Jak čistit šperky ze stříbra

Stříbro není čisté (čisté stříbro je známé jako jemné stříbro), ale spíše slitina, která obsahuje asi 10 procent jiného kovu, například mědi. Stříbro je ve skutečnosti velmi měkký kov, takže je kombinován s jinými kovy, aby byl silnější a funkčnější. Stříbro je často používáno pro příbory, servírovací potřeby, šperky, doplňky jako sponky do vlasů a dokonce i pro obchodní nástroje, jako jsou otvíráky na dopisy. Stříbro, které je ve sterlingovém stříbru, se může při kontaktu s určitými znečišťujícími látkami životního prostředí zakalit a slitinové kovy často reagují s kyslíkem, takže sterlingové stříbro je náchylné ke korozi a znečištění. Ale ať už potřebujete připravit své velké hodinky, polévkovou naběračku své babičky nebo fantazijní příbory v rámci přípravy na velkou večeři, je možné, a relativně jednoduché,čistýa vyleštěte předměty ze stříbra.Část 1 ze 3: Čištění metodou elektrolytu

 1. 1 Shromážděte své zásoby. Metoda elektrolytu pro čištění stříbra používá k čištění a leštění mincovního stříbra základní chemickou reakci s jedlou sodou, solí, vodou a hliníkovou fólií. Tato metoda není vhodná pro stříbrné kousky s porézními kameny nebo drahokamy, jako jsou perly, mušle nebo tyrkysové, ani pro starožitnosti (například svícny) nebo šperky, které jsou připevněny lepidlem. Pro tuto metodu budete potřebovat:
  • 2 polévkové lžíce (30 g) soli a jedlé sody
  • 2 polévkové lžíce (30 ml) tekutého mýdla na nádobí (volitelně)
  • 2 šálky (480 ml) vroucí vody
  • Zapékací mísa (nebo mísa) dostatečně velká, aby se do ní vešly kousky, které chcete vyčistit
  • Alobal na vyložení pekáče
  • Stříbrné kousky, které chcete vyčistit.
 2. 2 Připravte si zapékací mísu. Misku vyložte hliníkovou fólií. Ujistěte se, že lesklá strana fólie směřuje nahoru. Poté vložte své stříbrné nádobí do pekáče.
 3. 3 Přidejte čisticí prostředky. Nalijte sůl, jedlou sodu a mýdlo na nádobí na stříbrné kousky a poté nalijte vroucí vodu. Roztok promíchejte, aby se rozpustila sůl a jedlá soda.
  • Ujistěte se, že se všechny stříbrné kousky dotýkají fólie, protože lesk ze stříbra se přenese na fólii.
 4. 4 Počkejte, až reakce proběhne. Nechte stříbro v roztoku sedět pět až 10 minut. Nebojte se, pokud to voní jako shnilá vejce: to je jen síra na stříbře.
  • Chcete -li procesu pomoci, použijte prsty k jemnému tření a pohybu stříbra v roztoku.
 5. 5 Opláchněte a vyleštěte stříbro. Vyjměte stříbro z roztoku a opláchněte jej teplou vodou. Kousky opatrně otřete měkkým hadříkem, aby se stříbro vysušilo a vyleštilo.
  • Protože je stříbro tak měkké, může se snadno poškrábat. K leštění nezapomeňte použít měkký a neabrazivní hadřík, například mikrovlákno nebo flanel, který nepouští vlákna.
  • Stříbro vždy leštěte a brouste ve směru zrna kovu, nikdy ne krouživými pohyby.
  reklama

Část 2 ze 3: Odstranění zákalu z jemného stříbra

 1. 1 Použijte mýdlo a vodu. U šperků zdobených porézními drahokamy, hodinek, starožitností s kousky drženými lepidlem nebo jiných jemných stříbrných kousků, které nelze ponořit do vody nebo vyčistit metodou elektrolýzy, stále existuje několik možností čištění.
  • Smíchejte jednu polévkovou lžíci (15 ml) mýdla na mytí nádobí (něco, co je bez fosfátů a bez amoniaku) s jedním šálkem (240 ml) teplé vody a dobře promíchejte. Chcete -li, použijte tyčový mixér k promíchání některých pěn.
  • Ponořte měkký hadřík do mýdlové vody a přebytek vyždímejte. K čištění stříbra použijte vlhký hadřík. Utěrku opláchněte čistou vodou a setřete všechny zbytky mýdla. K vyleštění a usušení stříbra použijte čerstvý hadřík.
  ODBORNÁ TIP

  Jerry Ehrenwald

  President, International Gemological Institute & Graduate Gemologist Jerry Ehrenwald, GG, ASA, je absolventem gemologu v New Yorku. Je předchozím prezidentem Mezinárodního gemologického institutu a vynálezcem amerického patentovaného Laserscribe℠, prostředku laserového zápisu na diamant s unikátními znaky, jako je DIN (identifikační číslo diamantu). Je vedoucím členem Americké společnosti odhadců (ASA) a je členem klubu čtyřiadvaceti karátů města New York, sociálního klubu omezeného na 200 nejvýznamnějších osobností v klenotnictví. Jerry Ehrenwald
  Prezident Mezinárodního gemologického institutu a diplomovaný gemolog

  Před použitím jiných metod začněte mýdlem a vodou. Vyberte si jemné mýdlo na nádobí bez amoniaku a fosfátů. Naplňte misku mýdlem a teplou vodou, namočte do ní zubní kartáček a šperky jemně vydrhněte. Kus opláchněte v samostatné misce s teplou vodou a osušte ručníkem. 2. 2 Vytvořte pastu ze sody. Vezměte polévkovou lžíci (15 g) jedlé sody a smíchejte ji s takovým množstvím vody, aby vznikla pasta. Zubním kartáčkem nebo hadříkem s měkkými štětinami očistěte stříbro pastou a ujistěte se, že se štětinami dostanete do zákoutí.
  • Když je stříbro čisté, opláchněte ho teplou vodou nebo přebytečnou pastu odstraňte vlhkým hadříkem. Osušte ho čistým hadříkem.
 3. 3 Použijte citronovou šťávu a olivový olej. V malé misce smíchejte 1 čajovou lžičku (6 ml) citronové šťávy a 1,5 šálku (327 ml) olivového oleje. Namočte do směsi hadřík, vyždímejte přebytečné množství a použijte jej k vyleštění stříbra.
  • U malých kousků, které lze ponořit, je namočte do oleje a citronového roztoku a misku vložte do malé pánve. Hrnec naplňte dostatečným množstvím vody, aby se mísa dostala ze dna a ohně se změnilo na střední. Zvyšte teplotu vody a udržujte ji horkou, ale ne vroucí, 15 až 20 minut.
  • Sejměte hrnec z ohně a vyjměte stříbro z roztoku oleje a citronové šťávy. Jemně vydrhněte stříbro měkkým zubním kartáčkem.
  • V případě horké lázně nebo metody leštění opláchněte stříbro horkou vodou, abyste odstranili přebytečný roztok, a osušte jej měkkým hadříkem.
 4. 4 Vyzkoušejte čistič skla. K čištění stříbra lze použít také čisticí prostředky na sklo, jako je Windex. Nastříkejte čistič skla přímo na měkký hadřík nebo zubní kartáček s měkkými štětinami. Pomocí hadříku stříbro očistěte a poté díl opláchněte pod teplou vodou nebo přebytečný čistič setřete vlhkým hadříkem.
  • Osušte a vyleštěte stříbro měkkým hadříkem.
  reklama

Část 3 ze 3: Prevence Tarnish

 1. 1 Udržujte stříbro mimo látky, které způsobují zakalení. Cokoli, co obsahuje síru, způsobí znečištění stříbra. Abyste tomu zabránili, držte stříbro mimo takové věci, jako jsou:
  • Potit se
  • Guma a latex
  • Potraviny jako majonéza, hořčice, vejce a cibule
  • Vlna
  • Pleťové vody, krémy a kosmetické výrobky
 2. 2 Sundejte si šperky. Jelikož existuje tolik věcí, které mohou stříbro pošpinit, je dobré si šperky odebrat, když si jdete zaplavat v chlorované vodě nebo si udělat domácí práce (aby se stříbro nedostalo do rukou chemikálií).
  • Sluneční světlo může mít také účinek, takže své šperky sundejte, kdykoli plánujete trávit čas na slunci.
 3. 3 Skladujte stříbro na chladném, tmavém a suchém místě. Vlhkost může způsobit znečištění stříbra, takže stříbro skladujte někde, kde není příliš horko ani příliš vlhko. Do úložného prostoru můžete také uložit kafr, silikagelové obaly, křídu nebo aktivní uhlí, které vám pomohou odstranit část vlhkosti.
  • Skladujte stříbro mimo dosah přímého a nepřímého slunečního světla, abyste zabránili slunci způsobenému jeho zakalením.
 4. 4 Zabalit. Chcete -li stříbro skladovat, utěsněte jednotlivé kusy v uzavíratelných plastových sáčcích. Před uzavřením těsnění vytlačte co nejvíce vzduchu. Tím se zabrání oxidaci ostatních kovů ve stříbře. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak čistíte pošpiněné šterlinkem drahokamy?Jerry Ehrenwald
  President, International Gemological Institute & Graduate Gemologist Jerry Ehrenwald, GG, ASA, je absolventem gemologu v New Yorku. Je předchozím prezidentem Mezinárodního gemologického institutu a vynálezcem amerického patentovaného Laserscribe℠, prostředku laserového zápisu na diamant s unikátními znaky, jako je DIN (identifikační číslo diamantu). Je vedoucím členem Americké společnosti odhadců (ASA) a je členem klubu čtyřiadvaceti karátů města New York, sociálního klubu omezeného na 200 nejvýznamnějších osobností v klenotnictví.Jerry EhrenwaldPředseda Mezinárodního gemologického institutu a absolvent gemologu Odborná odpověď Začněte před použitím jakékoli jiné metody použít k mytí šperků jemné mycí mýdlo bez amoniaku a fosfátů a teplou vodu. Nejprve naplňte misku teplou vodou a přidejte trochu mýdla na nádobí, které zamícháte do roztoku. Vezměte si zubní kartáček a namočte ho do mýdlové vody a jemně začněte drhnout drahokam a stříbro. Šperky opláchněte v samostatné misce s teplou vodou a osušte je ručníkem nebo hadříkem.
 • Otázka Když čistím svůj mincovní stříbrný náramek Pandora, jsou na lešticím hadříku černé stopy. Proč se to děje? Náramek je pravděpodobně opravdu špinavý. Měli byste to zkusit prát častěji.
Nezodpovězené otázky
 • Můžete vyčistit náhrdelník leštícím hadříkem? A proč na tkanině zanechává krajkové pruhy?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Varování

 • Zatímco některá doporučení říkají, že stříbro lze čistit zubní pastou nebo v myčce, tyto metody se nedoporučují. Zubní pasta i saponát mohou poškrábat kov a teplo z myčky může kov otupit.
 • Komerční leštidlo na stříbro existuje, ale je třeba se mu vyvarovat: výpary jsou nebezpečné, rozpouštědla v leštidle škodí životnímu prostředí a použitím leštidla se odstraní speciální nátěry, což má za následek rychlejší stříbření stříbra.
reklama

Populární Problémy

Může „král hlíny“ Rafael Nadal znovu vládnout v Monte Carlu? K zisku 12. titulu ho čeká zajímavá remíza.

Kazachstanka Julia Putincevová se v pátek ve třetím kole US Open 2020 utká s Běloruskou Aliaksandrou Sasnovičovou. Putintseva má zatím snadný týden, zatímco Sasnovich památně vyhnal vyšší Vondrousovou.Jak opravit krajkový skus hokejovými bruslemi. Scénář: Právě jste si koupili nějaké nové brusle. Perfektně sedí. Pekli jste je a pak v nich čtyři dny bruslili s velkým úspěchem, ale pak pátý den máte problém: příšerná krajka ...

Jak jemně nasekat data. Datle jsou kvetoucí rostlina, která se často suší a skvěle se hodí k svačině nebo k použití v řadě různých receptů. Datle mají uprostřed jámu, takže je budete chtít odstranit, než začnete sekat. Kotleta...

Hledáte živý přenos z boje Terence Crawford vs. Felix Diaz? Zde je kompletní přehled toho, jak se dívat, i když nemáte kabel.