Jak zkontrolovat krevní tlak pomocí tlakoměru

Je vhodné nechat si pravidelně kontrolovat krevní tlak. Pokud však trpíte „hypertenzí v bílém plášti“ - stavem úzkosti, který způsobí prudký vzestup vašeho krevního tlaku, jakmile vás osloví lékař s obávaným stetoskopem - může být obtížné získat přesné údaje. Když si vezmete vlastní čtení doma, můžete tuto úzkost odstranit a umožní vám odhadnout váš průměrný krevní tlak v každodenních situacích v reálném životě.

Část 1 ze 3: Nastavení vybavení

 1. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 1

  1 Posaďte se a otevřete soupravu pro testování krevního tlaku. Posaďte se ke stolu nebo stolu, kde si snadno nastavíte potřebné vybavení. Vyjměte ze soupravy manžetu, stetoskop, tlakoměr a žárovku a dejte pozor, abyste rozmotali různé tuby.
 2. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 2

  2 Zvedněte ruku na úroveň srdce. Zvedněte paži tak, aby při ohýbání lokte byl loket rovnoběžný se srdcem. Tím zajistíte, že nebudete dostávat nadhodnocené nebo podhodnocené hodnoty krevního tlaku. Je také důležité, aby vaše ruka byla během čtení podepřena, takže nezapomeňte položit loket na stabilní povrch.
 3. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 3

  3 Omotejte manžetu kolem nadloktí. Většina manžet má suchý zip, což usnadňuje upevnění manžety na místě. Pokud má vaše košile dlouhé nebo silné rukávy, nejprve je vyhrňte, protože manžetu můžete nasadit pouze na velmi tenké oblečení. Spodní okraj manžety by měl být asi palec nad loktem.
  • Někteří odborníci doporučují používat levou paži; jiní doporučují otestovat obě paže. Ale když se nejprve přizpůsobujete samočinnému testování, použijte levou paži, pokud jste pravák, nebo naopak.


 4. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 4

  4 Ujistěte se, že je manžeta pohodlná, ale ne příliš těsná. Pokud je manžeta příliš volná, manžeta nebude správně stlačovat tepnu, což vám poskytne nepřesně naměřený nízký krevní tlak. Pokud je manžeta příliš těsná, vytvoří takzvanou „hypertenzi manžety“ a poskytne vám nepřesně vysokou hodnotu.
  • Hypertenze manžety se může také objevit, pokud je manžeta vzhledem k vaší paži příliš úzká nebo příliš krátká.
 5. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 5

  5 Položte širokou hlavu stetoskopu na paži. Hlava stetoskopu (také známá jako membrána) by měla být umístěna naplocho na kůži na vnitřní straně paže. Okraj bránice by měl být těsně pod manžetou, umístěný nad brachiální tepnou. Jemně vložte sluchátka stetoskopu do uší.
  • Nedržte hlavu stetoskopu palcem - váš palec má vlastní puls, a to vás při pokusu o čtení zmate.
  • Dobrou metodou je držet hlavu stetoskopu na místě ukazováčkem a prostředníkem. Tímto způsobem byste neměli slyšet dunivý zvuk, dokud nezačnete nafukovat manžetu.
 6. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 6

  6 Připněte manometr na stabilní povrch. Pokud je manometr připnutý k manžetě, odepněte jej a místo toho jej připevněte k něčemu pevnému, jako je kniha v pevné vazbě. Tímto způsobem jej můžete položit před sebe na stůl, což usnadní sledování. Je důležité udržovat měřidlo ukotvené a stabilní.
  • Než začnete testovat, ujistěte se, že je dostatečné světlo a dobře vidíte značení jehly a tlaku.
  • Někdy je měřidlo připevněno k gumové žárovce, v takovém případě tento krok neplatí.
 7. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 7

  7 Vezměte gumovou žárovku a utáhněte ventil. Před spuštěním je třeba ventil úplně zavřít. Tím zajistíte, že při pumpování nebude unikat žádný vzduch, což způsobí nepřesné čtení. Otáčejte ventilem ve směru hodinových ručiček, dokud neucítíte, že se zastavil.
  • Je také důležité zabránit nadměrnému utažení ventilu, jinak jej otevřete příliš daleko a příliš rychle vypustíte vzduch.
  reklama

Část 2 ze 3: Měření krevního tlaku

 1. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 8

  1 Nafoukněte manžetu. Rychle pumpujte žárovku a nafoukněte manžetu. Pokračujte v pumpování, dokud jehla na měřidle nedosáhne 180 mmHg. Tlak z manžety uzavře velkou tepnu v bicepsu a dočasně přeruší průtok krve. Proto může být tlak z manžety trochu nepříjemný nebo zvláštní.
 2. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 9

  2 Uvolněte ventil. Jemně otočte ventil na žárovce proti směru hodinových ručiček, aby se vzduch z manžety uvolňoval rovnoměrně, ale pomalým tempem. Dávejte pozor na měřidlo; pro nejlepší přesnost by se jehla měla pohybovat směrem dolů rychlostí 3 mm za sekundu.
  • Uvolnění ventilu při držení stetoskopu může být trochu složité. Zkuste uvolnit ventil rukou na paži a stetoskop držte volnou rukou.
  • Pokud je někdo poblíž, požádejte ho, aby vám pomohl. Dodatečný pár rukou může tento proces výrazně usnadnit.
 3. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 10

  3 Všimněte si svého systolického krevního tlaku. Když tlak klesá, pomocí stetoskopu poslouchejte bušení nebo klepání. Jakmile uslyšíte první ránu, poznamenejte si tlak na měřidle. Toto je váš systolický krevní tlak.
  • Systolické číslo představuje tlak, kterým váš průtok krve působí na stěny tepny poté, co srdce bije nebo se smršťuje. Je to vyšší číslo ze dvou měření krevního tlaku, a když je krevní tlak zapsán, objeví se nahoře.
  • Klinický název pro zvuky bušení, které slyšíte, je „Korotkoffovy zvuky“.
 4. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 11

  4 Všimněte si svého diastolického krevního tlaku. Sledujte měřidlo a pomocí stetoskopu poslouchejte dunivé zvuky. Nakonec se z tvrdých bušících zvuků stane „hučivý“ zvuk. Je užitečné si tuto změnu všimnout, protože naznačuje, že jste blízko svému diastolickému krevnímu tlaku. Jakmile hlučný hluk odezní a uslyšíte jen ticho, poznamenejte si tlak na měřidlo. Toto je váš diastolický krevní tlak.
  • Diastolické číslo představuje tlak, kterým váš průtok krve působí na stěny tepny, když se vaše srdce mezi kontrakcemi uvolňuje. Je to nižší počet ze dvou naměřených hodnot krevního tlaku, a když je krevní tlak zapsán, objeví se na dně.
 5. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 12

  5 Pokud zmeškáte čtení, nedělejte si starosti. Pokud vynecháte přesnou míru některého z čísel, je naprosto přijatelné pumpovat manžetu trochu nahoru, aby se zachytila.
  • Nedělejte to příliš často (více než dvakrát), protože to může ovlivnit přesnost.
  • Alternativně můžete přepnout manžetu na druhou paži a postup opakovat znovu.
 6. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 13

  6 Znovu si zkontrolujte krevní tlak. Krevní tlak kolísá během několika minut (někdy dramaticky), takže pokud provedete dvě měření přibližně do deseti minut, můžete přijít s přesnějším průměrným číslem.
  • Pro nejpřesnější výsledky zkontrolujte svůj krevní tlak podruhé, pět až deset minut po prvním průchodu.
  • Také by mohlo být dobré použít druhou ruku pro druhé čtení, zvláště pokud bylo vaše první čtení abnormální.
  reklama

Část 3 ze 3: Interpretace výsledků

 1. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 14

  1 Pochopte, co odečty znamenají. Jakmile zaznamenáte svůj krevní tlak, je důležité vědět, co ta čísla znamenají. Jako referenci použijte následující příručku:
  • Normální krevní tlak: Systolický počet menší než 120 a diastolický počet nižší než 80.
  • Prehypertenze: Systolické číslo mezi 120 a 139, diastolické číslo mezi 80 a 89.
  • Fáze 1 Hypertenze: Systolické číslo mezi 140 a 159, diastolické číslo mezi 90 a 99.
  • Fáze 2 Hypertenze: Systolické číslo vyšší než 160 a diastolické číslo vyšší než 100.
  • Hypertenzní krize: Systolické číslo vyšší než 180 a diastolické číslo vyšší než 110.
 2. Obrázek s názvem Ruční měření krevního tlaku, krok 22

  2 Pokud je váš krevní tlak nízký, nedělejte si starosti. I když jsou vaše hodnoty krevního tlaku hluboko pod značkou „normální“ 120/80, obvykle není důvod k obavám. Nízký krevní tlak, řekněme, 85/55 mmHg, je stále považován za přijatelný, pokud nejsou přítomny žádné příznaky nízkého krevního tlaku.
  • Pokud však pociťujete příznaky závratě, točení hlavy, mdloby, problémů se soustředěním, studené a vlhké pokožky, rychlého a mělkého dýchání, dehydratace, nevolnosti, rozmazaného vidění a/nebo únavy, je vhodné okamžitě navštívit lékaře, protože váš nízký krevní tlak může být důsledkem základního onemocnění, které může být závažné nebo způsobit vážné komplikace ..
 3. Obrázek s názvem Kontrola krevního tlaku pomocí tlakoměru Krok 16

  3 Vědět, kdy vyhledat léčbu. Je důležité pochopit, že jediné vysoké čtení nemusí nutně znamenat, že máte vysoký krevní tlak. Může to být důsledek mnoha faktorů.
  • Pokud si měříte krevní tlak po cvičení, po slaných jídlech, pití kávy, kouření nebo v období vysokého stresu, může být váš krevní tlak neobvykle vysoký. Pokud by byla manžeta krevního tlaku příliš volná nebo příliš těsná na vaší paži nebo příliš velká nebo příliš malá na vaši velikost, údaje by mohly být nepřesné. Výsledkem je, že byste si neměli příliš lámat hlavu s jednorázovými odečty, zvláště pokud se váš krevní tlak při příští kontrole vrátí do normálu.
  • Pokud je však váš krevní tlak trvale na nebo vyšší než 140/90 mm Hg, můžete se poradit s lékařem, který vám může nasadit léčebný plán , který obvykle zahrnuje kombinaci zdravého stravování a cvičení.
  • Léky lze také zvážit, pokud nepomůže změna životního stylu, váš krevní tlak je velmi vysoký nebo máte rizikové faktory, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění.
  • Pokud zjistíte systolický údaj 180 nebo vyšší nebo diastolický 110 nebo vyšší, počkejte několik minut a poté znovu zkontrolujte svůj krevní tlak. Pokud je stále na této úrovni, musíte kontaktovat záchrannou zdravotnickou službu ihned , protože možná trpíte hypertenzní krizí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu použít stetoskop? Připevněte ušní části k uším a přidržte kruhovou kovovou stranu k srdci osoby nebo ke společnému bodu měření tepu na těle. To vám umožní zkontrolovat srdeční frekvenci osoby a analyzovat, zda je nebo není zdravý.
 • Otázka Proč se měří krevní tlak na levé paži? Můžete to zkontrolovat na obou ramenech, ale pokud to kontrolujete na sobě, je pravděpodobně snazší ovládat tlakový ventil pravou rukou (pokud nejste levák) a změřit tlak v levé paži.
 • Otázka Moje systolické čtení je mezi 140 a 150 a diastolické je normálně 65. Je to považováno za vysoké? Je mi 86 let. Systolický je podle absolutních měřítek mírně vysoký, ale ve vašem věku byste si s tím neměli moc dělat starosti, pokud se jinak cítíte dobře. Buďte v kontaktu se svým lékařem ohledně vašeho zdraví obecně - vaše věková skupina vás staví do „starého věku“, ve které fázi je zásadní zajistit pravidelnou prohlídku.
 • Otázka Jak rozeznám zvuk mezi normálním srdečním tepem a jinými, nepodstatnými zvuky? Udělejte vše pro to, abyste se ujistili, že se trubice stetoskopu neotírá o žádné trubičky BP nebo vaši košili nebo cokoli jiného, ​​co může způsobovat přebytečné zvuky. Také si uvědomte, že manžeta, která se tře o membránu, může také vydávat zvuky a je v pořádku, že není mírně pod manžetou, jen se ujistěte, že jste stále nad místem brachiální tepny. Bylo by v pořádku upravit manžetu také o něco výše.
 • Otázka Mohla by moje závrať souviset s mým krevním tlakem? To může být. Můžete být také dehydratovaní.
 • Otázka Jaký je vhodný srdeční tep člověka? Může se velmi lišit. Vhodný rozsah pro dospělého je 60 až 100 tepů za minutu. Děti a kojenci poběží o něco rychleji.
 • Otázka Proč se dvě po sobě jdoucí měření krevního tlaku na digitálním tlakoměru liší? Většina údajů o tlaku se poněkud liší. Pokud je rozdíl velký, zkuste vyměnit baterii.
 • Otázka Jak mohu správně změřit krevní tlak, když jsem hluchý? Nejlepším řešením bude koupit si v lékárně zařízení na měření krevního tlaku, které nevyžaduje, abyste mohli cokoli slyšet. Stroj nafoukne manžetu a zobrazí váš krevní tlak na obrazovce. Pokud máte obavy, zda se čte správně, vezměte si ji s sebou k nejbližšímu lékaři a zeptejte se, zda vám ji otestuje.
 • Otázka Na kterého lékaře se mám obrátit kvůli vysokému krevnímu tlaku? Pro začátek váš praktický lékař. V případě potřeby specialisty vás doporučí.
 • Otázka Jak mohu pochopit, proč je můj krevní tlak vysoký? Příčinou může být věk, genetika, onemocnění ledvin, nedostatek fyzické aktivity, nadváha, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, příliš mnoho soli, stres a/nebo úzkost. Požádejte svého poskytovatele o důkladnou fyzickou a krevní práci, která vám pomůže najít odpověď.

Populární Problémy

Jak osvěžit páchnoucí boty. Mezi běháním, chůzí a sportováním se nám zpotí nohy - a díky tomu mohou naše boty trochu zapáchat. Pokud jste si po sundání bot všimli určitého přetrvávajícího zápachu, možná je na čase dát ...Jak trénovat pro fotbal. Tvrdý trénink nestačí, pokud chcete, aby se vaše dovednosti zlepšovaly na hřišti - musíte také správně trénovat. Zatímco základní kondiční a zvedací režimy jsou důležité v podstatě pro každého hráče, velká část ...Jak střílet z rekurzního luku. Lukostřelba se v poslední době stala oblíbeným sportem. Popularita rekurzivního luku je částečně způsobena tím, že je to zbraň volby pro Katniss Everdeen, protagonistku Hunger Games. Správným výběrem luku a ...

Bývalá světová jednička Venus Williamsová se v neděli v prvním kole French Open utká s Annou Karolinou Schmiedlovou. Schmiedlova má v heads-upu náskok 2: 1 nad Williamsem, včetně vítězství na French Open 2014.Luka Doncic a Slovinsko se v semifinále olympijského basketbalu mužů utkají s Francií. Pokud žijete v USA, můžete hru sledovat zde.Washington Open začal jako vyladěný turnaj ATP 500 na US Open později v srpnu.