez se nazývá tahový tah nebo pare řez a používá se k vytváření jemnějších detailů ve vašem dílu. Jen dávejte velký pozor, abyste si neprořízli palec!
  • Čím méně budete svůj nůž naklánět, tím tenčí budou kusy dřeva, které vyřezáváte. Pomocí ostřejších úhlů odřízněte větší kusy při tvarování své řezby a menší úhlem odřízněte tenké kusy a přidejte do svého návrhu jemnější detaily.
  • Při vyřezávání mějte na paměti proporce svého designu. Můžete zkusit vyřezat realisticky vypadající kousek, zveličit proporce nebo kombinaci obojího. Vy jste umělec!
 4. Obrázek s názvem Carve Wood Step 8

  4 Řezejte zrnem dřeva, jak jen můžete. Tmavé pruhy procházející dřevem jsou obilím. Řezejte rovnoběžně s těmito zrny ve směru, který poskytuje nejmenší odpor. Tomu se říká řezání zrnem.
  • Pokud se vám dřevo zdá, že se při řezání trhá nebo štěpí, pak pravděpodobně řezáte proti zrnu. Otočte dřevo a řezejte opačným způsobem. Pokud se to zdá jednodušší, pak je to správný způsob, jak řezat zrnem vašeho kusu dřeva.
  • Je dobré provádět krátké řezy diagonálně nebo napříč vlákny, pokud to potřebujete k dokončení návrhu. Jen se vyhněte řezání směrem nahoru proti zrnu, protože to způsobí jeho trhání a štěpení.
 5. Obrázek s názvem Carve Wood Step 9

  5 Postupně pracujte na tom, abyste získali základní tvar a poté tvar upřesnili. Proveďte větší řezy, abyste odstranili více dřeva a získali nejprve hrubý tvar vašeho návrhu. Postupně provádějte menší a jemnější střihy, jak se váš kousek tvaruje, dokud nedosáhnete svého představeného designu.
  • Jakmile budete s celkovým tvarem svého designu spokojeni, můžete pomocí špičky řezbářského nože přidat jemné detaily. Pokud například vyřezáváte osobu nebo zvíře, můžete špičkou nože vyřezat jemné linie, které vypadají jako vlasy.
 6. Obrázek s názvem Carve Wood Step 10

  6 Pomocí žlábku vytvořte na dřevě duté oblasti nebo křivky. Zajistěte svůj kus na pracovní ploše svorkami nebo svěrákem. Držte v nedominantní ruce drážku s rukojetí nahoře, přiložte zakřivenou čepel proti dřevu a poté dominantní rukou zatlačte na spodní část rukojeti, abyste vydlabali kusy dřeva.
  • Drážky se dodávají ve všech různých velikostech a lze je použít k vyhloubení velkých, mělkých oblastí nebo k vytvoření malých jemných detailů na vašich dílech.
 7. Obrázek s názvem Carve Wood Step 11

  7 Použijte elektrický dremel nástroj místo ručních nástrojů experimentovat. Nástroje Dremel jsou elektrický rotační nástroj, který se mimo jiné používá k vyřezávání dřeva. Naučte se základy používání nástroje dremel a experimentujte s různými kousky dremel na dřevě a vytvářejte návrhy.
  • Při používání dremelu noste ochranné brýle, protože dřevní štěpka vám může létat směrem k obličeji.
  • Před použitím nástroje dremel k jejich vyřezávání zajistěte, aby byly vaše kusy dřeva vždy zajištěny svorkami nebo svěráky.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Vyřezávání dřevěné lžíce

 1. Obrázek s názvem Carve Wood Step 12

  1 Získejte rovný, plochý kus dřeva, který chcete vyřezat. K výrobě kuchyňské lžíce budete potřebovat kousek dřeva o tloušťce 1,3–1,9 cm o tloušťce 0,5–0,75 palce, délce 25–30 cm a šířce 5–7,6 cm o šířce 2–3 palce. . Ujistěte se, že ve dřevě nejsou žádné uzly ani deformace.
  • Můžete změnit měření a experimentovat s různými druhy dřeva, abyste vytvořili širokou škálu vařeček.
  • Pokud je to vaše první lžíce, je nejlepší jít se snadno zpracovatelným měkkým dřevem jako borovice, dokud se neochutnáte. Poté můžete přejít k vyřezávání lžic z obtížnějších tvrdých dřev.
  • Některé dobré tvrdé dřevo, ze kterého lze vyřezávat lžíce, je měkký javor, topol, třešeň a černý ořech.
 2. Obrázek s názvem Vyřezat dřevo Krok 13

  2 Nakreslete obrys lžíce na kousek papíru. Přeložte kus papíru na polovinu uprostřed a nakreslete polovinu obrysu požadovaného designu lžíce proti záhybu. Vystřihněte, dokud je papír ještě složený, abyste získali zcela symetrický obrys.
  • Lžíce, které můžete vytvořit, mají nekonečné možnosti. Servírovací lžíce mají obvykle širší, hlubší misky a kratší rukojeti. Míchací lžíce mají mělčí misky a delší rukojeti. Je jen na vás, jaký styl lžíce vyřezáte, a neexistují žádné špatné designy!
 3. Obrázek s názvem Carve Wood Step 14

  3 Nakreslete obrys na svůj kus dřeva tužkou. Rozbalte obrys, který jste vystřihli, a položte jej naplocho doprostřed a se zrnem na svůj kus dřeva. Lehce jej obkreslete tužkou a šablonu vyjměte. Nakreslete tvar misky, kterou budete vydlabávat.
  • Zkuste šablonu zarovnat se zrnem dřeva co nejrovněji, aby procházela rovnou celou lžící.
 4. Obrázek s názvem Carve Wood Step 15

  4 Zajistěte svůj kus dřeva ve svěráku na pracovním stole. Umístěte ploché strany kusu dřeva do svěráku a utáhněte jej tak, aby držel na svém místě. Než začnete vyřezávat, ujistěte se, že je na úrovni.
  • Pokud svěrák nemáte, můžete také použít svorky k upnutí kusu dřeva na rovnou plochu.
 5. Obrázek s názvem Carve Wood Step 16

  5 Pomocí žlábku naberte misku lžíce. Držte v nedominantní ruce ostrou drážku s rukojetí nahoře a špičku drážky umístěte do středu obrysu, který jste nakreslili. Dominantní rukou zatlačte na spodní část rukojeti dláta a pomocí rozřezávacích a nabíracích pohybů zatlačte drážku do dřeva.
  • Drážkou můžete začít vyřezávat zrno, abyste získali hrubý tvar mísy. K prohloubení a vyhlazení mísy použijte lehčí řezy se zrnem dřeva.
  • Pomáhá používat překrývající se řezy, dokud nedosáhnete obrysu misky lžíce. Například překryjte čepel drážky hned vedle prvního řezu a poté naberte kousek dřeva hned vedle pro další řez.
 6. Obrázek s názvem Carve Wood Step 17

  6 Pomocí vyřezávacího nože vytvarujte vnější stranu mísy a držadlo. Upravte polohu dřeva ve svěráku, aby vám umožnilo vyřezávat obrys. Řezejte obilím a nabíracím pohybem odstraňte kusy dřeva, které jsou mimo váš obrys.
  • Nejprve odřízněte větší kusy, abyste získali hrubý tvar, a poté postupně menšími řezy, abyste jej vyhladili a vylepšili tvar.
  • Na rukojeti pracujte jako poslední, protože je to nejcitlivější část. Nechcete na něj příliš tlačit a nechat ho zlomit, zatímco tvarujete lžíci.
  • Pokud vyřezáváte svou první lžíci, je lepší, aby byla alespoň 2,5 cm tlustá, aby se snadno nezachytila. Je v pořádku poprvé skončit s robustní lžící!
  • Horní a spodní část rukojeti, kam by při používání šly prsty, můžete nechat naplocho.
 7. Obrázek s názvem Carve Wood Step 18

  7 Na lžíci pískujte hrboly a hřebeny, dokud nebude hladká. Začněte hrubým brusným papírem se zrnitostí 60, poté přejděte na střední brusný papír se zrnitostí 150 a nakonec brusným papírem o zrnitosti 220 dokončete lžíci. Zaoblete a vyhlaďte všechny hrany, dokud nebudete spokojeni s povrchovou úpravou.
  • Potravinářský olej, jako je tungový nebo sezamový olej, můžete vetřít do lžíce hadříkem, který nepouští vlákna, a tím dokončit povrch a zachovat dřevo. Před použitím nechte 2–3 dny vytvrdnout na chladném a suchém místě.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

Odeslání tipu Všechny příspěvky tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolovány Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Věci, které budete potřebovat

Vyřezávání dřevěné lžíce

 • Rovný, plochý kus dřeva
 • Papír
 • Tužka
 • Svěrák
 • Dlabat
 • Nůž na porcování masa
 • Brusný papír se zrnitostí 60 až 220
 • Potravinářský olej, jako je tungový olej nebo sezamový olej (volitelně)

Populární Problémy

Jak opravit boty. Můžete ušetřit peníze a výlet do obchodu s obuví tím, že místo nákupu nových opravíte staré boty. Se správnými nástroji můžete opravit uvolněné podrážky obuvi, otvory v botách a nevzhledné oděrky a ...

Jak na headbang. Headbangování je taneční technika úzce spojená s agresivními hudebními žánry, jako je heavy metal, hardcore a punk rock. Je to dobrý způsob, jak se dostat k hudbě, ale nesprávně provedené může zanechat to nejhorší ...

Jak natáhnout ocelové boty. Namísto lámání ocelových bot na noze nošením a bolestivých puchýřů v tomto procesu je možná budete chtít roztáhnout, než je budete nosit. Naštěstí existuje několik jednoduchých technik, které ...

Jak vyrobit kouřovou bombu z vajec. Chcete -li použít kouřovou bombu, nemusíte bojovat se zločinem ani unikat z neplechy. Vaječné kouřové bomby jsou bezpečné, zábavné a snadno se vyrábějí. Vaječná kouřová bomba má stejný design, jaký používají Teenage Mutant Turtles. Https: // tm ...

Jak se zbavit zadního tuku. Záda jsou jedním z nejtěžších míst pro zpevnění a snížení tělesného tuku, když se snažíte zhubnout. Bohužel není možné „ošetřit“ jakoukoli část vašeho těla. Http://www.medicaldaily.com/weight -...

Ponožka ráda vymění Augustu za finále ATP.