Jak se zbavit bolesti zad

Bolesti zad mohou být docela nepříjemné, ale obvykle odezní po několika týdnech domácí léčby. Jakmile však máte bolesti zad, je pravděpodobnější, že se budou opakovat. Bolest zad může být vyvolána zvedáním těžkých břemen nebo náhlými nekoordinovanými pohyby, které mohou namáhat svaly a způsobit prasknutí plotének. Artritida, osteoporóza a zakřivení páteře mohou také vést k bolestem zad. Minimální bolest zad ošetřujte protahováním, lehkým pohybem, teplem a volně prodejnými léky. Pokud jde o vážnější a dlouhodobější bolesti zad, navštivte svého lékaře a společně vymyslete plán.

Metoda 1 ze 4: Okamžitá úleva od bolestí zad

 1. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 1

  1 Ledujte záda, jakmile ucítíte bolest. Když jste poprvé zraněni, led vám může pomoci zkrotit zánět. Během prvních 24–72 hodin od úrazu si na záda přiložte ledové obklady, mraženou zeleninu nebo zmrazený ručník. Poté přepněte na teplo.
  • Naneste za studena po dobu 20 minut najednou.
  • Neaplikujte chladovou terapii více než 10krát za 24 hodin.
  • Mezi kůži a led si dejte hadřík.


 2. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 2

  2 Aplikujte teplo dopředu. Po počátečním období namrzání zranění naneste teplo. Teplo bude stimulovat průtok krve a podporovat hojení.
  • Vytvořte teplý obklad nebo si jeden koupit. Pomoci mohou elektrické ohřívací podložky, lahve s horkou vodou, vyhřívané gelové balíčky a sauny.
  • Může být použito suché nebo vlhké teplo.
  • Vyzkoušejte 15-20minutová sezení pro drobná poranění a až dvě hodiny v kuse pro vážnější bolest.
  • Teplá sprcha může také pomoci zmírnit bolavé svaly.
 3. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 4

  3 Protáhnout se . Jakmile vaše bolest odezní, vyzkoušejte si doma několik jednoduchých úseků. Ne všechny úseky působí na všechny druhy bolestí zad, takže pouze takové, které mají pocit, že uvolňují vaše svaly a ulevují od bolesti.
  • Zkuste si lehnout na záda na podlahu. Pomalu přitáhněte jedno koleno k hrudníku. Počkejte a poté pomalu natáhněte nohu zpět na podlahu.
  • Pokud vás bolí záda při předklonu, zkuste se protáhnout opačným směrem. Lehněte si na břicho a opřete se o lokty. Pokud je to v pořádku, položte dlaně na podlahu a pomalu natáhněte lokty tak, abyste se tlačili nahoru z podlahy. Držte pánev na podlaze.
  • Pokud je úsek bolestivý, přestaňte ho dělat, dokud se neporadíte se svým lékařem.
  • Nechte si poradit chiropraktikem nebo lékařem primární péče, abyste se dozvěděli o správných technikách protahování.
 4. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 5

  4 Zapojte se do lehkých aktivit. I když možná budete muset strávit nějaký čas ležením na podlaze, odpočinek není obecně doporučovaným lékem na bolesti zad. Raději pokračujte ve své běžné rutině, jak jen můžete, ale mírně se zmenšete. Zkuste například chodit na procházky, protahovat se a jinak se pohybovat.
  • Zastavte jakoukoli činnost, která je příliš bolestivá.
  • Když si potřebujete odpočinout, zkuste si lehnout na záda na zem. Pro větší pohodlí podepřete kolena polštáři.
  • Lehké pohyby mohou zvýšit průtok krve do vašich svalů a pomoci je uvolnit.
 5. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 6

  5 Pokud je bolest silná nebo dlouhodobá, navštivte lékaře. Pokud bolest zad nevymizí do několika dnů, navštivte lékaře. Poranění zad způsobené pádem nebo jiným fyzickým traumatem vyžaduje rentgenové záření a další lékařskou pomoc. Pokud je bolest silná a není ovlivněna klidem, kontaktujte svého lékaře dříve. Pokud bolest doprovází necitlivost nebo brnění, vyhledejte okamžitou péči. reklama

Metoda 2 ze 4: Léčba chronické nebo silné bolesti zad

 1. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 7

  1 Nechte svého lékaře posoudit. Váš lékař se podívá na vaše pohyby a zkontroluje, zda můžete sedět, stát, chodit a zvedat nohy různými způsoby. Budete požádáni, abyste ohodnotili svou bolest na stupnici 1-10. V závislosti na vašich příznacích může lékař nebo chiropraktik objednat libovolný počet testů, včetně:
  • Rentgenové paprsky.
  • MRI nebo CT vyšetření.
  • Skenování kostí.
  • Krevní testy.
  • Nervové studie.
 2. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 9

  2 Navštěvujte fyzioterapii nebo navštivte chiropraktika. Úpravy a fyzikální terapie jsou nejúčinnější formou obnovy zranění zad. Fyzikální terapeuti a chiropraktici vám mohou ulevit od bolesti úpravou, ultrazvukem, elektrickou stimulací a dalšími technikami, které doma nemáte k dispozici.
  • Naučte se úseky a cvičení od svého fyzického terapeuta nebo chiropraktika a postupujte podle jejich pokynů pro domácí ošetření.
  • Zajistěte si fyzického terapeuta nebo chiropraktika, kterému váš lékař důvěřuje. Zkontrolujte, zda v průběhu času komunikují o vaší léčbě.
 3. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 10

  3 Získejte vlastní protahovací rutinu. Váš fyzický terapeut nebo chiropraktik vám může doporučit určitá cvičení a držení těla, která byste měli dělat doma. Udělejte to, jak je předepsáno. Nespěchejte, když se protahujete: pohybujte se pomalu, aby vaše svaly měly šanci uvolnit se.
  • Ne všechny bolesti zad reagují na stejné úseky. Špatné natažení může zhoršit vaše zranění.
 4. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 11

  4 Zvažte steroidní injekce. Pokud konzervativní léčba, jako je samoléčba, fyzikální terapie nebo chiropraktika, nepomohla, lékař vám možná bude chtít podat kortizon nebo znecitlivující injekci do prostoru kolem míchy. Tím se sníží zánět kolem nervu, což může podstatně snížit bolest, ve které se nacházíte. Účinky však trvají jen několik měsíců a postup nelze opakovat příliš často. Diskutujte o rizicích a přínosech se svým lékařem.
  • Váš lékař může chtít, abyste dostali steroidní injekci, abyste mohli projít efektivním programem fyzikální terapie.
 5. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 12

  5 Diskutujte o operaci se svým lékařem. Operace je zřídka nutná pro bolesti zad a není spolehlivě účinná. Může však stát za zvážení jako poslední možnost v případech silné bolesti nebo rostoucí slabosti nebo v případě bezprostředního, ohrožujícího stavu.
  • Váš lékař může doporučit operaci, pokud máte strukturální problém, jako je zúžená páteř nebo silně herniovaný disk.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Vyhněte se zraněním zad

 1. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 13

  1 Správně zvedněte. Při zvedání věcí se nespoléhejte na záda. Místo toho se postavte blízko předmětu, který se chystáte zvednout. Otočte se směrem, kterým hodláte předmět nést. Napněte břišní svaly, stojte v širokém postoji a pokrčte kolena. Nezvedejte náhle a při zvedání se nekruťte ani neohýbejte.
  • U těžkých břemen zvedněte rovné paže a zastrčte bradu.
 2. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 14

  2 Vylepšete držení těla. Zkuste sedět a stát v uvolněné poloze. Představte si strunu, která vám zvedne hlavu z koruny. Narovnejte krk tak, aby unesl váhu vaší hlavy. Svalte ramena dozadu a uvolněte je. Napněte břišní svaly tak, aby podporovaly vaši páteř.
  • Pokud musíte chvíli stát, uvolněte tlak na dolní část zad opřením jedné nohy o stoličku. Můžete také otáčet kotníky po jedné noze, abyste uvolnili tlak na spodní část zad.
  • Když sedíte delší dobu, sedněte si s nohama a rukama rovnoběžně s podlahou. Posaďte se na své místo a získejte podporu. Usaďte nohy na podlahu.
  • Polohy často měňte, aby se vaše svaly nenatahovaly.
 3. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 15

  3 Posilte své hlavní svaly. Nedostatek pohybu může vést k ochabnutí zádových svalů, což může vést ke zranění zad. Přestože síla jádrového svalu není definitivně spojena s rizikem poranění dolní části zad, existují určité důkazy, které to podporují.
  • Vyzkoušejte cvičení stabilizace jádra, jako je prkno, boční most a most na zádech.
  • Vyrovnávací cvičení, jako je postoj jedné nohy, mohou také zvýšit sílu jádra.
  • Vyzkoušejte skoky nohou a ohraničení, stejně jako pravidelné silové tréninky, jako jsou výpady, dřepy a ochablé kadeře.
 4. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 16

  4 Mějte na paměti svůj stres. Pokud máte bolesti zad, váš postoj k nim může formovat vaše uzdravení. Stres, starosti, úzkost a deprese mohou ztěžovat zotavení po zranění zad. Zejména úzkost může zhoršit vaši zkušenost s bolestí.
  • Všímavost je neuvěřitelně účinný při zlepšování vašeho zážitku z bolestí zad. Zvažte absolvování kurzu redukce stresu založeného na všímavosti.
  • Pomoci mohou kognitivně-behaviorální a samoregulační terapie. Požádejte svého lékaře, aby vás doporučil kvalifikovanému terapeutovi.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Úleva od bolestí zad pomocí integrované medicíny

 1. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 17

  1 Navštivte akupunkturistu. Akupunktura je forma tradiční čínské medicíny. Zahrnuje dlouhé sterilizované jehly, které jsou vloženy do klíčových bodů vašeho těla. Akupunktura je účinná při léčbě mnoha forem bolesti, i když studie jasně neprokázaly, jaké jsou její nejúčinnější způsoby použití. Je to stejně bezpečné jako jiné formy medicíny, pokud jsou jehly sterilizovány a akupunkturista má zkušenosti.
  • Najděte si akupunkturistu, který má licenci státu.
  • Vyzkoušejte akupunkturu v kombinaci s návštěvou chiropraktika a návštěvou fyzikální terapie.
 2. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 18

  2 Dopřejte si dobrou masáž. Bolesti zad způsobené svalovým napětím nebo nadměrným používáním lze zmírnit masáží. Sdělte své masérce, kde jste ublížili, a promluvte, pokud udělají cokoli, co vám připadá bolestivé nebo špatné.
  • Tělo kompenzuje bolest použitím jiných svalů, které se obvykle nepoužívají. Tyto svaly jsou bolestivé a napnuté a masáž může některé z tohoto napětí uvolnit.
 3. Obrázek s názvem Zbavte se bolesti zad Krok 19

  3 Navštivte kurzy jógy nebo pilates. Kurzy se zkušeným učitelem jógy nebo pilates mohou být skvělým způsobem, jak posílit a uvolnit zádové svaly. Některé druhy jógy budou pro vaše záda lepší než jiné. Zeptejte se svého lékaře nebo fyzioterapeuta na doporučení.
  • Když se natáhnete, zastavte se, pokud vás něco bolí nebo se cítíte špatně. Možná budete muset přeskočit nebo upravit některé úseky, aby se vaše zranění přizpůsobilo.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co mám dělat, když protažení nepomáhá mým zádům? Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzioterapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku. Karen Litzy, PT, DPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta Navštivte odborného lékaře a nechte ho se podívat. Může existovat nějaký základní stav, o kterém nevíte.
 • Otázka Uvolňuje popraskání zad bolest zad? Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzioterapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku. Karen Litzy, PT, DPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta Ne, rozhodně ne. Opravdu byste si neměli schválně lámat záda. Buď to pro vaše bolesti zad nic neudělá, nebo to ještě více podráždí.
 • Otázka Je chůze dobrá pro bolest zad? Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzioterapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku. Karen Litzy, PT, DPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta Ano! Chůze je jedním z nejlepších způsobů, jak můžete obecně zmírnit bolesti zad, i když někdy je docela snadné se opotřebovat, pokud máte bolesti zad. Můžete zkusit chůzi v bazénu, chůzi dozadu nebo chůzi ze strany na stranu.
 • Otázka Jak mohu spát s bolestí dolní části zad? Jason Myerson, DPT, DMT, OCS, FAAOMPT
  Fyzikální terapeut a certifikovaný ortopedický specialista Jason Myerson je fyzioterapeut a certifikovaný ortopedický specialista. Je spojen s Performance Physical Therapy & Wellness s klinikami umístěnými v Connecticutu. Působí jako doplňující fakulta na oddělení fyzikální terapie na Quinnipiac University. Jason se specializuje na pomoc aktivním lidem vrátit se ke koníčkům, aktivitám a sportům, které milují, a přitom využívá integrovaný přístup k wellness. Je držitelem titulu MA ve fyzioterapii na Quinnipiac University a doktorátu z fyzikální terapie (DPT) na Arcadia University. Je rezidentem a stipendiem vyškoleným v ortopedické manuální terapii, získal doktorát z manuální terapie (DMT) a stal se členem Americké akademie ortopedických manuálních fyzioterapeutů (FAAOMPT). Jason Myerson, DPT, DMT, OCS, FAAOMPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta a certifikovaného ortopedického specialistu Pokud spíte na zádech, vyhrňte si polštář a při spánku si ho dejte pod kolena, abyste získali oporu zad. Pokud spíte na boku, místo toho položte polštář mezi kolena. Můžete také zkusit použít meditační aplikaci před spaním, protože stres může bolest dolní části zad ještě zhoršit.
 • Otázka Je mi teprve 11 let, ale už mě velmi bolí záda. Existuje něco konkrétního, co bych tomu mohl udělat, aby to vypadalo takto? Je možné, že jste si poranili záda při sportovních aktivitách, jako je gymnastika, skateboarding nebo týmové sporty. Může však existovat i jiná příčina. Měli byste co nejdříve navštívit lékaře, který diagnostikuje zdroj vaší bolesti a předepíše léčbu. Mezitím se snažte nezvedat těžké váhy. Pokud používáte batoh, vytáhněte vše, co nepotřebujete, a vždy noste oba popruhy.
 • Otázka Jak se rychle zbavím bolesti zad? Pomalu se natáhněte dozadu a poté dopředu, abyste se dotkli prstů na nohou.
 • Otázka Jak mohu zlepšit držení těla nebo se přestat shýbat? Držení těla se zlepšuje posilováním svalů zad. Špatné držení těla je způsobeno ochablými svaly. Cvičení fyzioterapie může posílit oblast. Před zahájením nového cvičebního programu se vždy poraďte se svým lékařem nebo fyzickým terapeutem.
 • Otázka Jak se mohu zbavit bolesti dolní části zad a co mohu udělat, abych se cítil pohodlně? Protahujte se častěji a použijte vyhřívací podložku. Nejlepší úseky jsou pes směřující dolů a dosahující od hlavy až k patě.
Nezodpovězené otázky
 • Je mi 12 let a bolí mě záda. Zkoušel jsem to říct rodičům, ale neposlechli. Jak mohu říct svým rodičům, že mě opravdu bolí záda?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Léčba bolestí zad je pokračujícím procesem a měli byste pokračovat v léčbě, i když bolest zmizí, abyste předešli opakování.
 • Pro dočasnou úlevu od bolesti můžete užívat volně prodejné protizánětlivé léky. Pokud však užíváte jiné léky, promluvte si nejprve se svým lékařem, abyste se ujistili, že nedojde k žádným negativním interakcím.
 • Pokud máte silnou nebo nezvladatelnou bolest, navštivte fyzioterapeuta, chiropraktika nebo lékaře.

reklama

Varování

 • Automobilové nehody, které způsobují bolest zad nebo krku, zejména ty, které se týkají krční páteře, by měly být okamžitě ošetřeny odborníkem.
 • Pokud máte silnou bolest nebo zranění, například že se nemůžete zvednout po těžkém předmětu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

První turnaj Masters v kalendáři ATP 2021 přinesl řadu příběhů.

Španěl uzamkl svého mladšího rivala v extrémně fyzické hře a nakonec se prosadil.

Jak uvázat espadrilky. Espadrille je typ měkké obuvi, která je obvykle vyrobena z přírodních materiálů, jako je tkanina, lano a guma. Moderní espadrilles často obsahují tkaničky, které jdou různě dlouhé po noze. Jakmile si obujete boty, můžete ...

Jak jezdit na kole v provozu. Cyklistika v provozu se může cítit nebezpečně, ale může být docela bezpečná, pokud budete dodržovat pravidla. Při jízdě se řiďte dopravními předpisy a podnikněte kroky, abyste na silnici udrželi plnou pozornost. Kromě toho ...

V tomto článku vás naučíme nejlepší úchop pro tenis, jak držet úchop správnou technikou a klíčové tipy pro zdokonalení úchopu.

Nový Zéland a Argentina se setkávají v The Rugby Championship 2019. Zde je návod, jak sledovat zápas, pokud žijete v USA.