Jak zkontrolovat krevní tlak

Vysoký krevní tlak (HBP) může být pro mnoho lidí důvodem k obavám. Existuje několik příznaků vysokého (nebo nízkého) krevního tlaku, dokud se problém nestane vážným, takže je důležité pravidelně kontrolovat krevní tlak. To platí zejména, pokud jste starší nebo pokud máte některý z dalších rizikových faktorů, jako je kouření nebo rodinná anamnéza vysokého krevního tlaku. Existuje několik přístrojů, které můžete použít ke kontrole krevního tlaku - například ruční čtečka krevního tlaku, tlakoměr na zápěstí nebo přístroj na měření krevního tlaku ve vaší místní lékárně. Nejpřesnějším způsobem, jak si zkontrolovat krevní tlak, je kontaktovat svého lékaře a nechat si změřit krevní tlak.Metoda 1 ze 3: Ruční kontrola krevního tlaku

 1. Obrázek s názvem Nižší vysoký krevní tlak bez použití léků Krok 4

  1 Vyhněte se dočasnému zvýšení krevního tlaku. Když si kontrolujete krevní tlak, existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že se vaše čísla dočasně zvýší. Věci jako stres, kouření a kofein vám mohou zvýšit krevní tlak těsně před čtením. Nejlepší je vyhnout se těmto věcem alespoň dvacet minut, než si plánujete zkontrolovat krevní tlak.
  • Dočasné zvýšení krevního tlaku mohou způsobit i další prvky, například cvičení, nízké teploty, plný močový měchýř, plný žaludek nebo některé léky.
 2. Obrázek s názvem Ručně změřte krevní tlak Krok 9

  2 Naučte se používat manžetu krevního tlaku. Pokud si chcete svůj krevní tlak zkontrolovat doma pomocí ručního monitoru manžety s pumpičkou, budete si jej muset zakoupit a seznámit se s ním. Většina monitorů manžety se skládá z manžety se středovou šipkou pro správné umístění, která se ovíjí kolem vaší paže, měřidla, které ukazuje odečet TK, gumové trubice, která spojuje měřidlo s manžetou, a žárovky, kterou zmáčknete a nafouknete manžetu.
  • Měli byste si jej koupit v lékárně nebo v obchodě se zdravotnickými potřebami.
 3. Obrázek s názvem Ručně změřte krevní tlak Krok 10

  3 Zajistěte manžetu na paži. Sundejte si veškeré oděvy, které vám zakrývají paže, manžetu obepněte kolem paže a přiložte ji k hlavní tepně. Najděte tuto tepnu trasováním čáry od vašeho malíčkového prstu těsně nad loktem. Vycentrujte šíp manžety touto tepnou. Ujistěte se, že máte paži podepřenou a dlaň lícem nahoru, jinak může váš tlakoměr ukazovat nesprávné hodnoty. S plně vyfouknutou manžetou si manžetu pevně připněte kolem paže pomocí pásku na suchý zip.
  • Hlava stetoskopu by měla být umístěna nad hlavní tepnou v paži ve vnitřním ohybu lokte.
 4. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 8

  4 Nafoukněte manžetu. Použijte ruční pumpu k nafouknutí manžety, dokud je bezpečně na svém místě na paži. Stlačením ruční pumpy se do manžety pošle vzduch a způsobí její nafouknutí. Možná budete muset pumpu několikrát zmáčknout.
  • Pokračujte v nafukování manžety, dokud manometr neukáže přibližně o 30 bodů (mm Hg) vyšší, než je vaše očekávané číslo systolického tlaku (nejvyšší číslo).
  • Během celého procesu nafukování a čtení dbejte na to, aby vaše paže byla v rovině a rovnoběžně se zemí.
 5. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 10

  5 Vyfoukněte manžetu a poslouchejte. Když začnete vypouštět manžetu, poslouchejte tlukot srdce stetoskopem na hlavní tepně. Při poslechu pomalu vyfoukněte manžetu šipkou na měřidle směrem dolů asi 2–3 mm rtuti za sekundu otáčením odvzdušňovacího ventilu proti směru hodinových ručiček.
  • Zkuste ventil otáčet velmi pomalu, jinak by vám to mohlo zničit celé čtení a přimět vás začít znovu.
  • Při vyfukování manžety mějte oči na měřidle.
 6. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 11

  6 Vezměte si čtení. Jakmile uslyšíte první úder, poznamenejte si číslo na měřidle; toto je vaše systolické číslo. Poslouchejte dál, dokud srdeční tep nezmizí. Všimněte si bodu, ve kterém již nemůžete slyšet žádný srdeční tep, toto je vaše číslo diastolického tlaku.
  • Při poslechu těchto dvou bodů neustále vypouštějte manžetu.
  • Jakmile získáte systolické a diastolické hodnoty, manžetu zcela vypusťte a vyjměte ji z paže, protože kontinuální nafukování manžety může mít za následek necitlivost a brnění v paži
  reklama

Metoda 2 ze 3: Kontrola krevního tlaku pomocí zařízení

 1. Obrázek s názvem Monitor krevního tlaku Krok 2

  1 Používejte monitor na zápěstí. Kupte si manžetu na měření krevního tlaku a pečlivě si přečtěte pokyny. Připněte si manžetu na zápěstí a zapněte stroj. Stiskněte tlačítko, které spustí čtení, a počkejte, až se nafoukne. Když monitor zápěstí funguje, mějte ruku na stole před sebou.
  • Po skončení procesu se manžeta automaticky vyfoukne a na obrazovce bude blikat údaj.
  • Relativně levně byste si měli koupit monitor na zápěstí v místní lékárně.
 2. Obrázek s názvem Ruční měření krevního tlaku, krok 22

  2 Použijte přístroj na měření krevního tlaku v místním obchodě. Najděte si přístroj na měření krevního tlaku a postupujte podle pokynů na něm. Tyto typy strojů obvykle vyžadují, abyste vložili paži, zůstali nehybní, zatímco se stroj nafukuje, a poté počkali na čtení. Když je čtení dokončeno, manžeta se automaticky vyfoukne a vy můžete ruku sundat.
  • Většina lékáren má tyto typy strojů, včetně lékáren v obchodech s potravinami.
  • Než si odečtete tlak, ujistěte se, že si na minutu nebo dvě odpočinete a odpočinete si.
 3. Obrázek s názvem Přečíst krevní tlak Krok 15

  3 Jdi k doktorovi. Nejpřesnějším způsobem, jak si zkontrolovat krevní tlak, je nechat si jej zkontrolovat lékařem. Domluvte si schůzku se svým pravidelným lékařem a řekněte sestře (nebo lékaři), že máte zájem zjistit více o čtení svého krevního tlaku.
  • Některé z dalších strojních metod mohou mít širší stupeň rozptylu než kontrola krevního tlaku lékařem.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Vědět, kdy si zkontrolovat krevní tlak

 1. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 13

  1 Pokud máte rizikové faktory, sledujte svůj krevní tlak. Některé faktory přispívají k riziku vyššího krevního tlaku, což může vyžadovat důkladnější sledování. Pokud máte v rodinné anamnéze vysoký krevní tlak, můžete zvážit sledování krevního tlaku doma.
  • Mezi další rizikové faktory patří těhotenství, kouření, věk (starší lidé mají vyšší riziko vysokého krevního tlaku), pohlaví (muži mají zřejmě větší problémy s HBP) ​​a rasa (Afroameričané mají sklon k rozvoji HBP častěji než jiné rasy).
 2. Obrázek s názvem Přečíst krevní tlak Krok 8

  2 Pokud máte obavy, zkontrolujte si doma tlak. Mnoho lidí, kteří trpí úzkostí, je v ordinaci nervózní. To může vést k uměle vysokým hodnotám krevního tlaku, zatímco pokud byste monitorovali z domova, vaše hodnoty by byly mnohem nižší.
  • Často se tomu říká hypertenze „bílého pláště“.
 3. Obrázek s názvem Nižší vysoký krevní tlak bez použití léků Krok 17

  3 Zkontrolujte si krevní tlak v obou pažích. Při kontrole krevního tlaku střídejte paže, než abyste jej vždy kontrolovali na jedné straně. Mezi pažemi existuje normální rozdíl 5-10 mm Hg, ale cokoli většího než to může naznačovat problémy s krevním oběhem.
 4. Obrázek s názvem Treat Candida Krok 6

  4 Získejte diagnózu od svého lékaře. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda potřebujete sledovat svůj krevní tlak, je získat od svého lékaře diagnózu vysokého nebo nízkého krevního tlaku. Váš lékař s vámi bude moci určit postup. reklama
 1. 1
  • Lékař vám může předepsat léky a často vám řekne, že si musíte zkontrolovat svůj vlastní krevní tlak.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Podívejte se, jak sledovat přehlídku Macy's Thanksgiving Day Parade 2019 online prostřednictvím živého vysílání s kabelem nebo bez něj.Juventus se v sobotu utká s Napoli ve velkém zápase Serie A na začátku sezóny. Zde je návod, jak sledovat hru v USA.Prakash Amitraj nedávno přemýšlel o odstoupení Rogera Federera a Rafaela Nadala ze zbytku sezóny 2021.

Deiveson Figueiredo tituluje svůj druhý přímý PPV, když se utká s Brandonem Morenem na UFC 256. Zde je návod, jak koupit a sledovat PPV prostřednictvím ESPN Plus.Přišel déšť, ale také slavné tváře, když US Open zahájil svůj druhý týden v pondělí.