Jak čerpat krev z těžko zasažitelných žil

Rychlé a čisté odebírání krve je důležitou dovedností lékařů, zdravotních sester, pracovníků laboratoří nebo flebotomistů. Mnoho venepunkcí je rutinních, ale občas se můžete setkat s obtížnými žilkami. Přečtěte si níže uvedený krok číslo jedna, kde najdete užitečné informace a techniky, jak zasáhnout tyto žíly.Část 1 ze 3: Zviditelnění žíly

 1. 1 Zkontrolujte, zda byl váš škrtidlo správně aplikován. Aplikace škrtidla zvyšuje množství krve v žíle, aby lépe vynikly. Škrtidlo by nemělo být tak těsné, aby přerušilo oběh.
  • Turniket by měl být navlečen na paži asi čtyři palce nad žílou.
  • Dobře funguje také manžeta krevního tlaku nafouknutá na 40–60 mm Hg.
 2. 2 Položte na oblast teplý balíček nebo láhev s vodou. Teplo způsobí, že se žíly pacienta rozšíří a rozšíří, takže budou lépe vidět.
 3. 3 Použijte správné palpační techniky. Na rozdíl od populární kultury byste měli paži spíše pohmat, než ji plácnout. Mlaskání kůže je špatná technika, která může mít za následek hematom. Ukazováčkem hledejte žílu, která je měkká a houbovitá. Nepoužívejte palec, protože obsahuje vlastní puls.
  • Teplý balíček nebo láhev s vodou by měly být položeny na oblast před dezinfekcí. Po dezinfekci by se oblasti nemělo dotýkat nic jiného.
  • Neaplikujte teplý obal nebo láhev s vodou přímo na kůži. Zabalte ho do tenkého ručníku, abyste zabránili popálení. Pokud to bolí, je příliš horko.
 4. 4 Řekněte pacientovi, aby se uvolnil. Mnoho lidí má jehlové fobie a nervozita a obavy jsou normální reakcí. Stres nejenže ztěžuje zasažení žil, ale může také negativně ovlivnit výsledky testů (zejména pro biochemické panely). Uklidněte pacienta a vysvětlete mu, že bolest je velmi krátká a malá.
  • Řekněte svému pacientovi, aby to zkusilvizualizaceahluboké dýchání.
  • Pozorujte svého pacienta a nechte ho ležet na zádech, pokud si myslíte, že by mohl omdlít. Tím se zlepší průtok krve do jejich hlavy. Snižuje to také jejich šance na pád a zranění, pokud omdlí.
  reklama

Část 2 ze 3: Odebírání krve z předloktí

 1. 1 Ověřte informace o pacientovi. Ověřte jméno pacienta, datum narození a důvod odběru krve a zkontrolujte označení, aby nedošlo k žádným chybám. Nesprávné označení může vést k potížím se zpracováním nebo dokonce k problémům s bezpečností.
 2. 2 Najděte žílu. Upřednostňovaným místem je obecně vnitřek lokte, protože střední kubitální žíla je obvykle dobře viditelná.
  • Střední kubitální žíla probíhá mezi svaly a může být jasně viditelná jako modrá boule uvnitř vašeho lokte. Pokud to není vidět, je to obvykle cítit. Je také poměrně snadno přístupný, protože tkáň kolem něj brání odvalení se od jehly.
  • Vyvarujte se odběru krve z místa, kde se vaše žíly rozdělují nebo spojují. Pokud tak učiníte, zvyšuje se riziko krvácení pod kůží.
 3. 3 Dezinfikujte oblast. Běžným dezinfekčním prostředkem je 70 procent alkoholu. Otřete oblast, která má alespoň dva centimetry o dva centimetry, alespoň půl minuty. Po minutě nebo dvou uschne.
  • Alkohol je lepší než jód, protože pokud se jód dostane do krve, může změnit hodnoty, které laboratoř možná hledá. Pokud používáte jód, dodržujte jej tamponem namočeným v alkoholu 70%.
  • Před vložením jehly nechte dezinfekční prostředek zaschnout. Nefoukejte a nefoukejte rukou, protože by to kontaminovalo oblast.
 4. 4 Proveďte venepunkci.
  • Ukotvěte žílu tažením kůže pod žílou napnutou. Tím se zabrání rolování žíly.
  • Vpíchněte jehlu pod úhlem 15 až 30 stupňů a poté ji držte v klidu při odběru krve.
  • Naplňte odběrovou zkumavku krví podle pořadí odběru podle vaší laboratoře.
  • Po 1 minutě a před vyjmutím jehly uvolněte škrtidlo. Ponechání škrtidla déle než minutu ovlivní koncentraci červených krvinek, což může změnit test. Vytáhnutí jehly, zatímco je škrtidlo stále zapnuté, způsobí bolest.
 5. 5 Zatlačte na místo vpichu po dobu 5 minut po vytažení jehly, abyste zastavili krvácení.
 6. 6 Zlikvidujte jehlu v tvrdém oboustranném obalu na biologické nebezpečí.
 7. 7 Znovu zkontrolujte označení na tubě, abyste se ujistili, že je přesné. reklama

Část 3 ze 3: Odstraňování problémů

 1. 1 Pokud střední kubitální žíla není viditelná, hledejte jinou žílu. Pokud nemůžete najít žílu uvnitř lokte v obou pažích, podívejte se po jiné.
  • Pohybujte se dolů po předloktí a hledejte bazilikální nebo cephalickou žilu. Tyto žíly mohou být také viditelné přes kůži. Nechte pacienta spustit paži a pěst, aby byly žíly zřetelnější.
  • Cefalická žíla probíhá podél radiální strany předloktí. Bazilická žíla probíhá podél ulnární strany. Bazilická žíla se používá méně často než cefalická. Je pravděpodobnější, že se od jehly odvalí než cefalická žíla, protože tkáně kolem ní nejsou drženy tak pevně na místě.
  • Pokud nejsou přístupné žádné žíly, najděte metakarpální žíly na zadní straně rukou. Obvykle jsou velmi dobře viditelné a lze je nahmatat. Neměly by být používány u starších pacientů, protože kůže není tak pružná a nepodporuje ani žíly. Kromě toho se samotné žíly stávají křehčími.
 2. 2 Upozorněte stránky, kterým je třeba se vyhnout. Neodstraňujte krev z oblastí, které:
  • Jsou blízko infekce
  • Mít jizvy
  • Mít uzdravenou popáleninu
  • Jsou na paži, která je na stejné straně jako místo, kde měl pacient umístěnou mastektomii nebo píštěl
  • Jsou pohmožděné
  • Jsou nad linkou IV
  • Jsou na paži, kde má pacient kanylu, píštěl nebo cévní štěp
 3. 3 Opravte nesprávné umístění jehly. Občas se můžete setkat s problémy s jehlou, například s příliš dlouhým vstupem do tkání nebo zavedením příliš nízkého úhlu (zkosení je proti stěně žíly a brání průtoku krve).
  • Vytáhněte jehlu trochu zpět, aniž byste ji odstranili z kůže.
  • Změňte úhel jehly, dokud je stále pod kůží, aby mohla být zavedena do žíly.
 4. 4 Pokud váš druhý pokus selže, vzdejte to a nechte kolegy provést postup. Protokol v mnoha laboratořích diktuje, že flebotomisté se musí pokusit o venepunkci dvakrát a v případě, že jsou oba pokusy neúspěšné, nechat provést jinou osobu. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Phlebotomists- Jak se stavíte k obtížné žíle? Jsem stále nový a zatím mi to není příjemné.Shari Research, NP, MA
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of North Dakota Shari Forschen je registrovaná sestra v Sanford Health v Severní Dakotě. Získala magisterský titul rodinného lékaře z University of North Dakota a od roku 2003 je zdravotní sestrou.Shari Research, NP, MAMagisterský titul, ošetřovatelství, University of North Dakota Odborná odpověď Nejlepší způsob, jak si zvyknout na přístup k obtížným žilám, je spousta praxe.
 • Otázka Mám malé žilky a mám problémy s odběry krve. Existuje nějaký druh cvičení, které by pomohlo zlepšit vaše žíly nebo je zvětšit a zviditelnit?Shari Research, NP, MA
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of North Dakota Shari Forschen je registrovaná sestra v Sanford Health v Severní Dakotě. Získala magisterský titul rodinného lékaře z University of North Dakota a od roku 2003 je zdravotní sestrou.Shari Research, NP, MAMagisterský titul, ošetřovatelství, University of North Dakota Odborná odpověď Ujistěte se, že jste dobře hydratovaní a přijímejte dobrou dietu, abyste byli zdraví, jak jen můžete.
 • Otázka Co když jsou žíly téměř hotové ve vaší paži nebo ruce? Kam mám potom jít?Shari Research, NP, MA
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of North Dakota Shari Forschen je registrovaná sestra v Sanford Health v Severní Dakotě. Získala magisterský titul rodinného lékaře z University of North Dakota a od roku 2003 je zdravotní sestrou.Shari Research, NP, MAMagisterský titul, ošetřovatelství, University of North Dakota Expertní odpověď Postačí jakákoli žíla, nohy, chodidla atd. Pokud vám opravdu chybí možnosti, lze dočasně umístit linku PICC.
 • Otázka Dostává se krev do jehly na vynechané žíle? Možná jen minutové množství z kapilár, ale neuvidíte žádné vstoupit do vakuové nádoby (zkumavky). Zkumavky jsou navrženy tak, aby do nich pomocí podtlaku vtáhly krev. Veškerá krev ve vašem těle je buď v žilách, tepnách a (nejmenších) kapilárách, které dostávají krev do vaší pokožky.
 • Otázka Bojím se odebrat krev. Bude to bolet? Ano, ale ne moc. Sestra vám dá vědět, až se chystá jehlu zapíchnout, abyste byli připraveni. Ucítíte mírné popíchnutí a poté skřípnutí. Sestry odebírají krev velmi rychle, takže je konec, než se nadějete. Vždycky odvrátím zrak, zatímco sestra odebírá krev. Myslím, že to není tak děsivé, když se nepodíváš na jehlu. Pokud máte potíže s darováním krve, vyzkoušejte tento trik, který mě naučila zdravotní sestra. Udělejte pěsti oběma rukama. Narovnejte paži, ze které odebírají krev, a druhou pěst si strčte pod loket. Pomáhá žíle vyskočit. Sestra vám řekne, abyste někdy v průběhu odběru krve otevřeli pěst, ale druhou pěst držte pod loktem.
 • Otázka Jaká jehla je nejlepší pro někoho s „tvrdou tyčí“? Raději používám motýla, protože je snazší přesměrovat a před vložením tuby vidíte záblesk.
 • Otázka Sestřička byla schopná natáhnout jednu zkumavku krve, ale když měnila lahvičky, žádná další krev nevyšla. Co by to způsobiloZygomattJe možné, že se žíly zhroutily. K tomu dochází, když se stěny žil náhle zúží a zpomalí tok krve. Opakované vpichy mohou oslabit žílu a vést k případnému kolapsu. Síla vakua stříkačky nebo trubice může také zhroutit žílu.
 • Otázka Co dělat, když je pro pacienta obtížné kreslit? Použijte vyhřívací podložku, pusťte paži a dejte jim šálek vody, zatímco oni relaxují, a poté znovu zhodnoťte místo. Pokud v okolí není nikdo zkušenější, můžete je poslat do jiného zařízení, které může mít někdo zkušenější než vy.
 • Otázka Mohu udělat něco pro to, aby se žíly nehoupaly? V uvedených příkladech sestra položí palec z ruky, která nedrží jehlu na žíle níže, kam se pokouší zavést jehlu. S palcem tam budou moci žílu pevně přitáhnout, aby se nemohla odvalit.
 • Otázka Co mám dělat, když se mi při odběru krve neobjeví žíly? Opravdu se bojím. Připravte se na odběr krve den před tím, než vypijete hodně vody. Vyzkoušejte některé z relaxačních technik uvedených v článku a pamatujte si, že osoba, která vám odebírá krev, je vyškolený profesionál. Zkuste se uvolnit - vaše žíly pravděpodobně není tak těžké najít, jak si myslíte!
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Varování

 • Všechny materiály, které byly kontaminovány krví, by měly být zlikvidovány v biologicky nebezpečném kontejneru, který je odolný proti propíchnutí, jako je kontejner Sharps.
 • Materiály na jedno použití, jako jsou jehly, by nikdy neměly být znovu použity.
reklama

Populární Problémy

Brandy je skvělá sama o sobě, v koktejlu nebo jako drink po večeři. Brandy, naplněné delikátními chutěmi a vůněmi, se destiluje z vína, aby se vytvořil alkohol, který obsahuje 35 až 60 procent alkoholu. Nápoj si můžete vychutnat s ...

Jannik Sinner a Rafael Nadal budou během druhého týdne karantény spolupracovat s Wawrinkou a Schwartzmanem. Devatenáctiletá Sinnerová se před Australian Open zúčastní dvou akcí ATP.Jak vybrat oblečení. Sestavit roztomilý outfit může někdy vypadat jako takový boj, i když je vaše skříň plná oblečení až po okraj. Proto jsme celý proces rozdělili na snadné kroky. Tím, že se naučíte tyto ...

Jak hrát Tug of War. Tug of War je jednou z nejstarších her na Zemi - sahá přinejmenším do starověkého Egypta, Řecka a Číny. Tug of War dokonce strávil nějaký čas jako olympijský sport v letech 1904 až 1920. Soutěž ...Druhý den Wimbledonu 2015 se dvě loňské semifinalistky žen vydaly k východním dveřím. Rafael Nadal se také probojoval do druhého kola a mohl držet klíč ve spodní polovině losování mužů.