Jak léčit zlomené kosti

Zlomeniny nebo zlomeniny kostí jsou běžným zraněním ve Spojených státech a po celém světě. Ve skutečnosti může průměrný člověk v rozvinuté zemi očekávat, že během svého života utrpí dvě zlomeniny. V USA je každoročně hlášeno téměř 7 milionů zlomenin, přičemž nejvíce postiženými oblastmi jsou zápěstí a boky. Drtivou většinu zlomenin musí odlévat zdravotník, aby se správně uzdravil, i když existuje mnoho věcí, které můžete pomoci při hojení.Část 1 ze 3: Jít do nemocnice

 1. 1 Okamžitě navštivte lékaře. Pokud pocítíte značné trauma (pád nebo autonehoda) a pociťujete silnou bolest-zejména ve spojení s praskavým zvukem nebo otokem-zamiřte do lékařské péče do nejbližší nemocnice nebo na ambulanci. Pokud je nosná kost zraněna, například v noze nebo pánvi, pak na ni netlačte. Místo toho požádejte někoho z okolí o pomoc a nechte se odvézt do nemocnice, nebo zavolejte záchrannou službu, aby vás vyzvedla.
  • Mezi běžné příznaky a příznaky zlomeniny patří: intenzivní bolest, viditelně deformovaná nebo znetvořená kost nebo kloub, nevolnost, omezená pohyblivost, necitlivost nebo brnění, otoky a podlitiny.
  • Rentgenové paprsky, kostní skeny, MRI a CT jsou nástroje, které lékaři používají k diagnostice zlomených kostí a jejich závažnosti-malé stresové zlomeniny se nemusí na rentgenu zobrazit, dokud související otok neustane (přibližně týden) . Pro diagnostiku traumatických zlomenin se nejčastěji používá rentgenové záření.
  • Pokud je vaše zlomená kost považována za komplikovanou - existuje několik fragmentů, kůže je proniknuta kostí a/nebo jsou kousky hrubě nevyrovnané - pak bude pravděpodobně nutná operace.
 2. 2 Získejte obsazení nebo podporu. Než může být zlomená kost odhozena, musí být někdy znovu sestavena a narovnána do původního tvaru. V mnoha případech lékař použije jednoduchou techniku ​​nazývanou „redukce“, která zahrnuje natažení konců kosti (vytvoření tahu) a ruční spojování kusů dohromady. U komplikovanějších zlomenin je nutná operace a často zahrnuje použití kovových tyčí, čepů nebo jiných zařízení pro strukturální podporu.
  • Imobilizace sádry pomocí sádry nebo sklolaminátu je nejčastější léčbou zlomené kosti. Většina zlomených kostí se hojí rychleji, když je správně přemístěna, stlačena a znehybněna. Lékař obvykle zpočátku nasadí dlahu, která je jako částečný odlitek obvykle vyrobený ze sklolaminátu. Plný nádech se obvykle aplikuje do 3–7 dnů po vylepšení většiny otoků.
  • Odlitky jsou vyrobeny z měkkého polstrování a tvrdého potahu (jako je sádra z Paříže nebo běžněji ze sklolaminátu). Obvykle musí zůstat po dobu 4 až 12 týdnů, v závislosti na tom, která kost je zlomená a jak špatně.
  • Alternativně lze místo tvrdého odlitku použít funkční sádru (například plastovou botu) nebo podpůrnou výztuhu - záleží na typu zlomeniny a jejím umístění.
 3. 3 Brát léky. Volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, mohou být krátkodobá řešení, která vám pomohou vypořádat se s bolestí nebo záněty souvisejícími s vaší zlomenou kostí. Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat déle než 2 týdny.
  • Děti mladší 18 let by nikdy neměly užívat aspirin, protože je spojen s Reyeovým syndromem.
  • Případně můžete vyzkoušet volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol), ale neužívejte je souběžně s NSAIDS, aniž byste si promluvili se svým lékařem.
  • Pokud je vaše bolest silná, může vám lékař předepsat silnější léky v nemocnici.
  reklama

Část 2 ze 3: Správa zlomeniny doma

 1. 1 Odpočiňte si zranění a zmrazte ho. Jakmile budete propuštěni, budete vyzváni, abyste zvedli zlomenou kost a ztuhli oblast, a to i se sádrou nebo dlahou, abyste pomohli snížit otoky a záněty. V závislosti na vaší práci a na tom, která kost je zlomená, budete pravděpodobně muset nějakou dobu odpočívat, abyste se zotavili. Můžete také potřebovat berle nebo hůl pro podporu.
  • Úplný odpočinek na lůžku není u většiny stabilizovaných zlomenin dobrý nápad, protože ke stimulaci průtoku krve a hojení je zapotřebí určitý pohyb (i v okolních kloubech).
  • Led by měl být aplikován po dobu 15–20 minut každé 2–3 hodiny po dobu několika dnů, poté snižte frekvenci, jak bolest a otoky odezní-nikdy si neaplikujte led přímo na kůži, nejprve jej zabalte do tenkého ručníku.
 2. 2 Dejte na to trochu váhy. Kromě některých lehkých pohybů v kloubech obklopujících vaši zlomenou kost může být prospěšné přibrat na ní zhruba po týdnu-zejména pro nosné kosti nohou a pánve. Ujistěte se, že vám lékař řekne, kdy začít s vážením. Nedostatek aktivity a úplná imobilizace, úměrně k času strávenému hojením, způsobí ztrátu kostního minerálu, což je kontraproduktivní pro zlomenou kost, která se snaží získat zpět svoji sílu. Zdá se, že určitý pohyb a tíha přitahují do kostí více minerálů, což je činí silnějšími a méně vhodnými pro lámání v budoucnosti.
  • Existují tři fáze hojení kostí: reaktivní fáze (mezi oběma konci zlomeniny se vytvoří krevní sraženina), opravná fáze (specializované buňky začnou vytvářet mozol, který překlenuje zlomeninu) a fáze remodelace (kost se vytvoří a zranění je pomalu reskulováno do původního tvaru).
  • Zlomené kosti se hojí několik týdnů až měsíců, v závislosti na závažnosti a celkovém zdravotním stavu. Bolest však obvykle zmizí, než je zlomenina dostatečně stabilní, aby se dokázala vyrovnat s požadavky běžné činnosti.
 3. 3 Řádně se starejte o své obsazení. Nenechte si namočit sádru nebo sklolaminát, protože to zeslábne a přestane správně podporovat vaši zlomenou kost. V případě potřeby zakryjte sádru při plavání, koupání nebo sprchování plastovým sáčkem. Pokud máte na sobě plastovou kompresní botu (běžně doporučovanou pro stresové zlomeniny chodidla), ujistěte se, že je stále pod tlakem.
  • Pokud vás vaše sádla svědí, nepokládejte pod ni nic, protože by se mohla vytvořit bolest a poté se vyvinout do infekce. Navštivte svého lékaře, pokud je vaše sádra mokrá, popraskaná nebo má kolem sebe špatný zápach nebo drenáž.
  • Procvičte klouby, které nejsou zakryté sádrou (loket, koleno, prsty, prsty), abyste podpořili lepší oběh. Krev přenáší kyslík a živiny do tkání.
 4. 4 Konzumujte potřebné živiny. Vaše kosti, jako každá jiná tkáň ve vašem těle, potřebují všechny příslušné živiny, aby se mohly řádně uzdravit. Je prokázáno, že vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny pomáhá léčit zlomené kosti Zaměřte se na konzumaci čerstvých produktů, celozrnných produktů, chudých mas a pití spousty vyčištěné vody a mléka.
  • Minerály jako vápník a hořčík jsou důležité pro pevnost kostí. Mezi bohaté zdroje potravin patří: mléčné výrobky, tofu, fazole, brokolice, ořechy a semínka, sardinky, losos.
  • Vyhněte se konzumaci věcí, které mohou bránit vašemu uzdravení, jako je alkohol, sodovka, rychlé občerstvení a jídlo se spoustou rafinovaného cukru.
 5. 5 Zvažte užívání doplňků. I když je nejlepší získávat základní živiny z vyvážené stravy, doplnění klíčových minerálů a vitamínů uzdravujících kosti vám zajistí splnění vašich vyšších požadavků, aniž byste zvýšili kalorický příjem. Více kalorií v kombinaci s menší aktivitou obvykle vede k nárůstu hmotnosti, což není zdravý výsledek poté, co se vaše kost uzdraví.
  • Vápník, fosfor a hořčík jsou primární minerály, které se v kostech nacházejí - najděte si tedy doplněk, který obsahuje všechny tři. Například dospělí potřebují 1 000 - 1 200 mg vápníku denně (v závislosti na věku a pohlaví), ale možná budete potřebovat trochu víc kvůli zlomené kosti - poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.
  • Mezi důležité stopové minerály, které je třeba zvážit, patří: zinek, železo, bór, měď a křemík.
  • Mezi důležité vitamíny, které je třeba zvážit, patří: vitamíny D a K. Vitamín D je rozhodující pro vstřebávání minerálů ve střevě - vaše pokožka jej produkuje zdarma v reakci na silné letní sluneční světlo. Vitamín K váže vápník na kosti a stimuluje tvorbu kolagenu, který napomáhá hojení.
  reklama

Část 3 ze 3: Hledám rehabilitaci

 1. 1 Vyhledejte fyzioterapii. Jakmile je vaše sádra odstraněna, můžete si všimnout, že svaly kolem vaší zlomené kosti vypadají scvrklé a slabé. Pokud tomu tak je, pak musíte zvážit nějakou formu rehabilitace. Fyzikální terapeut vám může ukázat konkrétní a přizpůsobené úseky, mobilizace a posilovací cvičení pro vaše zraněné místo. Fyzioterapie je obvykle nutná 2–3krát týdně po dobu 4–8 týdnů, aby pozitivně ovlivnila oblast se zlomenou kostí. Fyzikální terapeut vám často může poskytnout cvičení, které budete dělat doma, a možná se nebudete muset mnohokrát vracet.
  • V případě potřeby může fyzioterapeut stimulovat, stahovat a posilovat vaše slabé svaly elektroléčbou, například elektronickou stimulací svalů.
  • I po odstranění sádry nebo ortézy možná budete muset omezit své aktivity, dokud nebude kost dostatečně pevná pro běžnou aktivitu.
 2. 2 Podívejte se na chiropraktika nebo osteopata. Chiropraktici a osteopati jsou muskuloskeletální specialisté, kteří se zaměřují na navození normálního pohybu a funkce v kloubech, kostech a svalech. Ruční manipulaci s klouby, nazývanou také úprava, lze použít k uvolnění nebo přemístění kloubů, které jsou špatně zarovnané nebo ztuhlé v důsledku traumatu, které způsobilo vaši zlomeninu kosti. Zdravé klouby umožňují kostem pohyb a správné hojení.
  • S úpravou můžete často slyšet „praskající“ zvuk, který vůbec nesouvisí se zvuky souvisejícími se zlomeninou kosti.
  • Ačkoli jediná úprava může někdy zcela obnovit kloub k plné mobilitě, více než pravděpodobné bude trvat 3–5 ošetření, než si všimnete významných výsledků.
 3. 3 Zkuste akupunkturu. Akupunktura zahrnuje vpichování tenkých jehel do konkrétních energetických bodů v kůži / svalu ve snaze snížit bolest a zánět (pomáhá při akutní fázi zlomeniny kosti) a potenciálně stimulovat hojení. Akupunktura se běžně nedoporučuje k hojení zlomených kostí a měla by být považována pouze za sekundární možnost, ale neoficiální zprávy naznačují, že může stimulovat hojení mnoha různých typů muskuloskeletálních poranění. Stojí to za vyzkoušení, pokud to váš rozpočet umožňuje.
  • Akupunktura, založená na principech tradiční čínské medicíny, snižuje bolest a zánět uvolňováním různých látek včetně endorfinů a serotoninu.
  • Tvrdí se také, že akupunktura stimuluje tok energie, označovaný jako chi, což může být klíčem ke stimulaci hojení.
  • Akupunkturu provozuje řada zdravotnických profesionálů, včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzických terapeutů a masážních terapeutů - ať už si vyberete kohokoli, měl by být certifikován NCCAOM.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak se mohu bavit s hercem? Pokud jste si zlomili dominantní ruku, naučte druhou paži psát. Nebo si pořiďte vodotěsný odlitek a plaťte s ním. Zlomenina však nemusí být zdravá, pokud plavete příliš agresivně.
 • Otázka Když byla sádra odstraněna, dostal jsem ortézu. Mám nosit ortézu celý den? Řiďte se pokyny svého lékaře. Někteří lidé nosí ortézu týden a pak ji nosí podle potřeby, pokud mají nějaké nepohodlí.
 • Otázka Spadl jsem z tyčí v gymnastice (vysoký druh) a dopadl jsem na kotník. Slyšel jsem prasknutí. Můj kotník je oteklý a červený a bolí mě po něm chodit. Mám navštívit lékaře? Je to podvrtnutí nebo zlomení? Lena Perkinsová Ano, s největší pravděpodobností je pravděpodobně zlomenina/podvrtnutí. O kotník se musíte poradit s lékařem.
 • Otázka Když po odstranění sádry znovu začnu plavat, měl bych udržovat nízkou rychlost? Ano. Během několika týdnů se postupně zvyšte na pravidelné plavání.
 • Otázka Co mohu udělat pro dvouleté dítě, které mělo příliš zataženou paži? Pokud dítě po určité době má potíže s použitím paže, jděte k lékaři. V opačném případě by nepohodlí mělo projít bez zvláštních opatření.
 • Otázka Kolik hodin denně nosím tuto botu na noze? Spím v botě? Zeptejte se svého lékaře, kolik hodin denně byste měli botu nosit, protože to závisí na vaší osobní situaci. Většina lidí nespí se zapnutou botou.
 • Otázka Jsou to 4 měsíce, kdy jsem si zlomil kost stehenní kosti, ale stále nemohu tolerovat žádnou váhu. Proč je to? Kosti stehenní kosti obvykle trvá 12 - 18 měsíců, než se zotaví. Mějte trpělivost a navštivte fyzioterapeuta.
 • Otázka Moje klíční kost je poškozená. Dělám cvičení - mohlo by to být škodlivé? Pokud máte problém s klíční kostí, měli byste se poradit se svým lékařem. Cvičení může zranění zhoršit a zabránit jeho správnému hojení.
 • Otázka Zlomil jsem si klíční kost. Kdy mohu znovu hrát kontaktní sporty? Když vám lékař řekne, že je v pořádku hrát znovu. Kosti potřebují čas na uzdravení a váš lékař bude vědět, kdy jste správně uzdraveni.
 • Otázka Kolik dní bych měl odpočívat, aby se moje pátá metatarzální kost uzdravila? Doba hojení je u každé zlomeniny a zlomeniny odlišná. Pouze váš lékař vám může říci, kolik odpočinku je zapotřebí.

Populární Problémy

Batwoman se vrací dnes večer. Zde je návod, jak sledovat nové epizody online.

Zde je návod, jak sledovat sobotní a nedělní kvalifikaci Indy 500 kvalifikace 2020 online, pokud nemáte kabel.Produkoval Fred Armisen a Lorne Michaels, 'Los Espookys' je nový komediální seriál od HBO. Zde je návod, jak sledovat online streamování nových epizod.

V roce 2021 bude Velká 3 mužského tenisu - Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer - pokračovat ve svém boji o jedny z největších rekordů v historii tohoto sportu.

V pátek se Vikingové a Svatí střetnou o vánočním zápase. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat živý přenos ze hry online.Takto můžete sledovat premiéru 2. série seriálu „Nevěsta a předsudek“ s názvem „Zakázaná láska“ online, bez kabelu.