Jak se vypořádat s nemocí Osgooda Schlattera

Osgood Schlatterova choroba (OSD) je zánět oblasti kolena a holenní kosti. Je to nejčastěji vidět u mladých sportovců, zejména těch, kteří hodně běhají a skákají. Správnou léčbou lze OSD zvládnout a obvykle u mladistvých člověka zmizí. Vaším prvním krokem je poradit se s lékařem a vypracovat plán péče. Obvykle to bude zahrnovat odpočinek, námrazu, protažení a možná návštěvu fyzioterapeuta. Pomoci může také budování svalů prostřednictvím odporu těla a cvičení svalové rovnováhy.

Metoda 1 ze 3: Hledání léčby

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 1

  1 Domluvte si schůzku s lékařem. Plán schůzky s lékařem primární péče vám diagnostikuje OSD a zahájí plán léčby. Při úvodní schůzce počítejte s tím, že se váš lékař bude cítit kolem oblasti kolen a zeptá se na vaši úroveň aktivity. Mohou také požádat, abyste provedli řadu pohybů, včetně skákání nebo chůze.
  • OSD obvykle nezpůsobuje ochromující bolest, nadměrné otoky nebo silné změny barvy. Pokud máte některý z těchto příznaků, možná budete muset místo čekání na schůzku s lékařem okamžitě získat nouzovou pomoc
  • Pokud se váš stav nezlepší, můžete být odesláni k ortopedickému specialistovi.


 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 2

  2 Získejte sadu rentgenových paprsků. Připravte se na sérii rentgenových snímků při první návštěvě lékaře. To pomůže lékaři potvrdit diagnózu OSD. Bude to také jeden z nejlepších způsobů, jak v budoucnu sledovat pokrok v uzdravování.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 3

  3 Vyloučit další poruchy. Pokud si váš lékař není jistý diagnózou OSD, může vás požádat o další vyšetření u sportovního lékaře nebo ortopedického specialisty. Toto je důležitý krok, protože symptomy OSD mohou úzce napodobovat některé další stavy, například patelární tendonitidu.
  • Pokud v kterémkoli bodě procesu chcete další informace, neváhejte si vyžádat druhý názor, než souhlasíte s jakýmkoli léčebným plánem.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 4

  4 Dávejte pozor na obě kolena. I když vás aktuálně trápí jen jedno koleno, může být dobré požádat lékaře, aby pro každý případ sledoval obě strany. Lidé postihnutí OSD to ve skutečnosti zažívají v obou kolenou asi 25% času. Bez ohledu na to snížení úrovně vaší aktivity pravděpodobně pomůže uzdravit se oběma kolenům. reklama

Metoda 2 ze 3: Minimalizace bolesti a nepohodlí

 1. 1 Aplikujte teplo nebo chlad. Nejlepší je použít tepelný zábal nebo zábal asi půl hodiny před jakoukoli fyzickou aktivitou. Poté, co jste hotovi, oblast ihned zaleďte ledem nebo přiložte studený zábal a nechte asi 20 minut působit. Snížíte tím otoky a umožníte uzdravení kolena.
  • I během odpočinkových dnů může být terapeutické ledovat koleno po dobu 20 minut každé 3 hodiny. Buďte opatrní při nanášení ledu přímo na kůži, protože může způsobit popáleniny. Použijte zábal nebo ledový obklad.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 6

  2 Vezměte si protizánětlivé léky. Analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, mohou pomoci snížit otoky a minimalizovat bolest. Možná vám příliš nezkrátí dobu hojení, ale mohou vám během procesu udělat větší pohodlí. Ujistěte se, že pečlivě dodržujete všechny pokyny pro dávkování.
 3. 3 Noste polstrované vložky a chrániče kolen. Pokud se rozhodnete pokračovat ve sportu, pak možná budete muset v botách nosit vložky tlumící nárazy. Tím se minimalizuje tlak na kolena. Když hrajete sport, který vyžaduje klečení nebo ohýbání, jako je zápas, pak je dobré nosit přiléhavé chrániče na ochranu kolen.
  • Pouhé vložky nebo chrániče kolen nebudou stačit. Kupte si ten svůj v obchodě se sportovním zbožím, abyste se ujistili, že dobře udrží spoustu pohybu.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 8

  4 Noste ortézu nebo sádru. Casty se obvykle používají pouze v nejzávažnějších případech OSD u dospělých. Většina pacientů s OSD dostává ortézu, jako je stabilizační kolenní zábal nebo patellový popruh, k volitelnému použití během fyzických aktivit. Váš lékař vás může požádat, abyste tuto ortézu nosili vypnutou a zapnutou až 8 týdnů.
  • Pokud vám chůze způsobuje bolest, může vám lékař také dát sadu berlí.
  • Patelový popruh funguje tak, že šíří tlumení nárazů po celé oblasti kolen, takže šlachy nevykonávají veškerou práci.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 9

  5 Souhlas s chirurgickým zákrokem pouze v omezených případech. Chirurgie pro OSD je poměrně vzácná a používá se pouze v extrémních případech. U dospívajících, nejčastějších pacientů s OSD, se jejich kostra stále tvoří, což činí invazivní kostní procedury problematičtějšími. Pokud vám lékař doporučí operaci, zvažte hledání druhého stanoviska.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 10

  6 Očekávejte, že se příznaky s věkem zmírní. V mnoha případech nejzávažnější symptomy OSD zcela zmizí, jakmile osoba dokončí svůj spurt dospívání. Ve věku 14 let pro dívky a 16 let pro chlapce byste tedy měli zaznamenat určité zlepšení úrovně bolesti a rozsahu pohybu.
  • I když se vnitřek kolene zlepší, uvědomte si, že vaše dítě může mít na přední straně postiženého kolene ještě bouli, která se nazývá tuberkulóza.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Uzdravení vašeho těla

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 11

  1 Spolupracujte s fyzickým terapeutem. Spolupráce s odborníkem na PT je skvělý způsob, jak se snadno vrátit k cvičení a sportu. Váš lékař primární péče vám pravděpodobně poskytne doporučení PT spolu s vaší diagnózou OSD. Když jste v PT, praktický lékař vám ukáže, jak se správně protáhnout před a po cvičení, abyste zajistili zdraví kolena.
  • Váš fyzikální terapeut může také koleno ručně stimulovat pohybem nebo ze strany na stranu.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 12

  2 Omezte svou cvičební aktivitu. Odpočinek a relaxace je jednou z nejlepších léčebných cest OSD. Váš lékař může požádat, abyste se vyhnuli skákání, sprintu nebo silovému tréninku, který klade důraz na oblast kolen. Nebo vás lékař může požádat, abyste se na několik měsíců vyhnuli veškeré fyzické aktivitě. Důsledné dodržování jejich rozkazů vás vrátí do akce dříve.
  • I když se cítíte 100%, možná budete muset upravit některé ze svých sportovních aktivit. Pokud jste například běžec, možná budete muset začít cvičit na měkkém povrchu, například na trávníku.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 13

  3 Cvičte posilování těla. Aby vaše svalová definice zůstala v klidu, spoléhejte na cvičení, která vyžadují manipulaci nebo zvedání vlastní tělesné hmotnosti. Poklesy, řady, shyby a kliky jsou bezpečná cvičení, která je třeba dokončit při zotavení z OSD.
 4. Obrázek s názvem Deal With Osgood Schlatter Disease Step 14

  4 Při protahování dodržujte doporučení pro léčbu. Váš fyzický terapeut vám poskytne řadu cvičení nebo úseků, které je třeba udělat pro vaši OSD. Tento seznam nebo výtisk mějte po ruce a řiďte se jejich pokyny. Dokončení úseků pro hamstringy a kvadricepsy může být obzvláště užitečné při hojení z OSD. Snižují napětí v oblasti nohou a kolen a zároveň zlepšují průtok krve.
  • Chcete -li dokončit ležení podkolenní šlachy, slezte zády na podlahu. Umístěte část lana pod kouli jedné nohy. Pomalu zvedněte nohu zatažením za konec lana. Protilehlou nohu držte při zemi. Držte zvednutou nohu ve vzduchu po dobu 30 sekund, než ji pomalu spustíte.
  • Pokračování v pravidelném cyklu protahování před a po cvičení může také pomoci zabránit opětovnému výskytu OSD.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s nemocí Osgooda Schlattera Krok 15

  5 Zapracujte na svalové rovnováze. Sledujte, abyste se ujistili, že neupřednostňujete pouze jednu stranu těla a druhou minimalizujete. Dbejte na vyvážení svalové funkce tím, že při odpalování budete střídat strany, otáčet se při všech cvicích a nebudete nadměrně kompenzovat koleno OSD. Pokud na svou stranu mimo OSD budete klást příliš velký důraz, může si to vyvinout vlastní problémy.
 6. Obrázek s názvem Deal with Osgood Schlatter Disease Step 16

  6 Omezit sportovní specializaci. Stále více zdravotníků navrhuje, aby zejména mladí sportovci provozovali celou řadu sportů místo toho, aby veškerý svůj čas a talent věnovali pouze jednomu. To pomůže zabránit nadužívání určitých svalových skupin a kostí, jako je koleno. Přestávka mezi sezónami je také užitečná. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co když to dítě s OSD má v obou kolenou? Zajděte k fyzioterapeutovi, aby to zkontrolovali. Na oblast budou muset dát pásku.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Zajistěte svému dítěti dostatek vitaminu C a vápníku. Pomáhají budovat kosti a urychlovat hojení.
 • Včasné rozpoznání příznaků a léčba zkrátí dobu potřebnou k zotavení a odpočinku od sportu nebo jiných aktivit, které vás baví.

reklama

Varování

 • Pokud jste ve škole, požádejte svého lékaře o papír, který vás omlouvá z tělesné výchovy.
reklama

Populární Problémy

Madison Keys otevírá svoji obhajobu titulu na turnaji Western & Southern Open proti formovanému Ons Jabeur. Obě ženy se nikdy předtím na turné nehrály.

Jak vyrobit tyčinky Pugil. Pugilské hole jsou falešnou bojovou zbraní, která se běžně používá k procvičování dovedností s puškovým bajonetem. Můžete si vyrobit vlastní pugilskou hůl doma z pěny, PVC trubky a lepicí pásky. Všimněte si, že tyto domácí pugilské tyčinky ...

Juan Martin Del Potro podrobně hovořil o své bolestivé prohře s Rogerem Federerem v semifinále Roland Garros 2009. Velký Argentinec, který vedl o dvě sady k jedné, nedokázal uzavřít vítězství a nechal se litovat své promarněné příležitosti.

Rockerský styl znamená vypadat, jako byste se právě vyvalili z postele přímo na pódium a vyrazili si hlavou na místo konání. Muži a ženy-pokud jste fanouškem klasického rocku a klasického rockového stylu, můžete se naučit oblékat se ...

Jak používat ve větě. „Přesto“ je užitečné slovo v anglickém jazyce, protože vám umožňuje být ve větě jasnější. „Přesto“ lze použít jako příslovce, k diskusi o dalším nápadu nebo k zdůraznění pocitu nebo myšlenky. Může také ...