Jak se uzdravit ze zlomené kosti límce

Klíční kost, také nazývaná klíční kost, je dlouhá tenká kost poblíž spodní části přední části krku, která spojuje hrudní kost (hrudní kost) a ramenní pletenec. Lidé mají dvě klíční kosti: pravou a levou. Zlomená (zlomená) klíční kost je poměrně častým zraněním, zejména u dětí a mladých dospělých, protože kost až do dospělosti (přibližně ve věku 20 let) zcela neztvrdne. Mezi běžné příčiny zlomenin klíční kosti patří pády, sportovní zranění a traumata z nehod motorových vozidel. Zlomená klíční kost potřebuje okamžitou lékařskou pomoc k určení závažnosti a všech souvisejících komplikací, ačkoli většina případů se dobře hojí odpočinkem, použitím závěsu, aplikací studené terapie, užíváním léků proti bolesti a získání nějaké formy fyzické terapie.

proč láska v tenisu znamená nulu

Metoda 1 ze 3: Vyhledání naléhavé lékařské pomoci

 1. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Krok 1

  1 Navštivte lékaře co nejdříve. Pokud pocítíte značné trauma z pádu nebo autonehody a pociťujete silnou bolest-zejména ve spojení s praskavým zvukem-, vydejte se do lékařské prohlídky do nejbližší nemocnice nebo na ambulanci. Zlomená klíční kost způsobuje intenzivní bolest v blízkosti ramene a horní části hrudníku a znemožňuje většinu pohybů horní části paže, zejména ty, které zahrnují zvedání a dosahování paže. Mezi další příznaky a symptomy patří modřiny, otoky a/nebo vyboulení nad místem zlomeniny, hluk a bolest při pohybu paží a někdy necitlivost a/nebo brnění v ruce.
  • Rentgenové záření, kostní skeny a MRI jsou nástroje, které lékaři používají k diagnostice lokalizace a závažnosti zlomenin-malé vlasové zlomeniny klíční kosti se nemusí na rentgenu objevit, dokud se zánět neuklidní (až za týden) .
  • Pokud je vaše zlomená klíční kost považována za komplikovanou - existuje mnoho úlomků, překrývající se kůže a/nebo kousky jsou hrubě nevyrovnané - pak bude nutná operace. Pouze pět až 10% zlomenin klíční kosti vyžaduje chirurgický zákrok.
  • Klíční kosti se obvykle lámou přímo uprostřed a mnohem méně často tam, kde se přichytí k prsní kosti nebo lopatkám.


 2. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Krok 2

  2 Získejte ramenní popruh nebo podporu. Zlomené klíční kosti nejsou odlévány kvůli jejich anatomické poloze - je nemožné imobilizovat kost nebo celkovou oblast sádrovým odlitkem. Místo toho se pro podporu a pohodlí bezprostředně po přerušení klíční kosti obvykle používá jednoduchý ramenní popruh nebo zábal nebo dlaha „osmičky“. Kolem se vine dlaha z osmi oba ramena a spodní část krku pomáhají podporovat zraněnou stranu a udržovat ji v poloze nahoru a vzadu. Někdy je kolem závěsu omotán větší řádek, aby jej držel blíže k trupu. Budete muset nosit popruh nebo podporu po celou dobu, dokud nebude pohyb dále bolet - obvykle to trvá dva až čtyři týdny u dětí a čtyři až osm týdnů u dospělých.
  • Pokud půjdete do nemocnice nebo na pohotovostní ambulanci, obdržíte ramenní popruh nebo podporu, i když jsou k dispozici také ve většině lékáren a obchodů se zdravotnickými potřebami.
  • Popruhy se dodávají ve všech velikostech, včetně těch, které jsou vhodné pro malé děti, protože klíční kost je u dětí nejčastěji zlomenou kostí - obvykle je to důsledek pádu na nataženou paži.
 3. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Krok 3

  3 Užívejte prášky proti bolesti krátkodobě. Váš lékař pravděpodobně doporučí nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, jako krátkodobé řešení, které vám pomůže vypořádat se s bolestí a záněty souvisejícími s vaší zlomenou klíční kostí. Alternativně vám mohou být podány léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol), nebo předepsané opioidy (jako Vicodin). Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat nepřetržitě mnohem déle než pár týdnů. Opioidy mohou být návykové, proto je užívejte přesně podle pokynů svého lékaře.
  • Děti mladší 18 let by nikdy neměly užívat ani dostávat aspirin, protože je spojen s život ohrožujícím Reyeovým syndromem.
  • U závažnějších zlomenin, které způsobují silnou bolest, vám lékař může předepsat silnější léky v nemocnici, například opiáty podobné morfinu, ale uvědomte si, že mohou být návykové a v případě zneužívání mohou vést k závislosti.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Správa zlomeniny klíční kosti doma

 1. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Step 4

  1 Odpočiňte si zraněnou klíční kost a přiložte led. Jakmile budete propuštěni z nemocnice nebo kliniky, budete vyzváni, abyste si opřeli paži a přiložili led na poranění, zatímco je ramenní popruh nebo dlaha zapnutý, aby se snížilo otoky a otupila bolest. První den po vaší zlomenině aplikujte terapii ledem nebo chladem po dobu 20 minut každou hodinu, když jste vzhůru. Následující dva až čtyři dny ledujte zanícenou a bolestivou oblast každé tři až čtyři hodiny po dobu 20 minut. Při aplikaci studené terapie a užívání NSAID by měl zánět zmizet po týdnu.
  • V závislosti na vaší práci a pokud jste si poranili dominantní ruku, možná budete muset vzít pár týdnů volno, abyste se zotavili. Obecně trvá uzdravení u mladších lidí čtyři až šest týdnů a u starších lidí až 12 týdnů.
  • Mladí sportovci jsou často schopni pokračovat ve sportu do osmi týdnů od zlomení klíční kosti, ale to závisí na závažnosti přestávky, druhu sportu a mnoha dalších faktorech. Poraďte se se svým lékařem, zda je bezpečné obnovit plnou aktivitu, včetně sportu
  • Pokud nemáte po ruce led, můžete použít mrazené gelové obaly nebo pružné sáčky zeleniny z mrazničky - nejlépe funguje kukuřice nebo hrách. Nikdy neaplikujte studenou terapii přímo na kůži, protože by to mohlo způsobit popálení ledem nebo omrzliny - nejprve ji zabalte do tenkého ručníku.
 2. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Krok 5

  2 Jakmile bolest odezní, lehce pohněte paží. Po několika týdnech, kdy se zdá, že zánět zmizel a bolest většinou odezněla, na krátkou dobu sundejte závěs a lehce mobilizujte paži a rameno. Nezhoršujte to, aby to znovu začalo pulzovat, ale jemně znovu zavádějte různé pohyby do zapojených kloubů, vazů, šlach a svalů. Pomalu se budujte, možná začněte držením šálku kávy a pokračujte k váze 5 liber a začněte nosit závěs méně. Vaše klíční kost se musí v počátečních fázích poranění trochu hýbat, aby stimulovala hojení kostí.
  • Nedostatek aktivity a úplná imobilizace ramene/paže, úměrně k času strávenému hojením, způsobí ztrátu kostního minerálu, což je kontraproduktivní u zlomené kosti, která se snaží získat zpět svoji sílu. Zdá se, že některé pohyby a tíha přitahují do kostí více minerálů, což je činí silnějšími a méně pravděpodobnými, že se v budoucnu zlomí.
  • Existují tři fáze hojení kostí: reaktivní fáze (mezi oběma konci zlomeniny se vytvoří krevní sraženina), opravná fáze (specializované buňky začnou vytvářet mozol, který překlenuje zlomeninu) a fáze remodelace (kost se vytvoří a zranění je pomalu reskulováno do původního tvaru).
 3. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Step 6

  3 Jezte obzvláště dobře během fáze obnovy. Vaše kosti, stejně jako všechny ostatní tkáně ve vašem těle, potřebují všechny základní živiny, aby se mohly správně a rychle uzdravit. Je prokázáno, že vyvážená strava, která obsahuje dostatek minerálů a vitamínů, pomáhá léčit zlomené klíční kosti a další kosti. Zaměřte se proto na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, libových mas a pití spousty čištěné vody a mléka, abyste svému tělu dodali stavební kameny potřebné k opravě klíční kosti.
  • Na druhou stranu se vyvarujte konzumaci věcí, které mohou narušit vaše hojení, jako je alkohol, sodovka, rychlé občerstvení a jídla vyrobená ze spousty rafinovaných cukrů.
  • Minerály a bílkoviny jsou důležité pro silné a zdravé kosti. Mezi vynikající zdroje potravin patří: mléčné výrobky, tofu, fazole, brokolice, ořechy a semínka, sardinky a losos.
 4. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Step 7

  4 Při zotavování zvažte užívání doplňků. I když je vždy dobré získávat základní živiny z vyvážené stravy, doplnění klíčových minerálů a vitamínů uzdravujících kosti vám zajistí splnění vašich vyšších požadavků, aniž byste zvýšili kalorický příjem. Jíst více kalorií v kombinaci s menší fyzickou aktivitou často spouští přírůstek hmotnosti, což není žádoucí výsledek poté, co se vám uzdraví klíční kost nebo jakékoli zranění. Nezapomeňte si koupit kvalitní doplňky s minimem nebo žádnými pojivy a plnivy, protože je vaše tělo lépe vstřebává.
  • Vápník, fosfor a hořčík jsou primární minerály obsažené v kostech, proto si najděte doplněk, který obsahuje všechny tři. Dospělí potřebují mezi 1 000 - 1 200 mg vápníku každý den (v závislosti na jejich věku a pohlaví), ale pro svou uzdravující klíční kost můžete potřebovat více - zeptejte se svého lékaře nebo odborníka na výživu.
  • Mezi důležité stopové minerály, které je třeba zvážit, patří: zinek, železo, bór, měď a křemík. Dobrý multiminerální doplněk by měl obsahovat všechny tyto.
  • Mezi důležité vitamíny, které pomáhají při hojení kostí, patří: vitamíny C, D a K. Vitamin C je potřebný k výrobě kolagenu. Vitamín D je zásadní pro vstřebávání minerálů ve střevech a jako bonus je vaše pokožka v reakci na intenzivní sluneční záření. Vitamín K váže vápník na kosti a stimuluje tvorbu kolagenu.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Hledáte rehabilitaci klíční kosti

 1. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Step 8

  1 Získejte doporučení fyzioterapeutovi. Jakmile nadobro sundáte závěs nebo dlahu, můžete si všimnout, že svaly kolem vašeho ramene a horní části hrudníku vypadají o něco menší a/nebo se cítí slabší. Pokud tomu tak je, pak musíte zvážit nějakou formu fyzické rehabilitace. Rehabilitace může začít, jakmile jste bez bolesti a můžete provádět prakticky všechny pohyby paže/ramene. Fyzikální terapeut vám může ukázat konkrétní rehabilitační cvičení k obnovení svalové síly, pohybu kloubů a flexibility
  • Fyzická terapie je obvykle nutná dvakrát až třikrát týdně po dobu nejméně čtyř týdnů, aby se výrazně posílila oblast, která utrpěla zlomeninu.
  • Fyzioterapeut může také stimulovat a posilovat vaše slabší svaly ramen a hrudníku pomocí elektroléčby, například elektronické stimulace svalů.
  • Většina lidí se vrátí ke všem svým pravidelným aktivitám do tří měsíců od nekomplikované zlomeniny klíční kosti, ačkoli věk a předchozí zdravotní stav jsou důležitými faktory.
 2. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Step 9

  2 Domluvte si schůzku s chiropraktikem nebo osteopatem. Chiropraktici a osteopati jsou lékaři, kteří se specializují na poranění pohybového aparátu a zaměřují se na navázání normálního pohybu a funkce v kloubech, kostech a svalech. Poté, co se vaše klíční kost a oblast ramen zahojí, mohou být související klouby ztuhlé nebo mírně vadné. Chiropraktik nebo osteopat může pomocí ruční manipulace s klouby, nazývané také úprava, přemístit klouby, které jsou špatně zarovnané kvůli traumatu, které vám zlomilo klíční kost. Zdravé volně se pohybující klouby umožňují správné fungování kostí a svalů a snižují riziko rozvoje degenerativní artritidy (osteoartrózy) v budoucnosti.
  • Často můžete slyšet „praskající“ zvuk s úpravou kloubů, který vůbec nesouvisí s „praskajícím“ zvukem spojeným se zlomenými kostmi.
  • Ačkoli jediná manuální úprava může někdy vrátit kloubu k plné pohyblivosti a odstranit tuhost, více než pravděpodobné bude trvat tři až pět ošetření, než si všimnete významných výsledků.
 3. Obrázek s názvem Heal from a Broken Collar Bone Step 10

  3 Zvažte vyzkoušení akupunktury. Akupunktura je starověká čínská praxe vkládání tenkých jehel do specifických energetických bodů v kůži ke snížení bolesti a zánětu - zpočátku užitečné pro zlomeninu klíční kosti - a potenciálně stimulující hojení. Akupunktura se obvykle nedoporučuje pro hojení zlomených kostí a měla by být zvažována pouze sekundárně, ale neoficiální zprávy naznačují, že může stimulovat hojení zlomenin a jiných typů poranění. Akupunktura má velmi dobré výsledky v oblasti bezpečnosti a stojí za vyzkoušení, pokud to váš rozpočet umožňuje.
  • Akupunktura snižuje bolest a zánět uvolňováním různých sloučenin v těle, zejména endorfinů a serotoninu.
  • Akupunktura stimuluje tok energie, který je odborníky v oboru často označován jako chi, což může být klíčem ke stimulaci hojení v kostech a jiných tkáních.
  • Akupunkturu provozuje mnoho typů zdravotnických profesionálů včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzioterapeutů a masérů - kdokoli si vyberete, by měl být certifikován NCCAOM .
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak poznám, zda je moje klíční kost zlomená, nebo jestli jen roste bolest? Zlomená klíční kost vám bude prakticky křičet bolestí.
 • Otázka Jak poznám, zda je moje klíční kost zlomená? Bude to hodně bolet a možná jste při pádu slyšeli praskavý zvuk. Zajděte k lékaři, aby vám mohli udělat rentgen klíční kosti, zda není zlomený.
 • Otázka Mohu loupat brambory, čistit zeleninu a vařit večeři? Pravděpodobně. Měli byste si zachovat dobré množství funkce v postižené paži, pokud je ve velmi úzkém rozsahu pohybu.
 • Otázka Pokud musím nosit ortézu a závěs pro zlomenou kost, mohu si jej v noci sundat? Ne, noční čas je nejdůležitější doba, aby se vaše klíční kost nehýbala.
Nezodpovězené otázky
 • Existuje nějaký způsob, jak trvale zabránit opakovaným vykloubením po vykloubení mého ramenního kloubu?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Osteoporóza (křehké kosti) zvyšuje riziko zlomenin celé kostry, včetně kostí horních končetin.
 • Většina zlomených klíčních kostí je diagnostikována jako „stresové“ nebo „vlasové“ zlomeniny, což znamená malou povrchovou trhlinu, která není natolik závažná, aby vychýlila kosti nebo porušila povrch kůže.
 • Zdržte se kouření tabáku, protože je prokázáno, že kuřáci mají větší potíže s hojením zlomených kostí.
 • Klíční kost je také nejběžnější zlomeninou kosti během obtížných porodů, což je často důsledek toho, že je dítě v děloze v nepříjemné poloze nebo se u něj vyvine stav zvaný dystokie ramen.

reklama

Varování

 • Dělat ne použijte tento článek jako náhradu za lékařskou péči! Vždy se poraďte se svým lékařem.

Populární Problémy

Chcete-li streamovat Disney Tarzan (animovaný!)-máme pro vás přehledného průvodce krok za krokem, jak streamovat Tarzana nyní.

Zde je návod, jak sledovat Disney Channel Holiday Party v přímém přenosu na Walt Disney World, kde najdete Pentatonix, Shaggy a další.

Jak provádět přímé řezy kotoučovou pilou. Dokonce i odborníci potřebují zvláštní pomoc při provádění kvalitních řezů kotoučovou pilou. Pokud potřebujete udělat přímý řez po délce dřeva, nehádejte se. Místo toho vytvořte vodítko pomocí pravítka nebo vodítka ...

Pokud zítra vyhraje Novak Djokovič, nastoupí ve finále Australian Open 2019 proti Rafaelovi Nadalovi.

Jak přestat stříhat (pro dívky). Pokud jste se řezali, musíte vyhledat pomoc. Řezání je vážným problémem duševního zdraví a může být způsobeno problémy, jako je úzkost a deprese. Je dobře, že chceš přestat stříhat, ale ...

Tennessee a Jižní Karolína otevírají v sobotu v Columbii své fotbalové sezóny 2020. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry zdarma.