Jak snížit ESR

ESR (sedimentace erytrocytů) je test, který vám může říci, kolik sedimentace a zánětu je ve vašem těle. Měří, jak rychle vaše červené krvinky klesnou na dno super tenké trubičky. Pokud máte mírně zvýšenou ESR, pravděpodobně máte také bolestivý zánět, který byste chtěli snížit. Zaměřte tento zánět dietou a cvičením. Po konzultaci se svým lékařem byste měli také zjistit, zda existují další zdravotní důvody pro zvýšenou nebo vysokou míru ESR. Možná budete muset svůj ESR časem otestovat.

Metoda 1 ze 3: Snižování zánětu a ESR dietou a cvičením

 1. Obrázek s názvem Snížit riziko rakoviny prostaty Krok 8

  1 Proveďte intenzivní cvičení pravidelně, pokud můžete. Abyste mohli cvičit intenzivně, musíte tvrdě pracovat. Bez ohledu na to, jakou aktivitu si vyberete, byste se měli zpotit, zvýšit srdeční frekvenci a přinutit vás přemýšlet: „Páni, to je těžké!“ Cvičte minimálně 30 minut alespoň 3krát týdně. Bylo prokázáno, že tento druh cvičení výrazně snižuje zánět.
  • Mezi příklady dynamických aktivit patří jít na běh nebo půst jízda na kole, plavecká kola, provozování aerobního tance, popř turistika do kopce.


 2. Obrázek s názvem Příznaky boje s rakovinou cvičením Krok 1

  2 Jako alternativu použijte lehké až středně těžké cvičení. Pokud jste nikdy předtím opravdu necvičili nebo máte stav, který vám brání v dynamické aktivitě, jděte na lehčí cvičení, které trvá alespoň 30 minut. Dokonce i malý pohyb každý den pomůže snížit váš zánět. Zatlačte na sebe, dokud nebudete mít pocit, že jste dosáhli bodu „ok, to je těžké, ale já zatím nebojuji“.
  • Vydejte se na procházku kolem bloku ve svižném tempu nebo se přihlaste na hodinu vodní aerobiku.
 3. Obrázek s názvem Prevence bolesti horní části zad Krok 19

  3 Dělejte 30 minut jógy nidry každý den. Jóga nidra je druh jógové praxe, která zahrnuje pozastavení se mezi bdělostí a spánkem. Mělo by vám to pomoci cítit úplné duševní a fyzické uvolnění. V nejméně 1 studii provedení této aktivity významně snížilo zvýšené hladiny ESR. Cvičení jógy nidra:
  • Lehněte si na záda na podložku nebo jiný pohodlný povrch.
  • Poslouchejte hlas svého instruktora jógy (stáhněte si aplikaci nebo najděte zvukový záznam nebo video, pokud nemůžete najít studio jógy, které tuto praxi nabízí).
  • Nechte svůj dech přirozeně proudit dovnitř a ven z vašeho těla.
  • Během cvičení nehýbejte tělem.
  • Nechte svou mysl plavat z bodu do bodu, zůstaňte při vědomí bez soustředění.
  • Dosáhněte „spánku se stopou vědomí“.
 4. Obrázek s názvem Vyberte si protizánětlivé potraviny Krok 8

  4 Vyvarujte se zpracovaných, sladkých potravin. Tyto potraviny obsahují škodlivý typ cholesterolu (LDL), který může v těle způsobit zánět. Tento zánět může také zvýšit vaši hladinu ESR. Vyvarujte se zejména hranolků a jiného smaženého jídla, bílého chleba, pečiva, sody, červeného a zpracovaného masa a margarínu nebo sádla.
 5. Obrázek s názvem Buďte zdravým oříškem Krok 3

  5 Konzumujte ovoce, zeleninu, ořechy a zdravé oleje. Všechny tyto možnosti tvoří základ a zdravá dieta, spolu s libovým masem jako kuře a ryby. Existuje také několik specifických druhů ovoce, zeleniny a olejů bojujících proti zánětům, které byste měli do jídel přidávat několikrát týdně. Tyto zahrnují:
  • Rajčata.
  • Jahody, borůvky, třešně a/nebo pomeranče.
  • Zelená listová zelenina jako špenát, kale a koláče.
  • Mandle a/nebo vlašské ořechy.
  • Tučné ryby (s vysokým obsahem oleje) jako losos, makrela, tuňák a sardinky.
  • Olivový olej.
 6. Obrázek s názvem Použijte bylinky k léčbě špatného dechu Krok 3

  6 Přidejte do vaření bylinky jako oregano, kajen a bazalku. Tyto přísady přirozeně bojují proti zánětům v těle, proto je začleňte do jídel, kdykoli můžete. Naštěstí je použití bylinek skvělý způsob, jak okořenit vaše plány jídla (zamýšlená slovní hříčka)! Ke snížení zánětu a hladiny ESR můžete také použít zázvor, kurkumu a bílou vrbu.
  • Najděte si recepty, které obsahují bylinky, se kterými byste chtěli vařit, online.
  • Pro zázvorovou a vrbovou kůru použijte a čajový infuzér na přípravu bylinkového čaje.
  • Neužívejte vrbovou kůru, pokud jste těhotná nebo kojíte.
 7. Obrázek s názvem Vyhněte se Listerii Krok 12

  7 Pijte hodně tekutin každý den. Zatímco dehydratace nemusí zhoršit váš zánět, hydratace je zásadní pro zamezení poškození svalů a kostí. Vzhledem k tomu, že zvyšujete úroveň aktivity, abyste snížili zánět, je důležité pít vodu, abyste se vyhnuli zranění. Střílejte každý den alespoň 1 až 2 litry (0,26 až 0,53 US gal). Okamžitě vypijte trochu vody, pokud máte některý z následujících příznaků:
  • Extrémní žízeň
  • Únava, závratě nebo zmatenost
  • Méně časté močení
  • Tmavě zbarvená moč
  reklama

Metoda 2 ze 3: Nakládání se zvýšenými výsledky testů ESR

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se gestačnímu diabetu Krok 7

  1 Poraďte se se svým lékařem, abyste porozuměli výsledkům testů. Stejně jako většina ostatních laboratorních testů se normální rozsahy mohou lišit v závislosti na tom, jakou laboratoř lékař používá. Posaďte se se svým lékařem, až budou k dispozici vaše výsledky, abyste si je mohli společně promluvit. Obecně očekávejte, že normální rozsahy budou:
  • Méně než 15 mm/h (milimetry za hodinu) u mužů mladších 50 let.
  • Méně než 20 mm/h u mužů nad 50 let.
  • Méně než 20 mm/h u žen do 50 let.
  • Méně než 30 mm/h u žen nad 50 let.
  • 0-2 mm/hod pro novorozence.
  • 3-13 mm/hod pro novorozence do puberty.
 2. Obrázek s názvem Cvičte HIIT během těhotenství, krok 17

  2 Zeptejte se svého lékaře, zda je váš ESR zvýšený nebo velmi vysoký. Existuje řada stavů, které by mohly způsobit, že je vaše míra ESR nad normální, včetně těhotenství, anémie, onemocnění štítné žlázy nebo ledvin nebo rakoviny, jako je lymfom nebo mnohočetný myelom. Velmi vysoká hladina ESR může znamenat lupus, revmatoidní artritidu nebo závažnou infekci lokalizovanou někde ve vašem těle.
  • Velmi vysoká hladina může být také známkou vzácných autoimunitních poruch, jako je alergická vaskulitida, obří buněčná arteritida, hyperfibrinogenemie, makroglobulinémie, nekrotizující vaskulitida nebo polymyalgia rheumatica.
  • Infekce spojená s velmi vysokou hladinou ESR může být lokalizována ve vašich kostech, srdci, na kůži nebo v celém těle. Může to být také tuberkulóza nebo revmatická horečka.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se legionelám, krok 9

  3 Očekávejte, že provedete další testy, abyste získali diagnózu. Protože zvýšená nebo dokonce vysoká míra ESR může znamenat tolik různých věcí, váš lékař téměř jistě provede další testy, aby pochopil, co se děje ve vašem těle. Zatímco čekáte, až lékař určí, které testy potřebujete, dýchejte a snažte se nepanikařit. Diskutujte o svém strachu se svým lékařem, rodinou a přáteli, abyste se v tomto procesu mohli cítit podporováni.
  • Test ESR nemůže sám o sobě poskytnout diagnózu.
 4. Obrázek s názvem Cure Insomnia Step 8

  4 Nechte si ESR postupem času otestovat a zkontrolujte své úrovně. Protože zvýšená ESR je často spojena s chronickou bolestí nebo zánětem, může váš lékař chtít, abyste chodili na pravidelnou kontrolu. Monitorování vaší hladiny ESR během těchto rutinních návštěv jim umožní sledovat vaši bolest a zánět ve vašem těle. Naštěstí se správným léčebným plánem to bude klesat!
 5. Obrázek s názvem Cure Malomocenství Krok 4

  5 Pomoc při léčbě revmatoidní artritidy pomocí léků a fyzikální terapie. Revmatoidní artritidu bohužel nelze zcela vyléčit. Je však možné symptomy zvládnout a dát je do ústupu. Váš lékař pravděpodobně předepíše kombinaci antireumatik modifikujících onemocnění (DMARD), nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) jako ibuprofen, a steroidy.
  • Fyzická nebo pracovní terapie vám může pomoci naučit se cvičení, aby vaše klouby byly v pohybu a pružné. Mohou vás také naučit alternativní metody pro každodenní úkoly (například nalít si sklenici vody) v případě extrémní bolesti.
 6. Obrázek s názvem Vyberte si přes Counter Pain Medication Krok 11

  6 Pomozte kontrolovat vzplanutí lupusu pomocí NSAID a dalších léků. Každý případ lupusu je jiný, takže budete muset úzce spolupracovat se svým lékařem, abyste rozhodli, jaký postup je pro vás nejlepší. NSAID mohou pomoci zvládat bolest a horečku a kortikosteroidy mohou kontrolovat zánět. Váš lékař může také doporučit antimalarika a imunosupresiva, v závislosti na vašich příznacích.
 7. Obrázek s názvem Zmírnění bolesti ocasu Krok 5

  7 Řešte infekce kostí a kloubů antibiotiky a/nebo chirurgickými zákroky. Zvýšené hladiny ESR mohou indikovat řadu různých infekcí, ale nejpřesněji určují infekce lokalizované v kostech nebo kloubech. Tyto infekce jsou obzvláště obtížně léčitelné, takže váš lékař bude chtít provést další testy k určení typu a zdroje problému. Ve vážných případech může být nutné provést chirurgický zákrok k odstranění infikované tkáně.
 8. Obrázek s názvem Noste kontakty suchýma očima Krok 1

  8 Pokud máte diagnostikovanou rakovinu, požádejte o doporučení onkologa. Velmi vysoká hladina ESR (nad 100 mm/hod) může znamenat malignitu nebo přítomnost buněk, které mohou napadnout blízké tkáně a šířit rakovinu. Zejména vysoká ESR může poukazovat na mnohočetný myelom nebo rakovinu v kostní dřeni. Pokud vám bude tento stav diagnostikován pomocí dalších krevních testů, stejně jako skenů a testu moči, bude onkolog s vámi úzce spolupracovat na vypracování specializovaného léčebného plánu. reklama

Metoda 3 ze 3: Testování vaší úrovně ESR

 1. Obrázek s názvem Cure Insomnia Step 8

  1 Navštivte svého lékaře, pokud si myslíte, že potřebujete test ESR. Test ESR se nejčastěji používá ke zjištění, zda ve vašem těle není zánět, který způsobuje bolest. Pokud máte nevysvětlitelné horečky, artritidu, bolest svalů nebo viditelný zánět, může test ESR pomoci lékaři lépe porozumět zdroji a závažnosti těchto problémů.
  • Test ESR může být také užitečný při diagnostice nevysvětlitelných příznaků, jako je špatná chuť k jídlu, nevysvětlitelné hubnutí, bolesti hlavy nebo bolesti ramen a krku.
  • Test ESR se zřídka provádí samostatně. Váš lékař pravděpodobně také nařídí test na C-reaktivní protein (CRP). Tento test se také používá ke kontrole zánětu v těle.
 2. Obrázek s názvem Udržujte si pozitivní výhled, když žijete s lymskou boreliózou Krok 7

  2 Diskutujte o všech lécích, které užíváte, se svým lékařem. Existuje několik různých volně prodejných léků a léků na předpis, které by mohly buď zvýšit, nebo snížit vaši přirozenou úroveň ESR. Pokud užíváte některý z těchto léků, může vás lékař požádat, abyste je přestali užívat až týden před provedením testu. Neměňte své léky bez konzultace s lékařem.
  • Dextran, methyldopa, perorální antikoncepce, penicilamin -prokainamid, teofylin a vitamín A mohou zvýšit ESR.
  • Aspirin, kortizon a chinin by mohly snížit vaši hladinu ESR.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se aspartamu Krok 9

  3 Řekněte zdravotníkovi, kterou paži byste chtěli odebrána krev z. Krev se obvykle odebírá ze zakřivení lokte. I když by po tomto testu nemělo být mnoho bolesti nebo otoků, můžete se zeptat, zda lze z vaší nedominantní paže odebírat krev. Zdravotník bude také chtít hledat nejlepší žíly.
  • Výběr dobré žíly způsobí, že test proběhne o něco rychleji.
  • Pokud váš zdravotník nenajde dobrou žílu na obou pažích, může hledat jiné místo, ze kterého by mohl čerpat.
  • Měli byste také sdělit osobě, která vám odebírá krev, vaše předchozí zkušenosti s těmito typy testů. Pokud během odběrů krve pocítíte mdloby nebo závratě, mohou vás položit, aby se vám neublížilo, pokud omdlíte. Pokud se vám krevní testy nedaří, zvažte možnost svezení se na test a z něj.
 4. Obrázek s názvem Nakreslete krev z těžko zasažitelných žil 1. krok

  4 Zůstaňte uvolněni, dokud se vám nasaje krev . Zdravotník vám přiváže elastickou pásku kolem nadloktí a místo pro natření otře alkoholem. Poté vloží jehlu do žíly a vypustí vaši krev do zkumavky. Jakmile budou hotovi, vyjmou jehlu a uvolní gumu. Nakonec vám sestra nebo lékař dá malou gázovou podložku a požádá vás, abyste na místě vyvíjeli tlak.
  • Pokud jste nervózní, nedívejte se na svou paži, zatímco se vám odebírá krev.
  • Možná budou muset naplnit více než jednu zkumavku. Nebojte se, pokud se to stane.
  • Mohou použít kompresní obvaz, aby udrželi tlak a zastavili krvácení rychleji poté, co opustíte kancelář. Po několika hodinách můžete tento obvaz odstranit doma.
 5. Obrázek s názvem Nakreslete krev z těžko zasažitelných žil 2. krok

  5 Očekávejte nějaké modřiny nebo zarudnutí. Místo odběru krve se ve většině případů uzdraví za pouhý den nebo 2, ale při hojení může vypadat trochu červené nebo dokonce pohmožděné. To je normální. Ve vzácných případech může žíla použitá pro test nabobtnat. Není to vážné, ale může to být bolestivé. První den to nalaďte a poté přejděte na teplý obklad. Vytvořte teplý obklad zahřátím vlhké žínky v mikrovlnné troubě po dobu 30-60 sekund. Aplikujte jej na web v 20minutových relacích několikrát denně.
  • Vyzkoušejte teplotu žínky tím, že na ni umístíte ruku. Pokud je pára vystupující z látky příliš horká, než abyste nad ní mohli držet ruku, počkejte 10–15 sekund, než teplotu znovu otestujete.
 6. Obrázek s názvem Diagnostika tonzilitidy Krok 4

  6 Pokud se u vás objeví horečka, kontaktujte svého lékaře. Pokud se bolest a otok v místě odběru krve zhorší, může se u vás vyvinout infekce. Jedná se o velmi vzácnou reakci. Pokud ovšem vyvinout horečku, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
  • Pokud máte horečku 103 39 (39 ℃) nebo vyšší, může vám lékař doporučit jít na pohotovost.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Nezodpovězené otázky
 • Ve věku 15 let má moje dospívající dcera výsledek testu 24 ESR, je to normální?
 • Má rozdíl v denní době, kdy je test ESR proveden?
 • Moje ESR je 35. Jaké tablety musím užívat, abych ji snížil?
 • Jak mohu ovládat svůj ESR?
 • Jak mohu snížit ESR?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • V den krevního testu vypijte hodně vody. To vám pomůže rozproudit žíly pro snadnější kreslení. Měli byste také nosit košili s volnými rukávy.
 • Protože těhotenství a menstruace mohou způsobit dočasně zvýšené ESR, informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo máte menstruaci.

reklama

Populární Problémy

Jak nosit kolenní ortézu. Pokud se zotavujete z nešťastného zranění kolena, může být podpůrná ortéza přesně to, co potřebujete. Dobrá kolenní ortéza omezuje váš rozsah pohybu, což pomáhá snížit bolest a urychlit proces hojení. V...

Pohled na plánovaná semena pro US Open, které začíná v pondělí. Novak Djokovic vede v losování mužů, zatímco Ashleigh Bartyová je projektovanou jedničkou na straně žen.

Jak cvičit, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí umírá každý rok více lidí na krevní sraženiny než na rakovinu prsu, HIV a dopravní nehody dohromady. Některé faktory, jako je věk, hmotnost, ...

Rafael Nadal se bude tento týden těšit na svou neuspokojivou porážku ve třetím kole na Citi Open, když v Torontu zahajuje nabídku na rekordní šestý titul Canadian Open.

Ceny MTV Movie & TV Awards 2019 jsou zde. Zjistěte, jak sledovat obřad online, pokud nemáte kabel.