Jak opravit semišové boty

Semiš je fuzzy typ kůže, který vypadá skvěle, když se nosí, zejména jako snazzy boty. Je však také choulostivý a poškození může být obtížné léčit. Pokud si všimnete problémů s botami, ihned je očistěte semišovým kartáčem. To vám pomůže začít s ošetřováním odřenin a záhybů. Poškození vodou lze opravit pouze přidáním jemného množství vody. Většinu tekutých skvrn můžete také opravit octem a olejové skvrny kukuřičným škrobem. Vážné poškození někdy nelze zvrátit vlastními silami, takže se postarejte o svůj semiš, abyste předešli dalším problémům.

Metoda 1 ze 4: Odstranění otřepů a rýh

 1. Obrázek s názvem Opravit semišové boty Krok 1

  1 Pomocí semišového kartáče smete ze semiše nečistoty. Měkkost speciálního semišového kartáče z něj činí nejlepší nástroj pro fixaci vašich oblíbených bot. Při kartáčování semiše pracujte jedním směrem. Kartáčujte podél zrna ve směru vláken semiše. Před jakýmkoli jiným ošetřením vždy smete co nejvíce nečistot.
  • Zvažte investici do soupravy na úpravu semiše, která se často dodává se štětcem a čisticí gumou. Najdete je online nebo v mnoha běžných obchodech.
  • Pokud nemáte semišový kartáček, zkuste místo toho použít čistý nylonový zubní kartáček.


 2. Obrázek s názvem Opravit semišové boty Krok 2

  2 Drhnout odřít značky tam a zpět k jejich odstranění. Pohybujte semišovým kartáčem rychle tam a zpět po značce odření. Tím se zrno zvedne zpět nahoru. Pokračujte v kartáčování, dokud povrch boty nevypadá rovnoměrně a čistě. Poté opakujte ošetření se všemi zbývajícími značkami, aby se semiš vrátil do původního stavu.
  • Dávejte pozor, abyste kartáčovali pouze poškozená místa. Vyvarujte se tření čistých oblastí o semiš.
  • Pokud nemůžete otřít stopy, otřete je čisticí gumou. Guma obnoví semišovou texturu.
 3. Obrázek s názvem Opravit semišové boty Krok 3

  3 Pokud škrábanec nevyjde, oškrábejte otřepaný nůž. K otěru dochází, když jsou semišová vlákna příliš matná. Zvedněte vlákna pomocí nože na máslo nebo něčeho podobného. Pomalu přitahujte ostří nože k obilí a dávejte pozor, abyste se nedotkli nepoškozené části boty.
  • Pokud nemáte nůž, můžete také zkusit použít plastový holicí strojek nebo smirkovou desku.
  • Pokud je to možné, držte se stranou od ostrých nebo zoubkovaných čepelí, abyste snížili pravděpodobnost řezání do semiše. Buďte velmi opatrní, pokud se rozhodnete použít ostrý nůž.
 4. Obrázek s názvem Opravit semišové boty Krok 4

  4 Zmačkejte záhyby tak, že je otřete v kruhu štětcem. Pokud jsou na botě stále záhyby, vydrhněte je semišovým kartáčem, nylonovým zubním kartáčkem nebo ručníkem. Opakovaně obcházejte záhyb, abyste jej vyhladili. Můžete také zatlačit a zatáhnout za semiš, aby se narovnala pokrčená oblast, zatímco ji masírujete zpět do tvaru.
  • Začněte tím, že půjdete ve směru zrna, abyste předešli co největšímu opotřebení semiše.
 5. Obrázek s názvem Opravit semišové boty Krok 5

  5 Záhyby a skvrny zahřejte párou, pokud je stále nemůžete odstranit. Zakryjte botu ručníkem. Poté nastavte žehličku na funkci páry nebo její nejnižší možné nastavení, pokud tuto možnost nemáte. Jakmile se žehlička zahřeje, přesuňte ji přes ručník, aby poškozené části semiše byly poddajnější. Až budete hotovi, vyjměte ručník a semiš znovu vykartáčujte.
  • Teplo může být pro semiš velmi škodlivé, proto žehličku nenanášejte přímo na boty. Udržujte žehličku stále v pohybu, aby na žádném místě nezůstala déle než 3 sekundy.
  • Dalším způsobem, jak toho dosáhnout, je uvařit na sporáku hrnec s vodou a poté nad ním držet botu. Nechte páru zasáhnout poškozenou oblast a poté ji vydrhněte kartáčem.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Oprava poškození vodou

 1. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 6

  1 Z bot odstraňte vlhkost hadříkem nebo papírovým ručníkem. Jakmile si všimnete rozlití tekutiny na semišových botách, ošetřete ji, abyste odstranili co nejvíce vlhkosti. Poklepejte na vlhká místa. Jakmile se hadřík nebo ručník nasytí vodou, vyměňte jej za nový. Poklepávejte semiš, dokud z něj nebudete schopni absorbovat více vody.
  • Rychlým ošetřením semiše můžete snížit skvrny, než se vytvoří. Než se pokusíte ošetřit případné skvrny, vždy vysušte stávající vlhkost.
 2. Obrázek s názvem Opravit semišové boty Krok 7

  2 Počkejte až 24 hodin, než boty uschnou. Když je mokrá, semiš je náchylnější k poškození. Nebudete moci dostat veškerou vlhkost ven tím, že budete boty sušit, takže je nechte vyschnout na vzduchu samy. Během této doby je držte mimo dosah tepla a přímého slunečního světla. Po čekání zkontrolujte, zda jsou boty na dotek zcela suché.
  • Doba, kterou musíte počkat, bude záviset na tom, jak se boty promočily. Pokud vás například chytil déšť, počítejte s tím, že budete muset počkat celých 24 hodin.
  • Ošetření obuvi před uschnutím by mohlo vést k popraskání semiše. Nespěchejte ošetřit skvrny, pokud se boty necítí suché.
 3. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 8

  3 Pomocí semišového kartáče rozetřete po botě lehký povlak vody. Ponořte kartáč do čisté, vlažné vody a vytřepejte přebytečnou vlhkost. Poté kartáčujte celou botu podél semišového zrna. Před ošetřením skvrn se ujistěte, že je celá bota mírně navlhčená.
  • Přidání více vody se může zdát divné, ale je to nejlepší způsob, jak odstranit vodní skvrnu. Čištění celé obuvi zabraňuje tvorbě dalších zabarvení.
 4. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 9

  4 Otřete semiš hadrem, aby se voda rovnoměrně rozdělila po něm. Navlhčete čistý hadřík dotykem vlhkosti na botě. Pomocí hadru poklepejte po povrchu boty a zajistěte, aby každá část semiše zvlhla. Věnujte zvláštní pozornost skvrnám od vody, protože je třeba je před odstraněním znovu navlhčit. Hadřík také odstraní přebytečnou vlhkost ze semiše.
  • Každá část semiše musí být vlhká, nejen vodní skvrny. Tím se spojí značky a zabrání se tvorbě nových.
 5. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 10

  5 Naplňte botu papírem, aby si udržela tvar. Položte botu na rovný povrch otvorem nahoru. Poté jej naplňte papírovými ručníky, hadry nebo jinými nebarvenými kousky papíru. Zmačkejte papír a vejde se do boty tolik, kolik můžete.
  • Noviny obsahují inkoust, který by mohl krvácet a zašpinit botu, proto ji nepoužívejte.
  • Pokud máte strom obuvi, vložte jej místo toho pro mnohem jednodušší způsob, jak udržet tvar obuvi.
 6. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 11

  6 Umístěte botu na chladné a tmavé místo, aby přes noc uschla. Boty postavte na místo s dobrou cirkulací vzduchu. Suede může sušení trvat dlouho, takže pokud jsou vaše boty velmi mokré, možná budete muset počkat celých 24 hodin. Než budete pokračovat v fixaci, ujistěte se, že semiš je na dotek zcela suchý.
  • Nechte boty přirozeně uschnout. Protože semiš je choulostivý, chraňte jej před teplem a přímým slunečním zářením.
  • Voda dělá semiš jemnějším, takže se ujistěte, že úplně vyschne. Před opětovným kartáčováním udělejte chybu na straně opatrnosti!
 7. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 12

  7 Kartáčováním boty dokončete její čištění. Použijte semišový kartáček nebo čistý nylonový zubní kartáček. Lehce kartáčujte celou botu podél semišového zrna. Až budete hotovi, semiš by se měl vrátit do původního vzhledu.
  • Pokud si v semiši stále všimnete skvrn, mohlo by pomoci jejich ošetření octem nebo gumou.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Ošetření soli a jiných skvrn

 1. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 13

  1 Skvrnu vydrhněte semišovou gumou a pokuste se ji odstranit. Při použití gumy se hned objeví mnoho skvrn. Kupte si gumu specifickou pro semiš a poté ji vetřete přes skvrnu. Pokračujte v tření skvrny, dokud nezmizí. Dokončete kartáčováním semiše kartáčem na semiš.
  • Kupte si gumu nákupem online nebo navštivte obecný obchod. Pokud potřebujete také kartáč, podívejte se na sady na čištění semiše, které obsahují oba nástroje.
  • Pokud nemáte semišovou gumu, zkuste použít běžnou růžovou gumu. Není to tak účinné, ale je to užitečné pro odstranění drobných skvrn.
 2. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 14

  2 Pokud skvrna zůstane, smíchejte v misce 2 díly vody s 1 dílem bílého octa. K ošetření skvrn nemusíte vydělávat mnoho. Zkuste promíchat 1/4 c (59 ml) bílého octa s 1/2 c (120 ml) například teplá voda. Pokud se obáváte vystavení své boty vodě, můžete také namočit vatový tampon do octa a použít jej k vyčištění skvrny.
  • Místo octa lze použít třecí alkohol. Kupte si ho v lékárně, pak ho rozmíchejte do vody nebo do něj namáčejte vatu.
  • Další možností, kterou vyzkoušet, je micelární voda, produkt, který se běžně používá k opláchnutí make -upu. Přidejte kousek na vatový tampon a setřete skvrny!
 3. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 15

  3 Směs naneste na skvrny pomocí čistého hadru nebo ručníku. Aby nedošlo k poškození semiše, nevylévejte směs na botu. Namísto toho do něj ponořte čistý hadřík a vytlačte přebytečnou vlhkost. Naneste hadřík na skvrny, které chcete ošetřit. Dokončete třením skvrny v kruhu.
  • Pokud se obáváte, že vaše boty budou vystaveny přílišné vlhkosti, pořiďte si místo toho vatový tampon a roztok naneste stejným způsobem, jako byste ho použili u látky.
 4. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 16

  4 Počkejte přes noc, než bota uschne. Doba, kterou musíte čekat, závisí na tom, jak je semiš mokrý. Ošetření na místě nebude trvat déle než několik hodin, ale ujistěte se, že semiš je na dotek zcela suchý. Pokud byly skvrny drobné, zmizí také poté, co semiš zaschne.
  • Po nanesení vlhkosti nechte semiš vždy zaschnout. Vlhkost je náchylnější k praskání.
 5. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 17

  5 Vyčistěte semiš kartáčem na semiš. Použijte semišový kartáč podél zrna semiše. Projděte si celou obuv a věnujte zvláštní pozornost oblastem, které jste ošetřili. Až budete hotovi, zkontrolujte, zda na botě nejsou zbývající skvrny nebo známky poškození.
  • K odstranění odolných skvrn budete možná muset semiš několikrát ošetřit.
  • Když skončíte, vaše boty mohou cítit jako ocet nebo alkohol. Jak je budete nosit, časem vybledne.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Odstranění poškození olejem

 1. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 18

  1 Olej zalijte kukuřičným škrobem nebo dětským práškem. Umístěte botu na místo, kde ji budete moci nechat několik hodin nerušeně. Poté skvrnu zcela pokryjte vrstvou savého materiálu. Kukuřičný škrob a dětský prášek dobře čerpají oleje ze semiše, takže nezasychají jako trvalé skvrny.
  • Toto ošetření je účinné u skvrn jako je pot, mastnota a benzín. Pokud ošetřujete jiný typ tekutých skvrn, zvažte místo toho použití octa.
 2. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 19

  2 Nechte botu přes noc, aby prášek nasál olej. K práci potřebuje čas, proto počkejte alespoň 1 hodinu. Pokud máte více času, pravděpodobně zaznamenáte lepší výsledky. Zajistěte, aby zbarvená oblast zůstala po celou dobu pokryta práškem.
  • Udržujte boty mimo dosah ventilátorů nebo otevřených oken, jinak můžete skončit ztrátou prášku, než bude mít šanci zapracovat na skvrně. Vyvarujte se také ponechání obuvi v blízkosti tepla nebo přímého slunečního světla.
 3. Obrázek s názvem Opravte semišové boty, krok 20

  3 Semišovým kartáčem smete prášek. Vymetejte prášek do odpadkového pytle, aby se nerozsypal po celém domě. Poté otřete celou botu podél semišového zrna. Tím se vlákna načechrají, takže semiš vypadá znovu jasně a čistě.
  • Pokud si všimnete velkého množství oleje stále na semiši, naneste další vrstvu kukuřičného škrobu nebo dětského prášku. Nechte zaschnout a poté znovu setřete.
 4. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 21

  4 Odolné skvrny ošetřete vatou namočenou v bílém octě. Trochu octa naneste na vatový tampon nebo čistý hadřík. Před použitím se ujistěte, že není namočený nebo nekapající. Poté skvrny lehce vydrhněte v kruhu. Až budete hotovi, botu znovu vyčešte.
  • Použijte jen trochu octa, abyste do něj nenamočili semiš. Můžete také použít třecí alkohol nebo semišový čistič.
 5. Obrázek s názvem Opravit semišové boty, krok 22

  5 V případě potřeby ošetření opakujte obnovit semiš . Použijte více prášku ke zvednutí oleje a poté opakujte drhnutí skvrn octem. Možná budete muset to udělat několikrát, aby se semiš vrátil do normálu. Dokončete každé čištění důkladným kartáčováním, abyste pozvedli vlákna semiše a promíchali jakékoli trvalé opotřebení. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak oživíte semišové boty? Marc Sigal
  Specialista na péči o obuv Marc Sigal je zakladatelem ButlerBox, služby chemického čištění a péče o obuv se sídlem v Los Angeles, Kalifornie. ButlerBox umísťuje na míru navržené skříňky odolné proti vráskám v luxusních bytových domech, kancelářských budovách třídy A, nákupních centrech a na dalších pohodlných místech, takže si můžete věci vyzvednout a odevzdat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Marc má bakalářský titul z globálních a mezinárodních studií na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Marc Sigal Specialista na péči o obuv Odpověď odborníka Pomocí semišového kartáčku nebo zubního kartáčku několik minut kartáčujte semiš tam a zpět. To pomůže vrátit život do semiše, který byl zploštělý a tvrzený.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Abyste své boty ochránili před poškozením, zvažte jejich postřik semišovým chráničem. Znovu naneste výrobek, kdykoli si umyjete boty nebo je navlhčíte.
 • Semišové čisticí prostředky můžete zakoupit online nebo v obchodech s oblečením. Nepotřebujete ho však, abyste se o své boty skvěle starali.
 • Pokud jsou vaše boty ve velmi špatném stavu, odneste je do profesionální čistírny.
 • Mějte na paměti, že není zaručeno, že bude léčba fungovat, zvláště poté, co jsou vaše boty poškozené. Nejlepší způsob, jak se vypořádat se škodou, je zabránit jejímu vzniku.

reklama

Varování

 • Nesprávné zacházení s vašimi botami může způsobit jejich další poškození. Pamatujte, že semiš je choulostivý a ve většině případů nereaguje dobře na vodu ani jiné čisticí prostředky.
 • I při správném zacházení nemusí být vaše boty úplně zafixované. Poškození způsobené semišem je trvalé, ačkoli profesionální čistič může být schopen boty opravit, aby poškození skryl.
reklama

Věci, které budete potřebovat

Odstranění otřepů a rýh

 • Semišový kartáč
 • Tupý nůž nebo břitva
 • Žehlička
 • Voda

Oprava poškození vodou

 • Semišový kartáč
 • Voda
 • Tkanina
 • Papír

Ošetření soli a jiných skvrn

 • Semišová guma
 • Semišový kartáč
 • Tkanina
 • Voda
 • Bílý ocet nebo třecí alkohol
 • Nádoba na míchání

Odstranění poškození olejem

 • Semišový kartáč
 • Kukuřičný škrob nebo dětský prášek
 • bílý ocet
 • Vlněné klubko

Populární Problémy

Jak zvýšit hladinu HDL cholesterolu. HDL nebo lipoprotein s vysokou hustotou se již dlouho považuje za korelační se zdravím srdce. HDL, často nazývaný „dobrý“ cholesterol, funguje jako raketoplán, který odebírá cholesterol z krevního oběhu (kde ...

Australian Open 2014: Stanislas Wawrinka ukončuje věčné pronásledování epickým vítězstvím nad Novakem Djokovičem

Uchycení: (8) Roberto Bautista Agut vs (10) Denis Shapovalov

Rodiče Rogera Federera Robert a Lynette Federerovi nedávno Blick poskytl rozhovor v předvečer 40. narozenin švýcarského maestra.

Novak Djokovič ve wimbledonském finále ve čtyřech setech zvítězil nad Matteem Berrettinim, aby získal šestou korunu v All England Clubu a celkově 20. majora.

Pokud jste sportovec, pak práce na zvýšení vašeho vertikálního skoku vám může pomoci jít ve vašem sportu dále. Silný vertikální skok vám může pomoci vyniknout v několika sportech, včetně basketbalu, gymnastiky a volejbalu. Pomůže také ...